Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Jak wykrywać i unikać złośliwych załączników

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak wykrywać i unikać złośliwych załączników

Jeśli chodzi o pocztę e-mail, istnieje wiele sposobów, za pomocą których cyberprzestępca może zaatakować ofiarę. Złośliwe linki, przekonujący język i niebezpieczne załączniki są wykorzystywane do wyłudzania nieświadomych osób z ich poufnych danych i pieniędzy.

Jak więc nie paść ofiarą tego? Czym właściwie jest złośliwy załącznik? Jak rozpoznać podejrzany załącznik w wiadomości e-mail?

WYKORZYSTAJ WIDEO DNIAPRZEWIŃ, ABY KONTYNUOWAĆ TREŚĆ

Co to jest złośliwy załącznik?

Otrzymywanie załączników w codziennych wiadomościach e-mail jest dość powszechne. Dokumenty, pliki audio i obrazy są często dołączane do wiadomości e-mail. Ale nie każde przywiązanie, które otrzymujesz, jest koniecznie łagodne.

Złośliwe załączniki to takie, które służą do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania na czyjeś urządzenie. Cybernapastnicy potrzebują wektorów, za pomocą których mogą rozprzestrzeniać te niebezpieczne programy; można to zrobić na wiele sposobów, przy czym popularnym wyborem są złośliwe załączniki.

Gdy ofiara pobiera złośliwy załącznik, w rzeczywistości pobiera złośliwe oprogramowanie na swoje urządzenie. W zależności od tego, jakiego rodzaju jest to złośliwe oprogramowanie, ich urządzenie może zostać naruszone na różne sposoby. Jednak konsekwencje pobrania złośliwego załącznika mogą być poważne.

5 Oznaki złośliwego załącznika

Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak wykryć złośliwy załącznik, aby zmniejszyć szanse na nieświadome pobranie złośliwego oprogramowania na urządzenie. Jak więc rozpoznać załącznik, który jest potencjalnie szkodliwy?

1. Przeanalizuj typ pliku

Gdy otrzymasz jakikolwiek załącznik pocztą e-mail, zobaczysz rozszerzenie lub sufiks pliku. Istnieje wiele różnych typów plików, z których wiele prawdopodobnie już widziałeś, takich jak .jpg, .zip lub .pdf. I chociaż nie ma definitywnie złośliwych typów plików, istnieją takie, które są powszechnie używane do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania.

Główne typy podejrzanych załączników, o których powinieneś wiedzieć, to: exe, .vbs, .scr, .cmd i .js. To właśnie te typy plików można wykorzystać do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania. Na przykład pliki .exe lub pliki wykonywalne mogą czasami być wirusami. Pliki wykonywalne zawierają zestawy instrukcji, które służą do wykonywania określonych funkcji na urządzeniu. Z tego powodu pliki wykonywalne mogą być idealnymi wektorami złośliwego oprogramowania.

Rekommenderad:  17 najlepszych sposobów zarabiania pieniędzy dla 13-latków

Dlatego zawsze należy sprawdzić typ pliku załącznika przed jego otwarciem. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli załącznik został wysłany z nowego lub nieznanego adresu.

2. Sprawdź kontekst

Kontekst wiadomości e-mail może również wskazywać, czy dany załącznik jest złośliwy. Na przykład, jeśli otrzymałeś wiadomość e-mail, w której nadawca twierdzi, że załączył dokument, ale załącznik jest w formacie MP3, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z mylącym załącznikiem.

Warto więc wiedzieć, co oznaczają różne typy plików, aby skuteczniej unikać złośliwych załączników w wiadomościach e-mail.

3. Sprawdź adres nadawcy

Kluczowym krokiem w usuwaniu złośliwych wiadomości e-mail, a tym samym złośliwych załączników, jest sprawdzenie adresu e-mail nadawcy. Atakujący nie może bezpośrednio replikować i używać adresu zaufanego źródła, ale spróbuje utworzyć adresy, które są bardzo podobne. Utrudnia to celowi zauważenie, że komunikuje się z cyberprzestępcą.

Na przykład osoba atakująca może nieznacznie zmienić nazwę firmy w adresie (np. „w4lmart” zamiast „walmart”). Gdy otrzymasz jakąkolwiek wiadomość e-mail od nowego nadawcy, szybko rzuć okiem na adres, aby ustalić, czy jest podejrzany.

4. Użyj skanera załączników

Tak, faktycznie istnieją programy, które mogą skanować załączniki! Może to bardzo szybko i łatwo zweryfikować, czy wiadomość e-mail jest bezpieczna, czy nie. Niektóre programy antywirusowe są wyposażone w funkcje skanowania załączników, ale można również pobrać oddzielne skanery załączników, jeśli wybrany program antywirusowy nie oferuje takiej opcji, na przykład VirusTotal Online Scanner.

5. Wykorzystaj funkcje antyspamowe

Obecnie większość dostawców poczty e-mail oferuje pewnego rodzaju funkcję antyspamową, która odfiltrowuje potencjalnie szkodliwe wiadomości e-mail z głównej skrzynki odbiorczej i umieszcza je w folderze ze spamem. Chociaż protokoły antyspamowe nie są doskonałe, mogą pomóc uniknąć niebezpiecznych wiadomości e-mail, a tym samym niebezpiecznych załączników. Ale możesz chcieć regularnie sprawdzać folder ze spamem podczas korzystania z funkcji antyspamowej, ponieważ prawidłowe wiadomości e-mail mogą czasami zostać błędnie zidentyfikowane i ukryte w głównej skrzynce odbiorczej.

Rekommenderad:  Clumio: amerykańska platforma SaaS do tworzenia kopii zapasowych w przedsiębiorstwach

Złośliwe załączniki: niebezpieczne, ale możliwe do uniknięcia

Ogromna liczba osób została już dotknięta szkodliwymi załącznikami, a cyberprzestępcy wykorzystują pocztę e-mail jako kluczowy nośnik ich rozprzestrzeniania. Ale są rzeczy, które możesz zrobić, aby wyeliminować złośliwe załączniki, aby chronić swoje urządzenia przed złośliwym oprogramowaniem. Po prostu pozostań sceptyczny i czujny.