Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Jak zmienić numer portu pulpitu zdalnego w systemie Windows

Co to jest protokół pulpitu zdalnego (RDP)?

Remote Desktop Protocol (RDP) to protokół lub standard techniczny umożliwiający zdalne korzystanie z komputera stacjonarnego. Oprogramowanie pulpitu zdalnego może korzystać z kilku protokołów, w tym RDP, Independent Computing Architecture (ICA) i wirtualnego przetwarzania sieciowego (VNC), ale najczęściej używanym protokołem jest RDP. Protokół RDP został pierwotnie wydany przez firmę Microsoft i jest dostępny dla większości systemów operacyjnych Windows, ale można go również używać w systemach operacyjnych Mac.

Co oznacza „pulpit zdalny”?

Pulpit zdalny to możliwość łączenia się z komputerem zdalnym i korzystania z niego z oddzielnego komputera. Użytkownicy komputerów zdalnych mogą uzyskiwać dostęp do swojego pulpitu, otwierać i edytować pliki oraz korzystać z aplikacji tak, jakby siedzieli na komputerze stacjonarnym. Pracownicy często korzystają z oprogramowania do zdalnego pulpitu, aby uzyskać dostęp do swoich komputerów służbowych podczas podróży lub pracy z domu.

Zdalny dostęp do pulpitu różni się od przetwarzania w chmurze, mimo że oba umożliwiają pracownikom pracę zdalną. W chmurze obliczeniowej użytkownicy uzyskują dostęp do plików i aplikacji przechowywanych w chmurze, a konkretnie na serwerach w chmurze. Natomiast podczas korzystania z oprogramowania do zdalnego pulpitu użytkownicy uzyskują dostęp do swojego fizycznego komputera stacjonarnego i mogą korzystać wyłącznie z plików i aplikacji zapisanych lokalnie na tym pulpicie. Przetwarzanie w chmurze jest czasami łatwiejsze w użyciu i bardziej wydajne w przypadku pracowników zdalnych, ale wiele firm nie przeprowadziło migracji do chmury lub nie może tego zrobić ze względów bezpieczeństwa lub przepisów.

Jak działa PROW?

Pomyśl o zdalnie sterowanym dronie lub samochodziku-zabawce. Użytkownik naciska przyciski i steruje dronem lub samochodem z daleka, przekazując swoje polecenia do pojazdu. Korzystanie z protokołu RDP wygląda mniej więcej tak: ruchy myszy i naciśnięcia klawiszy użytkownika są przesyłane zdalnie do jego komputera stacjonarnego, ale przez Internet, a nie przez fale radiowe. Pulpit użytkownika jest wyświetlany na komputerze, z którego się łączy, tak jakby siedział przed nim.

Protokół RDP otwiera dedykowany kanał sieciowy do przesyłania danych tam i z powrotem pomiędzy podłączonymi maszynami (pulpitem zdalnym i aktualnie używanym komputerem). Zawsze wykorzystuje w tym celu port sieciowy 3389. Ruchy myszy, naciśnięcia klawiszy, wygląd pulpitu i wszystkie inne niezbędne dane są przesyłane tym kanałem TCP/IP, który jest protokołem transportowym używanym w większości typów ruchu internetowego. Protokół RDP szyfruje również wszystkie dane, dzięki czemu połączenia przez publiczny Internet są bezpieczniejsze.

Zapewne każdy z Was korzystał kiedyś z systemu Windows do zdalnej komunikacji. Domyślny numer portu używany dla zdalnych pulpitów to 3389. Innymi słowy, RDP, czyli Pulpit, używa tego numeru portu do komunikacji. Po włączeniu protokołu RDP w systemie Windows usługa TermService rozpoczyna nasłuchiwanie na porcie 3389. W tym artykule dowiesz się, jak zmienić ten numer portu, aby zwiększyć bezpieczeństwo.

Możesz użyć rejestru systemu Windows, aby zmienić numer portu używany przez protokół RDP. Wykonaj poniższe czynności, aby łatwo zmienić numer portu zdalnego pulpitu.

Krok 1. Najpierw otwórz okno URUCHOM, wpisz Regedit i uruchom go.

Zmień port RDP

Krok 2. Postępuj zgodnie z poniższą ścieżką w oknie rejestru systemu Windows.

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Control\Terminal Server\WinStation\RDP-Tcp

z prawego okna Numer portu i kliknij go dwukrotnie.

Zmień port RDP

Krok 4. W oknie, które zostanie otwarte, Dane wartości, wprowadź numer swojego portu. Postaraj się, aby była to liczba 4-cyfrowa i zapamiętaj ją.

Krok 5. Po zmianie, wykonaniu operacji i zapisaniu jej, uruchom raz jeszcze komputer.

Uwaga: Pamiętaj, że od tej chwili, aby komunikować się z systemem operacyjnym, którego port zmieniłeś, musisz IP wprowadź nowy numer portu

Zmień port RDP

Bezpłatne pobieranie motywów WordPressPobierz motywy WordPress za darmoPobieranie premium motywów WordPressPobierz motywy WordPress za darmokurs Lyndy do pobrania za darmopobierz oprogramowanie karbonnPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmopobierz płatny kurs Udemy za darmo