Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Kim jest analityk złośliwego oprogramowania i jakie są jego obowiązki?

Jedną z najszybciej rozwijających się karier w cyberbezpieczeństwie jest analiza złośliwego oprogramowania. Po zidentyfikowaniu i powstrzymaniu początkowego cyberataku niezwykle ważne jest jego dokładne przeanalizowanie.

Bada szczegóły ataku, w tym dokładne przyjrzenie się narzędziom i metodom stosowanym przez przeciwnika.

Analizując złośliwe oprogramowanie użyte w ataku, można opracować nowe mechanizmy obronne. Zdolność do inżynierii wstecznej złośliwego kodu jest niezbędna w strategii obrony i w tym przypadku rola analityka złośliwego oprogramowania staje się konieczna dla zespołu ds. cyberbezpieczeństwa.

Analityk złośliwego oprogramowania zajmuje się bezpieczeństwem komputerów i sieci, aby badać, identyfikować i rozumieć naturę zagrożeń cybernetycznych, takich jak wirusy, robaki, boty, rootkity i trojany.

Programy te wyświetlają złośliwy kod, który może infekować systemy i powodować ich nieoczekiwane zachowanie. Złośliwe oprogramowanie może zarówno naruszyć integralność sprzętu i oprogramowania komputera lub sieci, jak i ukraść zastrzeżone dane, takie jak dokumentacja finansowa firmy. Ponieważ złośliwy kod występuje w wielu postaciach, analityk złośliwego oprogramowania musi zająć się wszystkimi jego typami.

Kim jest analityk złośliwego oprogramowania i jakie są jego obowiązki?

Podczas ataku zadania analityków złośliwego oprogramowania skupiają się wokół odpowiedzi na następujące pytania:

 • Kto stoi za tym atakiem?
 • W jaki sposób atakujący włamał się do systemów organizacji?
 • Co to jest wektor ataku?
 • Czy ten atak może rozprzestrzenić się w sieci?
 • Co to złośliwe oprogramowanie daje atakującemu?
 • Ile i jakiego rodzaju dane zostały skradzione?

Jeśli chcesz poznać świat analityka złośliwego oprogramowania i dowiedzieć się, czy masz wszystko, czego potrzeba, aby zostać analitykiem złośliwego oprogramowania, czytaj dalej.

Kim jest analityk złośliwego oprogramowania?

Analityk złośliwego oprogramowania jest ekspertem w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, ale dzięki bardziej wyrafinowanym umiejętnościom programowania wykorzystuje je, aby zrozumieć, w jaki sposób przeprowadzany jest atak, dlaczego kończy się on sukcesem lub niepowodzeniem, a co najważniejsze, jak się przed nim obronić. Posiadają wiedzę pozwalającą na identyfikację słabych punktów. Dlatego ci specjaliści i inni eksperci ds. bezpieczeństwa cybernetycznego odgrywają znaczącą rolę w ochronie przed zagrożeniami cybernetycznymi i łagodzeniu ich.

Stanowisko analityka złośliwego oprogramowania w firmie zajmującej się bezpieczeństwem jest wyjątkowe, ponieważ wymaga zrozumienia technik ofensywnych i defensywnych oraz zasad bezpieczeństwa, co wymaga również zaawansowanych umiejętności programistycznych.

Należy oczekiwać, że każda organizacja będzie szukać unikalnego zestawu umiejętności, rozważając dodanie analityka złośliwego oprogramowania do swojego zespołu ds. bezpieczeństwa.

Ogólnie rzecz biorąc, idealny kandydat na to stanowisko posiada następujące umiejętności:

 • IDA Pro, WinDbg, OllyDbg, debugery odporności
 • Dobra znajomość C/C++, Windows API
 • Rekonstrukcja nieznanych formatów plików i struktur danych
 • Rekonstrukcja nowatorskich protokołów TCP/IP
 • Znajomość technik rozpakowywania, usuwania zaciemnień i zapobiegania debugowaniu
 • Pisanie skryptów w językach Python, Perl i Ruby
 • Umiejętność pisania raportów technicznych

Typowe obowiązki na stanowisku pracy będą obejmować:

 • Rejestrowanie zagrożeń złośliwym oprogramowaniem i identyfikacja systemów zapobiegających im
 • Badanie programów i oprogramowania za pomocą programów analitycznych w celu identyfikacji zagrożeń
 • Klasyfikacja złośliwego oprogramowania na podstawie zagrożeń i cech
 • Powinieneś być na bieżąco z najnowszym złośliwym oprogramowaniem i aktualizować oprogramowanie, aby się przed nim chronić.
 • Niezbędne ostrzeżenia, aby powiadomić zespół ds. bezpieczeństwa
 • Twórz dokumentację wspierającą zasady bezpieczeństwa
 • Praca z narzędziami wykrywającymi cyberzagrożenia.

Poniżej bardziej szczegółowo opiszemy obowiązki, zakres odpowiedzialności i umiejętności analityka złośliwego oprogramowania.

Co dokładnie robi analizator złośliwego oprogramowania?

Głównym zadaniem analityka złośliwego oprogramowania jest identyfikacja, badanie i zrozumienie różnych form złośliwego oprogramowania i metod jego dostarczania. To złośliwe oprogramowanie jest postrzegane jako oprogramowanie reklamowe, boty, błędy, rootkity, oprogramowanie szpiegowskie, oprogramowanie ransomware, trojany, wirusy i robaki.
Po zidentyfikowaniu i powstrzymaniu ataku przez zespół ds. bezpieczeństwa analityk złośliwego oprogramowania proszony jest o wyizolowanie i odtworzenie złośliwego kodu, aby zespół ds. bezpieczeństwa mógł teraz lepiej chronić systemy przed podobnymi atakami w przyszłości.
Ogólnie rzecz biorąc, analityk złośliwego oprogramowania nie odgrywa roli we wczesnych etapach obrony przed atakami. Jednak analitycy złośliwego oprogramowania mogą czasami wykorzystać je na wczesnych etapach ataku w celu określenia rodzaju ataku i metod zastosowanych przez osoby atakujące.
Chroni. Zazwyczaj analityk złośliwego oprogramowania proszony jest o zbadanie podejrzanego kodu i ustalenie, czy stanowi on element ataku złośliwego oprogramowania. Szczególnie w przypadku zaawansowanych zagrożeń APT złośliwy kod może być wstawiany w małych porcjach, co utrudnia wykrycie złośliwego kodu. Daje to także analitykowi złośliwego oprogramowania czas na zbadanie ataku, zanim wyrządzi szkody.

Doświadczenia i umiejętności wymagane od analityka złośliwego oprogramowania

Możliwość analizowania i inżynierii wstecznej podejrzanego kodu umożliwia analitykowi złośliwego oprogramowania ochronę danych poprzez przewidywanie pożądanych wyników.
Chociaż większość złośliwego oprogramowania jest napisana w językach niskiego poziomu, takich jak C lub C++, kod musi zostać zdeasemblowany, aby był czytelny. Wymaga to, aby analityk złośliwego oprogramowania potrafił czytać, rozumieć i programować w języku programowania niskiego poziomu (asembler).

Niezbędna jest umiejętność pracy z różnymi językami programowania wysokiego poziomu. Będzie to także wymagało użycia specjalistycznych i wyrafinowanych narzędzi.

Analizowanie złośliwego oprogramowania jest jak układanie puzzli, dlatego ludzie ciekawi, wytrwali i zorientowani na wyniki robią to dobrze.
Praktyczne rozwiązywanie problemów i chęć bycia kreatywnym w praktyce to także cenne umiejętności w tej dziedzinie.

Pięć kroków do zostania analitykiem złośliwego oprogramowania

W miarę doskonalenia swoich umiejętności analitycy złośliwego oprogramowania współpracują z zespołem ds. bezpieczeństwa nad aktywnym identyfikowaniem grup złośliwego oprogramowania, zanim przedostaną się one do systemów firmy. Dlatego, jak wspomniano wcześniej, musisz rozwinąć specjalne umiejętności, w tym interakcję z innymi. Poniżej omówimy pokrótce, jak zostać wykwalifikowanym analitykiem złośliwego oprogramowania.

1. Edukacja

Licencjat z informatyki jest niezbędny w każdej karierze związanej z cyberbezpieczeństwem. Ponieważ odnoszący sukcesy analityk złośliwego oprogramowania musi być o krok przed wysoko wykwalifikowanymi złośliwymi cyberhakerami, dyplom licencjata powinien stanowić niezbędny punkt wyjścia w tę dziedzinę.

2. ścieżka kariery

Typowa ścieżka kariery w tej dziedzinie cyberbezpieczeństwa to programista lub programista od kilku lat. Umiejętności te wprowadzają wnioskodawcę w podstawy zrozumienia sposobu tworzenia złośliwego oprogramowania.

3. Uzyskanie certyfikatów zawodowych

pomocne będą dwa certyfikaty. Certyfikowany specjalista ds. bezpieczeństwa systemów informatycznych (CISSP) pokazuje, że kandydat dobrze rozumie architekturę, inżynierię i zarządzanie bezpieczeństwem. Certyfikowany etyczny haker (CEH) zapewnia również dogłębną wiedzę na temat cyberataków i metod ich łagodzenia.
W przypadku prac w sektorze rządowym zaplanuj TS/SCI, ponieważ prawdopodobnie będzie to wymagane.

4. zdobyć doświadczenie

Szkolenie jest niezbędne, aby odnieść sukces jako analityk złośliwego oprogramowania, ale powinieneś starać się zdobyć więcej doświadczenia w tej dziedzinie. Doświadczenie w tej dziedzinie pozwala dokładnie zrozumieć zasady, praktyki bezpieczeństwa i umiejętności programistyczne.

5. Ciągłe uczenie się

Istotnym krokiem do zostania odnoszącym sukcesy analitykiem złośliwego oprogramowania jest wykazanie motywacji i umiejętności bycia na bieżąco z zaawansowanymi technikami i metodami ataków. Zdolność do identyfikowania, powstrzymywania, izolowania i łagodzenia złośliwego oprogramowania jest szczytem pożądanych umiejętności analityka złośliwego oprogramowania. Cyberataki często kończą się sukcesem, ponieważ zawierają nieoczekiwane lub nieprzewidziane elementy. Zadaniem analityka złośliwego oprogramowania jest obserwowanie przeszłych wydarzeń i dokładne przewidywanie kolejnego epizodu.

Przyszłość kariery analityka złośliwego oprogramowania

Wraz ze wzrostem światowego niedoboru inżynierów ds. cyberbezpieczeństwa rośnie zapotrzebowanie na wykwalifikowanych analityków złośliwego oprogramowania. Ponieważ większość kandydatów do pracy w ochronie zajmuje stanowiska podstawowe, oczekuje się, że wzrosną możliwości dla specjalistów ds. ochrony, którzy chcą awansować.
Nie ma dowodów sugerujących, że w przyszłości liczba złośliwego kodu na całym świecie spadnie. Wręcz przeciwnie, codziennie pojawiają się nowe i niebezpieczne formy złośliwego oprogramowania. Dlatego też wzrośnie również zapotrzebowanie na analityków złośliwego oprogramowania.

Ile zarabiają analitycy złośliwego oprogramowania?

Zawody związane z analizą złośliwego oprogramowania są bardziej konkurencyjne niż wiele innych zawodów związanych z cyberbezpieczeństwem, ponieważ bycie analitykiem wymaga specjalnych umiejętności programowania i dobrego zrozumienia złożonych narzędzi. Większość z nich uważa to stanowisko za wysokie.
Choć niektórzy badacze szacują, że średnia roczna pensja wynosi około 100 000 dolarów, według najnowszych ustaleń Neuvoo.com średnia pensja analityków szkodliwego oprogramowania w Stanach Zjednoczonych wynosi 165 000 dolarów rocznie. Zarobki osób z niewielkim doświadczeniem zaczynają się od 78 000 dolarów rocznie, podczas gdy bardziej doświadczeni analitycy złośliwego oprogramowania mogą zarobić do 234 000 dolarów rocznie.

Pobieranie premium motywów WordPressPobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumPobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumBezpłatne pobieranie motywów WordPressdarmowy płatny kurs Udemy do pobraniapobierz oprogramowanie XiaomiBezpłatne pobieranie motywów WordPressdarmowy płatny kurs Udemy do pobrania