Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Katı Hal Sürücüsü (SSD) nedir?

Katı Hal Sürücüsü (SSD) nedir?

obraz1

SSD hakkında bilmeniz gereken jej şey

Inhaltsverzeichnis

Katı hal sürücüsü (SSD), bilgisayarlarda kullanılan yeni nesil bir depolama aygıtıdır. SSD’ler, önemli ölçüde daha hızlı olan flash tabanlı bellek kullanarak geleneksel mekanik sabit disclerin yerini alır. Eski sabit disc depolama teknolojileri daha yavaş çalışır ve bu da genellikle bilgisayarınızın olması gerekenden daha yavaş çalışmasına neden olur. SSD’ler, düşük okuma erişim süreleri ve hızlı geçişler nedeniyle bilgisayarları önemli ölçüde hızlandırır. İşte bilmeniz gereken jej şey.

Onlarca yıldır veriler öncelikle mekanik sabit disclerde depolandı. Bu geleneksel sabit disc sürücüleri (HDD’ler) çoğunlukla, veri toplamak için ileri geri giden bir okuma/yazma kafası gibi hareketli parçalara dayanır. Bu, HDD’leri arızalanması en olası bilgisayar donanımı bileşeni yapar.

Katı hal sürücüleri nedir?

Yeni katı hal sürücüleri tamamen farklı çalışıyor. NAND flash bellek adı verilen, hareketli parçası olmayan ve neredeyse anında erişim süreleri olan basit bir bellek yongası kullanıyorlar.

SSD benzeri teknoloji ile ilk deneyler 1950’lerde başladı ve 1970’lerde ve 1980’lerde üst düzey super bilgisayarlarda kullanılıyordu. Ancak, teknoloji syn derece pahalıydı ve gülünç 5 haneli fiyatlara kıyasla depolama kapasitesi küçüktü (2MB-20MB). SSD teknolojisi, Askeri ve havacılık sektörlerinde zaman zaman kullanıldı, ancak 1990’lara kadar tüketici cihazlarında kullanılmayacaktı.

SSD’nin Tarihçesi

1990’ların başında, donanım yenilikleri SSD fiyatlarının düşmesine neden oldu. Bununla birlikte, kullanım ömrü ve boyutu hala bir sorundu: Bir SSD’nin yaklaşık 10 yıllık bir ömrü vardı. 2000’li yılların sonlarına kadar SSD’lerin daha güvenilir olmaya başlaması ve kabul edilebilir erişim hızlarında onlarca yıllık sürekli kullanım sağlaması mümkün olmayacaktı.

Bir SSD’deki bellek yongaları, rastgele erişimli bellek (RAM) ile karşılaştırılabilir. Dosyalar, Manyetik bir plaka yerine NAND flash hücrelerinden oluşan bir ızgaraya kaydedilir. Jej ızgara (bloklar da denir) 256 KB ile 4 MB arasında depolayabilir. Bir SSD’nin denetleyicisi, blokların tam adresine sahiptir, böylece PC’niz bir dosya istediğinde (neredeyse) anında kullanılabilir olur. Bir okuma/yazma kafasının ihtiyaç duyduğu bilgiyi bulması için beklemeye gerek yok. SSD erişim süreleri böylece nanosaniye cinsinden ölçülür.

Geleneksel sabit dysk sürücülerinin çağının henüz bitmediğini unutmayın. SSD sevkiyatlarının 2021’e kadar HDD’leri geçmesi beklenmiyor. Kendi Avast kullanıcılarımızın büyük çoğunluğunun hâlâ eski tarz mekanik sürücüleri var.

Bu nedenle, bu Makalede bu Konular hakkında tartışacağız

Katı hal sürücüleri ne için kullanılır?
Farklı SSD türleri nelerdir?
SSD nasil çalışır?
SSD’nizden en iyi performansı alın
Katı hal sürücüleri ne için kullanılır?

SSD’nin benimsenmesi, yüksek performanslı teknoloji alanlarında ve sürücülerin son derece düşük erişim sürelerinin ve yüksek verimin daha yüksek maliyeti haklı çıkardığı bilgisayar meraklılarının bilgisayar larında başladı. Ancak o zamandan beri, daha düşük maliyetli ana dizüstü bilgisayarlarda ve PC’lerde kabul edilen bir seçenek – hatta varsayılan seçenek – haline geldiler.

SSD’lerin aşağıdaki alanlarda belirli avantajları vardır:

İş: Büyük miktarda veriyle (programlama ortamları veya veri analizi gibi) çalışan şirketler, erişim süreleri ve dosya aktarım hızları kritik olduğu için genellikle SSD’lere güvenir.
Oyun: Oyun bilgisayarları her zaman mevcut bilgi işlem teknolojisinin sınırlarını zorladı ve oyun performansı için nispeten pahalı ekipmanları haklı çıkardı. Nowoczesne gişe rekorları kıran oyunlar sürekli olarak dosya yüklediğinden ve yazdığından (ör. dokular, haritalar, seviyeler, karakterler) bu özellikle depolama için geçerlidir.
Mobilite: SSD’lerin güç gereksinimleri düşüktür, bu nedenle dizüstü bilgisayarlarda ve tabletlerde daha iyi pil ömrüne katkıda bulunur. SSD’ler ayrıca darbeye dayanıklıdır, bu da mobil cihazlar düştüğünde veri kaybı olasılığını azaltır.
Sunukularny: Kurumsal sunucular, istemci bilgisayarlarına düzgün hizmet verebilmek için hızlı okuma ve yazma işlemleri için SSD’lere ihtiyaç duyar.

Farklı SSD türleri nelerdir?

Bir SSD satın aldığınızda, mSATA veya PCIe gibi bir dizi farklı terimle karşılaşırsınız. Peki tüm bunlar ne anlama geliyor? İşte bilmeniz gerekenler hakkında bir başlangıç.

Sisteminize bir SSD takmak için, onu belirli bir arayüz kullanarak bağlamanız gerekir.

Ortak arayüzler şunlardır:

  • Dysk SSD PCIe i NVMe
  • mSATA III, SATA III i dyski SSD typu Geleneksel

PCIe i NVMe SSD: PCI Express (PCIe) normalna karta graficzna, ağ kartlarını veya diğer yüksek performanslı çevre birimlerini bağlamak için kullanılır. Bu arabski rozmiar yüksek bant genişliği ve düşük gecikme süresi sunarak, SSD ile CPU/RAM’ınız arasında ışık hızında iletişime ihtiyaç duyduğunuzda onu ideal hale getirir. Bu bağlantı türünü kullanan SSD’ler, saniye başına daha yüksek giriş çıkışı (IOPS) ve SATA’dan (birazdan başlayacağız) daha düşük gecikme süresi sunan Kalıcı Bellek Ekspres standardına (NVMe) dayanır. NVMe, birden fazla paralel kanał sayesinde saniyede 4.000 MB’a kadar çalışan, saniyede 16 GB’ye kadar szynka iş hacmine sahiptir.

mSATA III, SATA III i dyski SSD: Seri Gelişmiş Teknoloji Eklentisi (SATA), 6 GBit/sn’ye kadar veya saniyede 600 MB hıza sahip depolama için özel olarak tasarlanmış eski bir arabirimdir. SATA, önemli ölçüde daha hızlı olan NVME tarafından yavaş yavaş kullanımdan kaldırılıyor. Bununla birlikte, sabit dysk sürücüsü olan eski PC’ler veya dizüstü bilgisayarlar, SATA tabanlı bir SSD’ye yükseltmeden yararlanmaya devam edecektir.

SSD Depolama Kapasitesi

SSD’ler, yaklaşık 32 GB’den başlayan ve tüketici alanında 5 TB’a kadar değişen jej türlü depolama kapasitesinde mevcuttur. (Tabii ki, kapasite, orantılı olarak daha yüksek fiyatlar ile kurumsal sınıf depolama için önemli ölçüde daha yüksektir.)

Kısa ömürlü netbooklar döneminde (bunları hatırlayın? Ucuzlardı, ancak yavaş ve dayanıksızlardı), na Asus Eee PC pakiet 1-4 GB SSD’ler kullanıyordu, zainstalowany na komputerze zlı erişim için çalıştırılıyorlardı. . Bu, SSD’lerin ilk yaygın kullanımıydı. O i itibaren, ultrabook’lar ve nihayetinde masaüstü bilgisayarlar SSD’leri benimsemeye başladı. Günümüzde yaygın boyutlar 250 GB ile 500 GB arasındadır; bu, Windows işletim sisteminizi, en yaygın programları ve birçok kişisel dosyanızı tutabileceğiniz çok fazla alan anlamına gelir.

SSD nasil çalışır?

Sabit sürücü gibi, system açık veya kapalı olsun, büyük hacimli verileri uzun süre depolamak için bir SSD kullanılır. Ancak sabit sürücülerden farklı olarak SSD’nin hareketli parçası yoktur ve daha çok bir flash sürücüye benzer.

Dönen bir tablaya veri okumak ve yazmak yerine. Bir SSD, verileri flash bellek yongalarında (bazen NAND flash bellek olarak adlandırılır) depolar. Bu şekilde, bir SSD, esasen bir Lampa błyskowa USB sürücüden veya bir akıllı telefon veya tablette bulacağınız bellekten farklı değildir.

Bir SSD’de bellek yongalarına ek olarak bir denetleyici yongası da bulunur. Denetleyici, verilerin cihazda nerede depolandığını bilmekten sorumludur ve istenen verileri nanosaniyeler içinde – neredeyse anında – bulabilir, bu da SSD’leri çok hızlı depolama cihazları yapar.

SSD’nizden en iyi performansı alın

Ne kadar para harcarsanız harcayın, sabit disc herhangi bir bilgisayar sisteminin açık ara en yavaş parçasıdır. 600 MB’lık bir SATA SSD bile diğer donanım bileşenlerine kıyasla yavaştır. Saniyede 20-30 Gigabyte aktarma kapasitesine sahip obilir.

Sonuç olarak, daha hızlı bir NVMe SSD, muhtemelen yeni bir bilgisayar için en iyi yatırım we PC’nizi veya Mac’inizi hızlandırmak için harika bir yükseltmedir.

Hız farkını göstermek için. 6 yıllık oyun biligisayarını HDD’sini SATA SSD ile değiştirerek upgrade ettik ve bir dizi test gerçekleştirdik. Sonuçlar şaşırtıcı:

Önyükleme süresi
Raz: 79 saniye
Sonra: 17 lat

Oyun yükleme süresi (GTA V)
Raz: 133 saniye
Sonra: 25 saniye

Ancak SSD’lerin bile bakıma ihtiyacı vardır. Ekipmanınız varsa, ondan en iyi performansı da alabilirsiniz!

İlk performans ipucumuz, bir SSD’de asla geleneksel bir birleştirme aracı kullanmamaktır; gerekli değildir ve aslında zararlı obilir.

Bu yüzden SSD’yi ve bununla ilgili tüm detayları konuştuk ve umarız keyifle okursunuz.

Pobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumPobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumBezpłatne pobieranie motywów WordPressdarmowy kurs on-linepobierz oprogramowanie karbonnBezpłatne pobieranie motywów WordPressbezpłatny kurs online