Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Kompletny przewodnik po Chromebookach i systemie operacyjnym Chrome

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Kompletny przewodnik po Chromebookach i systemie operacyjnym Chrome

Chromebooki nie są już w fazie początkowej. Ich sprzedaż od roku sukcesywnie rośnie. Nieodwołalnie system operacyjny Chrome również przeszedł długą drogę pod względem samej funkcjonalności. I dlaczego nikt nie miałby wziąć ich pod uwagę przy poszukiwaniu kolejnego stanowiska pracy? Są proste, tanie i wystarczająco wydajne dla większości użytkowników. Jednak sam system operacyjny Chrome może na początku być nieco onieśmielający i daremny, jeśli nie jesteś świadomy jego założeń.

Głównym powodem mitów i komplikacji krążących wokół tego zjawiska jest nazwa, która dla większości oznacza „tylko przeglądarka”. Zasadniczo to prawda, chociaż system operacyjny Chrome, jak wspomniałem, otrzymał ostatnio mnóstwo krytycznych aktualizacji, co czyni go poważnym konkurentem na rynku. Jednak pod powierzchnią kryje się wiele funkcji, których użytkownicy nawet nie odkrywają podczas użytkowania; dlatego oto obszerny przewodnik po wszystkim, co musisz wiedzieć o systemie operacyjnym Chrome.

Którego Chromebooka kupić?

Podjęcie decyzji o zakupie Chromebooka nie jest już prostym zadaniem. Obecnie dostępnych jest wiele opcji, w przeciwieństwie do wcześniejszych, i w większości wyglądają one i działają dokładnie tak samo. Wszystkie mają imponującą żywotność baterii, podobne niezmodyfikowane oprogramowanie i kosztują mniej więcej od 250 do 450 dolarów, w zależności od sprzętu.

Tak więc przy zakupie powinieneś zwracać uwagę na wydajność i konstrukcję. Aha, zdecydowanie powinieneś kupić ten wyposażony w ekran dotykowy, ponieważ system operacyjny Chrome obsługuje teraz aplikacje i gry na Androida. Wydajność wszystkich z nich będzie powyżej średniej, ale niektóre są zasilane przez chipy z bardzo niskiej półki, co będzie powodować złe doświadczenia podczas wielozadaniowości. RAM powinien wynosić minimum 4 GB, chyba że planujesz tylko przeglądanie mediów społecznościowych i inne podstawowe zadania. Wreszcie, najczęstszą rzeczą, którą Chromebooki zwykle mylą, jest jakość gładzika i klawiatury, więc upewnij się, że odpowiadają one Twojemu stylowi pracy.

Moim zdaniem dla większości kupujących Chromebook R13 firmy Acer jest najlepszym dostępnym na rynku. Ma spektakularny wygląd, zadowalającą klawiaturę, obsługuje sklep Play dla Androida i kosztuje około 350 dolarów, czyli niewiele. Jeśli jednak szukasz czegoś mocniejszego i potrzebujesz najlepszej żywotności baterii, sprawdź Dell Chromebook 13, który kosztuje 430 dolarów. Jest też Acer Chromebook 14 za 600 dolarów, który jest w zasadzie potężną jednostką obsługującą procesory Intel Core. Moim zdaniem jednak oferta Della powinna wystarczyć. Wreszcie, wytrzymały Asus Chromebook C202, którego cena wynosi 200 dolarów, jest idealnym towarzyszem, jeśli kupujesz go dla swojego dziecka.

Zapoznanie się z systemem operacyjnym Chrome

Uruchom swoją nową, błyszczącą maszynę, a kiedy przejdziesz przez proces rejestracji, powita Cię raczej tradycyjnie wyglądający pulpit. Dolny pasek to oczywiście pasek zadań (w systemie operacyjnym Chrome nazywany jest „półką”), zawierający kilka skrótów, ikonę dzwonka służącą do powiadomień, panel ustawień i małe kółko, które uruchamia program uruchamiający aplikacje.

Aby odpiąć dowolne skróty, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy, co spowoduje wyświetlenie innych opcji modyfikowania położenia półki, automatycznego ukrywania półki i ustawiania tapety. Możesz także skonfigurować system operacyjny Chrome tak, aby codziennie wyświetlał nową tapetę, kliknij opcję „Ustaw tapetę” i zaznacz „Zaskocz mnie”.

Następnie przejdź do obszaru powiadomień klikając ikonę dzwonka. Aby wyciszyć alerty, dotknij pierwszej opcji. Drugi służy do czyszczenia ich wszystkich i na koniec dostępne są ustawienia umożliwiające ręczne wybieranie aplikacji, którym chcesz zezwolić na wysyłanie powiadomień. Wreszcie jest panel szybkich ustawień składający się z przycisków Wi-Fi, Bluetooth, wyłączania, wylogowywania, głośności, poziomu baterii i innych. Później zagłębimy się w całe menu ustawień.

Następnie zapoznajmy się z klawiaturą fizyczną, która nie ma standardowego rzędu funkcjonalnego. Są natomiast klawisze do nawigacji w Chrome, przeładowywania kart, pełny ekran (piąty), przegląd windows (6.), sterowanie jasnością i inne. Jest też dedykowany przełącznik (ten z ikoną wyszukiwania) umożliwiający otwarcie programu uruchamiającego. Na koniec, aby zablokować Chromebooka, musisz długo nacisnąć przycisk blokady w prawym górnym rogu. Ale czekaj, nie ma klawisza Caps-Lock! Nie martw się, możesz skonfigurować przycisk wyszukiwania tak, aby działał w ten sposób lub użyć kombinacji – alt+wyszukiwanie.

Zrozumienie aplikacji w systemie operacyjnym Chrome

Najważniejszą rzeczą, którą należy wiedzieć o systemie operacyjnym Chrome, jest to, że jest to w zasadzie przeglądarka z kilkoma dodatkowymi ciekawostkami. Dlatego w sklepie internetowym Chrome będziesz musiał szukać wszystkiego, czego potrzebujesz, na przykład pełnoprawnych aplikacji i rozszerzeń. Możesz mieć błędny obraz tego, że bez Internetu jest on całkowicie bezużyteczny, ale to wcale nie jest prawda. Dostępny jest menedżer plików, który zawiera również karty Dysku Google, dzięki czemu można je przeglądać i pobierać dane (używając opcji udostępniania offline). Następnie możesz poszukać rozszerzeń i aplikacji działających w trybie offline. Aby to zrobić, przejdź do sklepu internetowego i zaznacz filtr „działa w trybie offline”, aby uzyskać pełną listę. Zebraliśmy już niektóre z najlepszych i możesz je obejrzeć tutaj.

Ponadto system operacyjny Chrome nie ma natywnych funkcji większości funkcji dostępnych domyślnie w innych zaawansowanych systemach operacyjnych. Jest całkiem przyzwoity odtwarzacz wideo, ale jeśli chcesz więcej, pobierz VLC. Do edycji zdjęć polecam edytor zdjęć polarr. Innym jest wyodrębnianie pakietów archiwalnych, dla których można zainstalować aplikację taką jak Ekstraktor ZIP. Do edycji i kodowania tekstu jest Wstawka korektorska.

Aplikacje preinstalowane w systemie operacyjnym Chrome, takie jak Dokumenty Google, tak naprawdę nie są „aplikacjami”. to po prostu linki internetowe, które działają w przeglądarce nawet wtedy, gdy nie ma połączenia z Internetem. Dostęp do menedżera zadań można uzyskać, naciskając kombinację „szukaj+Esc” lub klikając prawym przyciskiem myszy pasek kart okna Chrome.

Oczywiście możesz także pobierać aplikacje i gry na Androida. Jeśli nie możesz znaleźć Sklepu Play, włącz go w ustawieniach. Jeśli nie możesz znaleźć jego ustawień, oznacza to, że Twój Chromebook jeszcze go nie obsługuje.

Zarządzanie plikami

Co więcej, nie znajdziesz tu standardowych dysków, takich jak C:\ czy D:\. Zamiast tego istnieje folder pobierania, który jest Twoją lokalną pamięcią. Możesz tam tworzyć foldery, a jeśli chcesz zapisać coś do celów offline, skopiuj to do folderu pobranych. Menedżer plików można w rzeczywistości dostosować, co oznacza, że ​​możesz także dodać Dropbox lub OneDrive, aby uzyskać szybki dostęp. Aby to zrobić, otwórz aplikację Pliki i po lewej stronie kliknij przycisk „dodaj nowe usługi” i zainstaluj wymaganą platformę.

System operacyjny Chrome obsługuje zwykłe sztuczki wielozadaniowe, takie jak skrót alt+tab do przełączania windows oraz tryb przeglądu, który można wyświetlić, przesuwając trzema palcami od górnego gestu lub za pomocą dedykowanego przełącznika na klawiaturze. Jeśli korzystasz z ustawienia wyłącznie dotykowego, dotknij przycisku znajdującego się w prawym dolnym rogu. Do snapowania windows na boki, możesz je przeciągnąć lub skorzystać ze skrótu – Alt+[ or Alt+]. Dodatkowo program uruchamiający aplikacje jest bezpośrednio zintegrowany z Google, więc możesz szukać w nim wszystkiego, od dokumentów po wykonywanie zapytań internetowych. Działa nawet jako kalkulator i konwerter jednostek. Niezły, co?

Nurkowanie głęboko w ustawieniach

Przyjrzyjmy się teraz niektórym podstawowym ustawieniom, które możesz włączyć, aby zapewnić lepsze wrażenia.

Klawiatura

Możesz dostosować prawie każdy klawisz specjalny na klawiaturze Chromebooka. Przejdź do ustawień i poszukaj „Ustawień klawiatury” lub możesz po prostu je wyszukać. Możesz przypisać różne funkcje, takie jak caps, aby zablokować konkretny przełącznik lub całkowicie je wyłączyć. Dodatkowo możesz obsługiwać górny rząd jako włączone klawisze funkcyjne Windows zaznaczając opcję lub przytrzymując przycisk wyszukiwania. Wreszcie system operacyjny Chrome zapewnia schludny sposób przeglądania wszystkich dostępnych skrótów klawiaturowych. Możesz jednak nacisnąć „Ctrl+Alt+?” w dowolnym momencie, aby wyświetlić ten interfejs.

Zarządzanie pamięcią masową

Kliknięcie przycisku „zarządzanie pamięcią masową” wyświetli pełną listę miejsc, w których pamięć jest najczęściej wykorzystywana. Możesz kliknąć różne kategorie, takie jak Historia przeglądania, aby wyświetlić więcej i usunąć, jeśli to konieczne. Jeśli szukasz nieco bardziej zaawansowanego przeglądu swojego systemu plików, przejdź do tego w przeglądarce Chrome.

Przeszukuj dowolną witrynę bezpośrednio z paska adresu przeglądarki Chrome

Następny w kolejce jest przycisk „zarządzaj wyszukiwarką”, który nie jest szczególnie pomocny, jeśli nie wiesz, do czego jest zdolny. Google Chrome umożliwia przeszukiwanie dowolnej witryny internetowej bezpośrednio z paska adresu, jeśli zostanie odpowiednio skonfigurowany. Możesz więc na przykład dodać tam Gmaila i od razu przeszukiwać swoje e-maile. Aby dodać nowy cel do listy, po naciśnięciu przycisku przewiń do końca. Po pierwsze, jest pole na nazwę; następne jest słowo kluczowe, które będzie działać jako polecenie wyszukiwania; i wreszcie sam adres URL. Teraz w przypadku adresu URL musisz zamienić wyszukiwane hasło na „%s”.

Na przykład, gdy szukasz czegoś w Gmailu, adres URL to „https://mail.google.com/mail/u/0/#wyszukiwanie/s”. Jeśli jednak dodasz nowy wpis do tej listy, musisz zastąpić termin po „szukaj/” słowem „%s”. Dlatego ostateczny adres URL będzie brzmiał „https://mail.google.com/mail/u/0/#wyszukiwanie/%s”.

Dodaj blokadę PIN

Wpisanie całego hasła Google do logowania jest niewątpliwie kłopotliwe. Na szczęście system operacyjny Chrome otrzymał w ostatniej aktualizacji możliwość ustawienia blokady PIN. Aby dodać, kliknij link „zarządzaj blokadą ekranu”, a następnie dodaj PIN.

Inteligentny zamek

Podobnie jak Android, system operacyjny Chrome ma również funkcję inteligentnej blokady, co oznacza, że ​​możesz go odblokować za pomocą dowolnego innego urządzenia wyposażonego w Bluetooth, takiego jak smartfon. Aby ją włączyć, kliknij „skonfiguruj” w sekcji „Smart Lock dla Chromebooka” i wykonaj kolejne kroki.

Następnie dostępne są różne ustawienia dostępności, resetowania, drukowania w chmurze i inne, które są dość proste i nie wymagają żadnego wprowadzenia.

Chrome://flagi

Jak większość z Was zapewne wie, przeglądarka Google Chrome oferuje szeroką gamę flag eksperymentalnych, które można włączyć, aby wcześnie zapoznać się z nadchodzącą funkcją. Możesz przejść do „chrome://flags”, aby wyświetlić je wszystkie. Oto kilka, które uważam za najbardziej przydatne,

Musisz wyszukać te tytuły, włączyć i ponownie uruchomić Chromebooka.

Touchpad, kliknięcie trzema palcami, system operacyjny Chrome

Wyszukaj tę flagę, a po włączeniu będziesz mógł wykonać funkcję, klikając trzema palcami na touchpadzie.

Włącz tryb ekranu lustrzanego

Odwraca ekran do góry nogami.

Pływająca wirtualna klawiatura

Zapewnia ruchomą wirtualną klawiaturę w trybie dotykowym lub jeśli włączysz ją ręcznie, używając jej jako laptopa.

Automatyczna korekta klawiatury fizycznej

Jest to jedna z najbardziej intuicyjnych funkcji, które włączasz za pomocą flag Chrome. Robi to, co mówi – wyświetla małą listę przewidywań podczas pisania na klawiaturze fizycznej.

Przewiń prognozę

Przeglądarka Google Chrome ma także niekonwencjonalną funkcję, która przewiduje, ile będziesz przewinąć w następnej kolejności i odpowiednio przekieruje Cię do tej sekcji. Nie działa to tak często, jak można by się spodziewać, ale nadal jest całkiem zabawne, gdy to działa.

Powiązane: Jak podzielić ekran na Chromebooku

Jak używać aplikacji internetowych jako samodzielnych aplikacji komputerowych?

Większość dzisiejszych aplikacji internetowych nie ma w sklepie samodzielnej aplikacji dla systemu operacyjnego Chrome. Istnieje jednak sposób, aby używać ich jako komputerów stacjonarnych. Na początek załaduj stronę internetową np Facebook. Następnie kliknij trzy kropki w prawym górnym rogu -> więcej narzędzi i dotknij „dodaj do półki”. Następnie zaznacz „otwórz jako okno” i dodaj. Aby otrzymywać powiadomienia, otwórz ponownie witrynę, kliknij małą zieloną kłódkę lub ikonę „i” w omnibarze i poszukaj „powiadomień”. Kliknij „zawsze zezwalaj” i gotowe. Masz w pełni funkcjonalny Facebook aplikacja z powiadomieniami na Twoim Chromebooku.

Jak nagrać ekran?

Aby nagrać Chromebooka w celach demonstracyjnych lub w dowolnym celu, pobierz Chmura. To narzędzie do przechwytywania i nagrywania ekranu dla przeglądarki Google Chrome. Rozszerzenie oferuje kompleksowy zestaw funkcji, od śledzenia części ekranu po nagrywanie sekcji całego systemu operacyjnego Chrome i jest całkowicie bezpłatne. Dodatkowo, gdy skończysz z nagrywaniem filmów lub nawet zrzutami ekranu, Nimbus oferuje wiele opcji edycji, które możesz zastosować zgodnie ze swoimi potrzebami.

Kontrola rodzicielska na Chromebookach

Chromebooki cieszą się ogromną popularnością wśród rodziców, którzy chcą kupić swoim dzieciom coś minimalistycznego, zwłaszcza w szkołach, w których sprzedaż tych urządzeń kwitnie. Mając to na uwadze, Google przygotował pakiet kontroli rodzicielskiej, którego możesz użyć do blokowania stron internetowych.

Aby włączyć nadzorowanych użytkowników, otwórz ustawienia, następnie „zarządzaj innymi użytkownikami” i zaznacz pole obok „Włącz nadzorowanych użytkowników”.

Następnie dotknij obszaru stanu (w którym pojawia się zdjęcie Twojego konta) i kliknij Wyloguj się, aby dodać nadzorowanego użytkownika. Na wyświetlonym ekranie kliknij więcej i dodaj nadzorowanego użytkownika. Na koniec postępuj zgodnie z instrukcjami wstawiania swojego imienia i nazwiska oraz szczegółów.

Po utworzeniu konta przejdź na stronę chrome.com/manage, wybierz odpowiedniego nadzorowanego użytkownika i kliknij Zarządzaj w sekcji „Uprawnienia”. Następnie w sekcji „Zablokowane witryny” wpisz witrynę, którą chcesz zablokować, i kliknij OK. To wszystko.

Diagnozowanie połączenia

Jeśli Twoje połączenie nie działa poprawnie, możesz pobrać to małe rozszerzenie od Google, aby je zdiagnozować. Na przykład, “Diagnostyka połączenia Chrome” przeprowadza ogromną liczbę testów, aby dowiedzieć się, co jest nie tak, i tworzy zaawansowaną listę problemów, jeśli takie zostaną znalezione.

Odzyskiwanie Chromebooka

Google ma narzędzie do odzyskiwania dla systemu operacyjnego Chrome, na wypadek gdybyś chciał zacząć od nowa z powodu jakiegoś problemu. Na działającym komputerze (może to być np Windows lub Mac), zainstaluj aplikację do odzyskiwania i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby utworzyć nośnik odzyskiwania. Jeśli masz Chromebooka z klawiaturą, naciśnij i przytrzymaj Esc + Odśwież, a następnie naciśnij Zasilanie. Odpuść sobie Moc. Gdy na ekranie pojawi się komunikat, puść pozostałe klawisze. Włóż dysk flash i odzyskaj martwy laptop w ciągu kilku minut.

Dodatkowe porady i wskazówki dotyczące Chromebooków

Oto kilka dodatkowych wskazówek i wskazówek, które pomogą w pełni wykorzystać możliwości Chromebooka.

 • Przytrzymaj przycisk maksimum w oknie i przesuń w lewo lub w prawo, aby przyciągnąć je do krawędzi.
 • Aby zrobić pełny zrzut ekranu, naciśnij i przytrzymaj przycisk Ctrl, a następnie naciśnij przycisk Przegląd.
 • Możesz jednak także wykonywać częściowe zrzuty ekranu na Chromebooku. Aby to zrobić, przytrzymaj jednocześnie klawisze Ctrl i Shift, a następnie naciśnij przycisk przeglądu.
 • Jeśli masz dużo zakładek, upiększ je, usuwając nazwę i zachowując ikonę witryny. Kliknij prawym przyciskiem myszy zakładkę, aby ją edytować.
 • CTRL + ALT + SHIFT + RELOAD sprawi, że Twój Chromebook wykona beczkę.
 • Aby odświeżyć pamięć podręczną Dysku Google, przejdź do chrome://drive-internals/ i kliknij „Wyczyść dane lokalne”, aby wyczyścić pamięć podręczną.
 • Aby wyświetlić informacje o sprzęcie Chromebooka podczas jego uruchamiania, naciśnij Ctrl + i lub Tab + i.
 • Aby uzyskać szczegółowe informacje o swoim komputerze, otwórz chrome://system.
 • Aby sprawdzić przepustowość, otwórz chrome://net-internals/#bandwidth.
 • Naciskaj Alt + – (klawisz Alt i minus (-), aby zminimalizować każde otwarte okno, aż zobaczysz pulpit.
 • Aby szybko uzyskać adres IP i identyfikator MAC swojego Chromebooka Google, kliknij pasek stanu, następnie ikonę Wi-Fi, a na koniec kliknij ikonę „i”.
 • Za pomocą tego skrótu klawiaturowego możesz obracać ekran systemu operacyjnego Chrome. Ctrl + Shift + Odśwież.
 • Naciśnięcie kombinacji – Ctrl + Shift + 9 przełącza HUD dotykowy projekcji.
 • Otwórz chrome://power, aby wyświetlić procent naładowania baterii w czasie.

To wszystko, co musisz wiedzieć o systemie operacyjnym Chrome i jego obsłudze. Skomentuj poniżej, jeśli uważasz, że przeoczyliśmy coś, co powinno się tutaj znaleźć.