Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Kim był starożytny egipski bóg śmierci?

Spośród wszystkich bóstw, które posiadali starożytni Egipcjanie, które z nich było egipskim bogiem śmierci?

Najczęściej nazywanym bogiem śmierci jest Ozyrys. Uważano to za egipskiego boga podziemi lub boga zmarłych.

Ale eksperci twierdzą, że błędem byłoby nazywanie Ozyrysa bogiem śmierci. Wszystko dlatego, że Ozyrys nie byłby odpowiedzialny za sprowadzenie śmierci, ale raczej jest władcą zmarłych.

Uważany był również za boga, który daje życie, gdyż gwarantuje płodność zarówno roślinom, jak i zwierzętom oraz ludziom.

Ozyrys był bardzo szczególnym bóstwem dla Egipcjan, ponieważ umarł, aby później powrócić do życia poprzez rytuał.

Śmierć Ozyrysa uczyniła go wyjątkowym wśród bóstw egipskich. Dzięki wykonanemu na nim rytuałowi mógł powrócić do życia w stanie przemienionym.

Ta możliwość powrotu z martwych stała się pragnieniem starożytnych Egipcjan. Wspólny zmarły miał przejść ten sam proces transfiguracji i przywrócenia życia, który był używany w przypadku Ozyrysa.

Tak więc rytuały, które odprawiali temu bogu, służyły jako wzór dla starożytnych Egipcjan.

Przez Pixabay.

Inne bóstwa egipskie

Anubis, Horus, Hathor i Isis to inne egipskie bóstwa, które można uznać za władców śmierci. Ale nie byłoby również słuszne nazywanie ich bogiem śmierci.

Anubis z głową szakala jest również związany ze zmarłymi. Jest bogiem balsamowania dla starożytnych Egipcjan. Ten bóg był odpowiedzialny za przeprowadzenie pierwszej mumifikacji, którą, nawiasem mówiąc, był sam Ozyrys.

Bóstwem najbliższym do zajmowania pozycji boga śmierci było to, które nazywali „Śmiercią, wielkim Bogiem”. Rzadko kiedy ten bóg pojawiał się w pismach egipskich, a jego obecność była zła.

Jednym z niewielu dowodów na to, że Egipcjanie również mieli tego boga na swojej liście bóstw, jest papirus z 3 tysiąc lat, co odpowiada XXI dynastii. W tym papirusie pojawia się “Śmierć, wielki Bóg” przedstawiony jako uskrzydlony wąż z dwiema parami ludzkich nóg i ludzką głową, jego ogon kończy się głową szakala.

Ale najwyraźniej nie było to bóstwo, które zyskało popularność wśród starożytnych Egipcjan.

Mimo że ze śmiercią kojarzy się tak wielu bogów, w starożytnym Egipcie nie było dla niej konkretnego boga. Do tego stopnia, że ​​nie mieli nawet kultu śmierci.

Bibliografia:

Kim był starożytny egipski bóg śmierci?: https://www.livescience.com/ancient-egyptian-god-of-death


Table of Contents