Jak zainstalować Wine w systemie Linux

Największa trudność najbardziej Windows użytkownicy przechodzą na dystrybucję Linuksa z powodu niemożności uruchomienia swojego ulubionego Windows oprogramowanie, zwłaszcza gry. Gry w Linuksie uległy poprawie, ale do gry Windows- tylko gry w systemie Linux, musisz użyć Wino.

Wino zostało zaprojektowane, aby pomóc wypełnić lukę między Windows i tworzenie oprogramowania Linux Windows- kompatybilne tylko gry i oprogramowanie bez ogromnych kar za wydajność. Oto jak zainstalować Wine w systemie Linux.

Instalowanie wina

Jako jeden z najbardziej znanych pakietów Linuksa, instalacja Wine powinna być dość prosta w najpopularniejszych dystrybucjach Linuksa. Możesz pobrać, skompilować i zainstalować odpowiednie pakiety ze strony Wine lub użyć pakietów dostarczonych w ramach dystrybucji Linuksa.

Najpierw jednak sprawdź, czy używasz 64-bitowej wersji systemu Linux. Aby to zrobić, otwórz terminal i wpisz lscpu.

Powinno to wyświetlić niektóre informacje techniczne na temat komputera.

Linux Lscpu

W sekcji „Tryby pracy procesora”, jeśli widzisz tylko wersję 32-bitową, zainstaluj 32-bitową wersję Wine. W przeciwnym razie zainstaluj wersję 64-bitową.

Aby zainstalować 32-bitową wersję Wine w systemach operacyjnych Ubuntu i Debian, wpisz:

W przeciwnym razie, aby zainstalować wersję 64-bitową, wpisz:

Jeśli Wine jest już zainstalowany na komputerze z systemem Linux i nie masz pewności, którą wersję zainstalowałeś, otwórz terminal i wpisz:

Spowoduje to wyświetlenie zainstalowanej wersji Wine, a także numer wersji.

Konfigurowanie Wine

W wielu przypadkach nie trzeba konfigurować samego Wine po jego zainstalowaniu, ale trzeba będzie wygenerować konfigurację Wine przed użyciem.

Uruchamiając narzędzie konfiguracyjne GUI Wine, wygenerujesz nowy plik konfiguracyjny dla Wine, który możesz później skonfigurować według własnych wymagań.

Konfiguracja systemu Linux Wine

Aby go uruchomić, otwórz okno terminala i wpisz:

Wygenerowanie początkowego pliku konfiguracyjnego Wine może chwilę potrwać. Gdy to nastąpi, otworzy się narzędzie konfiguracyjne. Jeśli nie planujesz zmieniać konfiguracji Wine, możesz bezpiecznie zamknąć ją w tym momencie, klikając „OK”.

Używając Baza danych aplikacji do wina, możesz znaleźć odpowiednie ustawienia dla każdego Windows gry lub oprogramowanie, które chcesz uruchomić. Następnie możesz zmodyfikować ustawienia za pomocą narzędzia do konfiguracji Wine, aby spełnić te wymagania.

Instalowanie Windows Gry używające wina

Biegać Windows gry lub oprogramowanie, musisz pobrać dla nich pliki tak, jak w przyszłości Windows. Niektóre mogą zawierać szczegółowe instrukcje instalacji, dlatego najpierw sprawdź wpis w bazie danych aplikacji Wine.

Wiele Windows instalatory są dostarczane jako pliki EXE. Linux na ogół nie obsługuje plików EXE, ale korzystając z Wine, możesz ich używać.

Instalator Linux Wine Steam

Aby uruchomić Windows instalator w systemie Linux, pobierz i umieść plik EXE w odpowiednim miejscu. Otwórz okno terminala i wpisz:

wine example-installer.exe

Spowoduje to uruchomienie pliku instalatora, w którym możesz śledzić proces instalacji w taki sam sposób, jak na Windows.

Jeśli kiedykolwiek będziesz musiał odinstalować Windows oprogramowanie, otwórz terminal i wpisz:

To wywołuje Windows- stylowy panel sterowania, w którym można znaleźć przykłady istniejącego oprogramowania i je usunąć. Możesz także usunąć pliki ręcznie.

Bieganie Windows Gry i oprogramowanie korzystające z wina

Zazwyczaj Windows pliki są instalowane na dysku „C”. Ponieważ nie istnieje to w systemie Linux, Wine tworzy folder (zwykle /home/your-username/.wine/drive_c), który działa jako dysk „C” dla twojego Windows oprogramowanie.

Linux Wine Drive C

W tym miejscu musisz zlokalizować wszelkie zainstalowane oprogramowanie lub gry. Aby to zrobić, przeszukaj i znajdź plik EXE oprogramowania, które chcesz uruchomić.

Prawdopodobnie będzie to można znaleźć w folderach „Program Files” lub „Program Files (x86”). Po zlokalizowaniu oprogramowania można uruchomić go w taki sam sposób, jak w instalatorze.

Aby to zrobić, otwórz okno terminala i wpisz:

wine installed_software.exe

Używając Wine, twój Windows oprogramowanie lub gra powinny działać na pulpicie Linux-a w taki sam sposób, jak natywnie Windows.

Overwatch In Wine On Gentoo „rozmiary =” (maksymalna szerokość: 800px) 100vw, 800px

Nie jest to idealne rozwiązanie, więc jeśli napotkasz trudności, sprawdź listę baz danych aplikacji Wine dla swojej gry lub oprogramowania, aby uzyskać dodatkowe porady. Twoje oprogramowanie lub gra mogą mieć określone instrukcje do rozważenia przed uruchomieniem.

Bieganie Windows Gry i oprogramowanie w systemie Linux

Dzięki Wine nie musisz rezygnować z używania Windows oprogramowanie i odtwarzanie Windows-tylko gry. Ponieważ nie emuluje Windows PC, możesz także poświęcić pełną moc zasobów systemowych dystrybucji Linuksa.

Jedni z najlepszych Windows w gry można grać w systemie Linux przy użyciu Wine. Istnieje również wiele innych najlepszych darmowych gier Linux, w które można grać.

Czy ten artykuł jest przydatny?