Jak zapobiec zmianie rozmiaru okna VLC w celu dopasowania rozdzielczości wideo

Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z VLC do odtwarzania filmów, możesz zauważyć, że za każdym razem, gdy wybierasz wideo z inną rozdzielczością ekranu, rozmiar okna VLC zmienia wymiary w zależności od rozdzielczości odtwarzanego nowego pliku. Plik o niskiej rozdzielczości byłby odtwarzany w małym oknie, a następny plik o wysokiej rozdzielczości rozszerza okno, dopóki nie zasłoni wszystkiego innego.

Może być dość denerwująca konieczność ciągłej zmiany wymiarów okna odtwarzacza VLC podczas odtwarzania kilku plików jeden po drugim o różnych rozdzielczościach ekranu. Oto jak temu zapobiec.

Blokuj funkcję zmiany rozmiaru

Otwórz aplikację odtwarzacza VLC. Aby wykonać poniższe czynności, nie musisz odtwarzać żadnego konkretnego pliku.

Przejdź do górnej części okna VLC, gdzie dostępnych jest wiele opcji umożliwiających dostosowanie ustawień odtwarzacza VLC. Kliknij opcję Narzędzia, aby ją wybrać.

Nowe menu rozwijane pojawi się poniżej opcji. Przewiń menu w dół i dotknij sekcji Preferencje. Alternatywnie możesz użyć skrótu Ctrl + P, aby przejść do tej sekcji.

Pojawi się nowe okno, które zawiera szereg opcji kontrolujących sposób interakcji z programem, od interfejsu po klawisze skrótów. Przejrzysz sekcję Interfejs strony, w której znajdziesz segment „Wygląd i odczucie”.

Opcje interfejsu VLC

W tym segmencie strony znajduje się opcja „Zmień rozmiar interfejsu na rozmiar wideo”. Jest to opcja, która powoduje, że VLC zmienia swój rozmiar za każdym razem, gdy otwierasz nowy film. Odznacz pole obok opcji, aby zapobiec włączeniu tej funkcji w przyszłości.

Teraz wystarczy kliknąć Zapisz i uruchom ponownie VLC, aby zmiany zostały wprowadzone.

Alternatywna metoda

Jeśli z jakiegoś powodu powyższa metoda nie działa, istnieje rondo, aby uzyskać ten sam wynik.

1. Naciśnij Win + R. W wyskakującym oknie wpisz

%userprofile%/AppData/Roaming/VLC

w puste pole i naciśnij Enter.

Uruchom jako administrator

Nastąpi przeniesienie do folderu VLC, który zawiera kilka plików związanych z programem, w tym plik o nazwie VLRC. Otwórz plik VLRC za pomocą programu notatnika.

Note: przed użyciem tej metody należy wykonać kopię oryginalnego pliku VLRC na wypadek pomyłki podczas modyfikowania pliku i konieczności zastąpienia uszkodzonego pliku oryginalnym.

Plik Vlrc

Tutaj zobaczysz długą listę linii kodu zapisanych na stronie. Przejdź do opcji Edycja u góry, wybierz Znajdź z menu rozwijanego, które się pojawi, i wyszukaj „Zmień rozmiar interfejsu do natywnego rozmiaru wideo”.

Okno zmiany rozmiaru w odtwarzaczu VLC

Poszukaj opcji Zmień rozmiar interfejsu do natywnej opcji Rozmiar wideo, gdy jest podświetlona w wynikach wyszukiwania, i zmień wartość na końcu linii z 1 do 0.

Stuknij zakładkę Plik i wybierz opcję Zapisz lub po prostu naciśnij Ctrl + S.

Co osiąga funkcja zmiany rozmiaru

Należy pamiętać, że VLC zmienia rozmiar zgodnie z różnymi rozdzielczościami plików, aby pokazać najlepszy możliwy obraz z pliku wideo. Jeśli utrzymasz okno VLC w stałym rozmiarze poprzez wyłączenie opcji zmiany rozmiaru, będzie to oznaczać, że jakość obrazów wideo pogorszy się, jeśli rozmiar okna będzie zbyt duży dla pliku o niskiej rozdzielczości lub zbyt mały dla wysokiej rozdzielczości plik rozdzielczości.

Wniosek

Chociaż zmieniające się wymiary okna VLC mają na celu optymalizację oglądania określonego pliku wideo w zależności od jego rozdzielczości, może być dość irytujące, gdy trzeba stale radzić sobie ze zmieniającym się oknem VLC, które zmienia się z małego na pokrycie całego ekranu. Na szczęście powyższe kroki zapewniają łatwy sposób wyłączenia tej funkcji.

Czy ten artykuł jest przydatny?