Jeśli zastanawiasz się jak samodzielnie za darmo zaprojektować stronę internetową, będziesz w stanie to zrobić w mgnieniu oka, postępując zgodnie z tym artykułem krok po kroku. Bez żadnego wcześniejszego doświadczenia i wiedzy w zakresie kodowania stron internetowych, HTML lub CSS, będziesz w stanie stworzyć i zaprojektować idealną stronę internetową dla swojego bloga, firmy, sklepu internetowego lub czegokolwiek innego.
Ten artykuł zawiera wszystko, czego potrzebujesz i pomoże Ci na całej drodze, od samego początku, aż do ostatecznej publikacji Twojej witryny. Wydawanie pieniędzy na projektanta stron internetowych nie będzie konieczne. Nie będziesz musiał uczestniczyć w wielogodzinnych kursach z projektowania własnej strony internetowej. Wszystko, co musisz zrobić, znajduje się w tym artykule. Dzięki temu przewodnikowi błyskawicznie uruchomisz swoją witrynę internetową.
Przejdźmy szybko przez główne etapy projektowania strony internetowej.
1. Ustal plan — Pierwszym krokiem we wszystkim, co robisz, jest planowanie. Zastanów się, jak najlepiej i najprościej przedstawić swój pomysł szerszemu gronu odbiorców.
2. Wybierz nazwę domeny i hosting — Twoja witryna internetowa musi być gdzieś przechowywana i musi mieć adres (nazwę domeny), aby była zawsze dostępna i łatwa do znalezienia.
3. Wybierz platformę do tworzenia stron internetowych — Zalecamy zacząć od WordPressa, ponieważ jest to najpopularniejsza opcja, jest całkowicie darmowa i łatwa w użyciu.
4. Stwórz swój branding — Wymyśl nazwę swojej firmy. Innymi słowy, twórz treści, które będą łatwo rozpoznawalne. Twoje produkty i usługi powinny odzwierciedlać tożsamość Twojej marki.
5. Znajdź szablon — Istnieje wiele gotowych szablonów WordPress lub motywów WordPress, które mają wszystko, czego potrzebujesz dla Twojej witryny. Wspaniałą rzeczą w motywach WordPress jest to, że można je zainstalować w ciągu kilku sekund.
6. Projektuj konkretne elementy — Kiedy dojdziesz do tego kroku, nadszedł czas, abyś wykazał się kreatywnością. Tutaj zaprojektujesz nagłówek, stopkę, schemat kolorów, czcionki, grafikę itp.
7. Dodaj własną treść — Przesyłaj własne treści i optymalizuj je, aby zapewnić użytkownikom najlepszą wygodę.
8. Spraw, aby była responsywna na urządzeniach mobilnych — Spraw, aby Twoja witryna była kompatybilna ze wszystkimi rodzajami urządzeń.
9. SEO (optymalizacja wyszukiwarek) — SEO pomoże Ci zwiększyć widoczność Twojej witryny i zwiększyć zyski.
10. Opublikuj swoją stronę internetową — To już ostatni krok w projektowaniu strony internetowej.
Czego potrzebujesz do zaprojektowania strony internetowej?
Ucząc się, jak projektować stronę internetową, a nawet całą witrynę internetową, należy rozpocząć od trzech kluczowych elementów.
- Nazwa domeny (example.com)
- Plan hostingowy
- Platforma do tworzenia stron internetowych (WordPress, Magento itp.)
Elementy te stanowią podstawę Twojej witryny internetowej i zapewniają, że Twoja witryna będzie zawsze dostępna dla odwiedzających. Tak jak wybierasz nazwę domeny i plan hostingowy, musisz zainstalować WordPress, popularną platformę do tworzenia stron internetowych, którą można łatwo zainstalować w ciągu kilku minut.
Czy początkujący może zaprojektować stronę internetową?
Być może zastanawiasz się, czy początkujący może zaprojektować stronę internetową. Odpowiedź brzmi: tak i nie będziesz musiał spędzać godzin ani nawet dni na różnych samouczkach. Wystarczy trochę wolnego czasu i chęć nauki, gdyż w tym artykule krok po kroku pokażemy Ci, jak zaprojektować stronę internetową od podstaw. Wszystko, co musisz zrobić samodzielnie, to wybrać nazwę domeny i plan hostingowy. Cała reszta to w zasadzie wskaż i kliknij oraz przeciągnij i upuść – wszystkie czynności, które początkujący może z łatwością wykonać.
Ile kosztuje zaprojektowanie strony internetowej?
Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Na cenę końcową wpływa wiele czynników. Strony internetowe różnią się wielkością, jakością, rodzajami oferowanych usług i wieloma innymi czynnikami.
Rozważ na przykład różnicę między użyciem motywu a dostosowaniem całej witryny. Istnieje możliwość wyboru motywu WordPress, który należy jedynie dostosować do potrzeb Twojej firmy. Byłaby to znacznie tańsza opcja, ale można powiedzieć, że tworzy wygląd ogólnej witryny internetowej — wyglądałaby podobnie do witryn korzystających z tego samego motywu WordPress.
Z drugiej strony możesz stworzyć niestandardową stronę internetową. W tym przypadku strona jest projektowana od podstaw z uwzględnieniem HTML, JavaScript, CSS i kodowania wszystkich funkcjonalności serwisu przy użyciu PHP MySQL i React. Jest to znacznie droższa opcja, jeśli nie posiadasz wymaganej wiedzy na temat kodowania. W takim przypadku za wykonanie tej pracy musiałbyś zapłacić programiście i projektantowi stron internetowych.
Być może zastanawiasz się również: Krótka odpowiedź brzmi: tak, możliwe jest zaprojektowanie strony internetowej od podstaw za darmo. Bardziej szczegółową odpowiedź można jednak znaleźć w dalszej części tego artykułu.
Kolejnym ważnym czynnikiem jest wybór planu hostingowego. Plany hostingowe zapewniają, że Twoja witryna będzie szybka i bezpieczna. Kalkulacja jest prosta. Tańsze plany hostingowe oznaczają mniej bezpieczne i wolniejsze strony internetowe.
Ale hosting nie jest uniwersalny. Masz opcje różnych rodzajów planów. Poniżej omówimy bardziej szczegółowo te kwestie.
Jak zaprojektować stronę internetową
Teraz, gdy znasz już czynniki wpływające na cenę, przyjrzyjmy się etapom projektowania witryny internetowej.
1. Ustal plan
Zanim zaczniesz projektować swoją stronę internetową, musisz ustalić plan. Innymi słowy, zanim zaczniesz budować i projektować swoją witrynę internetową, odpowiedz na poniższe pytania.
- Na czym polega Twoja firma?
- Jakie oferty chcesz widzieć na swojej stronie?
- Kto jest Twoją grupą docelową lub grupą docelową?
- Dlaczego Twoja oferta lub produkt jest inny i lepszy od innych?
Wszystkie te pytania pomogą Ci określić projekt Twojej witryny internetowej, niezależnie od tego, czy jest to sklep internetowy, czy jakakolwiek witryna e-commerce, blog, witryna wydarzenia lub witryna galerii zdjęć.
Po udzieleniu odpowiedzi na te pytania możesz mieć pewien pomysł na to, jak ma wyglądać Twoja witryna internetowa. Od tego momentu możesz przejść do myślenia o treści na swojej stronie internetowej. Powinieneś także dokładnie zaprojektować własne treści. Zadaj sobie pytanie, czego oczekują odwiedzający Twoją witrynę i jakie treści przyciągną konkretną grupę docelową, do której masz nadzieję dotrzeć. Innymi słowy, jaki jest najlepszy sposób, aby przedstawić, czym zajmuje się Twoja firma i zamienić osobę odwiedzającą witrynę w potencjalnego przyszłego klienta?
Kiedy zaczynasz tworzyć plan zaprojektowania witryny internetowej, jednym z największych błędnych przekonań wśród aspirujących właścicieli witryn jest to, że ich nowa witryna musi być tak błyszcząca, jak to tylko możliwe. Wiele osób zakłada, że muszą mieć dużo fajnej grafiki i efektownej zawartości.
Pamiętaj jednak, że celem Twojej witryny powinno być przyciągnięcie nowych klientów, reklamowanie treści i utrzymanie zaangażowania obecnych klientów. Użytkownicy chcą treści, po które przyszli – nie chcą być oślepieni przez migające reklamy lub krzykliwe projekty. Dlatego całkowicie w porządku jest zachować minimalistyczny wygląd, szczególnie na początku.
2. Wybierz nazwę domeny i hosting
Wybór nazwy witryny internetowej jest tak samo ważny jak nazwa firmy. Niektóre firmy muszą zmienić nazwę, gdy dowiadują się, że konkretna nazwa domeny została już zarezerwowana. Dlatego też, jeśli chodzi o nazwę domeny, musisz być wyjątkowy i oryginalny. Wymyśl potencjalną nazwę swojej witryny, a następnie spróbuj wyszukać ją w przeglądarce, aby sprawdzić, czy jest już zajęta. Możesz także skorzystać z narzędzia do wyszukiwania domen firmy Bana Hosting, które jest całkowicie bezpłatne i łatwe w użyciu.
Mimo że maksymalna obsługiwana długość znaków w nazwie domeny wynosi 253, powinieneś spróbować wymyślić możliwie najkrótszą nazwę. Dzieje się tak dlatego, że jeśli użytkownik nie wchodzi na Twoją witrynę poprzez kliknięcie łącza, będzie musiał wpisać długą nazwę domeny bezpośrednio w przeglądarce. W nazwie domeny nie można użyć wielu znaków specjalnych. Można używać liter, cyfr i symboli łączników. Najlepiej jednak, aby nazwa domeny była krótka i prosta i postępuj zgodnie z najlepszymi praktykami w zakresie nazewnictwa domen.
Kiedy już opracujesz plan projektu strony internetowej i pomyślisz o dostępnej nazwie dla Twojej witryny, czas wybrać plan hostingowy, który będzie wystarczający dla tworzonej przez Ciebie witryny. Ponownie, masz wiele rodzajów hostingu do rozważenia w zależności od Twoich unikalnych potrzeb. Przejdźmy szybko przez opcje planu hostingowego.
Wspólny hosting — To najtańsza opcja. Ta opcja oznacza, że Twoja witryna będzie zlokalizowana na jednym serwerze, na którym znajduje się już wiele innych witryn. Jeśli jedna witryna internetowa zostanie zhakowana, cały serwer może zostać naruszony. Oznacza to, że bezpieczeństwo Twojej witryny może być zagrożone.
Dedykowany hosting — Dzięki hostingowi dedykowanemu „wynajmujesz” cały serwer tylko dla siebie, co czyni go znacznie bezpieczniejszą opcją niż hosting współdzielony. Kosztuje również więcej niż hosting współdzielony.
Hosting VPS-owy — W przypadku hostingu VPS jeden ogromny serwer jest podzielony na wiele mniejszych serwerów wirtualnych, co oznacza, że wynajmujesz wirtualny serwer prywatny, na którym masz znacznie większą swobodę niż w przypadku hostingu współdzielonego. Hosting VPS jest tańszą opcją niż hosting dedykowany.
Hosting w chmurze — Hosting w chmurze to jedna z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych opcji hostingu. Dzięki tej opcji wynajmujesz część sieci wielu połączonych serwerów fizycznych.
Możesz kupić w pełni zarządzany plan hostingowy WordPress z Bana Hosting już od 15,83 USD miesięcznie.
3. Wybierz platformę do tworzenia stron internetowych
Co to jest platforma do tworzenia stron internetowych? Jest to narzędzie, które umożliwia zbudowanie witryny internetowej bez konieczności ręcznego kodowania. Inaczej mówiąc, jest to oprogramowanie, dzięki któremu w łatwy sposób stworzysz swoją stronę internetową.
Najważniejszym faktem w przypadku platform do tworzenia stron internetowych jest to, że w większości przypadków nie jest wymagana wiedza na temat kodowania. Większość platform internetowych jest bezpłatna, ale można tanio dokupić dodatkowe elementy. Większość platform do tworzenia stron internetowych jest już zoptymalizowana pod kątem SEO i zawiera wiele gotowych narzędzi.
WordPress to najpopularniejszy kreator stron internetowych. Zaraz po WordPressie pojawiają się Wix, Joomla i Magento. Jeśli jesteś zupełnie początkujący, zalecamy korzystanie z WordPressa.
Sam WordPress jest całkowicie darmowy. Jest to oprogramowanie typu open source z bardzo aktywną społecznością online, co może być pomocne, jeśli będziesz mieć pytania lub będziesz potrzebować pomocy. WordPress to potężna i prosta platforma do tworzenia stron internetowych, idealna zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych użytkowników.
4. Stwórz swój branding
Głównym celem brandingu jest stworzenie czegoś, co będzie rozpoznawalne. Im bardziej znane i rozpoznawalne są Twoje produkty lub usługi, tym więcej klientów przyciągniesz i tym wyższe będą Twoje przychody.
Twoja marka powinna być dobrze reprezentowana na Twojej stronie internetowej. Upewnij się, że odwiedzający wiedzą, kim jest Twoja marka, co reprezentuje i jakie produkty lub usługi oferujesz. Przekazujesz to poprzez treść i elementy wizualne w Twojej witrynie.
Cała treść, którą tworzysz – niezależnie od tego, czy jest to strona O nas, zdjęcia, filmy, opisy produktów itp. – powinna być połączona w całość, aby przedstawić Twoją markę.
Dla początkujących właścicieli witryn doskonałym miejscem na rozpoczęcie będzie stworzenie logo dla Twojej marki. Można to wykorzystać w całej witrynie — pamiętaj jednak, że jeśli chodzi o projektowanie logo, najlepiej jest być prostym i bezpośrednim.
5. Znajdź szablon
W zależności od rodzaju witryny, którą chcesz utworzyć, znajdziesz wiele bezpłatnych lub płatnych szablonów WordPress do użycia. Szablony WordPress to motywy reprezentujące całkowicie gotowe układy stron internetowych.
Pozwalają zaimportować treść, przestawić elementy według własnych upodobań i w mgnieniu oka mieć doskonale zaprojektowaną stronę internetową. Przestawianie elementów jest bardzo proste. Wszystko, co musisz zrobić, to przeciągnąć i upuścić zawartość swojej witryny, taką jak bloki tekstu, obrazy i filmy.
Biorąc pod uwagę, że zakupiłeś hosting i wybrałeś nazwę domeny, czas zainstalować WordPress i wybrać szablon, czyli motyw WordPress.
Wykonaj kolejne kroki, aby zainstalować WordPress w swoim cPanelu:
- Otwórz przeglądarkę internetową i wpisz nazwę swojej domeny/cpanel (example.com/cpanel).
- Wprowadź dane logowania dostarczone przez dostawcę usług hostingowych.
- Po zalogowaniu się do swojego cPanelu, w pasku wyszukiwania wpisz WordPress, a zobaczysz Menedżera WordPress firmy Softaculous.
- Kliknij zainstalowaća zobaczysz panel instalacji platformy WordPress.
- Wybierz protokół https:// i wprowadź nazwę swojej domeny. Pozostaw pole W katalogu puste.
- W polu Ustawienia witryny wprowadź nazwę domeny i opis.
- Wybierz swój język lub pozostaw domyślny (angielski).
- Ustaw nazwę użytkownika i hasło, aby móc później uzyskać dostęp do swojej witryny.
- Wybierać Wtyczkia następnie wybierz opcję ograniczania prób logowania.
- Wszystko gotowe. Kliknij na zainstalować przycisk na dole strony.
Notatka: Klienci Bana Hosting mogą zainstalować WordPress jednym kliknięciem przycisku w portalu klienta, bez konieczności przechodzenia przez cPanel.
Jeśli nie chcesz używać szablonu WordPress, nie musisz. Inną opcją jest całkowite zaprojektowanie witryny w trybie offline przy użyciu bezpłatnych lokalnych środowisk serwerowych, takich jak MAMP lub XAMPP. Jeśli zdecydujesz się zaprojektować swoją witrynę w trybie offline, będziesz mógł przetestować ją pod kątem błędów przed opublikowaniem jej online. Wszystko, co musisz zrobić, to zainstalować motyw w panelu WordPress.
Wykonaj poniższe kroki, aby zainstalować motyw WordPress na pulpicie nawigacyjnym WordPress:
- Zaloguj się do panelu administracyjnego WordPress. Otwórz przeglądarkę, wpisz nazwa_domeny/login lub nazwa_domeny/admin i wprowadź swoją nazwę użytkownika i hasło. Lub jeśli zainstalowałeś lokalne środowisko serwerowe (MAMP lub XAMP), w swojej przeglądarce wpisz localhost/wordpress i naciśnij Wchodzić.
- Po zalogowaniu się do panelu WordPress kliknij po lewej stronie Wygląd i potem kliknij Motywy I Dodaj nowe.
- W następnym oknie znajdziesz preinstalowane darmowe motywy WordPress. Wybierz ten, który najlepiej pasuje do Twojego biznesu i aktywuj go klikając Aktywuj. Możesz też przeglądać dalej i kupić premium motyw WordPress.
- W zależności od wybranego motywu mogą istnieć dodatkowe ustawienia. Na przykład motyw może poprosić o zalecane wtyczki. Postępuj zgodnie z podanymi instrukcjami lub możesz kliknąć Dostosuj i ręcznie ustaw motyw.
Jeśli chcesz zainstalować zakupiony motyw niestandardowy lub premium, wykonaj następujące kroki:
- Pobierz plik .zip motywu i powtórz powyższe kroki, aby zalogować się do panelu WordPress.
- Po lewej stronie okna kliknij Wygląd, MotywyI Dodaj nowe.
- Biorąc pod uwagę, że motyw został już pobrany, kliknij Prześlij motywwybierz plik .zip motywu i kliknij Zainstaluj teraz.
- Po zakończeniu instalacji kliknij Aktywuj. Pomyślnie zainstalowałeś motyw WordPress.
Można zainstalować dowolną liczbę motywów, ale jednocześnie tylko jeden może być aktywny. Aktywując inny motyw, ostatnio używany motyw zostanie automatycznie wyłączony.
Jeśli szukasz motywu WordPress do handlu elektronicznego, istnieje tylko jeden problem. Którą z tysięcy opcji wybrać? Twoja strona WordPress może w ciągu kilku sekund zostać przekształcona w sklep internetowy. Prawie wszystkie motywy e-commerce są już zoptymalizowane pod kątem SEO, responsywne dla urządzeń mobilnych i zawierają strony demonstracyjne — co oznacza, że już po jednym kliknięciu będziesz mieć prawie kompletną witrynę internetową.
Jednymi z najlepszych miejsc, w których można znaleźć idealny motyw dla swojej witryny, są: WooCommerce, motywI Las tematyczny.
6. Projektuj konkretne elementy
Ucząc się projektowania strony internetowej, trzeba także nauczyć się projektować poszczególne elementy. Konkretne elementy Twojej witryny obejmują kolory, czcionki, nagłówki, stopki, grafikę, formularze kontaktowe i prawie wszystko inne, co znajduje się w Twojej witrynie. Chociaż wszystkie strony w Twojej witrynie są ważne, najważniejsze jest odpowiednie zaprojektowanie strony głównej, która zapewni pozytywne doświadczenia użytkownika.
Poniżej omówimy krok po kroku każdy element.
1. Nagłówek — Twój nagłówek powinien zawierać logo, tytuł główny, pasek wyszukiwania i menu. Nagłówek jest tym, co jako pierwsze zobaczą osoby odwiedzające Twoją witrynę. Biorąc to pod uwagę, ważne jest, aby zachować prostotę i zwięzłość. Nie wrzucaj dużej ilości treści do nagłówka – nie chcesz przytłaczać odwiedzających. Zamiast tego trzymaj się kluczowego przesłania i wyraźnego wezwania do działania.
2. Układ elementów — Kolejnym bardzo ważnym etapem projektowania jest rozmieszczenie elementów. Spraw, aby odwiedzający mogli łatwo znaleźć najważniejsze treści.
3. Czcionki — Czcionki to element projektu strony internetowej, który może poprawić wrażenia osób odwiedzających witrynę i wzmocnić Twoją markę. Upewnij się, że czcionka, której zdecydowałeś się użyć, jest obsługiwana przez najczęściej używane przeglądarki internetowe. Możesz chcieć użyć tak zwanych „bezpiecznych czcionek”, ponieważ nieobsługiwane czcionki mogą obniżyć ranking Twojej witryny.
4. Kolory — Wybierz schemat kolorów, który najlepiej będzie odpowiadał celowi Twojej witryny. Reprezentuj swoją markę poprzez kolory, najlepiej takie same jak w logo. Chociaż nie ma ograniczeń co do liczby różnych kolorów, których możesz lub powinieneś używać, zachowaj rozsądek, jak ich używać, aby nie przytłoczyć odwiedzających witrynę.
5. Grafika — Ikony, obrazy, animacje, logo i cała zawartość graficzna powinny poprawiać wrażenia odwiedzającego i funkcjonalność witryny. Zaleca się, aby zawartość graficzna odpowiadała innym elementom, takim jak kolory i czcionki.
6. Formularze kontaktowe — Formularze kontaktowe mogą być najważniejszym elementem Twojej witryny, ponieważ stanowią formę komunikacji między Tobą a potencjalnymi przyszłymi klientami. Formularze kontaktowe można również wykorzystać jako opcję subskrypcji e-maili lub biuletynów. W formularzu kontaktowym nie zaleca się zadawania zbyt wielu informacji. W ten sposób możesz zniechęcić odwiedzających do wypełnienia formularza.
7. Pasek wyszukiwania — Najlepiej, aby pasek wyszukiwania znajdował się w prawym górnym rogu strony. Słowa kluczowe warto zaimportować do paska wyszukiwania, gdyż dzięki temu odwiedzający łatwiej i szybciej znajdą to, czego szukają.
8. Przyciski wezwania do działania — Przyciski wezwania do działania należy umieścić w dobrze widocznych miejscach, aby były łatwo widoczne. Przyciski wezwania do działania można znaleźć w różnych miejscach na różnych stronach internetowych. Ustaw je na wielu stronach i używaj czasowników zorientowanych na działanie, takich jak zadzwoń, kup lub zarejestruj się, aby osiągnąć najlepsze wyniki.
9. Klient lub recenzje klientów — To ważny element zdobycia zaufania Twoich klientów. Dowód społeczny jest potężnym czynnikiem motywującym dla potencjalnych klientów. Przed stopką warto umieścić kilka pozytywnych recenzji. W ten sposób przekonwertujesz więcej odwiedzających witrynę.
10. Stopka — W stopce mogą znajdować się informacje o dacie powstania serwisu, nazwisku twórcy serwisu, właścicielu firmy itp. Zalecane jest także dodanie informacji o Twojej firmie, takich jak adres, numer telefonu, szybkie linki do nawigacja strony. Pewnie zastanawiasz się, dlaczego warto dodać w stopce nawigację po witrynie. Odpowiedź jest dość prosta i logiczna — gdy użytkownik przeglądający Twoją witrynę przewinie się do końca strony, będzie mógł szybko wrócić do treści, które go najbardziej interesują. Oprócz powyższych warto dodać także linki do swoich profili w mediach społecznościowych, w zależności od grupy docelowej. W stopce powinien znajdować się także regulamin Twojej firmy.
7. Dodaj własną treść
Treść Twojej witryny internetowej obejmuje różne formaty, takie jak tekst, animacja lub wideo, a także nagrania audio. Po przesłaniu własnych treści do witryny internetowej poświęć trochę czasu na ich uporządkowanie w taki sposób, aby odwiedzający mogli łatwo je przeglądać i znaleźć to, co ważne.
Następnym krokiem po przesłaniu treści będzie dostosowanie i optymalizacja przesłanych treści. Optymalizując zawartość witryny, będą one ładować się szybciej i łatwiej będzie ją znaleźć.
8. Spraw, aby była responsywna na urządzeniach mobilnych
Dostosowując witrynę do urządzeń mobilnych, projektujesz ją tak, aby była kompatybilna z urządzeniami posiadającymi różne typy ekranów. Responsywne strony internetowe są łatwe w nawigacji i umożliwiają ładowanie Twojej witryny na dowolnym urządzeniu bez utraty jakości i jakichkolwiek problemów. Do najważniejszych cech responsywnej witryny internetowej należą:
- Szybkość ładowania powinna zawsze być na pierwszym miejscu.
- Usuń reklamy blokujące zawartość Twojej witryny.
- Twórz ikony i przyciski na tyle duże, aby użytkownicy urządzeń mobilnych mogli bez problemu z nimi wchodzić w interakcję.
- Wybierz większy rozmiar czcionki dla swojej witryny, co najmniej 14 pikseli.
- Zaimportuj opcję przełączania do trybu pulpitu. Nawet jeśli niektórzy użytkownicy korzystają z urządzenia mobilnego do przeglądania Twojej witryny, mogą preferować przeglądanie jej w trybie stacjonarnym.
- Usuń formularze autokorekty, ponieważ może to irytować niektórych użytkowników.
- Staraj się, aby projekt strony był tak prosty, jak to możliwe.
Możesz wyszukać jedne z najlepszych motywów WordPress, które są już przyjazne dla urządzeń mobilnych, lub możesz użyć wtyczek WordPress, aby uzyskać bardziej zaawansowane dostosowywanie funkcji motywu.
9. SEO — optymalizacja wyszukiwarek
Optymalizacja SEO polega na tym, aby Twoja witryna była łatwa do znalezienia w Google. Optymalizacja SEO przełoży się na wyższe zyski, zapewni łatwość znalezienia Twojej witryny i pomoże Ci utrzymać dobrą reputację witryny.
Na przykład algorytmy Google są z każdym dniem coraz lepsze i „inteligentniejsze”. Są one aktualizowane w celu poprawy komfortu użytkowania. Wykrywają także fałszywe i złośliwe strony internetowe, uszkodzone linki, niezoptymalizowane strony itp.
Jeśli Twoja witryna nie jest zoptymalizowana pod kątem SEO, będzie miała niską pozycję w Google, co oznacza, że nie zostanie uznana za odpowiednią. Innymi słowy, Google nie uzna go za godny zaufania.
Aby optymalizacja SEO odniosła sukces w dłuższej perspektywie, ważne jest ciągłe ulepszanie i utrzymywanie zawartości witryny, aktualizowanie witryny i utrzymywanie przejrzystej komunikacji z klientami.
Głównym celem optymalizacji SEO jest zwiększenie liczby klientów i ogólnie zwiększenie liczby odwiedzin strony internetowej.
Do najważniejszych elementów optymalizacji SEO zaliczają się:
- Słowa kluczowe
- Nazwa domeny
- Metaopis i tag tytułowy
- Słowa kluczowe w adresach URL
- Struktura Twoich treści
- Responsywna strona internetowa
- Szybkość ładowania
- Ciągła analiza i aktualizacje
- Dobrze zdefiniowana grupa docelowa
Większość motywów WordPress jest już zoptymalizowana pod kątem SEO. Jeśli używasz premium motywu WordPress, prawdopodobnie uwzględniona zostanie optymalizacja SEO.
10. Opublikuj swoją witrynę
Jeśli zbudowałeś swoją witrynę offline przy użyciu MAMP lub XAMPP, wykonaj poniższe kroki, aby opublikować ją online:
- Otwórz katalog na swoim komputerze, w którym znajduje się folder z całą witryną, i skompresuj go. Kliknij folder prawym przyciskiem myszy i wybierz Skompresuj do pliku ZIP.
- Otwórz swój cPanel wpisując w przeglądarce nazwę swojej domeny z /cpanel. Na przykład: nazwadomeny.com/cpanel.
- Wpisz nazwę użytkownika i hasło otrzymane od dostawcy usług hostingowych.
- Po zalogowaniu się do swojego cPanelu kliknij Menedżera plików i znajdź folder o nazwie /public_html. Usuń domyślne pliki z folderu /public_html i prześlij swoją witrynę internetową, wybierając plik Wgrywać opcję i wybierz spakowany folder witryny internetowej. Twój plik indeksu powinien być również umieszczony w folderze public_html.
- Po przesłaniu witryny do Menedżera plików kliknij prawym przyciskiem myszy skompresowany folder i wybierz Wyciąg.
- Wróć do głównego menu cPanelu i kliknij Bazy danych MySQL.
- Utwórz bazę danych i dodaj użytkownika bazy danych.
- Następnie kliknij PHPMyAdmin i wybierz wcześniej utworzoną bazę danych i kliknij Import.
- Skonfiguruj pliki konfiguracyjne swojej witryny zgodnie z parametrami ustawionymi podczas tworzenia bazy danych i kliknij Iść.
- Teraz, jeśli wszystko zrobiłeś poprawnie, wpisz nazwę domeny w przeglądarce, a zobaczysz swoją witrynę.
Notatka: jeśli jesteś klientem hostingowym Bana Hosting, możesz opublikować swoją witrynę z poziomu portalu klienta, a nie z cPanelu.
Jeśli zaprojektowałeś swoją witrynę całkowicie online, po zakupie planu hostingowego wszystko, co musisz zrobić, to skonfigurować rekordy DNS. Twój rejestrator domeny otrzyma instrukcje dotyczące konfigurowania serwerów nazw. Przejrzyj ich dokumentację, aby dowiedzieć się, jak zaktualizować serwery nazw. Rekordy DNS prawdopodobnie zostaną już ustawione przez Twojego dostawcę usług hostingowych. Pamiętaj, że aktualizacja w Internecie może zająć do 48 godzin.
Zaprojektowanie idealnej witryny internetowej jest łatwe
W tym momencie samodzielnie zaprojektowałeś swoją witrynę internetową. Jeśli na szybko przejrzałeś ten artykuł i nadal masz wątpliwości, czy możesz zaprojektować własną stronę internetową – nawet jeśli jesteś początkującym – uwierz nam, że jest to możliwe.
Tylko kilka kliknięć dzieli Cię od założenia własnej strony internetowej. Rozpocznij korzystanie z usługi projektowania stron internetowych WordPress. Nasi eksperci pomogą Ci wcielić Twoją wizję w życie.
Bana Hosting oferuje również w pełni zarządzany hosting WordPress już od 9,50 USD miesięcznie. Hosting zarządzany to rodzaj usługi hostingowej, w ramach której dostawca hostingu przeprowadza wszystkie procesy administracyjne, konserwację i konfigurację.
Dzięki Bana Hosting uzyskasz także dostęp do naszego niesamowitego zespołu obsługi klienta, który jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w tygodniu. Jeśli wystąpi jakikolwiek problem z Twoją witryną, obsługa klienta błyskawicznie ją uruchomi.
Bana Hosting oferuje szeroką gamę zarządzanych pakietów hostingowych. Sprawdź je, aby zacząć już dziś.