Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Jestem freelancerem, więc proszę, traktuj mnie jak takiego

Liczba freelancerów stale rośnie, w tym rosnący kontyngent freelancerów, którzy pracują ramię w ramię z pracownikami. Freelancerzy i pracownicy mogą ze sobą dobrze współpracować, ale nie jesteśmy tacy sami.

Klucz do budowania długoterminowej produktywne relacje z freelancerami traktuje nas jak freelancerów. Cieszymy się, że czujesz się częścią zespołu — ale jesteśmy też częścią wielu innych zespołów i najlepiej o tym pamiętać dla dobra wszystkich.

Elastyczność dla każdego

Możesz znaleźć freelancerów, którzy są gdzieś pracownikami i freelancerów jako dodatek. Inni po utracie pracy stają się wolnymi strzelcami i robią wszystko, co konieczne, aby wszystko działało, dopóki nie znajdą nowej pracy. Ale dla coraz większej liczby z nas freelancing to marzenie, a nie przejściowy krok.

Oto mój całkowicie nienaukowy, ale często słyszany wniosek na temat motywacji zaangażowanego freelancera: elastyczność. Elastyczność umożliwiająca szlifowanie w 100-godzinnym tygodniu pracy, ponieważ nie ma górnego limitu zarobków. Elastyczność pozwalająca cieszyć się trzy- lub czterodniowym tygodniem pracy. A nawet elastyczność, aby po drodze zmienić zdanie na ten temat.

Lubimy mieć możliwość wyboru pracy z ludźmi głównie dlatego, że uważamy, że są naprawdę wspaniali lub to, co robią, jest naprawdę wspaniałe, i wybieramy nie pracować z ludźmi, którzy stają się agresywni, jeśli nie odpowiemy na e-mail w ciągu dziesięciu minut.

Elastyczność jest również powodem, dla którego firmy lubią współpracować z freelancerami. Dostajesz dostęp do wiedzy specjalistycznej w razie potrzebya jeśli uważasz, że nie jesteśmy wspaniali, możesz łatwo przejść dalej.

Jeśli usuniesz część tej elastyczności, możesz odepchnąć swoich freelancerów, co nie jest dobre dla nikogo. Kilka przykładów:

  • Nie proś (ani nie wymagaj) dostępu do laptopów freelancerów ani loginów do ich kont firmowych. Jest to wścibskie, niepotrzebne i stanowi poważny problem bezpieczeństwa: to nie tylko twoje informacje na laptopie lub kontach firmowych.

  • Nie oczekuj, że freelancerzy będą częścią codzienne wezwania do zameldowania omówić zadania dnia. Wiem, że są one popularne w świecie powszechnej pracy zdalnej, ale ten rodzaj mikrozarządzania nie pasuje do przepływu freelancerów. Nie zapewnia im elastyczności, której potrzebują, aby jak najlepiej wykonywać swoją pracę. Twoi freelancerzy z pewnością chętnie przekażą aktualizacje, w ramach uzgodnionego harmonogramu lub w razie potrzeby. Ale to różni się od zmuszania ich do spotykania się każdego ranka na lekcjach.

Każdy freelancer, który poważnie traktuje swój biznes, przyjmuje na siebie obowiązek profesjonalnego działania z klientami. Chcą dostarczać pracę na najwyższym poziomie i utrzymywać otwarte kanały komunikacji. Ale nie zamykaj nas.

Jeśli freelancer nie spełnia oczekiwań, koniecznie zadzwoń, aby poinformować go, czego od niego potrzebujesz lub jakie oczekiwania nie zostały spełnione. Pamiętaj tylko, że jeśli wymagasz zbyt dużej kontroli nad tym, jak i kiedy pracuje freelancer, ryzykujesz jej utratę (zaczyna to również zacierać granice prawne między pracownikiem a freelancerem).

Freelancerzy i pracownicy mają zupełnie inne modele biznesowe

Model biznesowy pracownika to jedno proste równanie: dostajesz X jego czasu za Y kwoty wynagrodzenia lub płacy. Tak, mogą istnieć prowizje, premie i inne korzyści, ale to jest podstawowa okazja.

Płacąc za czas pracownika, możesz zapraszać go na niekończące się spotkania i oczekiwać, że się pojawi. Prawdopodobnie nie jest to produktywne podejście (i w końcu stracisz również tych pracowników), ale płacisz pracownikom za ten czas, niezależnie od tego, czy pozwolisz im wykorzystać go produktywnie.

Możesz także przekazać im niejednoznaczne, niekompletne lub sprzeczne instrukcje. Jeśli potrzeba pięciu prób w ciągu jednego miesiąca, aby coś zrobić? Ponownie, nieproduktywne, ale jest to kwestia przywództwa lub kultury firmy, a nie kwestia pracownika. Płacą tak czy siak.

Nie dla freelancera. Model biznesowy freelancera opiera się na maksymalnej produktywności. Dzieje się tak niezależnie od tego, czy freelancer rozlicza się według projektu, czy według godziny. Zapraszanie ich na niepotrzebne spotkania lub brak jasnego wyobrażenia o tym, co chcesz, aby wyprodukowali, prowadzi do frustracji freelancerów.

W przypadku stawek opartych na projektach bezpośrednio uderza w ich marżę w projekcie. W przypadku freelancerów godzinowych albo będzie to dla Ciebie bardzo kosztowne, albo freelancer zmniejszy rozliczane godziny z faktury, aby pozostać w granicach oczekiwań kosztowych. Tak czy inaczej, uczyniłeś swój projekt mniej atrakcyjnym ekonomicznie. Wymaganie od freelancera bezproduktywnego czasu wiąże się również z kosztami alternatywnymi: pochłania przepustowość, którą mogliby udostępnić nowemu klientowi lub projektowi.

Rozumiemy to — czasami nie jesteś pewien, czego dokładnie chcesz lub czego potrzebuje od ciebie freelancer, aby osiągnąć cele projektu. To dobrze, jeśli zajmiesz się tym z głową. Oto kilka opcji:

  • Szczegółowy zakres i cele projektu przed podpisaniem umowy, aby wyjaśnić te kwestie. Freelancer może dokładnie wycenić projekt i możesz czuć się dobrze z tym, co otrzymasz od freelancera.

  • Poproś freelancera o ustalenie strategii i zaproponowanie rozwiązań. Niedawno zatrudniłem nowego klienta, który potrzebował studiów przypadku. Po wspólnej pracy zdecydowała, że ​​chce, żebym też pisała artykuły na blogi, ale nie wiedziała, jakie tematy byłyby odpowiednie. Czy mógłbym w tym pomóc? Oczywiście. Analiza tematu i tworzenie pomysłów to usługa płatna i była zachwycona, wiedząc, że możemy współpracować w ten sposób.

  • Zapytaj freelancera, czy dostarczyłeś mu wszystko, czego potrzebuje do ukończenia pracy. Mogą to być materiały pomocnicze, kontakty do zasobów, jasne cele do zrealizowania — wszystko, czego freelancer potrzebuje, aby wykonać wyjątkową pracę.

To zdecydowanie droga dwukierunkowa. Jako freelancerzy musimy również głośno mówić, jeśli czujemy, że nie otrzymujemy od klienta narzędzi lub informacji, których potrzebujemy, aby zapewnić wysoką jakość pracy. Nie służymy naszym klientom dobrze, jeśli bezproduktywny czas jest bezproduktywny, ponieważ narzekamy cicho do siebie, zamiast prosić o to, czego potrzebujemy.

Wskazówki dotyczące wzajemnie korzystnych relacji z freelancerami

Zacznij od swojego sposobu myślenia: freelancer jest właścicielem firmy i usługodawcą – jesteś jego klientem. Oto kilka sposobów, w jakie ten sposób myślenia pojawi się w twoim związku:

  • Utwórz umowę specjalnie dla freelancerów. Nie wprowadzaj żadnych zmian w umowie dotyczącej zamówienia pracownika lub dużego dostawcy — to nie zadziała. Prawdopodobnie będzie znacznie dłuższy niż powinien i będzie zawierał mnóstwo rzeczy, które nie mają zastosowania. Jeśli edytujesz umowę pracowniczą, możesz zostawić ją w języku lub klauzulach, które powodują niejasności. Kiedy tworzysz umowę z freelancerem, uporządkuj ją tak, aby odzwierciedlała charakter relacji. Na przykład nie należy pisać klauzuli o zakazie konkurencji, która zabrania freelancerowi współpracy z inną organizacją, która „może zostać klientem firmy” lub wymaga uprzedniej zgody innych klientów. Na pewno zawrzyj ścisłą klauzulę poufności i klauzule o zakazie nagabywania, ale nie oczekuj prawa weta w stosunku do innych osób, z którymi współpracujemy. (PS Nie udzielam porad prawnych; rozmawiaj ze swoimi prawnikami za każdym razem, gdy sporządzasz umowy.)

  • Twórz osobne przepływy pracy dla freelancerów. Nie zmuszaj freelancerów do przepływów pracy pracowników, takich jak wdrażanie lub przydzielanie dodatkowej pracy. Przeprowadzenie freelancera przez proces wdrażania nowego pracownika może być niezręczne i uciążliwe. Dlaczego potrzebujesz numeru alarmowego? Pomińmy wszelkie filmy HR. Udokumentuj wdrożenie freelancerawięc jest bardzo wyraźnie oddzielony.

  • Jeśli chcesz „przypisać” pracę w razie potrzeby, podpisz umowę o wynagrodzenie. Jeśli nie masz umowy o pracę, nie możesz zakładać, że freelancer jest w stanie podjąć się dodatkowych projektów dla Ciebie – ale z pewnością zapytaj. Freelancer z pewnością chętnie dogada się, jak rozszerzyć zakres prac.

Z jednej strony freelancerzy i pracownicy są podobni

Podzielę się wewnętrzną herbatą: freelancer pozostanie z klientem, który nie jest idealny, tylko tak długo, jak potrzeba, aby zastąpić klienta lepszym. Jest to część zabawnej elastyczności, o której wspomniałem wcześniej.

Pracownicy mogą mieć mniejszą elastyczność w odejściu, ponieważ odniosą większy natychmiastowy cios finansowy, ale odchodzą. W tym miejscu pracownicy i freelancerzy powinni być odczytywani w ten sam sposób. Doświadczanie dużej rotacji pracowników i freelancerów powoduje niepotrzebne koszty dla Twojej firmy i tak, możesz to być Ty.

Freelancerzy to energiczne zasoby, które oferują organizacjom znaczny wkład i elastyczność – wykorzystuj nas dobrze i mądrze.