Jony Ive opuścił budynek – legendarny projektant oficjalnie odjeżdża Apple

Jony Ive opuścił budynek - legendarny projektant oficjalnie odjeżdża Apple 1

Po raz pierwszy usłyszeliśmy szokujące wiadomości w czerwcu AppleCzcigodny dyrektor ds. Projektowania, Jony Ive, odejdzie z firmy, aby kontynuować inne przygody i wydaje się, że dziś ten ruch stał się oficjalny.

Chociaż pierwotnie nie podano konkretnej daty wyjazdu Ive'a, poza „później w tym roku”, wydaje się, że nadszedł czas, a Ive wyraźnie zniknął z Apple Strona przywódcza w tym tygodniu.

Strona kierownicza poprzednio zawierała Ive na szóstej pozycji, między Johnem Giannandreą, starszym wiceprezesem ds AppleNowy dział uczenia maszynowego i strategii AI oraz Sabih Khan, AppleSVP operacji. Inny niż Apple Tim Cook, dyrektor generalny AppleInni wyżsi rangą dyrektorzy są wymienieni alfabetycznie według nazwiska, a nawet inni menedżerowie na poziomie C, tacy jak CFO Luca Maestri i COO Jeff Williams, mieszają się z wyższymi wiceprezesami. Cztery z ApplePonad 100 wiceprezesów niebędących wyższymi rangami jest również wymienionych osobno poniżej krotnie, prawdopodobnie ze względu na ich wyjątkowo wyjątkowe role.

Jony Ive był jednym z najdłużej zarządzających w Apple, dołączając do firmy w 1992 r. i szybko awansując na stanowisko szefa zespołu projektowego w 1996 r., po czym pełnił funkcję prawej ręki Steve'a Jobsa, jeśli chodzi o rozwój produktu. Przez lata Ive był po prostu starszym wiceprezesem ds. Projektowania, ale w 2015 r. Stworzono dla niego najwyższe stanowisko Apple„Chief Design Officer”.

Ive był siłą napędową wszystkich AppleKultowe projekty produktów, zarówno lepsze, jak i gorsze, od wczesnych komputerów iMac i Powerbook po współczesny iMac Pro i MacBook Pro i oczywiście wszystkie AppleUrządzenia mobilne, takie jak iPhone, iPad i Apple Watch. W ostatnich latach był także kierowany przez AppleInicjatywy architektoniczne, w tym nowe firmy Apple Kampus Park i wiele jego flagowców Apple Sklepy

Apple ogłosił odejście Ive'a na początku tego roku, zauważając, że po jego odejściu, AppleWiceprezes ds. Wzornictwa przemysłowego, Evans Hankey, i wiceprezes ds. Projektowania interfejsów ludzkich, Alan Dye, przejmą funkcję współprzewodniczących grupy projektowej. Żadne z nich się nie pojawiło AppleStrona przywództwa oznacza jednak, że w zespole kierowniczym wyższego szczebla nie ma już żadnych kierowników ds. Projektowania.

Przy założeniu, że Apple nadal planuje powierzyć Hankey i Dye codzienne kierowanie zespołem projektowym, nie jest jasne, czy zachowają swoje dotychczasowe funkcje wiceprezesa, czy też zostaną awansowani na wyższe stanowiska wiceprezesa. Obaj obecnie zgłaszają się do Apple Dyrektor operacyjny Jeff Williams, który rzekomo otrzymał całkowitą odpowiedzialność za projektowanie oprogramowania i sprzętu.

Po ogłoszeniu odejścia Ive'a w czerwcu, niektórzy sugerowali, że tak naprawdę trwały lata – legendarny szef designu zwalniał i tracił entuzjazm w zakresie projektowania produktu, i że w rzeczywistości mogło to nawet zachęcić go do przejścia do pracy nad AppleZamiast tego przedsięwzięcia architektoniczne, przede wszystkim nowe Apple Park kampusowy.

Jednak po tym raporcie Apple Tim Cook obalił, nazywając historię Wall Street Journal o tym, że jestem niezadowolony AppleKierunek projektowania jako „absurdalny” z wnioskami, które „po prostu nie pasują do rzeczywistości”.

Bez względu na motywację, dla której odszedł Ive, jasne jest, że zdecydował, że nadszedł czas, aby przejść do nowych przygód. Ive skoncentruje się na własnej firmie projektowej, Miłość z, którą rozpoczął we współpracy z legendarnym projektantem Markiem Newsonem, z którym od lat jest bliskim przyjacielem. Wydaje się jednak, że LoveFrom będzie mógł liczyć Apple wśród swoich klientów, z Apple Tim Cook, zauważając to Apple będzie nadal bezpośrednio współpracować z Ive nad „ekskluzywnymi projektami”, a firma skorzysta z jego talentów dzięki zespołowi, który zbudował podczas swojej ponad 20-letniej pracy w Apple.