Jony Ive, projektant Apple, żegna się z firmą

Nie da się temu zaprzeczyć Apple Jest to obecnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm. Od dziesięcioleci firma wprowadziła innowacje na rynku technologicznym i dostarczyła nam jedne z najbardziej kultowych urządzeń do tej pory.

Jony Ive wraz ze Stevem Jobsem był częścią narodzin wielu z tych pomysłów. Po odejściu tego ostatniego kontynuowałem współpracę Apple i opracowywanie nowego sprzętu o charakterystycznym stylu marki.

Od momentu dołączenia do niego w 1992 roku pełnił prawie funkcję 3 Dziesięciolecia współpracy z marką. Teraz szuka nowych horyzontów i postanowił oddzielić się od firmy, aby rozwinąć własny biznes kreatywny – LoveFrom.

W tym tygodniu nazwisko Jony Ive w końcu zniknęło z oficjalnej strony internetowej firmy, która w końcu wprowadziła odrobinę rzeczywistości do jego odejścia ogłoszonego w połowie tego roku. Dzięki niemu pakt zostaje zamknięty: do 2020 roku Ive nie będzie już w kampusie Apple.

Jony Ive, projektant Apple, żegna się z firmą 1

Pozostawia po sobie spuściznę, której historia zaczyna się od najmłodszych lat i której, choć już nie w rękach Apple, będzie budowany przez wiele lat.

Angielskie pochodzenie

Jony Ive, projektant Apple, żegna się z firmą 2Jony Ive.

Ten twórczy umysł urodził się 27 lutego 1967 r. W Chingford w Londynie pod imieniem Jonathan Paul Ive. Zaczął wyróżniać się z pierwszych studiów uniwersyteckich na Politechnice w Newcastle (obecnie znany jako Northumbria University).

Tak bardzo, że jego ostateczne projekty na uniwersytecie stały się częścią stałej wystawy pobliskiego muzeum, dobrze znanego w regionie. Przed rozpoczęciem projektowania przemysłowego jako taki interesował się samochodami.

Ponieważ w nich można było wyrazić styl estetyczny bardzo podobny do tego, którym zawsze był rządzony. Jednak jego londyńskie sposoby nie pasowały do ​​nieformalnego stylu ówczesnego projektu samochodu. Dlatego na szczęście dla Apple a dla świata zmienił północ z wzornictwa przemysłowego.

Minimalizm przed nami

Jony Ive, projektant Apple, żegna się z firmą 3

Od samego początku Ive i jego twórczość byli mocno wypaczeni przez styl ruchu Bauhaus. Zasadniczo był to trend estetyczny oparty na minimalizmie.

W nim argumentowano, że prostota linii i elementów estetycznych była najlepszym sposobem na osiągnięcie piękna i elegancji. Krótko mówiąc, to ten, kto trzymał transparent, cytuje „mniej znaczy więcej”.

Oczywiście prostota projektu w żadnym wypadku nie powinna zakłócać jego funkcjonalności. W rzeczywistości celem jest to, aby było to proste, a jednocześnie funkcjonalne. Dzięki temu może spełniać rolę w życiu codziennym, nie tracąc charakterystycznej elegancji i magnetyzmu, które mają trzeźwe i minimalistyczne projekty.

Skok, który przecinał kontynenty

Jony Ive, projektant Apple, żegna się z firmą 4Oczywiście życie zawodowe Ive się nie zaczęło Apple. W rzeczywistości po raz pierwszy pracował w brytyjskiej firmie projektowej znanej jako Tangerine. Wyróżniało się w nim, podobnie jak we wszystkich obszarach związanych z kreatywnością i projektowaniem.

Jednak nie zawsze był to najlepszy sposób. W rzeczywistości mieli nawet problemy z kilkoma klientami, ponieważ uważali, że ich projekty są „drogie i trudne do wyprodukowania”.

Spowodowało to natychmiastowy szok dla Ive, zawsze zainteresowanego projektowaniem ponad wszystko. Dlatego nie spędził lat w tym naprawdę szczęśliwym lub osiągniętym towarzystwie. Na początku lat dziewięćdziesiątych rodząca się amerykańska firma Apple, zaczął być klientem Tangerine.

Jony Ive, projektant Apple, żegna się z firmą 5

To było pierwsze spotkanie, jakie miałem z marką. Od samego początku zaczął tworzyć dla nich propozycje projektowe, które zostały zaakceptowane. Odtąd poszli w parze ze stylem, którego szukali, i ich motto identyfikujące „To po prostu działa”.

Dla 1992 Apple Ive zaoferował możliwość bezpośredniej pracy dla nich w firmie. Wówczas wątpił w to, ponieważ zaakceptowanie oznaczałoby nie tylko zmianę kontynentu, ale także pozostawienie całej rodziny i przyjaciół.

Znów na szczęście ostatecznie zaakceptował ofertę i dołączył do szeregów Apple. Na początku służył jako jeden z zespołów, ale szybko zaczął się wyróżniać. Następnie, w 1997 roku, kiedy Steve Jobs powraca jako aktywny członek firmy, to właśnie wtedy otrzymał najwyższe uznanie za swoją pracę.

Wszystko to dlatego, że obie zdawały się podzielać tę samą wizję tego, czym powinna być firma i jakie produkty będzie rozwijać. Synchroniczność między nimi była tak wielka, że ​​podczas gdy Jobs był dyrektorem generalnym, Ive był dyrektorem generalnym lub szefem działu projektowego firmy, a stanowisko to zajmował po śmierci Jobsa do tego roku.

Jego niezatarty ślad

Jony Ive, projektant Apple, żegna się z firmą 6

Wpływ, jaki wywarł jego wkład na sposób, w jaki postrzegamy dziś produkty firmy, jest niezaprzeczalny. Jako pierwsze zadanie po otrzymaniu tytułu CDO musiał zacząć myśleć o estetycznym designie, który miałby jeden z najbardziej kultowych produktów Apple do tej pory Macquintosh, a raczej iMac.

Ten pierwszy, minimalistyczny, zerwany i alternatywny projekt przykuł uwagę publiczności i nadał ton wszystkim, co nastąpi później. Jakby tego było mało, ten projekt był kluczowy dla wzrostu jego popularności na rynku i tego, co spowodowało, że firma mogła uciec od bankructwa, które było na jego wysokości.

Jony Ive, projektant Apple, żegna się z firmą 7

Po oficjalnym ogłoszeniu iMaca w 1998 roku, kolejne rewolucyjne ogłoszenie, iPod, pojawiło się na świecie w 2001 roku. Pojawienie się tego kompaktowego sprzętu było imponujące, w którym dużo więcej piosenek można było przechowywać na mniejszej przestrzeni niż na płycie, ale minimalistyczne efekty wizualne w różnych kolorach urządzenia powróciły do ​​gry na ich korzyść, dzięki czemu zyskały popularność.

Sześć lat później, w 2007 roku, znajdziemy ikonę produktu Apple Obecnie iPhone. Był to nie tylko telefon, ale spełniał dwie niepublikowane funkcje, działał jak iPod i jednocześnie można było uzyskać z niego dostęp do sieci. Od pierwszego dnia jego wolny styl zawiłych wzorów wypełniał markę aurą elegancji i schludności, którą udało mu się zachować do tej pory.

Jony Ive, projektant Apple, żegna się z firmą 8

Aby kontynuować ścieżkę innowacji, w 2010 roku Steve Jobs zaprezentował iPada zaprojektowanego przez Ive. To była w zasadzie rozszerzona wersja iPhone'a, pełna jeszcze więcej funkcji. Został zaprojektowany, aby zapewnić funkcjonalność komputera i wygodę telefonu w zasięgu ręki.

W końcu miałem z nim kilka przeszkód Apple Watch, ale w dużej mierze było tak dlatego, że od 2015 r., po śmierci Jobsa, relacje między Ive a nowym dyrektorem generalnym, Timem Cookiem, nie były takie same. Skomentowałem, że projekt tak naprawdę nie był zainteresowany.

Fundacje wspierają dziedzictwo Ive

Jony Ive, projektant Apple, żegna się z firmą 9

Oprócz swojej długiej kariery jako podstawowa część projektu kultowego wyposażenia Apple, ten innowacyjny projektant był również odpowiedzialny za pomoc w budowie różnych budynków firmy.

Obecna wydajność Apple (Apple Park), miał futurystyczną atmosferę w momencie budowy i nadal ma ją w swojej ofercie 2,6 Milion metrów kwadratowych. Wszystko to dzięki wizjonerskiemu wpływowi Ive, który uczestniczył w realizacji planów, wyborowi rozmieszczenia budynku i sposobie poruszania się w nim.

Zarówno on, jak i Steve byli obecni na wczesnych etapach ich tworzenia, a ich celem było zintegrowanie go z naturą. Mieli także nadzieję na ograniczenie użycia wind, więc zmniejszyli liczbę pięter do czterech możliwych do zarządzania.

Rozpoznana trajektoria

Jony Ive, projektant Apple, żegna się z firmą 10

Pomimo nagłego odejścia z firmy z powodu możliwych różnic w kryteriach i wizji, Ive pozostawia po sobie spuściznę, która nie przestała być rozpoznawana. W rzeczywistości, oprócz bycia CDO z AppleObecnie pełni także funkcję kanclerza Royal College of Art w Anglii.

Od ubiegłego wieku ten człowiek otrzymał niezliczone nagrody. Jednak niektóre z najważniejszych są następujące.

W 2003 roku otrzymał pierwszą roczną nagrodę od Muzeum Designu za „Projektanta roku”. W tym samym roku otrzymał brytyjskie wyróżnienie Royal Designer for Industry (RDI).

Następnie, w 2006 roku, został członkiem honorowym Royal Academy of Engineering. W tym samym roku otrzymał tytuł dowódcy Orderu Imperium Brytyjskiego, stanowisko, które otrzymał w 2012 r. Do dowódcy rycerza. W 2009 r. Uzyskał dwa doktoraty honorowe przyznane przez Rhode Island School of Design i drugi nadany przez College Art Real.

W 2016 roku otrzymał kolejne doktoraty honorowe na uniwersytetach w Cambridge i Oksfordzie. Został również członkiem honorowym Jesus College w Cambridge.

Jak widać, jego ślad został zaznaczony w świecie akademickim, pracowniczym i społecznym. W końcu jego projekty i wkład zawsze zostaną zapamiętane jako te, które dały mu i będą nadal nadawać osobowość marce, która zawsze wyróżniała się innym podejściem.