Jak zwiększyć rozmiar VirtualBox HDD za pomocą Clonezilla

W końcu zdecydowałeś się wypróbować Linuksa na maszynie wirtualnej. Wybrałeś i pobrałeś dystrybucję Linuksa, która wyglądała dobrze, stworzyłeś maszynę wirtualną, zainstalowałeś ją, bawiłeś się nią, uwielbiałem ją. A teraz chcesz zobaczyć więcej tego fascynującego Linux Land, ale nie możesz, ponieważ Twój wirtualny dysk twardy jest pełny. Niestety nie ma łatwego wyjścia z tego problemu.

Możesz wypróbować konwencjonalny sposób – użyj narzędzi wiersza polecenia, aby go rozwinąć, i narzędzia partycji, aby zwiększyć rozmiar dysku twardego w systemie-gościu.

Jest jeszcze inny niekonwencjonalny sposób – powiększ rozmiar HDD w Virtualbox i traktuj swój wirtualny komputer jak prawdziwy!

Zamiast próbować zmieniać dysk twardy maszyny wirtualnej, zrobimy to, co zrobilibyśmy na „normalnym” komputerze: utwórz i „podłącz” drugi dysk twardy, a następnie użyj standardowej, rozruchowej wersji ulubionego narzędzia do tworzenia obrazów / kopii zapasowych CloneZilla aby skopiować zawartość starego wirtualnego dysku twardego na nowy, a następnie usunąć stary dysk twardy, pozostawiając więcej miejsca na dysku bez konieczności radzenia sobie z tajemniczymi poleceniami i dziwnymi awariami. Nie trzeba tworzyć kopii zapasowych, ponieważ stary wirtualny dysk twardy będzie nadal istniał, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jako bonus, najnowsze wersje CloneZilla zajmują się zmianą rozmiaru dowolnej partycji, więc jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, po tym musisz tylko zamienić wirtualne dyski twarde i uruchomić wirtualny komputer.

Zmień rozmiar dysku twardego VirtualBox

Zgodnie z przyjętym przez nas podejściem będziesz musiał pobrać bootowalną ISO CloneZilla (na systemie operacyjnym Host). Możesz także potrzebować rozruchowej wersji ISO GParted, na wypadek niepowodzenia zmiany rozmiaru.

1. Ściągnij CloneZilla i GPartedWersja Live ISO. Obie oferują różne wersje dla różnych architektur, ale ponieważ mówimy o wirtualnym komputerze, większość wersji będzie działać, więc nie musisz zastanawiać się, który z nich pobrać.

Aktualizacja Virtualbox HDD Download The Essentials

Może nie być konieczne GParted, jeśli CloneZilla pomyślnie zmieni rozmiar partycji na wirtualnym dysku twardym. Jednak lepiej jest mieć go łatwo dostępnym na wypadek, gdyby CloneZilla nie udało się wykonać tego kroku.

2. W głównym oknie VirtualBox wybierz z wirtualnego komputera, który nie ma miejsca na dysku z listy po lewej stronie.

3. Wejdź w jego Ustawienia, klikając ikonę koła zębatego, klikając prawym przyciskiem myszy i wybierając Ustawienia z menu, które się pojawi lub naciskając Ctrl + S na klawiaturze.

4. Wybierz kartę opcji „Pamięć” po lewej stronie okna. Jeśli nie zmieniłeś domyślnych opcji, twój wirtualny komputer będzie zazwyczaj wyposażony w dwa kontrolery. Na pierwszym zobaczysz wirtualny napęd optyczny, który pozwala na użycie plików ISO tak, jakby były „normalnymi” nośnikami optycznymi (CD i DVD). Na drugim znajdziesz wirtualny dysk twardy, który jest wypełniony po brzegi.

Wybierz kontroler z dyskiem twardym i zauważ, że po prawej stronie pojawiają się dwie ikony. Wybierz drugi: „Dodaje dysk twardy”.

Opcje przechowywania uaktualnienia Virtualbox Hdd

W nowym wyskakującym oknie, które się pojawi, wybierz „Utwórz nowy dysk”, aby dodać drugi dysk twardy do tego samego kontrolera, co istniejący na wirtualnym komputerze.

5. VirtualBox pokaże serię prostych kroków dodawania nowego, pustego dysku twardego. W pierwszym z tych typów plików na dysku twardym pojawi się monit o wybranie typu pliku, który ma być używany. Zalecamy wybranie „oficjalnego” formatu VirtualBox, VDI (VirtualBox Disk Image). Kontynuuj klikając Dalej.

Będziesz wtedy musiał wybrać, czy chcesz, aby nowy dysk był „Naprawiony” czy „Dynamiczny”. Sugerujemy opcję „Naprawiony”, która określa, że ​​dyski wirtualne zajmą całe swoje miejsce na dyskach twojego prawdziwego komputera. Jeśli mają rozmiar 20 GB, tracisz 20 GB z komputera od samego początku. Opcja „dynamiczna” określa, że ​​dyski wirtualne początkowo zajmą tylko przestrzeń ich rzeczywistej zawartości, powiększając się, aż osiągną swój pełny rozmiar podczas ich używania.

Virtualbox Hdd Upgrade A Matter Of Size

Problem z drugą opcją polega na tym, że gdy dyski wirtualne próbują się rozszerzać, jeśli nie masz wystarczającej ilości miejsca na prawdziwym komputerze, możesz napotkać problemy. W tym przypadku, gdy próbujemy przenieść całą instalację systemu operacyjnego z jednego dysku na drugi, najlepiej jest zminimalizować wszelkie szanse pojawienia się problemów. Tak więc jest to „Fixed size”!

Ostatnim krokiem procesu tworzenia dysku twardego będzie wybranie rozmiaru nowego dysku twardego. Musisz zadeklarować większy rozmiar niż istniejący, pełny dysk twardy, aby móc „przenieść się” na nowy dysk twardy i rozwiązać problem braku wolnego miejsca. W naszym przypadku nasz oryginalny wirtualny dysk twardy miał rozmiar 10 GB, dlatego wybraliśmy dwa razy więcej, 20 GB na nowy dysk. Po sklonowaniu starego dysku twardego na nowy pozostanie nam 10 GB przestrzeni użytkowej.

Virtualbox HDD Upgrade Dodawanie przestrzeni

Kliknij Utwórz, a VirtualBox rozpocznie tworzenie pliku dysku. Jeśli wybierzesz opcję „Naprawiono” i duży rozmiar dysku twardego, procedura ta może zająć trochę czasu.

Napędy i sterowniki

6. Po zakończeniu procesu na wirtualnym komputerze zostaną podłączone dwa dyski twarde do wybranego wcześniej kontrolera. Teraz zwróć uwagę na napęd optyczny drugiego kontrolera. Kliknij na nią, aby ją wybrać, a następnie kliknij przycisk z dyskiem, który pojawia się po prawej stronie menu rozwijanego „Napęd optyczny”. Znajdź i wybierz pobrany wcześniej CloneZilla ISO.

Dyski i sterowniki do aktualizacji Virtualbox HDD

7. Uruchom maszynę wirtualną i uruchom system CloneZilla. Wybierz pierwszą z opcji „Clonezilla na żywo”.

Aktualizacja Virtualbox HDD Wejdź do Clonezilla

Zostaniesz poproszony o wybranie języka używanego w interfejsie i klawiaturze CloneZilla. Jeśli nie musisz wymieniać języków, możesz zaakceptować domyślne opcje, naciskając enter w obu przypadkach. Na koniec wybierz „Start_Clonezilla”, aby uruchomić samą aplikację.

8. CloneZilla umożliwia tworzenie kopii zapasowych dysku twardego na wiele sposobów. W naszym przypadku będziemy korzystać z opcji „urządzenie-urządzenie”, ponieważ chcemy sklonować zawartość naszego istniejącego dysku twardego na nowy.

9. W następnym kroku wybierz „Tryb eksperta”, aby uzyskać dostęp do wszystkich opcji CloneZilla, a następnie wybierz, że chcesz skopiować cały dysk, a nie tylko partycję, za pomocą opcji „disk_to_local_disk”.

Virtualbox HDD Upgrade Podstawowe ustawienia i tryb eksperta

10. Aby wybrać, gdzie będą kopiowane, ustaw mniejszy dysk jako „Źródło”, a większy jako „cel”.

Po przejściu do opcji „Zaawansowane” upewnij się, że pierwszych pięć jest aktywnych: -g, -e1, -e2, -j2 i -r.

Opcje klonowania aktualizacji Virtualbox Hdd

Ostatni z nich jest najważniejszy w naszym przypadku i ten, który upraszcza nasze podejście. Dzięki temu -r CloneZilla spróbuje automatycznie zmienić rozmiar partycji podczas ich kopiowania ze starego na nowy dysk twardy, wykorzystując jego większą przestrzeń. Dzięki temu nie będziesz musiał uruchamiać GParted ani żadnego podobnego programu, aby ręcznie je rozszerzać.

Chodzi o to, chyba że pojawi się problem, taki jak niezgodność CloneZilla z systemem plików partycji, błędy w strukturze wirtualnego dysku twardego lub coś w tym rodzaju. Nigdy nie spotkaliśmy takiego problemu, ale nigdy nie używaliśmy niczego bardziej „egzotycznego” niż EXT2 /3/4 dla systemu Linux i typowych systemów plików FAT32 / NTFS dla Windows Systemy operacyjne

Zmiana rozmiaru partycji

11. Zasadniczo, o ile dyski twarde twojego prawdziwego komputera nie zostaną uszkodzone, wirtualny dysk twardy ma problemy z jego strukturą. Dlatego w większości przypadków można bezpiecznie pominąć sprawdzanie błędów, wybierając opcję -sfsck.

12. Na pytanie, w jaki sposób chcesz rozdzielić partycje, nie wybieraj opcji domyślnej. Zamiast tego wybierz „-k1 Utwórz tablicę partycji proporcjonalnie”, aby CloneZilla rozszerzyła partycje i systemy plików podczas kopiowania na nowy dysk twardy w celu zajęcia całej dostępnej przestrzeni.

Virtualbox Hdd Upgrade Partition Resizing

13. W ostatniej opcji wybierz, że chcesz, aby komputer wirtualny został zamknięty za pomocą opcji „-pa poweroff Shutdown” po zakończeniu.

Klonowanie w akcji

14. CloneZilla zada serię pytań, na które możesz odpowiedzieć pozytywnie, a wkrótce rozpocznie się proces klonowania starego dysku wirtualnego na nowy.

Proces klonowania aktualizacji Virtualbox Hdd

Podobnie jak podczas tworzenia nowego dysku twardego, im większy jest dysk, i im więcej „rzeczy”, które należy skopiować ze starego na nowy dysk twardy, tym dłużej potrwa ta część procesu.

Zamień dyski

15. Po zakończeniu procesu komputer się wyłączy (jeśli wybrałeś opcję zamknięcia). Wybierz Ustawienia ponownie w głównym oknie VirtualBox, ponownie przejdź do karty Pamięć i tym razem usuń stary, pełny dysk. Kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz „Usuń załącznik”.

Virtualbox Hdd Upgrade Swap Disks

Note że nie spowoduje to usunięcia rzeczywistego pliku z prawdziwego komputera, więc nadal będziesz mieć dostęp do wszystkiego na wypadek, gdyby coś poszło nie tak.

16. Teraz, z nowym, większym dyskiem twardym jako dyskiem głównym, możesz normalnie uruchomić maszynę wirtualną. Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem, powinieneś być w stanie uruchomić się i zalogować do swojego systemu operacyjnego. Sprawdź to, wpisując df w terminalu, aby zobaczyć, ile wolnego miejsca jest dostępne na dysku twardym.

Virtualbox Hdd Upgrade Boot Nowy dysk twardy

Jeśli dysk ponownie wyświetli się jako pełny, prawdopodobnie zmiana rozmiaru partycji nie jest możliwa przez CloneZilla. Możesz więc dalej zmieniać ich rozmiar za pomocą GParted. W takim przypadku zamknij maszynę wirtualną, włóż GParted ISO tak jak wcześniej z CloneZilla ISO i kontynuuj jak w tym przewodniku.

Gdy masz pewność, że wszystko działa poprawnie, możesz usunąć stary plik dysku twardego z prawdziwego komputera, aby odzyskać zajmowane miejsce.

Czy wolisz konwencjonalny sposób, czy tę niekonwencjonalną metodę, aby zwiększyć rozmiar dysku twardego Virtualbox?

Czy ten artykuł jest przydatny?