Jak zabezpieczyć swoją kryptowalutę

Ile masz kryptowalut? Czekaj, nie odpowiadaj na to – nie jesteśmy zainteresowani, aby wiedzieć. Ale dopóki się nad tym zastanawiasz, dlaczego nie przejść na swoje konto i sprawdzić wszystkie swoje środki, aby być bezpiecznym? Twoje hasło jest silne i niepowtarzalne, prawda? Ok, wpisz to, pomiń tę irytującą sugestię, że powinieneś włączyć 2FA i… co się dzieje? Wszystkie Twoje salda są zerowe! Poczekaj – ten link, który odwiedziłeś, nie jest prawdziwą witryną, do której zawsze wchodzisz.

Jeśli zauważyłeś wszystkie błędy bezpieczeństwa w tym akapicie, twój zapas kryptowaluty prawdopodobnie działa dobrze. Jednak w zależności od tego, ile masz i jak bardzo jesteś paranoikiem, prawdopodobnie możesz zrobić więcej, aby upewnić się, że Twoje krypto nie zaginie w tajemniczy sposób.

1. Zabierz swoje krypto z wymiany

Crypto Safety Exchange Exchange

MtGox, Coincheck, Binance, Cryptopia, QuadrigaCX … duże, zaufane giełdy cały czas tracą krypto, a ty nie chcesz brać udziału w tych statystykach.

Portfel Exodus Safety Crypto

Jeśli masz znaczną ilość kryptowaluty, powinieneś skonfigurować komputer stacjonarny, telefon komórkowy, sprzęt, a nawet portfel papierowy zamiast trzymać swoje krypto na giełdzie. Wykonaj badania, aby znaleźć zaufany portfel, który odpowiada Twoim potrzebom, upewnij się, że jesteś na bieżąco i przechowuj tylko krypto, które zamierzasz handlować na giełdach.

2. Wzmocnij i zabezpiecz swoje hasła / frazy odzyskiwania

Jeśli ponownie użyjesz haseł w dowolnym miejscu, powinieneś przestać. To podwójnie wpływa na twoje krypto. Używaj silnych, unikalnych haseł do wszystkiego i nie przechowuj ich w miejscu, do którego haker mógłby się dostać. Pomocne może być użycie menedżera haseł lub bezpiecznych kopii drukowanych.

Crypto Safety Bip39 Seed Phrase

Frazy odzyskiwania portfela (lub „frazy początkowe”) są równie wrażliwe. Są to listy słów, które pomagają odzyskać środki z portfela na wypadek, gdyby coś się stało z urządzeniem, na którym jest zainstalowane. Każda osoba z tymi słowami może również dostać się do Twojego portfela, dlatego ważne jest, aby zachować je w tajemnicy i, najlepiej, oddzielić od swoich urządzeń.

Crypto Safety Cryptosteel Unlocked With Letters

Szyfrowanie słów i / lub przechowywanie ich na urządzeniach z szczeliną powietrzną to jedno podejście, ale możesz również wybrać staromodną trasę i przechowywać wiele wydruków w różnych fizycznych lokalizacjach. Cholera, jeśli chcesz, możesz zapisać swoje informacje w stali. Przechowywanie wyrażeń źródłowych jako dowolnego rodzaju pliku na urządzeniu podłączonym do Internetu nie jest jednak zalecane.

3. Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA)

Crypto Safety Coinbase 2fa

Większość giełd i portfeli kryptograficznych daje użytkownikom możliwość korzystania z uwierzytelniania dwuskładnikowego jako dodatkowej warstwy bezpieczeństwa w celu ochrony danych logowania i transakcji. Jeśli to możliwe, wybierz opcję opartą na aplikacji, np. Google Authenticator lub Authy, ponieważ wiadomości tekstowe są podatne na zamianę karty SIM.

Note: możesz (teoretycznie) uniknąć włamań polegających na zamianie kart SIM, zmuszając swojego operatora telefonicznego do zablokowania przeniesienia / zamiany konta lub przełączając wszystkie 2FA na numer VoIP.

4. Utwórz kopię zapasową wszystkiego!

Kopie bezpieczeństwa Crypto

Hakerzy stanowią poważne zagrożenie dla twoich zasobów kryptograficznych, ale drugim co do wielkości niebezpieczeństwem jesteś ty. Jeśli stracisz hasło, hasło odzyskiwania, klucz lub inne informacje kryptograficzne, szanse na odzyskanie utraconych pieniędzy są niewielkie. Szacuje się, że pomiędzy 2.78 i 30,79 miliona (17-23%) wszystkich bitcoinów zostało utraconych, przez co są one praktycznie niedostępne dla wszystkich na zawsze. Zgodnie z powyższymi wskazówkami najlepiej przechowywać informacje na nośnikach fizycznych w bezpiecznym miejscu lub na nośnikach cyfrowych z przerwami powietrznymi.

5. Zdecentralizować

Crypto Safety Decentralizowane

Jeśli jesteś miłośnikiem kryptografii, jestem pewien, że nie będę musiał głosić ci o zaletach decentralizacji. Utrzymywanie swoich krypto-zasobów w kilku urządzeniach i portfelach (z wieloma kopiami każdego) pomoże dodatkowo odizolować Cię od potencjalnej utraty lub kradzieży. Tylko upewnij się, że możesz być wystarczająco zorganizowany, aby śledzić, gdzie są wszystkie twoje różne monety.

6. Uważaj na oszustwa

Crypto Safety Free EthPrawdziwy Vitalik Buterin nie wyśle ​​ci pieniędzy.

Złożoność i anonimowość kryptowaluty sprawiają, że jest popularnym celem oszustw. Oto kilka rzeczy, na które należy zwrócić uwagę:

  • Fałszywe adresy URL: Wyłudzanie informacji i pisanie czcionek to duże problemy w kryptografii. Jeśli klikniesz link, sprawdź dokładnie adres URL, aby upewnić się, że jest odpowiedni. Niektóre zmiany są szczególnie trudne do zauważenia, na przykład niesławny adres URL Binance, który umieszcza kropki pod literami „n” w Biza Najbezpieczniejszym sposobem na uniknięcie tego jest ręczne wpisanie adresu URL. Jeśli padniesz ofiarą złośliwego linku, zmień hasło JAK NAJSZYBCIEJ!
  • Oszustwa: Nikt nie rozdaje darmowych kryptowalut, Twój komputer prawdopodobnie nie jest zhakowany i nie robi tego żaden prawdziwy biznes zawsze zadzwonię z prośbą o podanie hasła. Jeśli zobaczysz coś, co wygląda podejrzanie w skrzynce odbiorczej lub w Internecie, najpierw Google.
  • Nie bądź celem: Powiadomienie wszystkich, że masz dużo kryptografii, może sprawić, że będziesz o wiele wyżej na czyjejś liście. Trzymaj to na niskim poziomie.

7. Ćwicz ogólne bezpieczeństwo cybernetyczne

Bezpieczeństwo bezpieczeństwa Crypto

Są pewne rzeczy, które ludzie powinni robić, aby chronić swoje technologie, a jest to szczególnie prawdziwe, jeśli masz kryptowalutę:

  • Nie korzystaj z publicznej sieci Wi-Fi bez VPN
  • Zainstaluj i uruchom oprogramowanie antywirusowe
  • Zaktualizuj swoje oprogramowanie
  • Przeglądaj bezpiecznie Internet
  • Uważaj na podejrzane działania na swoich urządzeniach lub kontach

Crypto jest skomplikowane

Kryptowaluty mogą być niezwykle trudne w użyciu i bezpiecznym przechowywaniu, dlatego prawdopodobnie nie zastąpiły jeszcze tradycyjnej waluty. Zagubione monety pozostają zagubione, a złodzieje uwielbiają wykorzystywać osoby, które nie mają odpowiednio zabezpieczonych kryptowalut. Nie ma gwarancji – doskonale inteligentni, znający się na technologii ludzie mogą poślizgnąć się na bezpieczeństwie – ale korzystanie z bezpiecznych portfeli i haseł, włączanie 2FA, tworzenie kopii zapasowych i stosowanie zdrowego rozsądku powinno zapewnić bezpieczeństwo krypto! Niektóre z tych kroków mogą wydawać się przesadą dla osób, które nie są mocno zainwestowane, ale wraz ze wzrostem wartości twoich monet, również twoje bezpieczeństwo.

Kredyty obrazkowe: Schemat decentralizacji, Wymiana kryptograficzna 312, Cryptosteel, Portfel Exodus

Czy ten artykuł jest przydatny?