Jak zacząć korzystać z Git i GitHub

GitHub jest obecnie największym na świecie zbiorem projektów typu open source. Istnieje wiele popularnych przykładów stron GitHub, w tym edytor tekstu Atom, TensorFlow firmy Google i Reaguj przez Facebook. Najbardziej znany jest z utrzymywania zaawansowanych projektów w zakresie Big Data, sztucznej inteligencji lub Internetu przedmiotów, ale można także znaleźć animacje, emotikony, gry i prostsze oprogramowanie. Technika ta jest nieco analogiczna do „torrentów”, z wyjątkiem oprogramowania i aplikacji.

Jeśli właśnie zacząłeś odkrywać GitHub, znajdziesz stromą krzywą uczenia się. Dlatego przygotowaliśmy przewodnik krok po kroku, który delikatnie wprowadzi Cię w świat GitHub.

1. Utwórz konto GitHub

Iść do ten link i utwórz konto GitHub. Możesz zacząć od bezpłatnego konta dla osób fizycznych, które ogranicza Cię do tylko trzech współpracowników. Istnieją wersje profesjonalne, zespołowe i korporacyjne, które obsługują nieograniczoną liczbę współpracowników.

Plany Github

Wybierz, do czego zamierzasz używać GitHub.

Cele Github

2. Utwórz swoje pierwsze repozytorium GitHub

Po utworzeniu i weryfikacji konta kliknij znak „+” w prawym górnym rogu, aby utworzyć nowe repozytorium.

Jak utworzyć nowe repozytorium Github

Wybierz, czy repozytorium ma być publiczne, czy prywatne. Nie zapomnij zaznaczyć pola „Zainicjuj repozytorium za pomocą README”. Jest to pierwszy element, który odwiedzający zobaczy podczas wizyty w repozytorium. Dołącz do README opis swojego projektu, co mogą z nim zrobić i jak go zainstalować / używać.

Github Utwórz nowe repozytorium

Po utworzeniu pierwszego repozytorium możesz zobaczyć stronę repo. Będzie to Twój adres domowy na GitHub, znany również jako oddział „master”. Jeśli chcesz dodać nowe repozytoria, możesz utworzyć nowe gałęzie, które są niezależne od głównej gałęzi programistycznej.

Utworzono repozytorium Github

Programiści używają tych gałęzi do przechowywania różnych wersji plików, zapewnienia poprawek błędów i innych działań.

Utwórz nowe repozytorium Github

3. Pobierz GitHub i Git, aby stworzyć środowisko testowe na komputerze

Po utworzeniu konta GitHub i pierwszego repozytorium musisz utworzyć środowisko przejściowe na komputerze, aby otrzymywać pliki GitHub i aktualizacje wersji. W tym celu musisz pobrać i zainstaluj GitHub Desktop. To wspiera Windows i macOS.

Pobierz Git Desktop

Po instalacji będziesz musiał zalogować się przy użyciu konta GitHub. GitHub Desktop służy do importowania pobranych plików z repozytorium GitHub, ale może także pomóc w przekazywaniu własnych aktualizacji do repozytoriów (więcej na ten temat później).

Zainstalowano Github Desktop

Potrzebujesz innego narzędzia o nazwie „Git”. Różnica między Git a GitHub polega na tym, że ten pierwszy to system kontroli wersji, a drugi usługa w chmurze. Możesz uruchomić Git lokalnie na swoim komputerze, ponieważ jest on niezależny od GitHub. Git pomaga uruchamiać wszystkie aplikacje z poziomu terminalu poleceń (więcej na ten temat później).

Pobierz Git

Konfiguracja Gita zajmuje trochę czasu. Note w dół unikalny adres e-mail używany do rejestracji konta.

Skonfiguruj Git

Git jest instalowany jako GNU General Public Licence. Instalacja zajmuje tylko chwilę.

Konfiguracja Git Windows

Po zainstalowaniu możesz uruchomić „GitBash”, który jest terminalem poleceń Git służącym do uruchamiania oprogramowania lub aplikacji pobranych z repozytoriów GitHub.

Konfiguracja Git zakończona

4. Klonuj lub pobieraj aplikacje

Aby sklonować lub pobrać aplikacje, przejdź do dowolnej strony GitHub programisty. Na przykład tutaj odwiedziłem stronę z grami RPG JavaScript. Możesz go pobrać jako plik ZIP lub po prostu pobrać aplikację na GitHub Desktop (patrz krok 3). Możesz wyszukać dowolne repozytorium GitHub na stronie głównej przeglądarki GitHub lub pulpicie GitHub.

Pobierz grę Github

Po zaimportowaniu aplikacji do pulpitu nawigacyjnego GitHub kliknij „klonuj”.

Pobierz grę z Github

Aplikacja zacznie teraz klonować się w systemie. Za chwilę będzie on dostępny jako repozytorium z Twoim komputerem GitHub Desktop.

Klonowanie gry Github Desktop

Po zakończeniu uruchom „Git”. (Postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji w powyższej sekcji.) Postępuj zgodnie z instrukcjami na stronie repozytorium GitHub, aby pobrać i uruchomić aplikację.

Klonowanie w grze

W tym przypadku była to prosta gra.

Uruchom grę Przykład aplikacji Github

5. Wspieraj społeczność GitHub

Czy chcesz przyczynić się do społeczności GitHub? Na GitHub wszelkie zapisane zmiany są nazywane „zatwierdzeniami”. Wprowadź zmiany, klikając plik „README.md”. Wyjaśnij innym użytkownikom, dlaczego wprowadziłeś zmiany.

Zatwierdź zmiany Github

Wreszcie znajdujesz się w centrum społeczności GitHub: „ściągaj żądania”. Wprowadź zmiany i powiedz autorowi oprogramowania lub aplikacji, aby „ściągnęły” zmiany na swoje repozytorium GitHub. Tutaj dodałem plik Maven.

Utwórz żądanie ściągnięcia

Możesz także pobierać żądania z GitHub Desktop.

Repozytoria Push Pull

Wniosek

Repozytoria GitHub to jedna z najbardziej niesamowitych tajemnic dzisiejszego Internetu. Od Big Data po Internet Rzeczy, aplikacje przemysłowe i zabawne gry – mieści wszystko. Korzystając z tego przewodnika, możesz od razu majstrować przy tych superaplikach.

Czy ten artykuł jest przydatny?