Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Jak zmienić nazwę domeny swojej witryny (bez szkody dla SEO)

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Jak zmienić nazwę domeny swojej witryny (bez szkody dla SEO)

Czasami firma może potrzebować zmienić nazwę domeny swojej witryny. Istnieje kilka powodów, dla których możesz to zrobić.

Być może zdałeś sobie sprawę, że Twoja obecna domena nie jest najlepsza. Może to zbyt długo, aby ludzie dobrze pamiętali. Może jest z tym coś innego nie tak, na przykład kombinacja słów, która tworzy niezamierzone nieodpowiednie słowo.

A może po prostu chcesz zmienić markę. Być może Twoja firma miała wcześniej węższy zakres, który nadal jest reprezentowany w nazwie Twojej domeny. Możesz go zaktualizować, aby odzwierciedlić nowy kierunek. A może nazwa Twojej firmy całkowicie się zmieniła.

Bez względu na to, dlaczego chcesz zmienić domenę, są kroki, które należy wykonać, aby wszystko przebiegło bezproblemowo. Ten artykuł wyjaśni, co musisz zrobić.

Typowe problemy podczas zmiany nazw domen

Jeśli nie będziesz ostrożny przy zmianie nazwy domeny, możesz napotkać wiele problemów. Te problemy mogą cię poważnie cofnąć.

To jeden z powodów, dla których tak ważny jest wczesny wybór odpowiedniej nazwy domeny. Ale nie zawsze możesz uniknąć jego zmiany, nawet jeśli byłeś ostrożny podczas jego tworzenia. Jeśli zmieniasz markę swojej firmy, w rzeczywistości gorzej byłoby zachować starą nazwę domeny. Więc nie bój się go zmienić, jeśli zajdzie taka potrzeba!

Należy jednak uważać na podejście do tego procesu. W przeciwnym razie możesz napotkać takie problemy:

 • Utrata autorytetu SEO
 • Bycie wziętym za witrynę, z której pochodzą spamowe wiadomości e-mail
 • Utrata zaufania klientów
 • Całkowita utrata klientów (nie mogą już znaleźć Twojej firmy)
 • Błąd bezpieczeństwa strony (utrata certyfikatu SSL)

Przejdźmy teraz do kroków, które należy podjąć, aby uniknąć tych problemów.

1. Sprawdź historię swojej nowej domeny

Ten krok jest konieczny tylko wtedy, gdy kupujesz nazwę domeny, która ma już historię. Na przykład, jeśli kupujesz domenę na aukcji.

Jeśli Twoja nowa domena była używana przez kogoś innego, jej historia może źle o Tobie świadczyć. Niestety słaba jakość treści na starej stronie może być interpretowana jako odpowiedzialność nowego właściciela nazwy domeny.

Jeśli zamierzasz kupić używaną nazwę domeny, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, to ją sprawdzić Wayback Machine. Jest to archiwum internetowe, które wyświetla stare wersje stron internetowych. Sprawdź, czy możesz zobaczyć starą wersję strony internetowej używającej nazwy domeny, którą zamierzasz kupić.

Czy strona zawiera treści, które wyglądają na spam? A może jest to w inny sposób niskiej jakości? Jeśli tak, pamiętaj, że reputacja tej strony może pozostać nawet po zakupie domeny.

Aby przeprowadzić jeszcze dokładniejsze badanie, użyj Narzędzie do sprawdzania linków zwrotnych Ahrefs. Możesz użyć bezpłatnej wersji tego narzędzia, aby zobaczyć wybór linków zwrotnych dla domeny.

Linki zwrotne to inne witryny, które prowadzą do danej domeny. Tak więc, jeśli widzisz tylko linki zwrotne bardzo niskiej jakości, jest to znak, że domena mogła być częścią prywatnej sieci blogów (PBN) lub innego czarnego schematu SEO. Jeśli tak jest, istnieje szansa, że ​​Google ma już o nim złą opinię.

Po zakupie domeny możesz bliżej przyjrzeć się aktualnemu poglądowi Google na jej temat. Spróbuj dodać go do Konsola wyszukiwania Google. Będziesz mógł zobaczyć, jak Google zaindeksował go do tej pory. Najważniejsze to szukać czynności manualne. Reprezentują one rzeczywiste kary, które Google nałożył na nazwę domeny. Jeśli chcesz używać tej domeny w swojej firmie, musisz najpierw zająć się tymi kwestiami.

Jeśli nie pozbędziesz się istniejących kar Google, te same kary zostaną zastosowane do Twojej nowej witryny pod tą nazwą domeny. Tak — nawet jeśli nigdy nie zrobiłeś nic złego. Google po prostu nie dowie się od razu, że nazwa domeny zmieniła właściciela. Tak więc zła reputacja (i kary) poprzedniego właściciela zostaną przeniesione na Twoją stronę!

Rekommenderad:  7 Kroki marketingu aplikacji mobilnej

Aby usunąć ręczne działania Google (kary), złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie. Pomoże to Google zrozumieć, że domena ma nowego właściciela i nie powinna już być oceniana na podstawie działań poprzedniego właściciela.

2. Sprawdź wydajność SEO i stan swojej obecnej witryny

Gdy przeniesiesz witrynę, będziesz chciał mieć pewność, że wiesz, jak wpływa to na jej wydajność. Więc oceń sytuację, zanim ją przesuniesz.

Możesz uzyskać mnóstwo informacji na temat swojej bieżącej witryny za pomocą Konsola wyszukiwania Google. Uważnie zanotuj wszystkie wyniki, które widzisz tutaj. Pamiętaj, że przeniesienie witryny do nowej domeny ma być ulepszeniem. Więc będziesz chciał porównać swoje stare wyniki (w starej domenie) z nową.

Google Search Console udostępnia kilka raportów, które mogą dostarczyć wszystkich niezbędnych informacji. The Wydajność raport informuje o tym, jak Twoja witryna radzi sobie w wynikach wyszukiwania. Pokrycie indeksu I mapy witryn poinformuje Cię, jak Google indeksuje strony Twojej witryny. The Użyteczność mobilna raport pokazuje, które strony (jeśli w ogóle) są trudne w użyciu na urządzeniach mobilnych (tabletach i smartphones). Wreszcie, Spinki do mankietów raport pokazuje linki zwrotne do Twojej witryny z innych witryn. (Możesz również sprawdzić linki zwrotne przez Ahrefy.)

Pamiętaj, aby uważnie śledzić wyniki widoczne na tym etapie. Po przeniesieniu witryny do nowej domeny chcesz, aby wyniki były równie dobre, a nawet lepsze. Pamiętaj jednak, że powrót witryny do poprzedniego stanu może zająć trochę czasu. Jest to normalne i nie ma się czym martwić, chyba że Twoja witryna nigdy nie odzyska swoich starych rankingów SEO.

3. Poinformuj klientów o przeprowadzce

Jesteś prawie gotowy, aby rozpocząć przenoszenie witryny do nowej nazwy domeny. Ale najpierw wykonaj jeszcze kilka kroków, aby upewnić się, że wszystko pójdzie gładko.

Poinformuj swoich klientów o oczekującej zmianie nazwy domeny. Jasne, zamierzasz skonfigurować przekierowania, aby każdy odwiedzający starą domenę był automatycznie przekierowywany do nowej. Ale chcesz mieć pewność, że Twoi klienci wiedzą, co się dzieje.

Klienci, którzy nieoczekiwanie zostali wysłani do nowej nazwy domeny, mogą tego nie zrozumieć. Mogą pomyśleć, że Twoja witryna została zaatakowana przez hakerów, a ich informacje nie są już bezpieczne. Dlatego rozwiej ich obawy za pomocą powiadomień.

Wyślij e-mail do wszystkich zarejestrowanych klientów i subskrybentów newslettera. Powiedz im o swojej nowej nazwie domeny. Jeśli chcesz to trochę zhumanizować, możesz opowiedzieć trochę o tym, dlaczego zmieniasz domeny. Jeśli wiesz, że będziesz w stanie ją wesprzeć, zaoferuj im fajny kupon, aby zachęcić ich do ponownego zakupu u Ciebie.

To od Ciebie zależy, ile razy wyślesz e-maile do swoich klientów i subskrybentów w sprawie zmiany domeny. Jednak prawdopodobnie nie powinieneś tego robić więcej niż dwa razy. Spróbuj wysłać do nich e-maila 3 tygodnie wcześniej, a następnie 1 tydzień wcześniej. Wyjątkiem od tej wytycznej byłoby, gdybyś chciał zamienić swój rebranding w duże wydarzenie.

Jak zamienić rebranding w wydarzenie? Po prostu zaprezentuj to swoim klientom jako ekscytującą okazję, która zapewni im lepsze wrażenia z zakupów. Oprzyj to na przyczynie rebrandingu. Jeśli bardziej koncentrujesz się na niektórych produktach, zorganizuj wyprzedaż tych produktów. Jeśli to tylko prosta zmiana nazwy firmy, zorganizuj wyprzedaż w całym sklepie i nazwij ją na przykład „Wyprzedaż na nowy początek”. Bądź kreatywny, jak sobie z tym poradzisz!

Rekommenderad:  Jak włączyć wielozadaniowość na podzielonym ekranie w systemie Android 10

Niezależnie od tego, czy organizujesz wydarzenie dla nowej nazwy domeny, powinieneś poinformować o tym gości w samej witrynie, a nie tylko za pośrednictwem poczty e-mail. Dodaj powiadomienie do swojej witryny, że przenosisz się do nowej nazwy domeny. Może to być mały baner na każdej stronie witryny, wyświetlający nową domenę i datę przeniesienia. Możesz również dodaj wyskakujące okienka do swojej witryny poinformować klientów o nowej domenie.

4. Przenieś swoją witrynę do nowej domeny

Gdy Twoi klienci otrzymają wystarczające powiadomienie, nadszedł czas na migrację Twojej witryny. W zależności od sytuacji może to być proste lub skomplikowane. Różnica polega na tym, czy musisz zmienić hosta internetowego.

Jeśli musisz zmienić hosta internetowego

Twój usługodawca hostingowy jest dostawcą serwera, na którym znajdują się pliki Twojej witryny. Jeśli otrzymasz nową nazwę domeny, która jest całkowicie powiązana z innym usługodawcą hostingowym, będziesz musiał przenieść wszystkie pliki swojej witryny na swoje konto na serwerze nowego usługodawcy hostingowego.

Nie wszystkie usługi hostingowe działają w ten sam sposób, dlatego w takim przypadku musisz zwrócić się do swojego nowego usługodawcy hostingowego, aby uzyskać szczegółowe instrukcje. Na szczęście istnieją usługi, które pomogą Ci przenieść witrynę.

Zasadniczo działa to jak kopiowanie całej witryny na nowego hosta i domenę. Jeśli jest to trasa, którą musisz obrać, będzie 2 kopie Twojej witryny są dostępne od razu, przez krótki czas. W końcu zdejmiesz starą. Ale najpierw sprawdź, czy nowa kopia jest dokładnie taka sama jak oryginał. A przynajmniej jak najbliżej!

Jeśli nie musisz zmieniać hostów internetowych

Wielu dostawców usług hostingowych jest niezależnych od zmian nazw domen. W takim przypadku wystarczy, że skierujesz nową domenę na swoją stronę internetową. Możesz to zrobić, zmieniając serwery nazw w ustawieniach rejestratora domen.

Musisz znaleźć serwery nazw wymienione przez dostawcę usług hostingowych. Następnie zmień serwery nazw w ustawieniach domeny, aby je dopasować. Każdy host internetowy ma swoją własną lokalizację dla serwerów nazw, więc może być konieczne sprawdzenie zasobów pomocy technicznej hosta. To samo dotyczy rejestracji Twojej domeny: każdy rejestrator ma swój własny sposób na umożliwienie Ci dostępu do tego ustawienia. Ale bez względu na wszystko, będziesz kopiować serwery nazw od swojego usługodawcy hostingowego i wklejać je do swojego rejestratora domen.

Gdy to zrobisz, Twoja witryna będzie tymczasowo dostępna zarówno w starej, jak i nowej domenie. Jednak pliki będą nadal znajdować się na tym samym serwerze, zamiast mieć 2 kopie.

5. Aktualizuj i przekierowuj linki

Treść Twojej witryny może zawierać linki wewnętrzne, które nadal odnoszą się do Twojego starego adresu URL. Jeśli tak, upewnij się, że wszystkie mają zaktualizowaną nazwę domeny. Może to być trudne zadanie, jeśli masz setki linków. Wiele CMS (systemów zarządzania treścią), takich jak WordPress, ma dostępne wtyczki, które pomagają znaleźć i zamienić te linki. Inni dostawcy CMS oferują usługi lub inne opcje ułatwiające przejście.

Następnie skonfiguruj przekierowania, aby każda osoba odwiedzająca strony oparte na Twojej starej domenie była kierowana pod nowy adres URL właściwej strony. Dlatego powinieneś zaplanować zachowanie starej domeny przez pewien czas lub przynajmniej zachować nad nią wystarczającą kontrolę, aby móc skonfigurować te przekierowania.

Przekierowanie jest dokładnie tym, na co wygląda: kieruje odwiedzającego do nowego adresu URL, gdy odwiedza stary, do którego zastosowano przekierowanie. Istnieje kilka rodzajów przekierowań, ale jedno, które musisz skonfigurować dla każdej strony, to przekierowanie 301. Są to typy, które sygnalizują, że przekierowanie jest trwałe.

Pamiętaj, że celem przekierowania jest przekierowanie odwiedzających ze starej domeny do nowej. Ale musisz się upewnić, że każda strona w starej domenie przekierowuje do odpowiedniej strony w nowej domenie.

Rekommenderad:  Nowy Samsung 360 Round obiecuje filmy 360 na żywo w 3D — ale czy Twoja firma może sobie na to pozwolić?

Niektóre hosty internetowe i systemy CMS udostępniają narzędzia ułatwiające konfigurowanie przekierowań. Ale w przypadku niektórych musisz to zrobić ręcznie. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, musisz to zrobić w pliku .htaccess. Jest to plik kontrolujący konfigurację Twojej witryny. Może to być dość techniczne, ale Twój dostawca usług hostingowych będzie miał pełne informacje o tym, jak uzyskać dostęp do tego pliku i wprowadzić zmiany.

Po skonfigurowaniu przekierowań użyj narzędzia do sprawdzania przekierowań 301, takiego jak Kontroler przekierowań (lub inny wybrany przez Ciebie. Google Search Console ma również wbudowane narzędzie do sprawdzania przekierowań). Pomoże Ci to potwierdzić, że przekierowania działają poprawnie.

6. Poinformuj Google o zmianie domeny

Google nie chce, aby dobre, ugruntowane strony internetowe pozostawały w tyle pod względem SEO tylko z powodu zmiany domeny. Ich narzędzie do zmiany adresu ma kluczowe znaczenie dla zachowania autorytetu wyszukiwarki.

Narzędzie zmiany adresu, między innymi, znajduje się w Google Search Console. Możesz przesłać powiadomienie do Google, że Twoja witryna zmienia nazwy domen. Gdy to zrobisz, w konsoli zobaczysz przypomnienie, że witryna jest obecnie przenoszona. Należy pamiętać, że sfinalizowanie tego procesu może zająć do 180 dni.

Powinieneś także dodaj swoją nową domenę jako właściwość witryny w Google Search Console. Dzięki temu uzyskasz takie same statystyki dla nowej domeny, jak dla starej.

7. Uzyskaj nowy certyfikat SSL

Twój certyfikat SSL (Secure Sockets Layer) szyfruje dane przesyłane między Twoją witryną a jej użytkownikami, takie jak informacje o karcie kredytowej. Jeśli prowadzisz sklep internetowy, wiesz już, jak ważne są certyfikaty SSL i zgodność z PCI. Ale czy wiesz, że Twoja nowa nazwa domeny będzie wymagać nowego certyfikatu?

Dzieje się tak, ponieważ certyfikat SSL jest połączony z domeną, która go używa. Jest to konieczne, aby zapewnić jego bezpieczeństwo. Tak więc certyfikatów SSL nie można przenosić między nazwami domen, ponieważ mogłoby to pozwolić na naruszenie bezpieczeństwa.

Nie musi to oznaczać, że będziesz musiał ponownie płacić za SSL. Wielu dostawców SSL umożliwia zmianę klucza certyfikatu, aby działał z nową domeną. Skontaktuj się ze swoim dostawcą SSL, aby uzyskać więcej informacji na temat tego procesu.

Podsumowanie

Jeśli podejmiesz odpowiednie działania, możesz zmienić nazwę domeny bez wpływu na SEO.

Pamiętaj by:

 1. Sprawdź historię swojej nowej domeny
 2. Sprawdź wydajność SEO i stan swojej obecnej witryny
 3. Poinformuj klientów o przeprowadzce
 4. Przenieś swoją witrynę do nowej domeny
 5. Aktualizuj i przekierowuj linki
 6. Poinformuj Google o zmianie domeny
 7. Uzyskaj nowy certyfikat SSL

Pamiętaj też, że na początku Twoja witryna prawdopodobnie będzie miała niewielkie zakłócenia w SEO, ale powinno to być tymczasowe. Uważnie obserwuj wydajność swojej witryny po przeniesieniu i porównaj ją z danymi w starej domenie. Jeśli Twoja nowa domena jest znacznie lepsza niż stara (pod względem słów kluczowych lub marki), prawdopodobnie zauważysz poprawę wzdłuż linii.

Przeniesienie witryny do nowej nazwy domeny może być katastrofą SEO. Lub może to być gładki, stosunkowo bezbolesny proces.