Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Jak zainstalować PHP na dowolnym serwerze (Linux, macOS, Windows)

Konfiguracja serwera może być trudnym zadaniem, zwłaszcza podczas instalacji języków takich jak PHP. Jeśli chcesz uruchomić serwer testowy WordPress, jest to niezbędna umiejętność do opanowania.

Nie masz pojęcia, od czego zacząć, aby umieścić PHP na swoim serwerze? W zależności od Twojej unikalnej konfiguracji, istnieje wiele sposobów, aby to zrobić. Skąd pobrać PHP, jaką wersję, czego potrzebujesz, aby to działało i jak zainstalować PHP na różnych systemach operacyjnych?

Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w tym kompleksowym przewodniku po instalacji PHP.

Zaczynajmy!

Obejrzyj nasz przewodnik wideo dotyczący instalacji PHP

Co to jest PHP?

logotyp PHP

PHP to język skryptowy typu open source, używany głównie do tworzenia stron internetowych i skryptów po stronie serwera (backend). W prostych słowach:

  • PHP można zainstalować na serwerze w celu uruchamiania skryptów (np. fragmentów kodu dodających formularze do witryny).
  • Działa po stronie serwera, a nie klienta, więc działa w zapleczu, a nie w przeglądarce.
  • Dobrze integruje się z HTML-em, przez co doskonale nadaje się do tworzenia stron internetowych.

Jest to również jeden z najłatwiejszych do nauczenia się języków skryptowych, co czyni go popularnym wyborem dla początkujących. Jest jednak również dość wydajny i odpowiedni do zaawansowanych funkcji stron internetowych.

Wiele stron internetowych i narzędzi używa PHP i jego licznych rozszerzeń (.NET, Apache i MySQL mogą brzmieć znajomo). WordPress jest zbudowany głównie na PHP, a większość jego wtyczek i motywów również na nim działa.

Czy Twój serwer potrzebuje PHP?

Więc wiesz czym jest PHP, ale dlaczego powinieneś zainstalować go na swoim serwerze?

Najbardziej znaczącym powodem jest to, że jest to wymóg uruchomienia WordPressa, ponieważ jest on zbudowany niemal wyłącznie na PHP. PHP obsługuje również większość funkcji WordPressa, hooków, motywów i wtyczek.

Możesz zobaczyć wszystkie inne Wymagania systemowe WordPress Tutaj:

Wymagania WordPressa

Jeśli więc chcesz uruchomić serwer testowy WordPress, żeby się nim pobawić lub skonfigurować witrynę tymczasową, musisz zainstalować PHP.

Poza tym PHP jest świetnym punktem wyjścia dla początkujących programistów. Jest prosty w użyciu w porównaniu do innych języków skryptowych, ale nie odbywa się to kosztem funkcjonalności. Możesz zrobić z nim wiele różnych rzeczy, jeśli masz wystarczające umiejętności.

PHP jest również dość popularny. Więc możesz znaleźć mnóstwo rozszerzeń i zasobów online.

Poza tym, jeśli chcesz nauczyć się kodować motywy i wtyczki WordPress, musisz nauczyć się PHP. Skonfigurowanie serwera testowego to świetny sposób na eksperymentowanie.

Należy pamiętać, że wiele serwerów hostingowych (takich jak Kinsta) ma preinstalowane PHP i WordPress. Kinsta obejmuje nawet możliwość utworzenia witryny testowej WordPress, więc jest to również łatwe do uzyskania.

Jedyną przyczyną, dla której musisz wykonać tę czynność ręcznie, jest sytuacja, gdy konfigurujesz serwer od podstaw, na swoim komputerze lokalnym lub w niezarządzanym środowisku hostingu.

Mając to na uwadze, przejdźmy do instrukcji konfiguracji serwera.

Wymagania wstępne PHP

Przed zainstalowaniem PHP musisz się upewnić, że Twój serwer sobie z tym poradzi. Na szczęście wymagania są dość podstawowe, a wiele oprogramowania prawdopodobnie jest już zainstalowane na Twoim komputerze.

Jeśli nigdy wcześniej nie tworzyłeś serwera, powinieneś to sprawdzić przewodnik po konfiguracji serwera lokalnego na wielu systemach operacyjnych. Dokładne szczegóły różnią się w zależności od systemu operacyjnego, ale powinieneś wiedzieć, jak pracować z wierszem poleceń i być gotowym na instalację nowego oprogramowania.

Niezależnie od tego, na jakim systemie operacyjnym instalujesz PHP, będziesz potrzebować serwera WWW, aby go uruchomić. Prawdopodobnie będziesz również musiał zainstalować bazę danych, taką jak MySQL, więc miej to na uwadze.

Oto wymagania wstępne PHP dla każdego systemu operacyjnego, zaczynając od Linux:

  • Kompilator ANSI C.
  • Komponenty specyficzne dla modułu, takie jak biblioteki graficzne GD lub biblioteki PDF.
  • Opcjonalnie: Autoconf 2.59+ (dla wersji PHP < 7.0), Autoconf 2.64+ (dla wersji PHP > 7.2), Automake 1.4+, Libtool 1.4+, re2c 0.13.4+ i Bison.

Powinieneś już umieć poruszać się po systemach operacyjnych typu Unix.

Teraz wymagania PHP dla Okna:

  • PHP 5.5+ obsługuje wiele systemów operacyjnych Windows, ale użytkownicy wersji 7.2.0+ nie mogą używać systemów Windows 2008 ani Windows Vista.
  • Środowisko wykonawcze Visual C (CRT).
  • Visual Studio 2012, 2015, 2017 lub Microsoft Visual C++ Redistributable dla Visual Studio 2019, w zależności od wersji PHP.

Na koniec, nie ma żadnych warunków wstępnych macOS ponieważ PHP jest dołączone do systemu. Wyjaśnimy poniżej, jak je włączyć.

Gdzie pobrać PHP

Jeśli musisz ręcznie pobrać pliki PHP, powinieneś je pobrać z oficjalnej strony Strona pobierania PHP.

Unikaj instalowania oprogramowania ze stron osób trzecich, chyba że masz pewność, że są bezpieczne, ponieważ pobieranie plików z takich stron może prowadzić do przypadkowej instalacji złośliwego oprogramowania.

Strona pobierania PHP

Jeśli pobierasz wersję dla systemu Windows, poszukaj łącza „Pliki do pobrania dla systemu Windows” w każdej wersji PHP i upewnij się, że instalujesz właściwe pliki.

Możesz również zainstalować starsze wersje PHPale nie jest to zalecane, jeśli nie wiesz, co robisz, ponieważ naraża to Twój serwer na błędy i poważne luki w zabezpieczeniach.

Jeśli używasz dystrybucji Linuksa, zazwyczaj nie musisz pobierać plików przez stronę internetową i powinieneś użyć wiersza poleceń. Omówimy to szczegółowo poniżej.

Którą wersję PHP powinienem użyć?

Jeśli kliknąłeś powyższy link do pobrania, prawdopodobnie patrzysz na wszystkie te pliki i czujesz się przytłoczony. Która wersja PHP jest właściwa?

Mówiąc ogólnie, jeśli zaczynasz zupełnie nowy projekt, w którym kwestie kompatybilności nie stanowią problemu, powinieneś zdobyć najnowszą stabilną wersję PHP.

Czasami można pobrać wersje beta PHP, które są jeszcze nowsze, ale często są one pełne błędów i wydawane tylko po to, aby pomóc programistom zebrać opinie. W większości przypadków należy trzymać się stabilnych wydań.

A co ze starszymi wersjami? Każda wersja PHP ma nowe funkcje, ale to oznacza nowe niezgodności ze starszymi funkcjami. Jeśli musisz zrobić coś konkretnego, co nie jest obsługiwane w najnowszej wersji PHP, możesz użyć starszej wersji, ale powinieneś trzymać się tylko tej aktualnie obsługiwane wersje.

Jeśli nie jesteś pewien, użyj najnowszej wersji PHP.

Należy pamiętać, że WordPress jest kompatybilny tylko z niektóre wersje PHP. Technicznie obsługuje wersje PHP zaczynające się od 5.6.20+, ale są one dość stare i dlatego nie są zalecane. Wersje 7.4 i 8.0 są obecnie najlepiej obsługiwanymi wersjami dla WordPressa.

Wersja PHP 8 jest również zgodna, ale obecnie jest to bardzo nowa wersja i nie wszystkie wtyczki działają prawidłowo. Jeśli martwisz się o problemy ze zgodnością, trzymaj się wersji PHP 7.4. Możesz przeczytać nasz post o testach porównawczych PHP, aby zobaczyć, jak różne CMS-y PHP i frameworki działają w różnych wersjach PHP.

Aktualizacja: PHP 8.1 (oficjalna wersja) jest teraz dostępna dla wszystkich klientów Kinsta. PHP 7.4 NIE JEST JUŻ wspierane w Kinsta. Należy pamiętać, że wspieramy wersje PHP 8.1, 8.2, 8.3. Dotyczy to tylko witryn hostowanych w Kinsta.

Jak zainstalować PHP na Linuksie

Przed rozpoczęciem powinieneś zapoznać się z Terminalem i ogólnie z tym, jak obsługiwać systemy operacyjne typu Unix. Generalnie te kody wiersza poleceń powinny działać w każdej dystrybucji Linuksa, która używa normalnej składni w Terminalu, ale poniżej zostawiliśmy kilka notatek dla konkretnych systemów operacyjnych.

Najpierw upewnij się, że Twoje pakiety są aktualne, w tym celu uruchom to polecenie systemu Linux w terminalu.

sudo apt-get update && sudo apt-get upgrade

Teraz jesteś gotowy do zainstalowania PHP. Polecenie, aby to zrobić, jest proste i nieskomplikowane.

sudo apt-get install php
Instalowanie PHP przez terminal

Zainstaluje to najnowszą wersję PHP wraz z kilkoma rozszerzeniami. Możesz użyć tego kodu, aby zobaczyć, którą wersję posiadasz.

php –v

Co jeśli chcesz zainstalować konkretną wersję PHP, np. PHP 7.4? Będziesz musiał użyć PPA, czyli Personal Package Archive, Ondřej Surý. To bezpieczny sposób na zainstalowanie starszych obsługiwanych wersji PHP. Uruchom te trzy polecenia po kolei:

sudo apt install software-properties-common
sudo add-apt-repository ppa:ondrej/php
sudo apt-get update

Teraz twój system rozpoznaje archiwum i możesz zainstalować PHP 7.4. Wpisz następujące polecenie:

sudo apt install php7.4

Oczywiście możesz zastąpić tę liczbę dowolną wersją PHP.

To obejmuje podstawy, ale jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy w konfiguracji, Dokumentacja instalacji PHP dla systemu Unix może pomóc.

Instalowanie PHP na Ubuntu

Dla użytkowników Ubuntu nie ma wielu konkretnych obaw, o ile zastosujesz się do powyższego przewodnika. Ubuntu jest jedną z najpopularniejszych dystrybucji, więc większość przewodników po Linuksie jest praktycznie stworzona dla tego systemu.

Jedną z dostępnych opcji alternatywnych jest pobranie stosu LAMP. LAMP to skrót od Linux, Apache, MySQL i PHP. Jest to zasadniczo pakiet całego oprogramowania potrzebnego do uruchomienia serwera.

Chociaż możesz ręcznie pobrać każde z tych narzędzi osobno, możesz uzyskać Taskel, pakiet, który zainstaluje wszystkie na raz. Wystarczy uruchomić te dwa polecenia po kolei w Terminalu:

sudo apt install tasksel
sudo tasksel install lamp-server
Instalowanie stosu LAMP z Taskel za pomocą terminala

Instalowanie PHP na CentOS 7

Ten system operacyjny trochę różni się od innych dystrybucji Linuksa. W systemie CentOS polecenia apt i apt-get nie są idealnymi sposobami na instalację oprogramowania. Zamiast tego używa pychaYellowdog Updater Modified, lepszy menedżer pakietów dla systemów operacyjnych bazujących na RHEL.

W przeciwnym razie polecenia, których będziesz potrzebować, są dość podobne. Aby zaktualizować swoje pakiety, uruchom zamiast tego to polecenie:

sudo yum install epel-release && sudo yum update

Jeśli chodzi o inne polecenia, zazwyczaj możesz zastąpić apt-get poleceniem yum. Aby zainstalować PHP, użyj tego polecenia.

sudo yum install php

Polecenia PHP, takie jak php –v, powinny działać tak samo w systemie CentOS 7, więc nie musisz się o to martwić.

Instalowanie PHP na Debianie

Ostatnią opcją dla systemów operacyjnych typu Unix jest Debian. Tym razem jest tylko kilka drobnych problemów, ale większość poleceń wymienionych powyżej powinna działać poprawnie.

W przypadku Debiana możesz użyć albo apt-get albo aptitude w poleceniach Terminala. Polecenie aptitude jest nieco bardziej kompleksowe i zapewnia interfejs menu. To, którego użyjesz, zależy od osobistych preferencji, a każde z nich wykona zadanie.

Zamiast więc używać zwykłego polecenia apt-get, możesz uruchomić to:

sudo aptitude install php

Debian może być kapryśny. Jeśli zauważysz, że PHP nie analizuje lub rozszerzenia nie działają, upewnij się, że zaktualizowałeś plik konfiguracji sieciowej swojego serwera i że ładuje rozszerzenie to jest akta.

Poza kilkoma drobnymi szczegółami, instrukcje dla Debiana są praktycznie identyczne z instrukcjami dla innych dystrybucji Linuksa.

Jak zainstalować PHP w systemie Windows

Jeśli używasz systemu Windows, w przeciwieństwie do systemów macOS i Linux, nie musisz instalować PHP za pomocą wiersz poleceń (choć jest to opcja, jeśli wolisz).

Łatwym sposobem na zainstalowanie PHP jest tutaj włącz IIS a następnie użyj WebPI aby zainstalować PHP. Po uruchomieniu WebPI, możesz go znaleźć pod Produkty zakładka. Kliknij Dodać na wersję, którą chcesz, a następnie kliknij Zainstalować.

Włączanie usług IIS w systemie Windows

Możesz także pobierz PHP dla Windows I ręcznie skonfigurować aby działał z IIS. Upewnij się, że masz wersję non-thread-safe, jeśli używasz IIS.

Jeśli to wszystko wydaje się zbyt skomplikowane, możesz zainstalować WampServer lub XAMPP. Zawierają one wszystko, czego potrzebujesz do rozpoczęcia pracy z serwerem WWW: Apache, bazę danych i oczywiście PHP.

Niniejsze instrukcje będą działać w większości nowoczesnych systemów operacyjnych Windows, takich jak Windows 10, 7 i Vista.

Aby PHP działało prawidłowo, system Windows może wymagać nieco dodatkowej konfiguracji, dlatego należy sprawdzić zalecana konfiguracja systemu Windows dokumentacji. Wystarczy, że zrobisz kilka małych to jest poprawki.

Jak zainstalować PHP na macOS

PHP jest preinstalowany na większości macOS systemów, więc zazwyczaj nie ma potrzeby przeprowadzania ręcznej instalacji.

Wystarczy odkomentować kilka linijek kodu w pliku konfiguracyjnym Apache httpd.confktóre zazwyczaj można znaleźć w /private/etc/apache2/httpd.conf. Odkomentuj te dwa wiersze, usuwając symbol hashtaga:

# LoadModule php5_module libexec/httpd/libphp5.so
# AddModule mod_php5.c

Być może będziesz musiał to zrobić dodatkowa konfiguracja jeśli nie podobają Ci się domyślne wartości niektórych ustawień pliku. W przeciwnym wypadku znajdź DocumentRoot, a następnie utwórz i załaduj plik PHP za pomocą tego kodu:


Zawsze możesz sprawdzić wersję PHP poleceniem php –v, aby upewnić się, czy PHP zostało zainstalowane prawidłowo.

Jeśli musisz pobrać PHP ręcznie, powinieneś zainstaluj Homebrew i użyj tego prostego polecenia:

brew install php

Wszystko o rozszerzeniach PHP

Gdy już uruchomisz PHP, warto pomyśleć o rozszerzeniach. Te skompilowane biblioteki dodają wszelkiego rodzaju dodatkowe, pomocne funkcjonalności. Pomyśl o nich jako o wtyczkach, które dodają to, co PHP już oferuje. Niektóre z nich są wymagane do uruchomienia frameworków PHP, takich jak Laravel i Symfony.

Chociaż jest możliwe zakodowanie wszystkiego samemu, bez konieczności używania rozszerzeń, nie ma powodu, aby robić to wszystko samemu, skoro istnieją powszechnie używane skróty, które ułatwiają życie.

PHP jest już wyposażone w dziesiątki wbudowanych rozszerzeń, z których niektóre musisz włączyć ręcznie, a inne możesz zacząć używać od razu. Możesz również zainstalować rozszerzenia PHP za pośrednictwem witryn takich jak PECLktóry hostuje setki pakietów innych firm.

Podręcznik PHP oferuje dokumentacja rozszerzenia dla wielu z nich, dzięki czemu będziesz mógł przyzwyczaić się do ich używania.

Nie wiesz, od czego zacząć? Oto kilka popularnych rozszerzeń PHP:

  • Apache: Apache to szeroko stosowane oprogramowanie serwera WWW rekomendowane przez WordPress ze względu na jego doskonałą zgodność z nim i PHP. Apache jest dołączony do PHP, więc nie musisz instalować go ręcznie.
  • .INTERNET: .NET to popularny framework oprogramowania, którego można używać do tworzenia aplikacji internetowych i nie tylko. Działa z wieloma językami, w tym PHP. Może Cię również zainteresować Ciasto brzoskwiniowektóry umożliwia uruchomienie kodu PHP w środowisku .NET.
  • MySQLi: Lepsza wersja starego rozszerzenia MySQL, MySQLi umożliwia pracę z oprogramowaniem baz danych MySQL. To jest niezbędne, aby pomóc Ci skonfigurować bazę danych.

Za każdym razem, gdy instalujesz rozszerzenie, musisz je odkomentować. Po prostu otwórz Plik php.ini i usuń średnik (;) przed rozszerzeniem=nazwa_rozszerzenia.

Powinieneś również sprawdzić te frameworki PHP, jeśli chcesz standaryzować swój kod i budować z gotowych bibliotek. To świetny sposób na rozpoczęcie tworzenia aplikacji internetowych z PHP.

Streszczenie

Niezależnie od tego, jakiego systemu operacyjnego używasz, instalacja PHP nie jest aż tak trudnym procesem. Jeśli chcesz utworzyć serwer testowy WordPress, będziesz go potrzebować. Początkujący programiści PHP uznają skonfigurowanie serwera WWW i zainstalowanie na nim PHP za świetne ćwiczenie.

Upewnij się, że pobierasz PHP albo przez wiersz poleceń, albo z jego poziomu. oficjalna strona. Możesz pobrać najnowszą stabilną wersję PHP lub dowolną inną wersję kompatybilny z WordPressem.

A jeśli chcesz od razu zacząć tworzyć witryny WordPress, możesz wypróbować DevKinsta! Ma preinstalowane PHP. Pozwala również na szybką wymianę między różnymi wersjami PHP, dzięki czemu możesz testować swoją witrynę w różnych środowiskach serwerowych.


Uzyskaj wszystkie swoje aplikacje, bazy danych i witryny WordPress online i pod jednym dachem. Nasza pełna funkcji, wydajna platforma w chmurze obejmuje:

  • Łatwa konfiguracja i zarządzanie w panelu MyKinsta
  • Wsparcie ekspertów 24/7
  • Najlepszy sprzęt i sieć Google Cloud Platform, oparte na Kubernetes dla maksymalnej skalowalności
  • Integracja Cloudflare na poziomie korporacyjnym zapewniająca szybkość i bezpieczeństwo
  • Globalny zasięg odbiorców dzięki nawet 37 centrom danych i 260 punktom obecności na całym świecie

Zacznij od bezpłatnego okresu próbnego naszego hostingu aplikacji lub hostingu baz danych. Zapoznaj się z naszymi planami lub porozmawiaj z działem sprzedaży, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie.

Salman Ravoof

Salman Ravoof jest samoukiem, programistą internetowym, pisarzem, twórcą i wielkim wielbicielem wolnego i otwartego oprogramowania (FOSS). Oprócz technologii pasjonuje się nauką, filozofią, fotografią, sztuką, kotami i jedzeniem. Dowiedz się więcej o nim na jego strona internetowai połącz się z Salmanem na Świergot.