Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Jeśli masz Androida, lepiej uważaj na te 151 złośliwych aplikacji

Bezpieczeństwo smartphones Android to zawsze motyw, który ostrzega użytkowników. Zdarzają się (zbyt) częste przypadki problemów ze złośliwymi aplikacjami, które próbują ukraść dane użytkownika, a następnie wykorzystać je na swoją korzyść.

Ta lista ponownie się powiększyła, a ponad 151 aplikacji zostało zidentyfikowanych jako złośliwe. Były one wykorzystywane do nakłaniania użytkowników do zarejestrowania się w płatnych usługach SMS w celu kradzieży ich pieniędzy.

aplikacje Android Google Play Store premia

Wśród tysięcy aplikacji dostępnych w sklepie Android Play wiele z nich jest fałszywych pod względem funkcjonalności i ma ukryte cele. Działają bardzo dyskretnie, starając się zdobyć zaufanie użytkownika, a następnie zaatakować.

Najnowsza kampania została właśnie wykryta i obejmuje bardzo dużą listę aplikacji. W sumie zidentyfikowano 151 aplikacji, które wyglądały na normalne. Mowa o oprogramowaniu do odczytu kodów QR, latarkach i innych tzw. normalnych funkcjach.

aplikacje Android Google Play Store premia

Celem tych aplikacji było skłonienie użytkowników do subskrybowania usług SMS premium, dyskretnie i bez ich zauważenia. Użytkownicy zauważyliby dopiero później, kiedy nie mogli już odzyskać swoich pieniędzy.

śledczy dowiedziałem się że te aplikacje były takie same w swojej podstawowej strukturze i miały ten sam cel. Po zarejestrowaniu się w usługach SMS użytkownicy często przestawali działać. Aby mieć jeszcze większy wpływ, te aplikacje były reklamowane w różnych sieciach społecznościowych.

aplikacje Android Google Play Store premia

Lista 151 aplikacji jest znana i można się konsultować przez użytkowników. Google usunęło je już ze Sklepu Android Play, ale użytkownicy powinni sprawdzić, czy nie mają żadnego w swoim smartphones. Jeśli tak, powinni je natychmiast usunąć.

To kolejny przypadek, w którym użytkownicy Androida są narażeni i stają się ofiarami. Prosząc o dostęp do pozornie podstawowych uprawnień, możliwe było rejestrowanie użytkowników bez ich wiedzy w usługach premium.