Jak zwolnić miejsce na dysku

Dysk twardy (HDD) włączony Windows 10 to oczywiście miejsce na oprogramowanie i pliki, tak jak w każdym innym systemie operacyjnym. Większość dysków twardych do komputerów stacjonarnych i laptopów ma obecnie setki gigabajtów przestrzeni dyskowej, co prawdopodobnie wystarcza większości użytkowników.

Jeśli jednak dodasz dużo oprogramowania do komputera, wraz ze zdjęciami i filmami, dyski twarde mogą nadal zapełniać się dość szybko, jeśli nie poświęcisz trochę czasu na zaoszczędzenie miejsca na dysku.

Zwolnienie pamięci nie trwa długo, ponieważ kilka skanów dysku twardego zwykle wystarczy.

W tym artykule TechJunkie pokażemy, jak możesz zwolnić miejsce na dysku Windows 10 narzędzi i niektóre oprogramowanie innych firm xtra. Zaczniemy od podstaw zarządzania Twoim Windows 10 dysk twardy.

Usuń pliki tymczasowe

Pliki tymczasowe to śmieci, które marnują miejsce na dysku twardym. Windows a oprogramowanie innych firm intensywnie korzystające z zasobów systemu tworzy pliki tymczasowe, które mają tylko tymczasowe zastosowanie. Te pliki „tymczasowe” marnują miejsce na dysku, jeśli ich nie usuniesz. Spraw, aby te pliki były naprawdę tymczasowe, okresowo czyszcząc dysk twardy z plików tymczasowych.

Możesz usunąć pliki tymczasowe za pomocą Windows Ustawienia pamięci 10, które zapewniają także dobry przegląd przestrzeni dyskowej.

Otwórz ustawienia przechowywania, klikając przycisk Cortana na Windows 10 pasek zadań i wpisując „pamięć” w polu wyszukiwania. Wybierz Przechowywanie aby otworzyć opcje zapisywania lokalizacji w aplikacji Ustawienia. Kliknij Ten komputer (C 🙂 , aby otworzyć przegląd użycia miejsca na dysku twardym pokazany na migawce bezpośrednio poniżej.

Jak zwolnić miejsce na dysku 1

Ten przegląd pokazuje całkowitą ilość miejsca na dysku twardym i ilość zużytego. Podkreśla, ile miejsca na dysku zajmują twoje aplikacje (lub oprogramowanie), dokumenty, zdjęcia, filmy, muzyka, e-mail i pliki tymczasowe. Kliknij Pliki tymczasowe aby otworzyć Usuń pliki opcja pokazana bezpośrednio poniżej.

Jak zwolnić miejsce na dysku 2

Teraz wybierz Plik tymczasowys pole wyboru i naciśnij Usuń pliki przycisk, aby usunąć śmieci. Możesz wybrać Folder do pobrania pole wyboru, które usunie pobrane pliki.

Instalatorzy oprogramowania w folderze Pobrane również marnują miejsce na dysku i nie potrzebujesz ich po zainstalowaniu ich programów. Możesz także usunąć pliki instalacyjne za pomocą funkcji Autodelete firmy Cyber-D, jak opisano w tym artykule TechJunkie na temat automatycznego usuwania plików instalacyjnych i zwolnienia miejsca na dysku twardym.

Ponadto istnieje Opróżnij kosz pole wyboru, które można usunąć, aby usunąć pliki pozostawione w Koszu.

Wykorzystaj w pełni przestrzeń dyskową w chmurze

Miejsce na dysku twardym nie jest już tak istotne, ponieważ można także zapisywać dokumenty, obrazy, filmy i muzykę w pamięci w chmurze (inaczej w Internecie).

Obecnie istnieje wielu dostawców pamięci masowej w chmurze, w tym między innymi Dysk Google, OneDrive i Dropbox. Spójrz na ten przewodnik TechJunkie porównujący Dysk Google z Dropbox, dwie najpopularniejsze usługi przechowywania w chmurze.

Usługi te mają różne pakiety subskrypcji, ale większość z nich ma również bezpłatną warstwę konta, która oferuje pewną przestrzeń dyskową. Ponadto większość usług przechowywania w chmurze ma oprogramowanie klienckie, które dodaje katalog do dysku twardego, dzięki czemu można bezproblemowo zapisywać pliki w magazynie w chmurze jako część Windows Przeglądarka plików.

Dlaczego więc nie zapisać więcej plików w chmurze zamiast na dysku twardym? Na przykład Dysk Google zapewnia 15 GB bezpłatnego miejsca na koncie. Możesz zapisać do 15 GB, zapisując dokumenty, obrazy i filmy na Dysku Google zamiast na dysku twardym.

Wszyscy posiadacze kont Google (masz konto Google, jeśli masz konto Gmail) otrzymują 15 GB wolnego miejsca na dysku. Poziomy płatnych usług Dysku Google zaczynają się od 19,99 USD rocznie (lub $1.99 / miesiąc, jeśli korzystasz z abonamentu miesięcznego na 100 GB przestrzeni dyskowej aż do 2 TB miejsca na dysku za 99,99 USD rocznie ($9.99 / miesiąc).

Jak zapewne wiesz, terabajt (TB) miejsca na dysku to 1, 024 GB tak 2 TB byłoby 2, 048 GB!

Możesz także spojrzeć na oprogramowanie innych firm.

Dodaj CCleaner do Windows 10

Istnieje mnóstwo pakietów oprogramowania narzędziowego, które zawierają narzędzia do czyszczenia dysków, a niektóre z nich mają lepsze narzędzia niż Windows 10. CCleaner jest jednym z najlepszych pakietów narzędziowych firm trzecich, które są wyposażone w kompleksowe narzędzie do czyszczenia dysku i rejestru, narzędzia do wyszukiwania duplikatów plików i odinstalowywania.

Więc CCleaner może zwolnić dużo miejsca na dysku twardym i możesz dodać do niego darmową wersję Windows 10, naciskając Ściągnij przycisk na Witryna CCleaner.

Po zainstalowaniu CCleaner otwórz okno oprogramowania na migawce bezpośrednio poniżej. Następnie kliknij Odkurzacz po lewej stronie okna, aby otworzyć program do czyszczenia dysków.

Obejmuje on Windows zakładka, z której można wybrać elementy systemu i Eksploratora plików do usunięcia, takie jak Kosz, Windows dziennik, najnowsze dokumenty, schowek i pliki tymczasowe.

Możesz także usunąć pliki oprogramowania innych firm, klikając kartę Aplikacje. Obejmuje to pola wyboru przeglądarki i elementu pliku aplikacji innej firmy.

Jak zwolnić miejsce na dysku 3

Więc zaznacz niektóre z tych pól wyboru, aby wybrać elementy pliku do usunięcia, a następnie naciśnij Analizować przycisk. Spowoduje to przeanalizowanie ilości miejsca na dysku, które CCleaner może dla ciebie zwolnić, i przedstawienie dalszych szczegółów, jak poniżej.

Jeśli zaznaczysz wiele pól wyboru, CCleaner prawdopodobnie zwolni kilka gigabajtów. wciśnij Uruchom Cleaner przycisk i dobrze aby usunąć wybrane elementy pliku.

Jak zwolnić miejsce na dysku 4

Oprogramowanie zajmuje większość miejsca na dysku twardym, dlatego najlepszym sposobem na zwolnienie miejsca na dysku twardym jest usunięcie mniej niezbędnych programów. Możesz usunąć oprogramowanie za pomocą CCleaner, klikając Przybory > Odinstaluj, otwierając listę oprogramowania i aplikacji, jak poniżej.

Stamtąd wybierz tam wymieniony program i naciśnij Odinstaluj aby to usunąć. Lub możesz usunąć oprogramowanie za pomocą jednego z deinstalatorów zawartych w tym artykule TechJunkie na temat dodawania lepszego deinstalatora do Windows 10

Jak zwolnić miejsce na dysku 5

CCleaner zawiera również narzędzie Finder duplikatów, za pomocą którego można wyszukiwać i usuwać duplikaty plików. Kliknij Przybory i Wyszukiwarka duplikatów aby otworzyć narzędzie w poniższej migawce. naciśnij Szukaj skanować w poszukiwaniu duplikatów plików, a następnie możesz ręcznie wybrać niektóre zduplikowane pliki, aby je usunąć, i kliknij przycisk Usuń wybrane przycisk.

Jak zwolnić miejsce na dysku 6

Zapisuj obrazy i filmy w skompresowanych formatach plików

Obrazy i filmy wideo mogą zajmować dużo miejsca na dysku, jeśli masz ich mnóstwo na dysku twardym. Jednak niekoniecznie musisz usuwać zdjęcia i filmy, aby zwolnić miejsce. Zamiast tego możesz zapisać je w bardziej skompresowanych formatach plików. Może to zaoszczędzić sporo miejsca, jeśli na dysku twardym znajduje się wiele filmów i zdjęć w formatach plików wyższej jakości.

Nieskompresowane formaty plików obrazów TIFF i BMP zajmują więcej miejsca na dysku twardym niż inne alternatywy. JPEG i GIF to dwa kolejne lekkie skompresowane formaty, które nie zajmują tyle miejsca na dysku twardym. Możesz konwertować obrazy do formatu JPEG za pomocą to narzędzie internetowe naciskając Wybierz plik na stronie i wybierając zdjęcie do konwersji. Wybierz Najlepsza kompresja z menu rozwijanego, a następnie naciśnij przycisk Konwertuj plik przycisk do konwersji obrazu.

Filmy zwykle zajmują więcej miejsca na dysku twardym niż obrazy. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku DV-AVI lub MPEG-2 formaty plików. WMV, RealVideo i MPEG-1 to bardziej skompresowane formaty plików, w których można zapisywać filmy, które zajmują mniej miejsca na dysku twardym. Możesz przełączać klipy na WMV za pomocą to narzędzie internetowe, który jest bardzo podobny do konwertera JPEG. Ponieważ WMV ma najmniejszy rozmiar pliku wideo, konwersja formatów wideo wyższej jakości na WMV może zwolnić dużo miejsca na dysku.

Zmniejsz użycie miejsca na dysku Przywracania systemu

Czy kiedykolwiek korzystałeś z narzędzia Przywracanie systemu? Windows 10? Jeśli nie, dobrym sposobem na zwolnienie miejsca na dysku jest zmniejszenie zużycia dysku twardego przez narzędzie Przywracanie systemu, które zwykle wynosi co najmniej kilka gigabajtów. Możesz to zrobić, wpisując „Przywracanie systemu” w polu wyszukiwania Cortany i wybierając Utwórz punkt przywracania, aby otworzyć okno pokazane bezpośrednio poniżej.

Jak zwolnić miejsce na dysku 7

wciśnij Konfiguruj przycisk, aby otworzyć okno poniżej. To okno zawiera Maksymalne użycie pasek, za pomocą którego można dostosować użycie dysku Przywracania systemu. Obecny wskaźnik użycia pokazuje ilość miejsca na dysku przydzielonego do przywracania systemu. Powinieneś przeciągnąć pasek dalej w lewo, aby maksymalne użycie było mniejsze niż wartość Bieżące użycie. naciśnij Zastosować i kliknij dobrze zamknąć okno.

Jak zwolnić miejsce na dysku 8

To jedne z najlepszych sposobów na zwolnienie miejsca na dysku Windows 10. Usuwanie plików tymczasowych i usuwanie oprogramowania za pomocą CCleaner, zapisywanie plików w pamięci w chmurze, kompresowanie filmów i obrazów oraz ograniczenie miejsca na dysku przydzielonego do Przywracania systemu może zaoszczędzić mnóstwo miejsca na dysku twardym.

Czy masz jakieś wskazówki lub porady dotyczące oszczędzania miejsca na dysku twardym na komputerze Windows 10 komputerów? Jeśli tak, powiedz nam o tym w komentarzach poniżej!