Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Jaki procesor jest kompatybilny z moją płytą główną?

Aby wiedzieć, który procesor jest kompatybilny z Twoją płytą główną, musisz wiedzieć, jakiego typu gniazda używa Twoja płyta główna. Gniazdo to interfejs między procesorem a płytą główną, więc muszą być tego samego typu, aby komputer działał.

W dalszej części tego artykułu chcemy dowiedzieć się, czym jest gniazdo procesora i przyjrzeć się czterem najczęściej używanym obecnie gniazdom. Dowiemy się, jak dowiedzieć się, z jakiego gniazda może korzystać Twoja płyta główna i z jakimi procesorami jest kompatybilna.

Co to jest gniazdo procesora?

W prostej definicji gniazdo procesora to interfejs pomiędzy procesorem a płytą główną. W ten sposób procesor i płyta główna komunikują się ze sobą. Każde gniazdo ma inną strukturę fizyczną; Dlatego nawet na najbardziej podstawowym poziomie są one niekompatybilne. Aby procesor był kompatybilny z Twoją płytą główną, musisz użyć tego samego gniazda.

AMD i Intel to dwaj producenci procesorów, z których każdy ma swoje gniazda. Należy pamiętać, że proste różnice pomiędzy firmami nie wystarczą. Chociaż AMD wykorzystuje głównie, a nie wyłącznie jedno gniazdo, Intel ma wiele gniazd, każde z nich jest niekompatybilne z pozostałymi.

Gniazdo AMD AM4

Jeśli Twoja płyta główna to AMD, używane gniazdo to prawdopodobnie gniazdo 4 AM. Wydany po raz pierwszy w 2016 roku w celu zapewnienia interfejsu wcześniej niż wiele firm, wprowadzenie AM4 ułatwiło właścicielom płyt głównych AMD znalezienie odpowiedniego procesora.

Należy jednak pamiętać, że nie jest to ich jedyne gniazdo. Procesory AMD Threadripper korzystają z różnych interfejsów i nie ma między nimi kompatybilności krzyżowej. AMD wprowadzi także na rynek Socket 5 AM w 2022 roku, który ma zastąpić AM4 jako standard dla procesorów firmy.
Gniazdo Intel LGA 1151

Chociaż to gniazdo jest najstarszym z trzech gniazd Intela, którym się przyglądamy (chyba że kupiłeś nowy, wysokiej klasy procesor), większość procesorów Intel, które można kupić, korzysta z gniazda 1151 LGA.

Mikroarchitektura obsługiwana przez gniazdo Socket 1151 LGA, które zostało wprowadzone na rynek w 2015 roku, obejmuje kilka procesorów marek 3Core I, 5Core i, 7Core I, Pentium i Celeron. Może się wydawać, że to gniazdo obsługuje prawie wszystkie procesory Intela dostępne na rynku, dlatego należy pamiętać, że tylko niektóre modele tych marek korzystają z tego gniazda, a nie wszystkie.

Gniazdo Intel LGA 1200

1200 LGA jest bezpośrednim zamiennikiem 1151 LGA. Wprowadzony na rynek w 2020 roku, zastąpił również rzadziej używane LGA 2066 jako gniazdo używane przez nowsze procesory 9Core I.

Gniazdo Intel LGA 1700

Zaledwie rok po premierze 1700 LGA zastąpiło 1200 LGA. 1700 LGA, najnowszy model gniazda w chwili pisania tego tekstu, został zaprojektowany tak, aby pasował do procesorów wykorzystujących architekturę Alder Lake i zawiera modele najpopularniejszych marek procesorów Intela, w tym najnowsze 9 Core I.

Jak ustalić, które gniazdo procesora jest kompatybilne z naszą płytą główną?

Najważniejszą rzeczą przed zakupem nowego procesora jest sprawdzenie, z jakiego gniazda korzysta Twoja płyta główna, aby móc kupić procesor tego samego typu. W zależności od tego, jakie podejście najbardziej Ci odpowiada, możesz to zrobić na kilka sposobów. Poniżej omówimy metodę standardową, metodę przyjazną dla użytkownika i metodę klasyczną.
Informacje o systemie (Windows 10)

Tradycyjnym sposobem sprawdzenia, jakie gniazdo procesora obsługuje Twoja płyta główna, jest sprawdzenie istniejącego modelu procesora lub płyty głównej w programie Informacje o systemie Windows. Aby uzyskać dostęp do tego programu w systemie Windows 10, wpisz „Informacje o systemie” na pasku Start i naciśnij Enter.

W tym programie wybierz stronę „Podsumowanie systemu” z listy po lewej stronie. Tekst po prawej stronie pokazuje modele procesora i płyty głównej, odpowiednio po prawej stronie etykiet „Procesor” i „Produkt płyty bazowej”. Następnie możesz wpisać te modele w wyszukiwarkę i znaleźć ich specyfikację, w tym zastosowane gniazda.

Różne wersje systemu Windows przedstawiają ten program w nieco inny sposób, co może utrudnić początkującym użytkownikom. Poza tym początkującym użytkownikom trudno jest znaleźć odpowiednie informacje wśród wszystkich dostępnych specyfikacji.

Specjalne oprogramowanie

Jeśli nie jesteś użytkownikiem profesjonalnym, możesz użyć programów takich jak Speccy, aby bezpośrednio dostarczyć potrzebne informacje. Darmowa wersja Speccy może Ci powiedzieć, jakiego gniazda procesora używa Twoja płyta główna.

Najpierw pobierz program. Następnie otwórz stronę „Płyta główna”, klikając ją w lewym panelu. W prawym panelu, w sekcji „Model”, możesz zobaczyć włożone gniazdo z modelem płyty głównej.

Jeśli nie jest to dostępne, możesz kliknąć „CPU” w lewym panelu, aby wyświetlić ekran dostępnego procesora, który jest zawsze taki sam, jak gniazdo na płycie głównej. Gniazdo umieszcza się po prawej stronie etykiety „opakowanie”.

Pobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumPobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumPobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumBezpłatne pobieranie motywów WordPressudemy do pobrania za darmopobierz oprogramowanie mobilnePobierz zerowe motywy WordPressudemy do pobrania za darmo