Jak zrobić serwer FTP

Jak zrobić serwer FTP 1

Udostępnianie plików pomiędzy komputerami domowymi może być denerwujące. Muszę znaleźć starą pamięć USB, ale dopiero wtedy trzeba czekać na niezwykle powolne przesyłanie danych. Skonfigurowanie serwera FTP umożliwia niezawodne przesyłanie plików przez sieć z dużo większą prędkością.

Aby uruchomić serwer FTP, musisz najpierw pobrać oprogramowanie, dobrym darmowym przykładem jest FileZilla. FileZilla ma oprogramowanie serwera i klienta do pobrania z ich strony internetowej.

Proces instalacji serwera jest dość prosty, a sugerowane są rozsądne ustawienia domyślne. Jedyne ustawienia, które możesz chcieć zmienić, to czy serwer FTP powinien zostać zainstalowany jako usługa uruchamiana, kiedy windows uruchamia się, a interfejs serwera powinien uruchomić się automatycznie po zalogowaniu się dowolnego użytkownika. Obie opcje domyślnie uruchamiają się automatycznie i są prawdopodobnie najbardziej przydatne w przypadku komputerów, które zwykle pozostają same. Oznacza to, że jeśli komputer uruchomi się ponownie, nie musisz ręcznie logować się i ponownie uruchamiać serwera FTP, po prostu uruchomi się automatycznie.

Jak zrobić serwer FTP 2Formularz logowania do interfejsu administracyjnego

Po zakończeniu instalacji serwera otwórz interfejs administracyjny, jeśli nie otworzy się automatycznie. Wstępnie załadowane szczegóły localhost 14147 i brak hasła powinny pozwolić ci się zalogować. Może być konieczna zmiana numeru portu, jeśli skonfigurowałeś go podczas instalacji.

Wskazówka: powinieneś ustawić hasło dla interfejsu administratora, to ustawienie jest dostępne dopiero po pierwszej konfiguracji. Bez hasła interfejsu administratora nie można zdalnie zarządzać serwerem. Nie wpływa to na normalne zdalne użytkowanie; nadal możesz zdalnie czytać i zapisywać pliki bez hasła interfejsu administratora.

Następnym krokiem jest utworzenie konta użytkownika, aby to zrobić, przejdź do Edycja> Użytkownicy w lewym górnym rogu okna administracyjnego.

Jak zrobić serwer FTP 3Kliknij Użytkownicy w obszarze Edytuj, aby utworzyć nowego użytkownika.

Na karcie Ogólne kliknij Dodaj po prawej stronie okna i wprowadź nazwę użytkownika. Po utworzeniu konta skonfiguruj hasło.

Jak zrobić serwer FTP 4Skonfiguruj nazwę użytkownika i hasło.

Następnym krokiem jest skonfigurowanie folderów, do których konto FTP może uzyskać dostęp. Aby to zrobić, przejdź do karty Foldery współdzielone, kliknij Dodaj, a następnie przejdź do dowolnego folderu lub folderów, które mają być dostępne. Pamiętaj, aby skonfigurować uprawnienia dla każdego folderu. Domyślnie wybrane są tylko katalogi do odczytu i katalogi zawierające. Jeśli chcesz mieć możliwość przesyłania plików, musisz również wybrać uprawnienie do zapisu.

Jak zrobić serwer FTP 5Skonfiguruj udostępnione foldery.

Po zakończeniu konfigurowania kont użytkowników i uprawnień do folderów serwer jest gotowy do pracy. Możesz połączyć się zdalnie, aby przesyłać i pobierać pliki do woli.

Dostępne są inne ustawienia, takie jak filtr IP, jeśli chcesz zablokować określone urządzenia. Istnieje również ogranicznik prędkości, może to być przydatne, jeśli zauważysz, że użycie sieci przez serwer FTP wpływa na użyteczność innych urządzeń. Ale te ustawienia są całkowicie opcjonalne.

Jeśli chcesz skonfigurować serwer FTP, aby był dostępny dla komputerów poza siecią lokalną, powinieneś mieć świadomość, że cały protokół FTP jest niezaszyfrowany. Oznacza to, że wszelkie dokumenty, a nawet dane konta są przesyłane zwykłym tekstem i mogą być przeglądane i wykorzystywane przez hakerów.

Jeśli naprawdę potrzebujesz zdalnego dostępu do serwera, musisz skonfigurować przekierowanie portów na routerze. Powinieneś także wymagać połączenia VPN lub skonfigurować FTPS (FTP przez TLS), aby dodać warstwę szyfrowania jako ochronę przed hakerami.