Komisja Europejska wszczyna postępowanie antymonopolowe przeciwko Apple

Komisja Europejska oficjalnie ogłosiła wszczęcie dochodzenia antymonopolowego przeciwko Apple oraz jej zasady biznesowe w App Store, ponieważ firma może je wykorzystać przed aplikacjami stworzonymi przez niezależnych programistów iOS, a także innymi praktykami firmy Cupertino.

Według Komisji Europejskiej pierwszy przypadek dochodzenia antymonopolowego jest związany z zasadami dystrybucji w App Store, ponieważ zasady firmy Cupertino dla twórców aplikacji i ich dystrybucja w sklepie naruszają reguły konkurencji. Unii Europejskiej.

Margrethe Vestager z Komisji Europejskiej wyjaśnia w tym względzie:

Aplikacje mobilne zasadniczo zmieniły sposób, w jaki uzyskujemy dostęp do treści. Apple określa zasady dystrybucji aplikacji wśród użytkowników iPhone’ów i iPadów. Wygląda na to że Apple zasłużył na rolę „strażnika”, jeśli chodzi o rozpowszechnianie aplikacji i treści wśród użytkowników popularnych urządzeń Apple. Musimy zapewnić, że zasady Apple nie zakłócają konkurencji na rynkach, na których Apple konkuruje z innymi twórcami aplikacji, na przykład z ich usługą strumieniowania muzyki Apple Muzyka lub z Apple Książki Dlatego postanowiłem dokładnie przeanalizować zasady App Store Apple oraz jego zgodność z regułami konkurencji UE.

Ograniczenia w App Store

Jednym z ograniczeń, które zostaną zbadane przez Komisję Europejską, jest fakt Apple zażądać użycia sistema zakupu IAP opracowanego przez platformę w celu dystrybucji płatnych treści cyfrowych.

Wskazuje na to również kilka dochodzeń Apple Został skrytykowany za nadmierne naliczanie prowizji programistom zewnętrznym, ponieważ muszą oni płacić 30% wszystkich opłat abonamentowych za pośrednictwem IAP, co w konsekwencji zwiększa koszt aplikacji dla użytkownika końcowego.

Podobnie Komisja Europejska zbada zasady dystrybucji firmy i możliwość raportowania na temat alternatywnych aplikacji, ponieważ zasady te uniemożliwiają zewnętrznym programistom publikowanie zewnętrznych witryn sprzedaży aplikacji.

Ograniczenia na Apple Pay

KE ogłosiła, że ​​zbada również warunki, zasady i inne środki Apple dotyczą integracji Apple Pay w aplikacjach i witrynach komercyjnych na iPhony i iPady. Ponieważ Apple ogranicza dostęp sistema płatności za pośrednictwem NFC za inne podobne aplikacje opracowane przez strony trzecie. Agencja wskazuje, że dochodzenie będzie uwzględniać ograniczenia Apple Pay na konkurencyjnych produktach znalezionych na iOS i iPadOS.

Rozwiązania płatności mobilnych szybko zyskują akceptację wśród użytkowników urządzeń mobilnych, ułatwiając płatności zarówno w sklepach internetowych, jak i fizycznych. Wzrost ten jest przyspieszany przez kryzys koronawirusa, wraz ze wzrostem płatności online i płatności zbliżeniowych w sklepach. Wygląda na to że Apple określa warunki dotyczące sposobu jego użycia Apple Pay w aplikacjach handlowych i na stronach internetowych. Zarezerwowana jest również funkcja „dotknij i idź” na iPhonie Apple Pay. Ważne jest, aby środki z Apple nie odmawiaj konsumentom korzyści płynących z nowych technologii płatności, w tym lepszych opcji, jakości, innowacji i konkurencyjnych cen. Dlatego postanowiłem uważnie obserwować praktyki Apple z szacunkiem do Apple Pay i jego wpływ na konkurencję.

tło

Apple Otrzymał niezliczone oskarżenia o praktyki antykonkurencyjne i nadużywanie wpływu na firmę i App Store, ponieważ zapewniają one, że platforma będzie korzystać z aplikacji opracowanych przez strony trzecie.

Jedna z firm technologicznych, z którą się spotkała Apple wokół praktyk antymonopolowych znajduje się Spotify. W marcu 2019 r. Serwis streamingowy złożył skargę do Komisji Europejskiej, oskarżając go Apple aby zmodyfikować zasady App Store do Celowo ogranicz wybór i stłumienie innowacji.

W tym samym oskarżeniu Spotify wskazał zarzuty prowizji przez Apple Jeśli chodzi o publikowanie aplikacji innych firm, nie wspominając o tym, że ta firma i Google biorą 15 procent zakupów subskrypcyjnych w aplikacji, zgodnie z raportami.

Jednak w tym czasie Apple Odpowiedział, upewniając się, że jego zasady konkurencji są uczciwe, stwierdzając to „84% aplikacji jest bezpłatne, a programiści nic nie płacą Apple„ Zakłada również zarobki programistów za pośrednictwem App Store.

Apple Ma niezliczone aplikacje, które są wstępnie zainstalowane na urządzeniach z iOS, które konkurują z dużymi programistami, takimi jak Google, jednak firma podkreśla, że ​​niektóre z tych aplikacji są wstępnie zainstalowane na iPhonie i że aby zatwierdzić sprzedaż aplikacji innych firm, muszą one spełniają szereg wymagań.

Apple Nie skomentował niedawnego ogłoszenia przez Komisję Europejską w sprawie dochodzenia.