Jan Koum, człowiek, który pokonał wszystkie przeciwności losu i został założycielem WhatsApp

Dzisiaj cały świat wie, czym jest aplikacja WhatsApp i używa jej do codziennej komunikacji. Jednak istnieje na rynku dopiero od 10 lat.

Od momentu uruchomienia droga, którą podążała, była długa i napotkała wiele przeszkód. Aby opowiedzieć swoją historię, trzeba cofnąć się w czasie i poznać życie jej głównego twórcy, ukraińsko-amerykańskiego Jana Kouma.

Trudny początek

Jan Koum, człowiek, który pokonał wszystkie przeciwności losu i został założycielem WhatsApp 1Wspólne opowieści o tym człowieku i stworzonej przez niego sieci społecznościowej mają swój początek 24 lutego 1976 r. Data, w której Jan Koum lub Кн Кум po ukraińsku po raz pierwszy odpoczął w Kijowie.

W chwili jego narodzin Ukraina nadal była częścią ówczesnego Związku Radzieckiego. Podczas pierwszych 16 lat życia Koum pozostał tam z rodziną.

W 1992 roku krajobraz Kouma zmienił się, gdy wraz z matką wyjechał do Stanów Zjednoczonych i dzięki programom pomocy społecznej udało mu się zamieszkać w Kalifornii. Minęły dwa lata, w których on i jego matka ciężko pracowali, aby utrzymać się na powierzchni.

Kiedy skończył 18 lat, miały miejsce dwa ważne wydarzenia, pierwsze, jego ojciec próbował podążać za rodziną do Stanów Zjednoczonych, ale ostatecznie pozostał na Ukrainie – gdzie zmarł 2 lata później w 1994 roku. Drugą rzeczą było to, że Koum po raz pierwszy zobaczył łatwość i zainteresowanie światem technologii i programowania. Fakt, który później wywołałby wszystkie wydarzenia, które zamieniły Kouma w niemal ojca wiadomości błyskawicznych.

Talent przed nami

Jan Koum, człowiek, który pokonał wszystkie przeciwności losu i został założycielem WhatsApp 2Jan Koum z San José State University (od lewej do prawej, czwarty).

Jego poświęcenie i talent były takie, że do 1996 r. Został już przyjęty na Uniwersytet Stanowy w San José na studia programistyczne. Równolegle uzyskał pracę jako tester bezpieczeństwa w Ernst & Young.

Tam spotkał się z kolejnym współzałożycielem aplikacji, dzięki czemu stałby się jednym z najbogatszych ludzi na świecie, Brianem Actonem. Jednak zanim było to możliwe, musiał pokonać długą drogę.

Jan Koum, człowiek, który pokonał wszystkie przeciwności losu i został założycielem WhatsApp 3Przed pracą w Ernst & Young Koum był częścią – w okresie dojrzewania – grupy hakerów, którzy zgłosili się jako w00w00 i gdzie poznał tych, którzy później będą twórcami Napstera. Ta wiedza pozwoliła mu nie tylko pracować w firmie ochroniarskiej, ale także dała mu narzędzia do wyróżnienia się i myślenia o zrobieniu więcej.

Następnie, w 1997 roku, zarówno Koum, jak i Acton zaczęli pracować dla Yahoo !. W tym momencie Koum opuścił studia w San Jose, aby skoncentrować się na swojej nowej pracy. Tam minęły następujące 9 Lata ich życia. Pracowali nad wieloma projektami i zdobyli doświadczenie.

Jan Koum, człowiek, który pokonał wszystkie przeciwności losu i został założycielem WhatsApp 4Brian Acton i Jan Koum.

W tym czasie byli tam, Acton towarzyszył Koumowi w jednym z najtrudniejszych momentów jego życia, kiedy w 2000 roku jego matka zmarła po długiej walce z rakiem. Proces ten zbliżył ich i pozwolił im później, w 2007 r., Oboje zdecydować się na opuszczenie Yahoo! zacząć szukać pracy Facebook i w Twitter. W obu przypadkach ich wnioski zostały odrzucone.

W 2008 roku obaj biorą urlop naukowy i podróżują przez kilka krajów Ameryki Łacińskiej. Po tej krótkiej przerwie nadejdzie wynalazek, który zmieni świat wiadomości.

Pierwsze kroki WhatsApp

Jan Koum, człowiek, który pokonał wszystkie przeciwności losu i został założycielem WhatsApp 5

W 2009 roku, kiedy Koum i Acton wracają ze swojej podróży, Koum ma objawienie po zakupie iPhone'a i uzyskaniu dostępu do App Store po raz pierwszy – który do tej pory miał tylko 7 miesiące pracy

Można powiedzieć, że Koum widział poza czasem, ponieważ mógł wyczuć przyszły wpływ aplikacji na życie ludzi. Dużo rozmawiał z Actonem i opracował pomysł aplikacji, która nie tylko pozwala na wysyłanie wiadomości, ale także informuje o stanie innych użytkowników.

Oznacza to, że należy zgłosić, czy byli w tej chwili zajęci, wolni lub wykonujący jakąkolwiek konkretną czynność. W tym samym 2009 roku, podczas urodzin Kouma, 24 lutego, WhatsApp po raz pierwszy wychodzi na świat.

Jan Koum, człowiek, który pokonał wszystkie przeciwności losu i został założycielem WhatsApp 6Aplikacja miała krótki okres ciąży, w którym nawet jej nazwa płynęła z łatwością. Koum wybrał to niemal natychmiast ze względu na istniejącą grę słów w sumie frazy Co słychać? (Jak się masz?) I aplikacja.

Początkowo ta aplikacja do przesyłania wiadomości nie była tak skuteczna, jak się spodziewano. Na szczęście w 2009 roku zmieniło się, gdy App Store dodało to, co obecnie znamy jako powiadomienia push. Dzięki nim WhatsApp mógł powiadamiać użytkowników za każdym razem, gdy otrzymywano wiadomość. Tyle tylko, że brakowało tego szczegółu, dlatego popularność tej aplikacji zaczęła rosnąć.

Whatsapp i Facebook dołączają

Jan Koum, człowiek, który pokonał wszystkie przeciwności losu i został założycielem WhatsApp 7Mark Zuckerberg i Jan Koum.

Minęli 5 lata, w których aplikacja do obsługi wiadomości błyskawicznych wiedziała, jak się rozwijać. Coraz więcej użytkowników na świecie pobierało go i zaczęło włączać go do swojego życia.

Aplikacja stała się światowym fenomenem, wszystko pod czujnym okiem wielkich technologii. W 2012 r. Mark Zuckerberg po raz pierwszy zainteresuje się firmą Jan Koum.

W ciągu najbliższych dwóch lat ta para będzie odbywać różnorodne spotkania i spacerować po słynnej Dolinie Krzemowej. Jednak dopiero w 2014 r. Formalna propozycja zostanie złożona przez CEO Facebook dotyczące możliwości uzyskania wniosku.

W tym czasie Koum zgodził się i dokonał sprzedaży aplikacji za 19 miliardów dolarów. Suma, która w mgnieniu oka uczyniła go jednym z najbogatszych Amerykanów na świecie.

Przez następne dwa lata wszystko pójdzie gładko. WhatsApp nadal rósł wykładniczo, a teraz Koum był nie tylko prezesem spółki, ale nawet zasiadał w radzie dyrektorów Facebook, firma, z której również zaczął zarabiać. Wszystko szło dobrze, aż do skandalu z Cambridge Analytica.

Odejście Jana Kouma

Jan Koum, człowiek, który pokonał wszystkie przeciwności losu i został założycielem WhatsApp 8

Kilka miesięcy wcześniej Facebook Jeśli został oskarżony o niewłaściwe wykorzystanie informacji swoich użytkowników, współtwórca WhatsApp –Acton– opuścił szeregi firmy. To, podobnie jak Koum, weszło w to odkąd aplikacja została przejęta przez giganta technologicznego.

Odejdzie jednak od tego z powodu zadeklarowanych różnic w myśli Facebook W odniesieniu do wykorzystania danych użytkownika i ich prywatności.

W 2017 roku, zaledwie kilka miesięcy po tym, co stało się z Cambridge Analytica, Koum dołączył do tego ruchu i odszedł Facebook. We wpisie, który udostępnił w sieci społecznościowej, ogłosił swoją rezygnację, wdzięczność za spędzony czas i powody odejścia z firmy.

Minęła prawie dekada, odkąd Brian i ja założyliśmy WhatsApp, i była to niesamowita podróż z jednymi z najlepszych…

Wysłane przez Jan Koum na Poniedziałek, 30 kwietnia 2018 r

Formalnie ta publikacja nie odnosi się do różnic zdań między Zuckiem i Koumem dotyczących prywatności użytkowników. Ale możesz spekulować na ten temat działaniami, które podjął ten człowiek.

Podczas skandalu w 2016 roku zarówno on, jak i Acton dołączyli do ruchu #DeleteFacebook, który powstał w proteście przeciwko nadużywaniu władzy przez firmę nad danymi jej użytkowników. Mówi się również, że Koum był pod silną presją Facebook aby umożliwić WhatsApp dołączenie do ekosystemu platformy firmy (Facebook, Twitter, Messenger …).

Niestety zaakceptowanie oznaczało osłabienie wewnętrznego szyfrowania aplikacji do przesyłania wiadomości, dzięki czemu była ona kompatybilna z innymi platformami. Krótko mówiąc, dałbym ci dostęp do Facebook do informacji również tych użytkowników. Coś, co firma w 2014 roku obiecała, że ​​nigdy go nie zmusi.

Do momentu swojego odejścia Koum odmówił. Ale kiedy opuścił stanowisko dyrektora generalnego, decyzja nie była już w jego rękach. Dlatego w każdej chwili mogliśmy zobaczyć, jak odbywa się to połączenie, ale już się to odbyło, nie dając zbyt wiele wiadomości na jego temat.

Jan Koum dzisiaj

Jan Koum, człowiek, który pokonał wszystkie przeciwności losu i został założycielem WhatsApp 9

W tej chwili Koum jest nadal częścią listy płac Facebook pomimo odejścia ze stanowiska administracyjnego. Nie ma jednak bezpośredniego związku z firmą ani podejmowanych przez nią decyzji.

Kiedy ten człowiek zawarł umowę Facebook przekazał darowizny na rzecz różnych organizacji wsparcia społecznego. Być może jest to sposób na oddanie pierwszego wsparcia, które otrzymał, kiedy przybył do kraju.

Obecnie nadal pomaga różnym organizacjom. Powiedział też, że korzysta z okazji, by polubić samochody Porsche i frisbee – coś, w co dużo grał podczas swojego urlopu naukowego po Ameryce Łacińskiej.

Koum kilkakrotnie stwierdził, że nie lubi być uznawany za przedsiębiorcę, ponieważ dla niego szukają możliwości zarabiania pieniędzy. Podczas gdy on naprawdę chciał być w stanie stworzyć coś funkcjonalnego i pomóc ludziom.

Wydaje się, że jego życzenie się spełniło, ponieważ WhatsApp jest ulubioną aplikacją do przesyłania wiadomości na świecie. To teraz ikona współczesnej epoki, a imię Koum zwycięży obok niej, nie jako zwykły przedsiębiorca, ale jako człowiek, który pokonał wszystkie przeciwności losu, aby wprowadzić ten nowatorski pomysł na świat.

Oś czasu podróży Koum, aby utworzyć WhatsApp

Jan Koum, człowiek, który pokonał wszystkie przeciwności losu i został założycielem WhatsApp 10Dzięki uprzejmości: Histographies.com