Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Jak znaleźć wszystkie strony w witrynie internetowej (i dlaczego jest to konieczne)

Jak znaleźć wszystkie strony w witrynie internetowej (i dlaczego jest to konieczne)

Pomyśl o tym. Dlaczego tworzysz stronę internetową? Aby Twoi potencjalni klienci lub odbiorcy mogli Cię łatwo znaleźć i abyś wyróżniał się na tle konkurencji, prawda? W jaki sposób Twoje treści są faktycznie postrzegane? Czy cała zawartość Twojej witryny jest zawsze widoczna?

Dlaczego musisz znaleźć wszystkie strony w swojej witrynie

Może się zdarzyć, że strony zawierające cenne informacje, z którymi faktycznie warto się zapoznać, w ogóle nie zostaną wyświetlone. Jeśli tak jest w przypadku Twojej witryny, prawdopodobnie tracisz znaczny ruch, a nawet potencjalnych klientów.

Mogą również istnieć strony, które są rzadko odwiedzane, a kiedy tak się dzieje, użytkownicy/goście/potencjalni klienci trafiają w ślepy zaułek, ponieważ nie mogą uzyskać dostępu do innych stron. Mogą tylko odejść. To jest tak samo złe, jak te strony, których nigdy nie widać. Google zacznie zauważać wysoki współczynnik odrzuceń i kwestionować wiarygodność Twojej witryny. Dzięki temu Twoje strony internetowe będą miały coraz niższą pozycję w rankingach.

Jak faktycznie mogą być postrzegane Twoje treści

Aby użytkownicy, odwiedzający lub potencjalni klienci mogli zobaczyć Twoje treści, należy często przeprowadzać przeszukiwanie i indeksowanie. Co to jest przeszukiwanie i indeksowanie?

Co to jest przeszukiwanie i indeksowanie?

Aby Google mógł wyświetlać Twoje treści użytkownikom/gościom/potencjalnym klientom, musi najpierw wiedzieć, że treść istnieje. Dzieje się to poprzez indeksowanie. Dzieje się tak, gdy wyszukiwarki wyszukują nową treść i dodają ją do swojej bazy danych już istniejących treści.

Co umożliwia indeksowanie?

  • Spinki do mankietów
  • Mapy witryn
  • Systemy Zarządzania Treścią (CMS – Wix, Blogger)

Gdy dodasz link z istniejącej strony do innej nowej strony, na przykład za pomocą tekstu zakotwiczenia, roboty lub pająki wyszukiwarek będą mogły śledzić nową stronę i dodać ją do „bazy danych” Google w celu wykorzystania w przyszłości.

Mapy witryn:

Są one również znane jako mapy witryn XML. Tutaj właściciel witryny przesyła do wyszukiwarki listę wszystkich swoich stron. Webmaster może również podać szczegółowe informacje, takie jak data ostatniej modyfikacji. Strony są następnie przeszukiwane i dodawane do „bazy danych”. Nie jest to jednak czas rzeczywisty. Twoje nowe strony lub treść nie będą indeksowane od razu po przesłaniu mapy witryny. Czołganie może nastąpić po dniach lub tygodniach.

Większość witryn korzystających z systemu zarządzania treścią (CMS) generuje je automatycznie, więc jest to trochę skrót. Mapa witryny może nie zostać wygenerowana tylko wtedy, gdy została utworzona od podstaw.

System zarządzania treścią:

Jeśli Twoja witryna internetowa jest obsługiwana przez system CMS, taki jak Blogger lub Wix, dostawca usług hostingowych (w tym przypadku CMS) może „nakazać wyszukiwarkom, aby indeksowały nowe strony lub treści w Twojej witrynie”.

Oto kilka informacji, które pomogą Ci w tym procesie:

Dodanie mapy witryny do WordPressa

Przeglądanie mapy witryny

Gdzie jest mapa witryny dla Wix?

Mapa witryny dla Shopify

Co to jest indeksowanie?

Indeksowanie, mówiąc najprościej, polega na dodaniu przeszukanych stron i treści do „bazy danych” Google, zwanej w rzeczywistości indeksem Google.

Zanim treść i strony zostaną dodane do indeksu, boty wyszukiwarek starają się zrozumieć stronę i znajdującą się na niej treść. Zaczynają nawet katalogować pliki, takie jak obrazy i filmy.

Dlatego też webmasterowi przydaje się SEO na stronie (między innymi tytuły stron, nagłówki i użycie tekstu alternatywnego). Gdy Twoja strona lub strony mają te aspekty, Google łatwiej „zrozumie” Twoją treść, odpowiednio ją skataloguje i poprawnie zaindeksuje.

Korzystanie z pliku robots.txt

Czasami możesz nie chcieć, aby niektóre strony lub części witryny były indeksowane. Musisz wydawać dyrektywy botom wyszukiwarek. Korzystanie z takich dyrektyw ułatwia także przeszukiwanie i indeksowanie, ponieważ przeszukiwanych jest mniej stron. Dowiedz się więcej o pliku robots.txt tutaj.

Korzystanie z „noindexu”

Możesz także zastosować tę inną dyrektywę, jeśli istnieją strony, których nie chcesz wyświetlać w wynikach wyszukiwania. Dowiedz się więcej na temat brak indeksu.

Zanim zaczniesz dodawać noindex, warto zidentyfikować wszystkie swoje strony, aby oczyścić witrynę i ułatwić robotom indeksującym prawidłowe przeszukiwanie i indeksowanie witryny.

Z jakich powodów musisz znaleźć wszystkie swoje strony?

Co to są strony osierocone?

Stronę osieroconą można zdefiniować jako taką, która nie zawiera linków do innych stron w Twojej witrynie. To sprawia, że ​​prawie niemożliwe jest odnalezienie tych stron przez boty wyszukiwarek, a w dodatku przez użytkowników. Jeśli boty nie znajdą danej strony, to nie pokażą jej w wynikach wyszukiwania, co jeszcze bardziej zmniejsza szansę na odnalezienie jej przez użytkowników.

Jak powstają strony osierocone?

Strony osierocone mogą wynikać z prób zachowania prywatności treści, błędów składniowych, literówek, zduplikowanych treści lub wygasłych treści, do których nie było linków. Oto więcej sposobów:

  • Strony testowe, które zostały użyte do testów A/B i które nigdy nie zostały dezaktywowane
  • Strony docelowe oparte na porze roku, np. Boże Narodzenie, Święto Dziękczynienia lub Wielkanoc
  • „Zapomniane” strony w wyniku migracji witryny

A co ze ślepymi stronami?

W przeciwieństwie do stron osieroconych, strony ślepe zawierają linki do innych stron w serwisie, ale nie prowadzą do innych witryn zewnętrznych. Przykłady ślepych zaułków to strony z podziękowaniami, strony usług bez wezwań do działania i strony „nic nie znaleziono”, gdy użytkownicy szukają czegoś za pomocą opcji wyszukiwania.

Kiedy masz ślepe zaułki, osoby odwiedzające je mają tylko dwie możliwości: opuścić witrynę lub wrócić do poprzedniej strony. Oznacza to, że tracisz znaczny ruch, zwłaszcza jeśli te strony są „stronami głównymi” Twojej witryny. Co gorsza, użytkownicy są albo sfrustrowani, zdezorientowani, albo zastanawiają się „co dalej”?

Jeśli użytkownicy opuszczą Twoją witrynę czując się sfrustrowani, zdezorientowani lub przepełnieni negatywnymi emocjami, prawdopodobnie nigdy nie wrócą, tak jak niezadowoleni klienci nigdy więcej nie dokonają zakupu danej marki.

Skąd pochodzą strony ze ślepymi zaułkami?

Strony, które nie zawierają wezwań do działania, to strony martwe. Przykładem może być strona z informacjami, która nawiązuje do usług oferowanych przez Twoją firmę, ale nie zawiera linku do tych usług. Gdy czytelnik zrozumie, co kieruje Twoją firmą, wartości, które wyznajesz, sposób założenia firmy i oferowane przez Ciebie usługi i jest już podekscytowany, musisz mu powiedzieć, co robić dalej.

Prosty przycisk wezwania do działania „zobacz nasze usługi” wykona zadanie. Upewnij się, że po kliknięciu przycisku faktycznie otwiera się strona usług. Nie chcesz, aby użytkownikowi został wyświetlony błąd 404, co również go sfrustruje.

Co to są ukryte strony?

Ukryte strony to te, do których nie można uzyskać dostępu poprzez menu lub nawigację. Chociaż odwiedzający może je zobaczyć, zwłaszcza poprzez tekst zakotwiczenia lub linki przychodzące, znalezienie ich może być trudne.

Strony należące do sekcji kategorii prawdopodobnie również będą stronami ukrytymi, ponieważ znajdują się w panelu administracyjnym. Wyszukiwarka może nigdy nie mieć do nich dostępu, ponieważ nie mają one dostępu do informacji przechowywanych w bazach danych.

Ukryte strony mogą również wynikać ze stron, które nigdy nie zostały dodane do mapy witryny witryny, ale istnieją na serwerze.

Czy należy usunąć wszystkie ukryte strony?

Nie bardzo. Istnieją ukryte strony, które są absolutnie niezbędne i nigdy nie powinny być dostępne z poziomu nawigacji. Spójrzmy na przykłady:

Zapisy do newslettera

Możesz mieć stronę, która przedstawia korzyści płynące z zapisania się do newslettera, częstotliwość, z jaką użytkownicy powinni się go otrzymywać, lub grafikę przedstawiającą newsletter (lub poprzedni newsletter). Pamiętaj, aby dołączyć również link rejestracyjny.

Strony zawierające informacje o użytkownikach

Strony wymagające od użytkowników udostępniania swoich informacji zdecydowanie powinny być ukryte. Użytkownicy muszą utworzyć konta, zanim będą mogli uzyskać do nich dostęp. W tym miejscu można również kategoryzować zapisy do newslettera.

Jak znaleźć ukryte strony

Jak wspomnieliśmy, możesz znaleźć ukryte strony, korzystając ze wszystkich metod używanych do wyszukiwania stron osieroconych lub ślepych zaułków. Zbadajmy jeszcze kilka.

Korzystanie z pliku robots.txt

Ukryte strony z dużym prawdopodobieństwem zostaną ukryte przed wyszukiwarkami za pośrednictwem pliku robots.txt. Aby uzyskać dostęp do pliku robots.txt witryny, wpisz [domain name]/robots.txt w przeglądarce i naciśnij Enter. Zastąp „nazwę domeny” nazwą domeny swojej witryny. Zwróć uwagę na wpisy zaczynające się od „disallow” lub „nofollow”.

Ręczne ich znajdowanie

Jeśli na przykład sprzedajesz produkty za pośrednictwem swojej witryny internetowej i podejrzewasz, że jedna z Twoich kategorii produktów może być ukryta, możesz wyszukać ją ręcznie. Aby to zrobić, skopiuj i wklej adres URL innego produktu i odpowiednio go edytuj. Jeśli go nie znajdziesz, to miałeś rację!.

A co, jeśli nie masz pojęcia, jakie mogą być ukryte strony? Jeśli organizujesz swoją witrynę w katalogach, możesz dodać nazwę domeny/nazwę folderu do przeglądarki witryny i poruszać się po stronach i podkatalogach.

Po znalezieniu ukrytych stron (a nie muszą one pozostać ukryte, jak omówiono powyżej), musisz dodać je do mapy witryny i przesłać żądanie zaindeksowania.

Jak znaleźć wszystkie strony w Twojej witrynie

Musisz znaleźć wszystkie swoje strony internetowe, aby wiedzieć, które z nich są ślepymi zaułkami lub sierotami. Przyjrzyjmy się różnym sposobom osiągnięcia tego celu:

Korzystanie z pliku mapy witryny

Przyjrzeliśmy się już mapom witryn. Mapa witryny będzie przydatna podczas analizowania wszystkich Twoich stron internetowych. Jeśli nie masz mapy witryny, możesz skorzystać z generatora map witryn, aby ją wygenerować. Wszystko, co musisz zrobić, to wpisać nazwę swojej domeny, a mapa witryny zostanie dla Ciebie wygenerowana.

Korzystanie z Twojego systemu CMS

Jeśli Twoja witryna jest obsługiwana przez system zarządzania treścią (CMS), taki jak WordPress, a mapa witryny nie zawiera wszystkich linków, możliwe jest wygenerowanie listy wszystkich stron internetowych z systemu CMS. Aby to zrobić, użyj wtyczki np Eksportuj wszystkie adresy URL.

Korzystanie z dziennika

Przydatny jest także dziennik wszystkich stron udostępnionych odwiedzającym. Aby uzyskać dostęp do dziennika, zaloguj się do swojego cPanelu, a następnie znajdź „surowe pliki dziennika”. Alternatywnie poproś swojego dostawcę usług hostingowych o udostępnienie go. W ten sposób zobaczysz strony najczęściej odwiedzane, strony nigdy nie odwiedzane i strony z najwyższym współczynnikiem porzuceń. Strony z wysokim współczynnikiem odrzuceń lub strony bez odwiedzających mogą być stronami ślepymi lub osieroconymi.

Korzystanie z Google Analytics

Oto kroki, które należy wykonać:

Krok 1: Zaloguj się na swoją stronę Analytics.

Krok 2: Przejdź do „zachowania”, a następnie „zawartości witryny”

Krok 3: Przejdź do „wszystkich stron”

Krok 4: Przewiń w dół i po prawej stronie wybierz „pokaż wiersze”

Krok 5: Wybierz 500 lub 1000 w zależności od tego, ile stron szacujesz na swoją witrynę

Krok 6: Przewiń w górę i w prawym górnym rogu wybierz „eksportuj”

Krok 7: Wybierz „eksportuj jako .xlsx” (Excel)

Krok 8: Po wyeksportowaniu programu Excel wybierz „zestaw danych 1”

Krok 9: Sortuj według „unikalnych odsłon strony”.

Krok 10: Usuń wszystkie inne wiersze i kolumny oprócz tego z adresami URL

Krok 11: Użyj tej formuły w drugiej kolumnie:

=CONCATENATE(“http://domena.com,A1)

Krok 12: Zastąp domenę domeną swojej witryny. Przeciągnij formułę, aby zastosować ją również do innych komórek.

Masz teraz wszystkie swoje adresy URL.

Jeśli chcesz przekonwertować je na hiperłącza, aby łatwo je kliknąć i uzyskać do nich dostęp podczas wyszukiwania, przejdź do kroku 13.

Krok 13: Użyj tej formuły w trzecim wierszu:

=HIPERLINK(B1)

Przeciągnij formułę, aby zastosować ją również do innych komórek.

Ręczne wpisywanie hasła wyszukiwania Google

Możesz także wpisać tę witrynę: www.abc.com w wyszukiwarkę Google. Zastąp „abc” nazwą swojej domeny. Otrzymasz wyniki wyszukiwania ze wszystkimi adresami URL przeszukanymi i zindeksowanymi przez Google, w tym obrazami, linkami do wzmianek w innych witrynach, a nawet hashtagami, z którymi może być powiązana Twoja marka.

Następnie możesz ręcznie skopiować każdy z nich i wkleić je do arkusza kalkulacyjnego programu Excel.

Co w takim razie robisz z listą adresów URL?

W tym momencie możesz się zastanawiać, co musisz zrobić z listą adresów URL. Przyjrzyjmy się dostępnym opcjom:

Ręczne porównanie z danymi dziennika

Jedną z opcji byłoby ręczne porównanie listy adresów URL z dziennikiem CMS i zidentyfikowanie stron, które wydają się nie mieć żadnego ruchu lub które mają najwyższy współczynnik odrzuceń. Następnie możesz użyć narzędzia takiego jak nasze, aby sprawdzić linki przychodzące i wychodzące na każdej ze stron, co do których podejrzewasz, że są osierocone lub ślepe zaułki.

Innym podejściem jest pobranie wszystkich adresów URL w postaci pliku .xlsx (Excel) wraz z dziennikiem. Porównaj je obok siebie (na przykład w dwóch kolumnach), a następnie użyj opcji „usuń duplikaty” w programie Excel. Postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku. Pod koniec procesu pozostaną Ci tylko strony osierocone i ślepe zaułki.

Trzecie podejście do porównania polega na skopiowaniu dwóch zestawów danych – dziennika i listy adresów URL do Arkuszy Google. Umożliwia to użycie tej formuły: =WYSZUKAJ.PIONOWO(A1, A: B,2,) do wyszukiwania adresów URL znajdujących się na liście adresów URL, ale nie w dzienniku. Brakujące strony (oznaczone jako N/A) należy interpretować jako strony osierocone. Upewnij się, że dane dziennika znajdują się w pierwszej lub lewej kolumnie.

Korzystanie z narzędzi do indeksowania witryny

Inną opcją byłoby załadowanie listy adresów URL do narzędzi, które mogą indeksować witrynę, poczekanie, aż zaindeksują witrynę, a następnie skopiuj i wklej adresy URL do arkusza kalkulacyjnego, a następnie przeanalizuj je jeden po drugim i spróbuj dowiedzieć się, które z nich są sierotami lub ślepym zaułkiem.

Te dwie opcje mogą być czasochłonne, szczególnie jeśli masz wiele stron w swojej witrynie, prawda?

Cóż, co powiesz na narzędzie, które nie tylko znajdzie wszystkie Twoje adresy URL, ale także pozwoli Ci je filtrować i pokazuje ich status (aby wiedzieć, które z nich są ślepe lub osierocone?). Innymi słowy, jeśli chcesz mieć skrót do znalezienia wszystkich stron swojej witryny, użyj narzędzia Ahrefs do indeksowania SEO.

Narzędzie do indeksowania SEO firmy Ahrefs

To narzędzie umożliwia dostęp do wszystkich stron Twojej witryny. Możesz zacząć od przejścia do „Indeksowania witryny” i wprowadzenia adresu URL swojej witryny. Uderzyć “Czołgać się

Po zakończeniu indeksowania możesz kliknąć „Zobacz raport”:

Nasze narzędzie do indeksowania wykryje wszystkie strony Twojej witryny i wyświetli je w „Znaleziono stronęczęść czołgania się.

Możesz zidentyfikować „Błąd 404” problemy na naszych „Znaleziono błędy„tuż pod”Znaleziono strony” Sekcja:

Nasze roboty indeksujące mogą zidentyfikować inne problemy, takie jak znalezienie stron z brakującym tytułem, metaopisami itp. Po znalezieniu wszystkich stron możesz rozpocząć filtrowanie i pracować nad problemami.

Podsumowując

W tym artykule sprawdziliśmy, jak znaleźć wszystkie strony w Twojej witrynie i dlaczego jest to ważne. Zbadaliśmy także pojęcia takie jak strony osierocone i ślepe zaułki, a także strony ukryte. Rozróżniliśmy każdy z nich, jak zidentyfikować każdy z adresów URL. Nie ma lepszego momentu, aby dowiedzieć się, czy tracisz z powodu ukrytych, osieroconych lub ślepych zaułków stron.