Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak założyć firmę wydawniczą
Działalność wydawnicza i poligraficzna są ze sobą powiązane, ale odrębne.
Firma drukarska uzupełnia pracę firmy wydawniczej. Wydawca wysyła produkt do drukarni jako zlecenie gotowe do druku w wielu egzemplarzach.
Czy masz pasję do czytania i pisania? Masz doświadczenie w redagowaniu dokumentów? Te cechy są ważne, ale przede wszystkim powinieneś mieć prawdziwe umiejętności marketingowe.
Rozumiem? Wtedy możesz być gotowy do prowadzenia własnej firmy wydawniczej.
Co to jest firma wydawnicza?
Drukarka drukuje. Wydawca robi wszystko, co prowadzi do druku.
Możesz myśleć o książkach, beletrystyce i literaturze faktu jako projektach dla firmy wydawniczej. Osoby posiadające firmy wydawnicze mogą również pracować w czasopismach, podręcznikipodręczniki i podobne projekty.
Bez względu na projekt, wydawnictwo nabywa rękopis, redaguje go i zarządza procesem przygotowania go do druku. Obejmuje to układ i okładkę. Wydawnictwo nadzoruje również dystrybucję i marketing projektu.
Jak założyć własną firmę wydawniczą: 20 kluczowych kroków
Wielu autorów self-publishingu weszło do branży wydawniczej, aby publikować własne książki. W przypadku autorów publikujących samodzielnie utworzenie własnej firmy wydawniczej zapewniło przedsięwzięciu self-publish dodatkową miarę wiarygodności.
Jeśli nie jesteś pisarzem, kiedy zaczynasz jako małe wydawnictwo, możesz szukać nowych pisarzy i pomagać im w publikowaniu ich własnych prac.
Dzisiejszy świat wydawniczy to mieszanka self-publishera, który zdecydował się na założenie firmy wydawniczej i własnego biznesu, z osobą wykwalifikowaną w pozyskiwaniu, redagowaniu i marketingu, która zdecydowała się na wydawanie książek.
1. Nazwij swoją firmę i zarejestruj się
Wybór nazwy firmy jest kluczową częścią procesu. Chociaż proces ten może się różnić w zależności od stanu, zwykle zaczynasz od swojego Sekretarza Stanu. Upewnij się, że nazwa Twojej firmy nie jest już zajęta. Możesz użyć własnego imienia.
2. Utwórz nadruk i logo wydawcy
Wydawnictwo może być takie samo jak nazwa Twojej firmy, o ile nazwa firmy pasuje do unikalne logo. Twój nadruk i logo powinny odzwierciedlać rodzaje projektów, które realizujesz.
3. Wybierz niszę wydawniczą i rynek
Książki czy czasopisma, podręczniki czy gazety? Wydawnictwo książek beletrystycznych czy non-fiction? Książki dla dzieci? Religijny? Wydawnictwo niezależne? Samopomoc?
Aby zachować pasję, której potrzebuje wydawca, wybierz niszę. Wiele małych wydawnictw zaczyna od niszy, a następnie rozwija się. Mogą zdecydować się na „hybrydyzację”, łącząc POD (zamawianie kopii w miarę napływania zamówień, zwane drukowaniem na żądanie) z publikacjami cyfrowymi (umożliwiając ludziom zamawianie kopii do czytania online).
4. Utwórz biznesplan
Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie nowe i istniejące firmy potrzebują biznesplanu, zwłaszcza małe firmy. A ten mały biznesplan nie powinien być wyryty w kamieniu; powinien to być plan, który może ewoluować.
Jako nowa firma wydawnicza powinieneś opracować misję, która odzwierciedla powód, dla którego dołączyłeś do branży wydawniczej.
5. Załóż firmowe konto bankowe
Potrzebujesz konta firmowego w nazwie swojej firmy, które jest oddzielne od konta osobistego. Powinieneś także mieć dedykowaną biznesową kartę kredytową i wizytówki. Oddziel finanse osobiste.
6. Wybierz swoją lokalizację
W erze cyfrowej jest to mniej ważne niż jeszcze 10-20 lat temu. Wylęgarnią publikacji był i jest Nowy Jork.
Ale wydawcy książek mogą zlokalizować dowolne miejsce w Stanach Zjednoczonych. Jeśli zatrudnisz redaktorów i korektorów, mogą oni pracować z domu.
Potrzebne wyposażenie obejmuje komputery o dużej pojemnościoprogramowanie wydawnicze, nagrywarkę CD, świetny system tworzenia kopii zapasowych i programy antywirusowe.
7. Posortuj licencje, zezwolenia i opłaty
Po zarejestrowaniu nazwy firmy będziesz potrzebować EIN (numer identyfikacyjny pracodawcy). Wymagane licencje i zezwolenia mogą się różnić w zależności od stanu, ale do sprzedaży książek potrzebny jest numer EIN.
Numer EIN służy do uzyskania licencji na podatek od sprzedaży, która jest potrzebna do prawidłowego zgłaszania sprzedaży książek. Będziesz tego potrzebować, aby zapłacić podatki stanowe i federalne.
Jeśli zatrudniasz podwykonawców, takich jak redaktorzy, będziesz potrzebować numeru EIN, aby złożyć 1099, które im wysyłasz.
8. Wybierz strukturę biznesową
Wielu wydawców wybiera najprostszą formę biznesową, czyli spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub LLC. Jest to krok naprzód w stosunku do jednoosobowej działalności gospodarczej (również popularny wybór wśród wydawców).
Utworzenie LLC wiąże się z pewnymi formalnościami, złożonymi w twoim stanie, ale jest to warte dodatkowych kłopotów. Oto przykład:
„Newbie Book Company” publikuje serię opowiadań autora. W ramach procesu redagowania wydawca pyta pisarza, czy któreś z opowiadań było wcześniej publikowane. Pisarz mówi, że historie nie zostały opublikowane.
Ale jeden z nich został opublikowany. Chociaż pierwotnym wydawcą jest mały magazyn, ten podmiot składa pozew. Okazuje się, że magazyn, zgodnie z umową, nabył „wszystkie prawa”, kiedy kupił artykuł. „Wszystkie prawa” oznaczają, że magazyn posiada wyłączne prawa do ponownego wykorzystania lub ponownego opublikowania historii (w porównaniu z „pierwszymi prawami”). Magazyn występuje z pozwem o odszkodowanie z majątku firmy.
Jeśli założyłeś firmę wydawniczą jako LLC, Twoje aktywa osobiste będą chronione przed procesami sądowymi. LLC oferuje lepszą ochronę przed odpowiedzialnością niż inne struktury biznesowe.
Utworzenie korporacji może pozwolić ci na ulgi podatkowe. Aby uzyskać więcej informacji na temat wyboru podmiotu prawnego, należy skonsultować się z księgowym.
9. Kup oprogramowanie księgowe
Szereg firm, jak np Zoho, oferować oprogramowanie księgowe. Innym ulubionym systemem księgowym jest Quickbooks. Ułatwia to śledzenie wydatków i dochodów biznesowych, niezależnie od dochodów osobistych dla Twojego wydawnictwa.
Zoho dodaje kompleksową platformę powiązanych usług biznesowych, takich jak Zoho Expense, Invoice, One, Bookings i inne. Są one zintegrowane pod parasolem Zoho w celu uzyskania ujednoliconego produktu.
10. Zdobądź swój numer identyfikacyjny pracodawcy i zatrudnij personel
Jak wspomniano wcześniej, wielu nowych wydawców zatrudnia podwykonawców, takich jak redaktorzy i weryfikatorzy.
11. Kup ISBN
Oznacza to Międzynarodowy Standardowy Numer Książki. To 13-cyfrowy numer, który jest kodem kreskowym książki.
12. Uporządkuj podatki biznesowe
Skonsultuj się z księgowym, aby ustalić, która struktura biznesowa może zapewnić Ci najlepsze korzyści podatkowe lub ulgi podatkowe.
Będziesz musiał zapłacić federalne, stanowe i lokalne podatki od wynagrodzeń pracowników.
Będziesz musiał zapłacić podatek od sprzedaży.
13. Utwórz profesjonalną stronę internetową i identyfikator e-mail
Po wybraniu nazwy firmy opracuj witrynę internetową i zarejestruj nazwę domeny. Utwórz adres e-mail zawierający nazwę Twojej domeny. Pomoże Ci to zaistnieć w Internecie.
14. Załóż konto wydawnicze na Amazon
Po opublikowaniu projektu załaduj informacje o nim, w tym dane dotyczące sprzedaży i opinie, do swojego Amazon konto wydawnicze. Dołącz poświadczenia dla swojej firmy.
Jeśli masz dużo szczęścia, Amazon może nabywać prawa do projektu i płacić tantiemy. Amazon posiada obecnie 16 wydawnictw. Jeśli chodzi o treści cyfrowe, Amazon to jedno z najlepszych miejsc do sprzedaży e-booków online.
Aby zostać wybrany przez Amazonmusisz najpierw zapewnić solidną sprzedaż i recenzje swojego projektu.
15. Zarejestruj się Autorzy
Będziesz musiał opracować umowę dla autorów. Czy zaoferujecie zaliczki? Jaki procent tantiem zapłacisz?
Możesz dodać swój wpis do publikacji autorskich – gdzie autorzy udają się, aby nawiązać kontakt z wydawcami. Na przykład coroczna publikacja o nazwie Writer’s Digest zawiera listę wszystkich wydawców książek i czasopism według kategorii (takich jak outdoor, romans itp.)
16. Publikuj książki
Kupuj swój projekt za pomocą różnych drukarek.
17. Promuj swoją firmę
Nie potrzebujesz formalnego wykształcenia, aby być świetnym sprzedawcą. Potrzebujesz prawdziwego entuzjazmu do swojej pracy.
Zaangażuj swoich autorów w wydarzenia online, takie jak sesje pytań i odpowiedzi i nie tylko.
18. Uruchom swój nowy biznes
Ogłaszaj swoje nowe przedsięwzięcie, gdzie tylko możesz — lokalne i regionalne publikacje, publikacje branżowe i nie tylko.
19. Rozwijaj swój biznes
Wspieraj lokalne programy pisania i kluby książki. Weź udział w konferencjach pisarzy w ramach marketingu książki.
20. Bądź odnoszącym sukcesy właścicielem własnej firmy
Nie spoczywaj na laurach.
Teraz wiesz, jak założyć firmę wydawniczą: rozpocznij zakładanie nowej firmy
Jak przejść od założenia własnej firmy wydawniczej do posiadania firmy wydawniczej o ugruntowanej pozycji?
Śledź trendy w branży. Wiedz, co robi konkurencja i co publikuje, a przede wszystkim unikaj błędów wydawniczych.