Freelancerowi dość trudno jest zrobić sobie przerwę. Wygląda na to, że trzeba stale być w kontakcie i promować swoje usługi, aby nie stracić klientów i dochodów.
Regularny wypoczynek nie jest jednak luksusem, a koniecznością. Pomaga uniknąć wypalenia zawodowego, utrzymać produktywność i zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. A jeśli wszystko dobrze zaplanujesz, nie tylko Ty, ale i Twoi klienci będą zadowoleni.
Dodaj wakacje do swojego harmonogramu
Przeznacz czas, który jesteś gotowy przeznaczyć na wakacje (nawet jeśli planujesz odpoczywać w domu) i zaznacz go w kalendarzu, aby skutecznie zaplanować terminy realizacji zamówień. Dodatkowo będziesz wiedział, że ten czas jest już „zajęty”, co oznacza, że będziesz mógł wcześniej ostrzec klientów.
W każdej chwili możesz stworzyć harmonogram. Na przykład na początku roku, szczególnie jeśli wybierasz się na rodzinny wyjazd.
Ostrzegaj klientów
Jeżeli planujesz dłuższy urlop, który może mieć wpływ na zwykły harmonogram klientów, to powiadom go na kilka tygodni przed jego rozpoczęciem. Na przykład, jeśli jesteś niedostępny przez dwa tygodnie, powinieneś ostrzec ich z około miesięcznym wyprzedzeniem. Klienci uwzględnią Twoje życzenia, jeśli dowiedzą się o nich wcześniej.
Oto przykład, jak można to zrobić: „Witam, [customer name]! Chcę Cię ostrzec, że w przyszłym miesiącu wezmę krótki urlop od… do… . Proszę wziąć to pod uwagę planując harmonogram na kolejne tygodnie. Przed rozpoczęciem wakacji będę mógł realizować jeden lub dwa projekty tygodniowo”.
Przydziel budżet
Freelancerzy nie otrzymują od swojego pracodawcy płatnego urlopu. Jeśli nie pracują, nie zarabiają.
Nie oznacza to jednak, że trzeba unikać urlopu – wystarczy przeznaczyć na niego budżet, ustalić odpowiednie stawki i zrównoważyć obciążenie pracą. Dodatkowo na kilka miesięcy przed jego rozpoczęciem można zwiększyć liczbę projektów. Dzięki temu możesz pozwolić sobie na relaks i brak poczucia winy z tego powodu.
Weź pod uwagę ilość pracy i czas jej zakończenia
Upewnij się, że wszystkie Twoje projekty zostały ukończone. Najłatwiej to zrobić, jeśli zastosujesz się do dwóch pierwszych wskazówek: zaplanuj i ostrzeż klientów. Jeśli będą wiedzieć, w jakich godzinach jesteś dostępny, będą mogli wybrać, które projekty najlepiej Ci wysłać (aby otrzymać je na czas).
Z jednej strony ilość pracy może się podwoić w ciągu jednego lub dwóch tygodni. Z drugiej jednak strony będziesz w stanie utrzymać w miarę stabilny dochód, co jest szczególnie istotne w przypadku freelancerów dysponujących mniej elastycznym budżetem.
Wyznaczać granice
Granice są najlepszym przyjacielem freelancera. Oczywiście odmówić komuś może być trudno. Dlatego oczekiwania należy określić z wyprzedzeniem.
W czasie wakacji najlepiej całkowicie odłączyć się od pracy: żadnego maila i komunikacji z klientami. Dla tych, którzy cierpią na perfekcjonizm i niepotrzebnie martwią się pracą, może to wydawać się zarówno wyzwalające, jak i przerażające.
Rekreacja na świeżym powietrzu
Aby nie pozostawić obecnych i potencjalnych klientów w niewiedzy, możesz ustawić także automatyczną odpowiedź w wiadomości e-mail, która powiadomi ich o Twojej nieobecności.
Zatrudnij asystenta
Jednym ze sposobów na utrzymanie normalnego tempa pracy podczas wakacji i w okresie wzmożonego ruchu jest zatrudnienie podwykonawcy. Będzie to jednak wymagało dokładniejszego planowania, zwłaszcza jeśli obecnie pracujesz sam.
Jeśli nadal decydujesz się na zatrudnienie pracownika, lepiej zacząć od tego wcześniej. Znalezienie właściwej osoby i wprowadzenie jej do przepływu pracy wymaga czasu.
Spójrz na wakacje z innej perspektywy
Wielu freelancerom nie jest łatwo wziąć urlop, ponieważ ich życie zamienia się w niekończący się cykl obfitości i niedoboru. Jeśli jesteś osobą niespokojną lub po prostu trudno Ci na kilka dni lub tygodni zrezygnować z pracy, spróbuj zmienić swój sposób myślenia.
Regularnie przypominaj sobie o następujących kwestiach.
Po Twoim powrocie klienci nie znikną.
Znalazłeś już pracę, więc kiedy wrócisz, będziesz mógł znaleźć kolejną.
Wakacje to sposób na naładowanie baterii i zwiększenie produktywności, a nie tylko miły bonus.
Te proste zwroty pomogą rozpoznać stan faktyczny i zapobiegną przekształceniu się lęku w prawdziwy atak paniki. Nastąpi ogromna redukcja stresu, a weekendy i wakacje staną się normalne i niezbędne.
Zacznij od małych rzeczy
Każda sytuacja jest wyjątkowa i nie każdego stać na długi urlop. Jeśli nie masz możliwości rezygnacji z pracy na tydzień lub dłużej, to zacznij od kilku dni.
Jednocześnie nie jest konieczne organizowanie pełnoprawnego wyjazdu – odpoczynek w domu równie skutecznie pomaga zregenerować siły. Nawet za kilka dni będziesz mogła wrócić do pracy ze świeżym spojrzeniem, odnowioną energią i motywacją aż do kolejnych wakacji.