Jak wyłączyć śledzenie lokalizacji na laptopie

Dzisiaj systemy operacyjne i różne aplikacje często śledzą Twoją lokalizację. Korzystając z GPS, wież komórkowych, Wi-Fi lub Bluetooth, istnieje wiele systemów, które wiedzą prawie dokładnie, gdzie jesteś ty i twoje urządzenie.

Niektóre osoby uważają to za przydatne, podczas gdy inne nie są tak otwarte na to pośrednie naruszenie prywatności. Niezależnie od twoich przemyśleń na ten temat zawsze dobrze jest wiedzieć, jak ustawić urządzenia, aby Cię nie śledziły. Chociaż urządzenia mobilne są głównymi podejrzanymi, dotyczy to również komputerów stacjonarnych i laptopów.

Wyłączanie śledzenia lokalizacji

Śledzenie lokalizacji może być bardzo wygodne. Doskonale nadaje się do nawigacji po mapie, znajdowania zagubionego urządzenia lub śledzenia miejsca, w którym zaparkowałeś samochód. Chociaż są to pomocne aplikacje, wszystkie te informacje są również wysyłane do niektórych nieznanych zdalnych serwerów. I nigdy nie wiadomo, kto może wykorzystywać te dane i do jakiego celu.

W zależności od tego, czy używasz Windows lub laptopa z systemem Mac OSX, sprawdź poniższe sekcje, aby dowiedzieć się, jak wyłączyć usługi lokalizacyjne.

Lokalizacja na laptopie

Windows 10

Z Windows 10 systemu operacyjnego, istnieje tylko kilka kroków, aby wyłączyć śledzenie lokalizacji na laptopie.

 1. Kliknij Windows logo w lewym dolnym rogu ekranu. Możesz także nacisnąć Windows klawisz na klawiaturze.
 2. Teraz zacznij pisać „ustawienia”.
 3. W sekcji Najlepsze dopasowanie powinna pojawić się ikona aplikacji „Ustawienia”. Kliknij to.
 4. Kliknij ikonę „Prywatność”, to wygląda jak kłódka.
 5. Kliknij „Lokalizacja” z menu po lewej stronie okna.
 6. Pierwsza sekcja, którą widzisz, to „Zezwalaj na dostęp do lokalizacji na tym urządzeniu”. Jeśli śledzenie jest włączone, przycisk przełączania powinien być ustawiony na „Wł.”. Ustaw na „Wył.”.
 7. Zrób to samo, jeśli sekcja „Zezwalaj aplikacjom na dostęp do Twojej lokalizacji” jest również włączona.
 8. Jeśli ustawiona jest „Domyślna lokalizacja”, usuń ją.
 9. Usuń „Historię lokalizacji”, klikając przycisk „Wyczyść”.
 10. Poniżej tej opcji znajduje się lista wszystkich aplikacji, które możesz ustawić, aby śledzić swoją lokalizację. Obróć je wszystkie, aby być po bezpiecznej stronie.

wyłącz lokalizację na laptopie

Mac OS X

W Mac OSX jest tylko kilka kroków mniej niż w przypadku Windows.

 1. Kliknij Apple ikona w prawym górnym rogu ekranu.
 2. Kliknij „Preferencje systemowe”.
 3. Przejdź do „Bezpieczeństwo i prywatność”.
 4. Wybierz zakładkę „Prywatność”.
 5. W menu po lewej stronie znajdziesz opcję „Usługi lokalizacyjne”. Kliknij to.
 6. Kliknij ikonę kłódki i wprowadź swoją nazwę użytkownika i hasło administratora.
 7. Teraz zobaczysz listę aplikacji, które mogą korzystać z Twojej lokalizacji. Jeśli chcesz całkowicie wyłączyć dowolne śledzenie lokalizacji, po prostu odznacz pole „Włącz usługi lokalizacyjne”. Jest tuż nad listą aplikacji.
 8. Pojawi się okno dialogowe z prośbą o potwierdzenie zmiany. Kliknij „Wyłącz”.
 9. Zamknij menu „Preferencje systemowe” i gotowe.

Twój laptop wciąż Cię śledzi

Chociaż wyłączyłeś usługi lokalizacyjne na swoim laptopie, nie oznacza to, że jesteś w 100% niewidoczny dla aplikacji, których używasz. Niektóre z nich mogą wykorzystywać informacje o lokalizacji na podstawie twojego adresu IP lub adresu MAC routera Wi-Fi. Może to łatwo wskazać Twoją lokalizację, choć nie tak dokładnie, jak przy włączonych usługach lokalizacyjnych.

Jeśli chcesz stać się praktycznie niewidoczny, możesz rozważyć zainstalowanie VPN aplikacja na laptopie. Sieci VPN zasadniczo maskują twój adres IP i prezentują go tak, jakbyś był w kraju po drugiej stronie świata. W zależności od tego, które VPN używasz, możesz również ukryć całą swoją komunikację za pomocą 256-bitowego szyfrowania.

Jest ich wiele VPN usługi dostępne już dziś. Niektóre z najbardziej popularnych i najbezpieczniejszych to Nord VPN, ExpressVPN, Surfshark lub VyprVPN. Wszystkie oferują bezpłatne wersje próbne, więc przetestuj je i sprawdź, który z nich jest dla Ciebie najlepszy.

Śledzenie wyłączone

Mamy nadzieję, że udało Ci się wyłączyć śledzenie lokalizacji na swoim laptopie. A jeśli dodatkowo zainstalujesz aplikację VPN, możesz mieć pewność, że nikt cię już nie śledzi.

Czy udało Ci się wyłączyć śledzenie na swoim laptopie? Czy korzystasz z VPN? Podziel się swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy poniżej.