Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Jak zainstalować Basha na Windows 11

Znajomi, którzy znają Linuksa, z pewnością słyszeli nazwę Bash Shell. Powłoka jest domyślnie obecna w większości wersji Linuksa. W tym samouczku dowiesz się, jak zainstalować powłokę Bash w systemie Windows 11. Firma Microsoft umieściła w swoim systemie operacyjnym Windows podsystem o nazwie WSL dla elementów związanych z Linuksem, których można użyć do ich wdrożenia.

Aby zainstalować Bash, musisz najpierw wejść do Terminalu Windows. Kliknij przycisk Start i wyszukaj Terminal. Nie zapomnij uruchomić go jako Administrator.

Instalowanie Basha w systemie Windows

Gdy znajdziesz się w terminalu Windows, wpisz wsl –install i uruchom go. Nie zapominaj, że będziesz potrzebować połączenia z Internetem. Po zakończeniu instalacji ponownie uruchom komputer.

Instalowanie Basha w systemie Windows

Po ponownym uruchomieniu komputera i ponownym uruchomieniu systemu Windows operacja instalacji będzie kontynuowana automatycznie i tym razem zostanie pobrana i zainstalowana Ubuntu. Na koniec zastanów się nad własną nazwą użytkownika i hasłem.

Instalowanie Basha w systemie Windows

Masz teraz powłokę Linux Bash na swoim systemie Windows i na drugim.

Co to jest system operacyjny?

System operacyjny to program, który działa jako interfejs między użytkownikiem komputera a sprzętem komputerowym i kontroluje wykonywanie programów.

Zadanie systemu operacyjnego

System operacyjny (OS) zarządza całym oprogramowaniem i sprzętem komputera. Wykonuje podstawowe zadania, takie jak zarządzanie plikami, pamięcią i procesami, obsługa danych wejściowych i wyjściowych oraz sterowanie urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak napędy dyskowe i drukarki.

W większości przypadków jednocześnie działa kilka różnych programów komputerowych i wszystkie one muszą mieć dostęp do jednostki centralnej (CPU), pamięci i pamięci masowej komputera. System operacyjny koordynuje to wszystko, aby mieć pewność, że każdy program otrzyma to, czego potrzebuje.

schemat komputera

Na obrazku powyżej Użytkownik interfejsy z Oprogramowanie systemowe i aplikacyjne. Oprogramowanie systemowe i aplikacyjne łączy się z System operacyjny. System operacyjny współpracuje z Sprzęt komputerowy. Każdy z tych interfejsów to transakcje dwukierunkowe, w których każdy wysyła i odbiera dane.

Rodzaje systemów operacyjnych

Systemy operacyjne są zwykle dostarczane fabrycznie na każdym kupowanym komputerze. Większość osób korzysta z systemu operacyjnego dostarczonego już z ich komputerem, jednakże istnieje możliwość uaktualnienia lub zmiany początkowego systemu operacyjnego zgodnie z własnymi preferencjami.

Różne systemy operacyjne będą działać na różne sposoby. Mogą wyglądać inaczej, mieć różne terminy na wspólne funkcje i organizować programy na różne sposoby. Nie przejmuj się, jeśli na uniwersytecie będziesz korzystać z komputera, którego nie znasz – trochę praktyki i wszystko będzie na dobrej drodze!

Dostępnych jest wiele systemów operacyjnych, jednak trzy najpopularniejsze to systemy operacyjne firmy Microsoft OknaJabłka System operacyjny Mac I Linuksa. W poniższej tabeli przedstawiamy kilka kluczowych różnic pomiędzy poszczególnymi systemami.

Bezpłatne pobieranie motywów WordPressPobieranie premium motywów WordPressPobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumPobierz motywy WordPressudemy do pobrania za darmopobierz oprogramowanie intexPobierz motywy WordPressudemy do pobrania za darmo