Większość marketerów internetowych jest boleśnie świadoma wagi testowania, ale wielu z nich nie wie, jak we właściwy sposób zarządzać danymi testowymi.
Twoje dane są siłą napędową Twojej firmy. To informacje o klientach, dane marketingowe, raporty finansowe, wszystko. Musisz zadbać o jego bezpieczeństwo, ochronę i dobrą organizację. Bez tego nie tylko tracisz cenne informacje, ale także narażasz się na potencjalną kradzież lub utratę. Problem z danymi polega jednak na tym, że trudno nimi zarządzać, a czasami jest to wręcz niemożliwe. Nie jesteśmy w stanie zliczyć, ile razy współpracowaliśmy z klientami, którzy korzystali z wielu wersji swoich danych, po prostu dlatego, że nie mogli znaleźć sposobu na śledzenie tego wszystkiego. Dlatego dzisiaj pokażemy Ci, jak skutecznie organizować i zarządzać swoimi danymi.
Niemożliwe jest zrozumienie danych w teście i podjęcie dobrych decyzji o tym, czy zainwestować w nie zasoby, jeśli nie wiesz jak zarządzać danymi testowymi.
1. Zbieraj, czyść i organizuj swoje dane
Dane są wszędzie, ale są cenne tylko wtedy, gdy można je znaleźć. Po zebraniu danych ważne jest ich uporządkowanie i uporządkowanie. A kiedy już to wszystko zrobisz, musisz zrozumieć, na co patrzysz. Do sortowania i wizualizacji danych możesz użyć arkusza kalkulacyjnego lub narzędzia bazy danych.
Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz przygodę z danymi, czy jesteś doświadczonym profesjonalistą, każdy startup musi wiedzieć, jak gromadzić, czyścić i organizować swoje dane. Ale nigdy nie jest za późno, żeby zacząć. Na przykład, chociaż nie możesz używać arkuszy kalkulacyjnych Excel do zbierania danych od klientów, nadal możesz wyciągnąć cenne wnioski, analizując to, co już tam jest. Prawdopodobnie odkryjesz, że niektóre Twoje dane są bardziej przydatne niż inne, dzięki czemu będziesz mógł podejmować mądrzejsze decyzje dotyczące podejścia do gromadzenia i wykorzystywania danych.
2. Skonfiguruj panel i raport
A Oprogramowanie panelu KPI to sposób na wizualizację kluczowych wskaźników wydajności (KPI). Możesz wybrać KPI, które chcesz śledzić i skonfigurować dashboard tak, aby prezentował dane w preferowanym formacie. Na przykład, jeśli sprzedajesz e-booki, możesz skonfigurować pulpit nawigacyjny pokazujący, ile osób pobiera książkę, ile pieniędzy wydaje każda osoba, ile osób pobrało pierwszy rozdział itp. Kluczem tutaj jest to, aby wykorzystaj jak najwięcej wskaźników, aby mieć pewność, że Twoje wysiłki przyniosą skutek.
Będziesz zaskoczony, jak szybko możesz zobaczyć, co się dzieje, gdy skonfigurujesz pulpit nawigacyjny. Dzięki temu możesz mierzyć, raportować, śledzić postęp i postęp w swojej firmie. Po skonfigurowaniu dashboardu mam pełny obraz tego, co dzieje się w procesie sprzedaży, konta klienta i historii zamówień. Możesz także skorzystać z innych narzędzi, których używam do zarządzania potokiem.
3. Korzystaj z odpowiednich narzędzi danych
Następna zasada na naszej liście dotyczy upewnienia się, że narzędzia, których używasz do analizy danych, działają dla Twojej firmy. Jeśli korzystasz z niewłaściwego narzędzia do obsługi danych, możesz utracić kluczowe informacje o klientach, produkcie i konkurencji. Upewnij się więc, że narzędzia, których używasz, dostarczają Ci potrzebnych informacji. Nie używaj narzędzia, jeśli nie wiesz, czego szukasz i do czego jest ono zdolne.
Potężne narzędzie do obsługi danych sprawi, że Twoja praca będzie łatwiejsza i wydajniejsza. Możesz go używać do:
– Planowanie
– Monitorowanie
– Pomiar wydajności
– Benchmarking
– Pomiar wyników
– Analizowanie danych
– Testowanie hipotez
– Podejmowanie decyzji biznesowych
– Przewidywanie przyszłych zachowań
– Raportowanie
– Wykres
– Wizualizacja
– Prezentowanie zainteresowanym stronom
– Komunikowanie się z klientami
– Komunikowanie się z pracownikami
– Komunikowanie się z szefem
– Komunikowanie się z resztą zespołu
– Śledzenie
– Pomiar efektywności rozmowy sprzedażowej
– Pomiar efektywności webinaru
– Pomiar efektywności mediów społecznościowych
– Pomiar efektywności kampanii reklamowej
– Pomiar efektywności kampanii e-mailowej
– Pomiar efektywności wydarzenia
– Pomiar efektywności kampanii direct mail
– Pomiar efektywności wprowadzenia produktu na rynek
– Pomiar efektywności influencera
– Pomiar skuteczności reklamy
– Pomiar efektywności artykułu
– Pomiar efektywności wpisu na blogu
– Pomiar efektywności wpisu na Facebooku
– Pomiar efektywności tweeta
– Pomiar efektywności filmu
– Pomiar efektywności prezentacji osobistej
4. Wizualizuj swoje wyniki
Jeśli chcesz jak najlepiej wykorzystać testy, wizualizacja wyników może być bardzo potężnym narzędziem. Ale nie jest to rozwiązanie szybkie — musisz trochę pomyśleć, zanim będziesz mógł zwizualizować swoje wyniki. Jak możesz to robić? Zadaj sobie pytanie: Jak zinterpretuję te wyniki? Jaki jest najciekawszy sposób przeglądania moich danych? Jak mogę stwierdzić, które testy są najbardziej przydatne?
Aby jak najlepiej wykorzystać test, użyj wizualizacji, aby podsumować dane na jednym wyraźnym obrazie. Na przykład, jeśli testujesz nową reklamę, ile kliknięć uzyskała? Ile osób odwiedziło stronę docelową? Jakie przychody wygenerował? Ile ruchu wygenerowano z poszczególnych kanałów?
5. Porównaj swoje dane z innymi raportami
Porównując dane, zawsze zadawaj sobie pytanie, czego brakuje. Można to zrobić na wiele różnych sposobów. Możesz użyć narzędzia takiego jak Arkusz kalkulacyjny Google i dodać wszystkie brakujące dane. Możesz też skorzystać z witryny takiej jak Trendy Google, aby porównać swoje słowa kluczowe z innymi podobnymi słowami kluczowymi.
Nie próbuj samodzielnie rozwiązywać problemów. Zamiast tego zbierz dane i porównaj je z innymi raportami. Jak układają się te dane? Czego możesz się z niego nauczyć? Jeśli masz czas, poszukaj informacji w Internecie. Dowiedz się, co inni ludzie mówią o Twojej branży. Możesz także przyjrzeć się swojej konkurencji. To świetny sposób, aby sprawdzić, czy mają jakieś problemy, które możesz dla nich rozwiązać. O wiele fajniej jest znaleźć konkurenta, który ma problem, który możesz dla niego rozwiązać, niż wychodzić i rozwiązywać go samodzielnie.
Jeśli robisz obliczenia po raz pierwszy, łatwo jest wpaść w schemat liczenia rzeczy, które zrobiłeś lub na które wydałeś pieniądze, zamiast upewniać się, że patrzysz na cały obraz. Być może masz arkusz kalkulacyjny, który prowadzisz przez ostatnie kilka lat i chociaż masz pewność, że to wszystko, warto przyjrzeć się wszystkim swoim dochodom i wydatkom z ostatnich kilku miesięcy.
- Wyczyść stare dane i uporządkuj je w grupy, aby móc łatwo je ponownie znaleźć.
- Nie wrzucaj wszystkiego do jednego arkusza kalkulacyjnego.
- Prowadź zapisy.
- Zachowaj kopie zapasowe.
- Używaj znaczników daty i godziny.
- Regularnie twórz raporty i wykresy.
- Trzymaj dane w odpowiednim kontekście, a nie tylko na suchych liczbach.
- Jeśli nie jesteś pewien, nie zaczynaj od razu testowania.
- Użyj odpowiedniego narzędzia do danego zadania.
- Użyj oczu.
- Zmierz wszystko.
Podsumowując, oto 7 najważniejszych wskazówek, jak profesjonalnie zarządzać danymi testowymi:
- Utwórz arkusz kalkulacyjny Excel, w którym będziesz mógł przechowywać wszystkie dane testowe.
- Uporządkuj swoje dane testowe.
- Chroń swoje dane testowe.
- Upewnij się, że masz właściwe dane.
- Przetestuj każdą odmianę na tej samej stronie.
- Użyj narzędzi testowych, aby przeanalizować wydajność swojej witryny.
- Zapisz swoje raporty i spostrzeżenia na przyszłość.
Aby w pełni wykorzystać dane testowe, musisz skorzystać z odpowiednich narzędzi i przestrzegać kilku podstawowych najlepszych praktyk.