Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Kompletny przewodnik po wyborze niezależnej niszy
Czy to brzmi znajomo: „Wybierz niezależną niszę, jeśli chcesz dobrze zarabiać“?
Jeśli tak, nie jesteś sam!
Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy też od jakiegoś czasu czujesz, że utknąłeś, prawdopodobnie słyszałeś, jak inni freelancerzy narzekają na wybór niszy.
To jest zwłaszcza prawda, jeśli jesteś niezależnym pisarzem, gdzie różnica między zarabianiem jako generalista a jako specjalista jest oszałamiająca.
Ale dobrze trafiłeś 👋
Będąc w tym samym miejscu i podwajając swoje dochody po wybraniu niszy, rozumiem, jakie to ważne.
W tym przewodniku zagłębimy się wszystko o niszy – od jej definicji po wskazówki, jak wybrać dochodową.
Co to jest nisza i dlaczego jej potrzebujesz?
Nisza to skoncentrowany segment szerszego rynku, zwykle dostosowany do określonej grupy demograficznej. Mówiąc prościej, nisza jest podkategorią i wyspecjalizowanym przedmiotem większego rynku.
Innymi słowy, nie robisz już „wszystko” dla „wszystkich” i nie świadczysz określonej usługi na określonym rynku.
Na przykład opieka zdrowotna to szeroki rynek.
Trening osobisty, odżywianie i zdrowie psychiczne to nisze na tym rynku. Możesz utrzymać swoją niszę tak szeroką, jak „zdrowie i kondycja” lub bardziej szczegółowo i wybrać niszę podrzędną, taką jak „odchudzanie” lub „kulturystyka”.
Możesz także znaleźć niszę dzięki swojej usłudze. Na przykład marketing w mediach społecznościowych dla określonej platformy, takiej jak Twitterpisanie długich postów na blogach, pisanie stron sprzedażowych produktów informacyjnych i projektowanie ruchu to przykłady nisz opartych na usługach.
Wreszcie (tak wiele sposobów na niszę!), Możesz wybrać swoją niszę według odbiorców, którym chcesz służyć, a nie według branży.
Na przykład, jeśli chcesz kierować reklamy do młodych pracujących mam, możesz pisać blogi z przepisami, narzędzia do zarządzania produktywnością i czasem oraz inne marki, które sprzedają produkty i usługi młodym, pracującym mamom.
Ogólna zasada jest taka, że im bardziej jesteś konkretny, tym wyższe otrzymasz wynagrodzenie, zwłaszcza gdy zdobędziesz konkretną wiedzę.
Tak więc w idealnym świecie znalazłbyś niszę w swojej usłudze I swój segment rynku.
3 Główne zalety wyboru niszy
1. Moje pieniądze!
Może się to wydawać sprzeczne z intuicją i możesz zapytać: „Jak mniejszy rynek może mi więcej płacić?” Ale skupienie się może potencjalnie podwoić twoje dochody.
Dlaczego?
Ponieważ w miarę specjalizacji zdobywasz wiedzę i stajesz się ekspertem merytorycznym. Klienci chcą freelancerów z doświadczeniem, którzy w przeszłości wykonali określoną usługę dla podobnych firm.
2. Szybciej zdobywaj klientów!
Niezależnie od tego, czy jesteś niezależnym pisarzem, czy sprzedawcą cyfrowym, rynek jest konkurencyjny. Ale kiedy jesteś znany z jednej rzeczy, automatycznie stajesz się najważniejszy dla potencjalnych klientów.
Załóżmy na przykład, że piszesz strony docelowe dla platform e-learningowych. Ilekroć platforma e-learningowa szuka copywritera, otrzymasz mnóstwo rekomendacji, ponieważ niewiele osób świadczy tę konkretną usługę.
Nawet jeśli twoją niszą jest tylko pisanie stron docelowych, i tak zamkniesz więcej klientów, niż gdybyś nazwał siebie „autorem niezależnym”.
3. Więcej przyjemności!
Najlepszą częścią freelancingu jest to, że możesz wybierać swoje projekty i pracować nad tym, co cię uszczęśliwia. Ale kiedy nie masz niezależnej niszy, nie masz wyboru – jednego dnia piszesz SEO, a następnego dnia piszesz stronę sprzedaży.
Ponieważ większość projektów może nie opłacać się tak dobrze, nie zawsze będziesz mieć możliwość odrzucenia projektu. Kiedy znajdujesz swoją niszę, możesz wybrać, nad czym pracujesz, aby nie nienawidzić już swoich dni roboczych.
Czy naprawdę potrzebujesz niszy? A może… posiadanie niszy to dobry pomysł?!
Posiadanie niszy jest lukratywne, ale są też minusy, jeśli zbyt szybko spróbujesz ją udoskonalić.
Więc, czy jest czas, kiedy powinieneś nie nisza w dół?
Po pierwsze, jeśli dopiero zaczynasz pracować jako freelancer i po prostu testujesz wody, wchodzenie na całość w niszy i stawianie się w szufladzie nie jest najlepszym pomysłem.
Przez kilka miesięcy (a nawet lat, tak jak ja!) musisz odciąć się od hałasu innych freelancerów, którzy mówią ci, żebyś „nisza w dół” i być „generalista”. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ale może ci pomóc na dłuższą metę!
Napisz do różnych firm, aby dowiedzieć się, jak lubisz pracować, z jakimi ludźmi lubisz pracować i co sprawia ci największą przyjemność.
Gdy poznasz te podstawy, będziesz mieć solidne podstawy, na których możesz budować.
Jeśli spróbujesz znaleźć niszę zbyt szybko, ryzykujesz, że skończysz w niszy, której nie lubisz, ale zbyt boisz się zmienić, ponieważ jest to jedyna rzecz, w której masz doświadczenie.
7 Przykłady różnych nisz niezależnych
Oto lista różnych dobrze płatnych niezależnych nisz, w tym pisania technicznego i pisania nisz B2B. Pomoże ci, nawet jeśli nie jesteś niezależnym pisarzem:
1. Sieć 3.0
Jest to pierwszy wybór, ponieważ rynek sieci Web 3.0 a Metaverse wciąż jest w początkowej fazie, a rynek jest nienasycony. Oczekuje się, że rynek osiągnie 81 USD.5 miliarda do 2030 roku.
2. Metaverse
Podobny do sieci 3.0metaverse to nowa i nadchodząca generacja współdzielonej rzeczywistości cyfrowej. Podchodzi pod ogólny termin wirtualnej rzeczywistości. Jeśli przemawiają do Ciebie techniczne nisze pisarskie, może to być lukratywna opcja.
3. oprogramowanie B2B
Istnieje wiele możliwości pracy dla firm zajmujących się oprogramowaniem B2B lub business-to-business. Firmy mogą pracować jako SaaS (oprogramowanie jako usługa) lub PaaS (platforma jako usługa).
Ponieważ grupą docelową są firmy, rozmiary transakcji są zwykle większe i bardziej opłacalne dla firm sprzedających. Przekłada się to na wyższy budżet ($$$).
Ponownie, jeśli zajmujesz się pisaniem, B2B jest jedną z najlepiej płatnych nisz dla niezależnych pisarzy.
4. Edukacja
Edukacja nie ogranicza się już do czterech ścian szkoły. W rzeczywistości coraz więcej firm wprowadza na rynek produkty informacyjne i platformy e-learningowe niż kiedykolwiek wcześniej.
Co więcej, ta nisza nie ogranicza się do firm finansowanych. Nawet influencerzy i doświadczeni ludzie w danej dziedzinie wprowadzają na rynek własne produkty. Oznacza to, że masz większy rynek. Może być równie niszowy jak kurs dla Instagram wzrost lub tak szeroki, jak program do kodowania.
Dalsza specjalizacja w celu specjalizacji w danym temacie lub grupie odbiorców pomoże ci w zdobyciu lepiej płatnych projektów tutaj.
5. finansów i fintechów
Ogólnie branża finansowa jest niezwykle lukratywna. Niezależnie od tego, czy jesteś niezależnym pisarzem, projektantem czy sprzedawcą cyfrowym, branża finansowa potrzebuje usługodawców wysokiej jakości.
W tej dziedzinie zawsze pojawiają się nowe aplikacje i oprogramowanie, co sprawia, że rynek FinTech jest równie lukratywny. Możesz też pisać dla mniej technicznych nisz, takich jak finanse osobiste, a jednocześnie dobrze zarabiać.
6. kryptowaluta
To kolejna dobrze płatna niezależna nisza, pod warunkiem, że zainwestujesz czas, aby poznać szczegóły niszy. Może to być wysoce techniczne, ale jeśli jesteś zainteresowany tym tematem, możesz uzyskać dobrze płatne projekty.
7. Medycyna alternatywna
Oczekiwano, że przychody medycyny alternatywnej w samym 2021 roku wyniosą 21 miliardów dolarów w USA. To pokazuje, jak ogromny jest rynek. Niezależnie od tego, czy chodzi o olejki eteryczne, czy suplementy zdrowotne, każdy projekt może być bardzo dobrze płatny.
Jak wybrać niszę: 5 Rozważania
Znalezienie swojej niszy może być mylące przy tak wielu dostępnych opcjach. Oto pięć pytań, które możesz sobie zadać, aby wybrać idealną niszę:
1. Co już wiesz?
Wybór niszy polega na specjalizacji w określonej dziedzinie. Czy jest coś, co już wiesz, co możesz wykorzystać? Czym się interesujesz?
Być może będziesz musiał trochę pogrzebać, aby zrozumieć, czego możesz użyć w freelancingu.
Pamiętać: Nie musisz być wiodącym na świecie ekspertem w niszy niezależnej, aby w niej pracować. Możesz pomyśleć, że musisz być w czymś profesjonalistą. Ale dużo się uczysz w pracy.
Im więcej piszesz, tym więcej się nauczysz, więc póki masz Niektóre praktyczna wiedza, będziesz złoty.
Załóżmy na przykład, że studiowałeś psychologię w szkole. To staje się Twoją przewagą konkurencyjną. Następnie możesz znaleźć się w niszy lub pozostać szeroką w niszy „psychologii” wraz z określoną usługą, którą zdecydujesz się zaoferować.
Albo załóżmy, że zawsze interesowałeś się technologią i byłeś na bieżąco z pojawiającymi się nowymi technologiami. Mogło to być tylko zainteresowanie i niekoniecznie chodziłeś z tego powodu do szkoły. Ale masz już (a) zainteresowanie i (b) wcześniejszą wiedzę w tej dziedzinie.
2. W czym jesteś dobry?
Do tej pory masz listę branż lub tematów, o których wiesz. Następnie musisz wybrać usługę. Co takiego możesz już zrobić?
Na przykład, jeśli miałeś pracę w księgowości lub księgowości, jest to coś, co możesz już robić. Lub możesz być dobry w programowaniu i możesz stać się lepszy.
3. Co lubisz robić?
Może to zabrzmieć banalnie, ale nie możesz robić rzeczy, którymi absolutnie gardzisz, zwłaszcza gdy wybierasz trasę solopreneur. Kiedy pracujesz na własną rękę i nie masz komu się zgłosić, łatwo możesz wpaść w rutynę.
Zastanów się więc, w jakich usługach i branżach chciałbyś pracować. nie musisz Miłość to, ale wszystko, co możesz zrobić bez nienawiści w każdy poniedziałkowy poranek, zadziała.
4. Czy jest na to rynek?
Kiedy już wiesz, w czym jesteś dobry i co lubisz robić, musisz zbadać rynek. Jak duży jest rynek? Ile płacą?
Być może spodoba ci się pomysł napisania o produkcji mydła brokatowego, ale czy istnieje rynek, który utrzyma w tym karierę? Czy jest wystarczająco dużo marek, które będą potrzebować Twojej pomocy?
Możesz przejść do Upwork, Fiverr lub LinkedIn, aby wyszukać usługę. To mówi, czy ludzie szukają freelancerzy:
5. Czy mogę dowiedzieć się więcej na ten temat?
Czy jest miejsce i zasoby, aby dowiedzieć się więcej o niszy? Czy są dostępne książki, blogi i kursy, które dadzą ci lepszy wgląd?
Nisza polega na znalezieniu złotego środka między twoimi zainteresowaniami a potrzebami rynku. Będziesz musiał zbadać i rozejrzeć się, ale kiedy już to znajdziesz, będzie warte spędzonego czasu.
Jeśli nadal masz wątpliwości co do wyboru niszy, stworzyłem dogłębną mapę drogową, dzięki której możesz łatwo wybrać niezależną niszę i stworzyć swojego awatara klienta.
Możesz weź to tutaj.
5 Wskazówki dotyczące wyboru dochodowej niszy dla freelancingu
Oto pięć wskazówek, których możesz użyć, aby wybrać niszę, która dobrze ci się opłaca, nie wyczerpując cię:
1. Połącz dwa swoje zainteresowania, aby znaleźć dochodową niszę
Załóżmy, że interesujesz się branżą oprogramowania i edukacją. Zamiast wybierać jedną z dwóch opcji, połącz je i znajdź firmy z branży ed-tech. To wyróżni Cię na rynku.
Kiedy połączysz dwie swoje specjalizacje, zazwyczaj (technologia) + (zainteresowania), odkryjesz, że odkryłeś kopalnię złota firm, które dobrze płacą i jesteś dla nich idealnym usługodawcą, ponieważ masz bardzo specyficzną wiedzy, która obejmuje obie branże.
2. Baw się w kilku różnych niszach
Zamiast wybierać niszę zaraz po rozpoczęciu freelancingu, spróbuj pracować przez jakiś czas w różnych niszach. To da ci wyobrażenie o tym, co lubisz, a czego nie.
Jeśli wybierzesz niszę sztywno od samego początku, zawsze możesz mieć wrażenie „co by było, gdyby” w odniesieniu do innej niezależnej niszy. Mając bogate doświadczenie w pracy w różnych branżach, będziesz wiedział, co jest dla Ciebie najlepsze.
3. Szukaj konkurentów
Konkurenci nie są tak źli, jak się wydaje. Posiadanie konkurencji oznacza, że ludzie już otrzymują wynagrodzenie za świadczenie usług w tej niszy – oni już zweryfikowali Twój pomysł.
Możesz pójść o krok dalej i zbadać średnie stawki projektów, które uzyskują freelancerzy. Możesz to zrobić, wyszukując swoją usługę i branżę na Upwork lub Fiverr. Jeśli ceny są wystarczająco wysokie, to znowu dobry znak.
Na przykład, gdy wyszukujesz „pisarz B2B” w Upwork, znajdziesz stawkę godzinową innych freelancerów i łączną kwotę, jaką zarobili do tego momentu.
Jeśli jednak wybierzesz niszę i nie znajdziesz wielu osób świadczących żądaną usługę, może to być znak, że musisz ponownie ocenić niszę, którą wybrałeś.
4. Badaj trendy i jedź na fali
Jeśli nie możesz zdecydować się na niezależną niszę, znajdź branże zyskujące na popularności z potencjałem wzrostu. Jeśli popyt szybko rośnie, nie będzie tak szybko podaży freelancerów. Jeśli możesz popracować nad pozycjonowaniem się jako ekspert i jeździć na fali, może to okazać się całkiem lukratywne.
Ale skąd wiesz, które branże rosną?
Możesz użyć Google Trends aby zobaczyć, jak popularność słowa kluczowego wzrosła w czasie. Jeśli jest w trendzie wzrostowym, jest to znak, że nadal możesz płynąć na fali.
5. Przeprowadź 30-dniowy eksperyment
Gdy tylko znajdziesz niezależną niszę, przeprowadź eksperyment, aby zdobyć pierwszego płacącego klienta w ciągu 30 dni.
Celem tego jest jak najszybsze zweryfikowanie Twojego pomysłu, a także sprawdzenie, czy pasujesz do niszy.
Aby to zrobić, oznacz swoje profile w mediach społecznościowych i stronę internetową, aby pozycjonować się jako specjalista. To tak proste, jak zmiana LinkedIn i Twitter sekcje „o”, aby porozmawiać o tym, co robisz. Na przykład „Piszę tekst reklamy dla marek z branży ed-tech”.
Nie komplikuj tego zbytnio. Chodzi o to, aby zobaczyć, ilu klientów zyskujesz, i przetestować potencjał niszy.
Być może będziesz musiał biec 2-3 takich eksperymentów, aby znaleźć „jedyną” niszę. Alternatywnie możesz również wybrać 2-3 niszach jednocześnie i skupić się na jednoczesnym pozyskiwaniu dla nich klientów.
Jak zmienić swoją niezależną niszę
Pamiętaj, że wybierając niszę, nie jesteś z nią związany przez całe życie. Nisza jest płynna, podobnie jak rynek.
Zrobienie tego za drugim razem jest łatwiejsze, więc nie martw się, jeśli twoja obecna nisza nie jest dla ciebie najlepsza. Wykonaj te cztery proste kroki, aby zmienić swoją niszę:
1. Twórz próbki w nowej niszy
Tak jak za pierwszym razem, powinieneś mieć trochę pracy do zaprezentowania, gdy przedstawiasz potencjalnych klientów. Chociaż masz już próbki z poprzedniej pracy, mogą one nie odzwierciedlać dokładnie twoich możliwości pracy w nowej niszy.
Ponadto, jeśli masz odpowiednie próbki w swojej niezależnej niszy, zawsze łatwiej jest przekonać potencjalnych klientów do zlecenia Ci projektu.
Staje się to jeszcze ważniejsze, jeśli zmieniasz swoją usługę, a nie tylko zmianę branży. Załóżmy na przykład, że chcesz przejść od copywritingu do biegania Facebook reklamy. W tym przypadku będziesz Posiadać stworzyć nowe portfolio, aby pokazać swoje umiejętności w bieganiu Facebook reklamy.
Porada profesjonalisty: Możesz zatrudnić jednego lub dwóch klientów beta, w których pracujesz za niższą cenę niż zwykle, aby uzyskać wstępny projekt i bardzo ważne referencje. Pomoże Ci to również udoskonalić proces pracy i lepiej zrozumieć, co obejmuje nowy obszar specjalizacji.
2. Zmień markę swojej witryny i profili w mediach społecznościowych
Zmień swoje profile w mediach społecznościowych i stronę internetową, aby wyjaśnić swoją obecną niszę.
Niech to będzie tak proste, jak „Robię X za Y”, aby przekazać swoją propozycję wartości potencjalnym klientom. Ten krok jest ważny, ponieważ jeśli przedstawiasz się jako menedżer reklam, ale Twoja strona docelowa opisuje Cię jako copywritera, zdezorientujesz potencjalnych klientów i osłabisz swój autorytet.
Co więcej: jeśli użyjesz właściwych słów kluczowych i odpowiednio zoptymalizujesz swoją witrynę, możesz z czasem uzyskać przychodzące leady.
3. Pochwal klientów w Twojej nowej niszy
Teraz, gdy masz już odpowiednie próbki i zmienioną markę witryny, możesz przyciągać klientów do swojej nowej niezależnej niszy. Podejmij 30-dniowe wyzwanie, w którym codziennie przedstawiasz potencjalnych klientów i zdobywasz nowego klienta w ciągu 30 dni.
Jeśli jesteś zdezorientowany i nie wiesz, od czego zacząć, weź udział w bezpłatnym szkoleniu, w którym dam ci moje 4-stopniowy system pozyskiwania kolejnych trzech klientów.
4. Zbierz referencje i powtórz proces
Pierwszy klient w Twojej nowej niszy niezależnej może nie zapłacić tak dużo. Ale pierwsze świadectwo i studium przypadku bardzo pomogą ci w zdobyciu drugiego klienta.
Dlaczego?
Świadectwo klienta pokazuje społeczny dowód jakości Twojej pracy. Pomaga to również przyszłemu potencjalnemu zaufać ci bardziej.
Po uzyskaniu drugiej opinii uzyskanie trzeciego projektu staje się jeszcze łatwiejsze. Zdobądź trzeci i teraz możesz łatwo zdobywać klientów w swojej niszy.
Gdy będziesz pracować nad większą liczbą projektów, Twoje umiejętności będą coraz bardziej wyrafinowane i powoli staniesz się „ekspertem” w swojej niszy.
Twoja kolej! Gotowy, aby znaleźć swoją niezależną niszę?
Wybór niszy nie jest tak skomplikowany, jak się wydaje. Ostatecznie chodzi o to, co potrafisz robić dobrze, co lubisz robić i czy dostaniesz za to zapłatę.
Najlepsze jest to, że możesz zmienić niszę, jeśli ci nie służy, i znaleźć idealną niszę metodą prób i błędów. Po wybraniu niszy rozpocznij prezentację i pozwól rynkowi zweryfikować swój pomysł.
Nie wiesz, jak pozyskiwać i pozyskiwać klientów? Obejrzyj moje bezpłatne szkolenie tutaj, gdzie uprościę Ci ten proces i dam Ci system do utrzymania stałego przepływu klientów.