Czy kiedykolwiek doświadczyłeś, że miejsce na dysku twardym Twojego laptopa z systemem Windows lub Macbooka Pro jest zajęte, a Ty próbujesz dodać nowy zewnętrzny dysk twardy, otwierając laptopa? Wielu użytkowników prawdopodobnie odpowie na to pytanie „nie”. Ale faktem jest, że nowe laptopy korzystają z dysków SSD, które zapewniają użytkownikowi ograniczoną przestrzeń dyskową. Jednocześnie dyski te mają wyższą cenę niż zewnętrzne lub wewnętrzne dyski twarde.
Lepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wykorzystanie zewnętrznego dysku twardego do przechowywania plików multimedialnych. Lepiej, aby ograniczona przestrzeń dyskowa SSD lub zewnętrzny dysk twardy laptopa była wolna i pozwalała na instalowanie aplikacji i gier.
Jeśli przeszukałeś Internet na temat zewnętrznych dysków twardych, prawdopodobnie natknąłeś się na takie terminy, jak NTFS, HFS+, FAT32 lub exFAT. Ale co dokładnie oznaczają te słowa?
Zewnętrzne dyski twarde dostępne na rynku mają różne systemy plików. W tym artykule dowiesz się o formatach zewnętrznych dysków twardych.
Jaki jest format NTFS zewnętrznych dysków twardych?
Jeśli korzystasz z komputera z systemem Windows, dysk twardy w laptopie lub komputerze stacjonarnym prawdopodobnie korzysta z formatu NTFS. Nazwa NTFS pochodzi od słów „New Technology File System”, co oznacza system plików wykorzystujący nową technologię. Oczywiście ten standard nie jest nowy, został udostępniony po raz pierwszy w 1993 roku i przez lata był udoskonalany.
NTFS ogranicza pliki i partycje, które są bardzo duże. Ale nie martw się. Wolumen jest na tyle duży, że nie ma się czym martwić w kolejnych latach. Ten format korzysta również z dodatkowych funkcji, takich jak uprawnienia bezpieczeństwa do plików i folderów, wewnętrzne łącza do dysku twardego, historia modyfikacji dysku twardego lub partycji itp.
Kompatybilny z formatem NTFS
Chociaż system plików NTFS jest natywnie kompatybilny z systemem operacyjnym Windows, nie zapewnia dobrej kompatybilności z innymi systemami operacyjnymi.
Domyślnie system operacyjny Mac może odczytywać tylko pliki zapisane na dysku twardym sformatowanym w systemie plików NTFS. Dlatego użytkownik nie może zapisać nowych informacji na dysku twardym.
Fani systemu operacyjnego Linux mają także dostęp do zapisu na dysku twardym w formacie NTFS jedynie w niektórych wersjach i dystrybucjach Linuksa.
Konsole PlayStation 3 i PlayStation 4 firmy Sony nie obsługują systemu plików NTFS. Nawet konsola do gier Xbox 360 wyprodukowana przez Microsoft nie korzysta z tej funkcji! Oczywiście Microsoft dodał obsługę systemu plików NTFS w swojej konsoli poprzedniej generacji, czyli Xbox One.
Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się używanie tego systemu plików tylko na komputerach z systemem Windows
Co to jest format HFS+?
Jak wspomniano, komputery oparte na systemie operacyjnym Mac domyślnie mogą odczytywać informacje tylko z zewnętrznego dysku twardego sformatowanego w systemie plików NTFS. Jeśli jesteś użytkownikiem systemu operacyjnego Mac OS X i zamierzasz zapisywać nowe dane na dysku twardym, powinieneś skorzystać ze sterownika oprogramowania innej firmy.
Jeśli pracujesz całkowicie w środowisku Mac i wszystkie Twoje urządzenia znajdują się w tym ekosystemie, lepiej skorzystać z systemu plików HFS+. Ten system plików wywodzi się od słowa „Hierarchiczny system plików”, co oznacza hierarchiczny system plików. Ten format jest również znany jako Mac OS Extended i HFS Extended.
HFS+ to ulepszona wersja HFS, która obsługuje większe pliki i używa Unicode do nazewnictwa plików. Jak wiadomo, HFS+ posiada również opcjonalną funkcję rejestrowania zmian wprowadzonych na zewnętrznym dysku twardym lub partycji w celu zwiększenia niezawodności przechowywania danych.
Zgodność z formatem HFS+
Choć dyski twarde sformatowane w systemie plików HFS+ są kompatybilne z systemem operacyjnym Mac i komputerami na nim opartymi, to w przypadku innych systemów operacyjnych i urządzeń sytuacja nie wygląda tak samo.
Firma Apple udostępnia wyłącznie ten system plików. Jeśli podłączysz ten dysk twardy do komputera lub laptopa z systemem Windows, system operacyjny nawet nie będzie w stanie go rozpoznać. Pozbądź się więc myśli o podłączeniu takiego dysku twardego do urządzenia takiego jak konsola do gier!
Jeśli korzystasz z komputerów Mac i nie potrzebujesz platformy Windows, zaleca się korzystanie z systemu plików HFS+.
Co to jest format APFS?
Jeśli używasz komputera lub laptopa Apple z systemem macOS High Sierra lub nowszym, możesz sformatować zewnętrzny dysk SSD lub dysk flash za pomocą systemu plików APFS.
Ten system plików ma zaawansowane funkcje, takie jak silne szyfrowanie, współdzielona przestrzeń dyskowa, szybkie partycjonowanie i ulepszone funkcje podstawowe. Należy pamiętać, że system plików APFS jest obsługiwany tylko w wersji High Sierra lub wyższej systemu operacyjnego Mac.
Jeśli zamierzasz przenosić dane pomiędzy komputerami Mac z różnymi wersjami systemu macOS, prawdopodobnie lepszym wyborem będzie system plików HFS+.
Co to jest format FAT32?
FAT pochodzi z „tabeli alokacji plików”, co oznacza tabelę alokacji plików. Starzy użytkownicy systemu operacyjnego Windows dobrze znają ten system plików.
FAT32 był systemem plików używanym w systemie operacyjnym Windows 95 i tak naprawdę został wprowadzony jako zamiennik FAT16, który jest kompatybilny ze starymi i nowymi systemami.
W systemie plików FAT32 plik musi mieć maksymalny rozmiar 4 GB, co wydaje się dość restrykcyjne, biorąc pod uwagę wielkość plików multimedialnych wysokiej jakości (takich jak filmy Blu-Ray o wielkości 20-40 GB!). System plików FAT32 jest zwykle używany do przesyłania plików pomiędzy starszymi systemami lub kompatybilnymi urządzeniami, takimi jak PlayStation 3, Xboxa 360itp.
Co to jest format exFAT?
Chociaż nazwa tego systemu plików bardziej przypomina lek na odchudzanie, zwykle spotykany w reklamach telewizyjnych, jest on potomkiem NTFS i FAT32!
exFAT przejmuje wszystkie dobre cechy FAT32, takie jak kompatybilność i łatwość obsługi, i pozostawia swoje główne wady, takie jak limit rozmiaru 4 GB. Z drugiej strony elastyczność systemu NTFS umożliwiła przenoszenie bardzo dużych plików i tworzenie dużych partycji. Oczywiście system plików exFAT nie ma dodatkowych funkcji NTFS.
Zgodność z formatem exFAT
System plików exFAT to dobry wybór dla użytkowników korzystających z systemów operacyjnych Windows i Mac. Przenoszenie plików pomiędzy tymi dwoma systemami operacyjnymi jest dość kłopotliwe, więc nie trzeba za każdym razem formatować dysku twardego, aby był kompatybilny z jednym systemem.
System plików exFAT obsługuje nawet system Linux, dlatego należy używać odpowiedniego oprogramowania, aby zmaksymalizować maksymalny potencjał dysków sformatowanych za pomocą systemu plików exFAT.
System plików exFAT nie dziedziczy wszystkich pozytywnych cech FAT32 pod względem kompatybilności. Dyski te nie są kompatybilne ze starszymi urządzeniami, takimi jak PlayStation 3 czy Xbox 360. Natomiast konsole do gier poprzedniej generacji, czyli PlayStation 4 i Xbox One, nie mają problemów z tym systemem plików.
Jeśli więc nie masz starych konsol do gier, format exFat może być najlepszym formatem dla zewnętrznego dysku twardego.
Jak sformatować zewnętrzny dysk twardy
Chociaż dla większej wygody można kupić dysk twardy z systemem plików w pełni zgodnym z wybranym systemem operacyjnym, większość zewnętrznych dysków twardych dostępnych na rynku oferuje możliwość ponownego formatowania lub ponownego formatowania.
Jeśli dysk twardy nie jest domyślnie wyposażony w żądany system plików lub nie jest to najlepszy format dla zewnętrznego dysku twardego, możesz określić wybrany system plików dla dysku twardego. Poniżej wyjaśnimy, jak to zrobić.
Uwaga: ponowne sformatowanie dysku twardego może spowodować utratę wszystkich danych zapisanych na dysku twardym; Dlatego zanim cokolwiek zrobisz, wykonaj kopię zapasową swoich danych.
Jak sformatować zewnętrzny dysk twardy na komputerze Mac
1: Upewnij się, że dysk twardy jest podłączony do komputera i rozpoznany przez system operacyjny.
2: Jeśli masz dane zapisane na dysku twardym, skopiuj je teraz w inne miejsce.
3: W Finderze wybierz opcję Idź, a następnie Narzędzia. W ten sposób wchodzisz do folderu /Applications/Utility. Zamiast tego możesz wyszukać Narzędzie dyskowe w Spotlight i kliknąć wyświetlony wynik.
4: Wejdź do Narzędzia dyskowego.
5: Kliknij ikonę zewnętrznego dysku twardego w menu po lewej stronie.
6: Kliknij zakładkę Usuń w górnej części okna.
7: Z menu Format woluminu wybierz opcję Mac OS Extended.
8: Wybierz nową nazwę zewnętrznego dysku twardego w polu Nazwa.
9: Kliknij przycisk Usuń.
Jak sformatować zewnętrzny dysk twardy w systemie Windows
1: Podłącz zewnętrzny dysk twardy do komputera.
2: Jeśli masz informacje na dysku twardym, lepiej skopiować je w inne miejsce.
3: Wejdź do środowiska Eksploratora Windows i znajdź swój dysk twardy, klikając sekcję Komputer w bocznym menu.
4: Kliknij dysk prawym przyciskiem myszy i wybierz Format.
5: Wybierz żądany system plików w sekcji System plików.
6: Zaznacz opcję Szybki format.
7: W polu Etykieta woluminu podaj nową nazwę zewnętrznego dysku twardego.
8: Kliknij przycisk Start, aby sformatować dysk.
9: Jeśli po zakończeniu formatowania zamierzasz usunąć dysk twardy z komputera, pamiętaj, aby zrobić to w ramach opcji Bezpieczne usuwanie.
Wniosek
W tym artykule wyjaśniliśmy rodzaje formatów zewnętrznych dysków twardych i staraliśmy się pomóc w wyborze najlepszego formatu zewnętrznego dysku twardego w oparciu o zgodność każdego z tych formatów z systemem Windows i oferowane przez nie funkcje.
.
Pobierz motywy WordPressBezpłatne pobieranie motywów WordPressPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz motywy WordPress za darmoZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=pobierz oprogramowanie lawyPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoudemy do pobrania za darmo