Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Jak zbudować portfolio pisarskie, które robi wrażenie

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak zbudować portfolio pisarskie, które robi wrażenie

Kiedy zajmujesz się kreatywną dziedziną pracy (tj. projektowaniem, pisaniem, sztuką itp.), niewiele rzeczy jest ważniejszych niż twoje portfolio.

Portfolio odgrywa ważną rolę w określaniu, ile razy zostaniesz zatrudniony. Dlatego ważne jest, aby zrobić to dobrze.

Jednak chociaż stworzenie portfolio projektowego jest proste i proste, stworzenie portfolio do pisania może być trudne.

To dlatego, że portfolio pisarza przemawia słowami, a nie obrazami.

Dlatego w tym artykule omówimy wszystko, co powinieneś wiedzieć o portfolio do pisania.

Porozmawiamy szczegółowo o tym, jak stworzyć swoje portfolio, aby znaleźć więcej miejsc pracy. Zaczynajmy!

Często Zadawane Pytania

Co to jest portfolio do pisania?

Portfolio do pisania jest jednym z najbardziej podstawowych wymagań, aby zostać pisarzem.

Pokazuje klientom Twoje poprzednie próbki pisania i wiedzę w dziedzinie domeny w profesjonalny sposób.

Możesz również myśleć o tym jako o zasobie, który buduje Twoje pierwsze wrażenie na klientach.

Co powinno zawierać portfolio do pisania?

Portfolio pisarskie powinno zawierać przykłady Twoich najlepszych prac na blogu — czyli treści o najwyższej jakości, jakie kiedykolwiek napisałeś.

Jakie są cztery rodzaje teczek do pisania?

Poniżej przedstawiono cztery typy portfeli, a każdy z nich odnosi się do określonego rodzaju treści:

 1. Portfolio copywriterskie (obejmuje takie rzeczy jak tekst strony internetowej, tekst strony docelowej, tekst reklamy itp.)
 2. Portfolio do pisania blogów i artykułów (obejmuje artykuły i posty na blogach)
 3. Portfolio literatury beletrystycznej (obejmuje powieści, opowiadania i inne treści beletrystyczne)
 4. Portfolio tekstów akademickich (zawiera treści akademickie, takie jak prace dyplomowe, dysertacje itp.)

Co będzie potrzebne do stworzenia portfolio do pisania?

Aby stworzyć portfolio do pisania, będziesz potrzebować następujących czterech rzeczy:

 • Twoje próbki pisania: będziesz potrzebować najlepszych próbek pisania treści, które można dodać do portfolio.
 • Platforma hostingowa: Platforma hostingowa może być współdzielonym serwerem hostingowym i nazwą domeny, darmowym narzędziem do tworzenia witryn internetowych lub dedykowaną platformą portfolio do pisania treści. Więcej o nich przeczytasz poniżej.
 • Biografia i podstawowe informacje: Twoja biografia autora i kilka podstawowych informacji o twojej karierze pisarskiej.
 • Referencje: Jeśli chcesz je dodać, to też kilka referencji.

Jak stworzyć portfolio do pisania: instrukcje krok po kroku

Tworzenie profesjonalnego portfolio pisarskiego to proces składający się z pięciu kroków. Poniżej znajduje się szczegółowy opis każdego z tych kroków:

Rekommenderad:  Jak skalibrować telewizor, aby uzyskać doskonały obraz

krok #1: Znajdź najlepsze treści

Aby stworzyć swoje portfolio, musisz przede wszystkim znaleźć najlepsze treści.

Idealnie powinny to być treści, które były szeroko udostępniane na platformach społecznościowych, bardzo podziwiane w komentarzach lub artykuł, za który zostałeś doceniony przez swoich klientów/redaktorów.

Znajdź kilka takich najlepszych artykułów odnoszących się do każdego tematu, na który piszesz.

krok #2: Znajdź platformę do hostowania swoich próbek

Po znalezieniu najlepszych treści, które umieścisz jako próbki w swoim portfolio, następnym krokiem jest znalezienie platformy, na której możesz je umieścić.

Na rynku dostępnych jest kilka opcji, z których niektóre obejmują:

Budowa strony internetowej na współdzielonym serwerze:

Ta opcja zapewnia najwyższą elastyczność — możesz zaprojektować swoje portfolio tak, jak chcesz, a także nie ma ograniczeń co do tego, co możesz przesłać i ile z tego możesz przesłać.

Możesz przesyłać dokumenty, filmy, obrazy, cokolwiek, a także nie napotykasz żadnych ograniczeń rozmiaru dla swoich plików.

Ze stroną internetową wychodzisz też jako bardziej profesjonalny i poważny gracz w porównaniu do konkurencji.

Jednak są też pewne wady:

 • To kosztuje — musisz kupić domenę, a następnie zapłacić miesięczną lub roczną opłatę za serwer hostingowy, aby utrzymać swoją witrynę z portfolio
 • Ma krzywą uczenia się — jeśli nie wiesz, jak korzystać z WordPressa, skonfigurowanie witryny z portfolio może zająć sporo czasu. W niektórych przypadkach może to zająć trochę czasu, nawet jeśli znasz WordPress, w zależności od wybranego motywu portfolio.

Jeśli jednak potrafisz zadbać o te dwie rzeczy, założenie strony internetowej z portfolio jest najlepszą opcją do stworzenia portfolio do pisania.

Korzystanie z bezpłatnych platform do tworzenia witryn

Jeśli nie chcesz wydawać pieniędzy na budowę witryny z portfolio, ale mimo to nadal chcesz mieć witrynę, istnieje kilka bezpłatnych platform do tworzenia witryn internetowych, które mogą przyjść Ci z pomocą.

Obejmują one Witryny Google, Wix, Webnode itp.

Platformy te umożliwiają skonfigurowanie witryny z portfolio bez żadnych kosztów i stromej krzywej uczenia się, ponieważ korzystanie z nich jest dość łatwe.

Jednak ich wady są takie same, jak zalety witryn zbudowanych na współdzielonych serwerach hostingowych:

 • Nie masz pełnej kontroli nad wyglądem swojej strony z portfolio. Nawet nazwa domeny Twojej witryny będzie oparta na subdomenie platformy, a Twoja witryna może również zawierać znak wodny lub markę kreatora witryn.
 • Platforma będzie również dyktować, co możesz, a czego nie możesz zrobić z wyglądem swojej witryny (używając motywów) i co możesz przesyłać (używając ograniczeń typu i rozmiaru przesyłania).
Rekommenderad:  Jak oglądać Spurs vs Brentford? Amazon Prime Video – szczegóły transmisji tutaj

Te rzeczy razem sprawiają, że darmowe narzędzia do tworzenia stron internetowych są dobrą opcją do tworzenia portfolio do pisania, ale wyraźnie nie najlepszą.

Dedykowane platformy do pisania portfolio

Wreszcie, istnieją dedykowane platformy do pisania portfolio i platformy do blogowania, które mogą służyć jako Twoje (tj. Contently, Medium itp.).

Bez względu na to, którą z nich wybierzesz, upewnij się, że platforma ułatwia udostępnianie treści i próbek.

Platforma, którą wybierzesz, powinna również ułatwiać innym sprawdzanie Twojej pracy, zapewniając wystarczającą liczbę funkcji wyszukiwania i nawigacji (tj. Twoja praca.

krok #3: Dodaj swoje podstawowe dane

Po znalezieniu najlepszych treści i wybraniu platformy do ich zaprezentowania możesz przystąpić do tworzenia swojego portfolio.

Zacznij od dodania kilku podstawowych informacji, takich jak imię i nazwisko, zdjęcie i biografia.

Ponieważ każdy, kto patrzy na twoje prace, będzie oczywiście chciał dowiedzieć się kilku rzeczy o tobie i twojej karierze.

Jeśli chcesz, możesz również przesłać swoje CV (jeśli wybrana przez Ciebie platforma na to pozwala).

A jeśli masz trudności z napisaniem swojej biografii, możesz skorzystać z oprogramowania do pisania AI, które ci w tym pomoże (tylko upewnij się, że dobrze brzmi w czytaniu).

krok #4: Prześlij swoje próbki

Teraz nadszedł czas, aby przesłać próbki na wybraną przez siebie platformę, aby rozpocząć tworzenie portfolio pisarskiego.

Możesz zacząć od opublikowania treści za pomocą edytora zawartego na wybranej platformie, opublikowania linków do artykułów na żywo lub przesłania dokumentów – wszystko, na co pozwala wybrana platforma.

Tylko upewnij się, że odpowiednio je oznaczyłeś lub skategoryzowałeś zgodnie z ich tematami lub kategorią. Dzięki temu Twoje portfolio będzie łatwe do przeszukiwania.

krok #5: Dołącz kilka referencji

Na koniec możesz również dołączyć referencje swoich klientów, aby Twoje portfolio wywarło jeszcze lepsze wrażenie na osobach, które je zobaczą.

Społeczny dowód słuszności to sprawdzona strategia zwiększania konwersji, a jeśli możesz wykorzystać ją w swoim portfolio, to oczywiście będziesz mieć znacznie większe szanse na znalezienie pracy jako niezależny pisarz.

Rekommenderad:  Windows 11 funkcji gier: ulepszenia, które czynią grę lepszą

Po uwzględnieniu wszystkich tych szczegółów w swoim portfolio, to wszystko. Możesz od razu zacząć dzielić się nim ze swoimi przyszłymi klientami.

Podobne samouczki do sprawdzenia

 • Jak stworzyć portfolio copywriterskie: Tworzenie portfolio copywriterskiego to nieco inna sprawa niż tworzenie jakiegokolwiek innego rodzaju portfolio pisemnego. W tym samouczku wyjaśniono, jak zrobić to dobrze.
 • Jak napisać biografię: Oprócz portfolio, kolejnym krytycznym elementem, którego potrzebuje każdy pisarz, jest biografia autora. Ważne jest, aby Twoja biografia była prawidłowa, ponieważ wyświetla się ona po Twoim tytule we wszystkich witrynach, w których publikujesz swoje treści. W tym samouczku wyjaśniono, jak napisać biografię, która kliknie.
 • Jak zostać lepszym pisarzem: Wreszcie, ten samouczek obejmuje różne rzeczy, które pomagają pisarzowi poprawić jakość ich pisania. Przejście przez to może pomóc ci przenieść umiejętności pisania na wyższy poziom.

Podsumowanie

Stworzenie solidnego portfolio pisarskiego jest jednym z pierwszych wymagań do zbudowania udanej kariery pisarskiej.

Możesz mieć wszystkie umiejętności niezbędne do pisania dobrych treści i możesz mieć biegłość w pisaniu aplikacji i wszystko, aby pokonać swoją twórczą blokadę, ale jeśli twoje portfolio nie wyróżnia się, będziesz mieć trudności ze znalezieniem pracy.

Dlatego ważne jest, aby stworzyć profesjonalne portfolio, wykonując czynności opisane w tym przewodniku.

Jeśli nadal masz jakieś pytania związane z Twoim portfolio pisarskim, zadaj je w komentarzach, a my postaramy się jak najszybciej na nie odpowiedzieć.

Udostępnij też ten przewodnik na swoich kanałach w mediach społecznościowych, jeśli Ci się spodobał.