Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Kompletny przewodnik: Używanie magii koloru do inf…

Kompletny przewodnik: Używanie magii koloru do inf...

Błękit nieba, karmazynowy zachód słońca, szmaragd drzew i bogate kolory natury oczarowują nas za każdym razem, gdy je widzimy, napełniając nas emocjami, pasją i mocą.

Co więcej, te same kolory wpływają na nas na wiele innych sposobów, o których każdy projektant musi wiedzieć. Kolory mogą zmieniać nasz nastrój, wpływać na podejmowanie decyzji oraz zmieniać nasze nawyki zakupowe i wzorce wydatków. Dobrzy marketerzy wiedzą, jakich kolorów użyć w identyfikacji swojej marki, projekcie produktu i logo firmy.

Dlatego nigdy nie należy lekceważyć psychologii kolorów z punktu widzenia projektowania i marketingu.

Dlaczego kolory na nas wpływają?

Te psychologiczne skutki kolorów są głęboko zakorzenione w naszej nieświadomości i wiążą się z starożytnymi początkami ludzkości i znaczeniem dla niej kolorów. Dodatkowo na przestrzeni dziejów kolory odgrywały kluczową rolę, a skojarzenia, jakie stworzyli nasi przodkowie, utrwaliły się w naszej zbiorowej kulturze.

W tym artykule przyjrzymy się psychologicznemu działaniu każdego koloru, niezależnie od tego, czy jest to człowiek starożytny, czy historia koloru, i wyjaśnimy, dlaczego kolory wpływają na nas w taki a nie inny sposób. Świadomość tego sprawi, że wszyscy będziemy lepszymi projektantami i marketerami, gdy zrozumiemy ich wpływ na naszych odbiorców.

Zacznijmy więc.

Po pierwsze, należy pamiętać, że w brandingu i projektowaniu nie ma dobrego ani złego koloru – użycie koloru w niewłaściwym kontekście wywołuje złe skojarzenia i zmienia sposób harmonii kolorów.

Innymi słowy, wszystkie kolory możemy wykorzystać w brandingu i wywołać inne skojarzenia, jednak jako projektanci i marketerzy powinniśmy zdawać sobie sprawę z przekazu koloru.

Zacznijmy od momentu, w którym rozpoczęły się badania nad kolorem – od koła kolorów odkrytego i wynalezionego przez Izaaka Newtona w 1666 roku.

Newton widział, jak pryzmat dzieli wiązkę białego światła na znane nam dzisiaj koło kolorów – 6 podstawowych kolorów: czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy. Istnieje 16 milionów kolorów, tonów i odcieni, ale te podstawowe kolory były początkiem naszego zrozumienia samego koloru.

Czerwony – pasja, miłość i złość

W przeszłości czerwony był kolorem znaczącym. Po zidentyfikowaniu czerni i bieli (jasnej i ciemnej), kolor czerwony jest najbardziej symbolicznym kolorem starożytnych cywilizacji.

Czerwień jest żywa i orzeźwiająca, wywołuje podekscytowanie i intensywność i należy do rodziny kolorów ciepłych, symbolizujących pasję i przyjemność.

Kolor czerwony ma jednak negatywne konotacje i symbolizuje niebezpieczeństwo, agresję i dyskomfort.

Dlaczego kolor czerwony ma różnorodne konotacje?

Zacznijmy od czerwieni jako symbolu niebezpieczeństwa przemocy. Aby lepiej to zrozumieć, postawmy się z powrotem na miejscu starożytnego człowieka; w brutalnym, burzliwym i plemiennym krajobrazie czerwień kojarzyłaby się z krwią, konfliktem z naszymi plemionami lub dzikimi zwierzętami w naturze.

Widzieć czerwień w tamtych czasach oznaczało widzieć krew współplemienny. Dlatego czerwień symbolizuje niebezpieczeństwo – utratę krwi i sił życiowych. Jednocześnie, gdy ludzie zachowują się agresywnie, ich twarze często się rumienią, co jest kolejną oznaką niebezpiecznej sytuacji.

Skojarzenie czerwieni z kolorem krwi może mieć także odwrotne znaczenie – może symbolizować życiodajne źródło pożywienia. Starożytna ludzkość zwykła polować w poszukiwaniu pożywienia, a przygotowując i jedząc pożywne mięso zwierzęcia, widziała jego czerwoną krew i mięśnie, wiedząc, że to utrzyma plemię.

Badania wykazały, że połączenie czerwieni i żółci powoduje, że współcześni ludzie są głodni. Właśnie dlatego wiele marek fast foodów używa koloru czerwonego do projektowania swoich logo, opakowań i powiązanych materiałów marketingowych.

Wyobraź sobie znowu siebie jako starożytnego człowieka – siedzącego z plemieniem, z czerwonym mięsem w dłoniach i żółtym, życiodajnym słońcem nad tobą. Symbolizowało to życie i starożytny człowiek korzystał z każdej okazji, aby jeść i się odżywiać. Ten starożytny instynkt wciąż jest w nas wszechobecny, a kiedy widzimy te kolory, czujemy, że nadszedł czas, aby skorzystać z okazji i się nakarmić.

Wiele firm, na przykład McDonald’s, Red Robin, Kellogg’s i Coca-Cola, używa koloru czerwonego w swoich logo dla tych konkretnych atrybutów.

Czerwień była używana w strojach bizantyjskich, aby pokazać status i bogactwo. To skojarzenie zostało przekazane naszemu pokoleniu, dzięki czemu kolor czerwony oznacza status i autorytet. Obecnie wiele firm, takich jak Netflix, Time i Pinterest, używa koloru czerwonego do oznaczania statusu.

Ponadto kolor czerwony może mieć różne znaczenia w zależności od kultury. Na przykład w kulturze indyjskiej symbolizuje małżeństwo – kobiety noszą czerwoną hennę lub sindoor, aby zasygnalizować, że są zamężne. W Chinach kolor czerwony symbolizuje szczęście i płodność, a małe czerwone koperty wręczane są podczas chińskiego Nowego Roku jako znak szczęścia w nowym roku.

Tajlandia zaznacza każdy dzień tygodnia innym kolorem, a niedzielę zaznacza kolorem czerwonym. Odwrotnie jest w przypadku kultur afrykańskich, gdzie kolor czerwony oznacza śmierć i smutek.

Żółty – szczęście, nadzieja i spontaniczność

Żółty to kolor słońca i złota oraz intensywny, ciepły i energetyczny kolor szczęścia. Historycznie rzecz biorąc, żółty jest uważany za jeden z pierwszych kolorów stosowanych w prehistorycznej sztuce jaskiniowej ze względu na łatwość uzyskania pigmentu z gliny.

Starożytni Egipcjanie szeroko używali tego koloru ze względu na jego skojarzenie ze złotem, uważając go za wieczny i niezniszczalny.

Żółty ma wszystkie te skojarzenia, ponieważ jest najbardziej widocznym kolorem widma, kolorem życiodajnego słońca, symbolizującym energię, promieniujące ciepło, moc i piękno.

Żółty sygnalizuje szczęście i radość dla marki, ponieważ jest używany w logo Snapchata i Mcdonald’s. Służy do przyciągania uwagi i może być używany do znaków awaryjnych i ostrzegawczych. Jeśli więc chcesz szybko zwrócić na siebie uwagę, użyj koloru żółtego.

Firmy korzystają z jej potężnych skojarzeń, aby przyciągnąć uwagę, takich jak Denny’s, Best Buy, Forever 21, Cheerios i Nikon, żeby wymienić tylko kilka.

Oczywiście żółty ma również negatywną konotację – może reprezentować tchórzostwo, zdradę, a nawet chorobę. Dzieje się tak dlatego, że w materiałach toksycznych możemy znaleźć żółte pigmenty.

Żółty ma również różne znaczenia w różnych kulturach. W Azji kolor żółty symbolizuje królewskość i odwagę. Podczas gdy na Bliskim Wschodzie jest postrzegany jako kolor żałoby i żalu.

Niebieski – zaufanie, lojalność i pewność

Niebieski to kolor bezchmurnego nieba, kojarzony także z czystą wodą – symbolizuje życie i wolność; i jest jednym z fundamentów świata. Z tego powodu niebieski uspokaja nas i symbolizuje stabilność, pewność siebie, lojalność i zaufanie. Może przekazywać cechy solidności, zdrowia i niezawodności.

Z perspektywy starożytnego człowieka niebo należało do najbardziej stabilnych elementów, jakie widział. Bez względu na chmury i deszcze, zawsze było tam jako bóstwo opiekujące się światem.

W tym samym czasie niebo i błękit rozciągały się daleko za horyzontem. To musiało wydawać się nieskończoną, nieograniczoną przestrzenią – nic dziwnego, że wszyscy myślimy o wolności.

Niebieski jest używany w brandingu, aby wyrazić pewność, lojalność i stabilność. Symbolizuje harmonię i niezawodność, a wiele firm kojarzy go z zaufaniem, niezawodnością i pewnością siebie przy tworzeniu tożsamości marki, logo i innych elementów projektu. Przykładami są Ford, American Express, Twitter, Facebook i Oral-B.

Oczywiście kolor niebieski ma negatywne konotacje, co może wskazywać smutek i depresja. Ale dlaczego tak jest?

Zastanów się, jak starożytny człowiek postrzegałby czas zimowy: wszystko jest niebieskie, zimne i zamarznięte. Brakowało ciepła, światła i źródeł pożywienia podczas tych zimowych miesięcy. W tamtych czasach błękit oznaczał śmierć, rozpacz i cierpienie.

Podobnie jak inne kolory, niebieski może mieć różne konotacje, w zależności od różnych kultur. Na przykład, chociaż kolor niebieski oznacza męskość w Ameryce Północnej i Europie, reprezentuje kobiecość w Chinach i niektórych częściach Wschodu,

W innych częściach Azji i kultury hinduskiej kolor niebieski oznacza nieśmiertelność (częściowo ze względu na jego związek z bogiem Kryszną).

Tradycyjnie w niektórych częściach Europy kolor niebieski ma znaczenie regionalne. Na Ukrainie oznacza uzdrowienie; w miejscach takich jak Turcja czy Grecja noszony jest w celu ochrony przed złem.

Zielony – Harmonia, zdrowie i natura

Zielony znajduje się pośrodku spektrum, dzięki czemu jest kolorem zrównoważonym. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że oko odbywa podróż przez widmo, jest to punkt, w którym oko odpoczywa, siedząc w uspokajającym cieniu wierzby.

Historycznie rzecz biorąc, zieleń symbolizuje wzrost, dobrobyt, naturę i zdrowie. Dla starożytnego człowieka oznaczało to początek nowego sezonu wegetacyjnego wiosny (okresu odrodzenia). Widzenie rosnącej roślinności oznaczało, że ciężka zima dobiegła końca, a świat był gotowy do ponownego rozpoczęcia wzrostu! Starożytny człowiek mógł odpocząć i poczuć się pewnie, wiedząc, że świat ponownie zaspokoi jego potrzeby.

Zieleń jest również silnie kojarzona z pieniędzmi, co wynika z jej niedawnego zastosowania. Mimo to odzwierciedla te same cechy wzrostu i dobrobytu, z którymi był kojarzony wcześniej. W marketingu i brandingu kolor zielony jest używany w przypadku produktów naturalnych, a logo marek oznacza wzrost, spokój i dobrobyt.

Wiele marek związanych z żywnością i naturą wykorzystuje związek ekologii ze wzrostem, np. Whole Foods Market, Animal Planet, MorningStar Farms i Tropicana.

Jednocześnie zieleń ma również negatywną konotację i często kojarzy się z chorobą. Bajki często opowiadają także historię Zielonego Ogra lub potwora.

Po pierwsze, gdy starożytny człowiek był chory, a członek plemienia zjadł coś trującego, wymiotował i był chory. Bladość ich twarzy często zmieniała się w zielonkawy odcień. Z tego powodu kolor jest również kojarzony z chorobą.

Po raz kolejny, podobnie jak w przypadku wszystkich kolorów, znaczenie zieleni może się zmieniać w zależności od lokalizacji. Na przykład w Meksyku (jak pokazano na fladze) kolor zielony reprezentuje wolność i niezależność; w kulturze islamu kolor zielony ma szczególne znaczenie i symbolizuje Proroka Mahometa.

Aby pokazać daleko idące różnice między kulturami, zieleń reprezentuje niewierność w kulturach Dalekiego Wschodu, co oznacza, że ​​noszenie zielonych kapeluszy symbolizuje zdradę ich żon.

Czarny – moc, elegancja i wyrafinowanie

Klasyczny czarny kolor ma wiele różnych konotacji. Przynosi tajemnicę i urok, oznacza wyrafinowanie, moc i wiedzę, a także może budzić strach. Bardzo przemawia do nastolatków i ruchów kontrkulturowych; i mocno wyróżnia się w porównaniu z innymi kolorami, dodając dramatycznego akcentu.

Skąd biorą się te wszystkie emocje i uczucia związane z czernią?

Jeśli chodzi o strach, urok i tajemnica pochodzą z odwiecznego strachu przed ciemnością. Kiedy wpatrujemy się w noc lub ciemność, mamy poczucie nieznanego, które czai się w ciemności. Ekscytuje nas oczekiwanie na to, co wyłoni się z tej ciemności.

Czerń to także brak koloru i można ją określić jako kolor „buntowniczy”. Napiera na inne kolory; jest inny i wyjątkowy. I dlatego kojarzy się z buntowniczymi ruchami kontrkulturowymi, z rewolucyjnym duchem nastolatka.

Jednocześnie to poczucie wyjątkowości przekłada się na czerń oznaczającą prestiż, przeżycie czy logo firmy, które jest nietypowe. W połączeniu z innym wyjątkowym kolorem, takim jak złoto, może dawać silne poczucie luksusu i mocy.

Firmy używają koloru czarnego w swojej tożsamości marki, logo i innych materiałach marketingowych, kojarząc go z wyjątkowością i wyrafinowaniem. Niektóre potężne marki używające czerni to Gucci, Chanel, Prada i wiele mediów, takich jak BBC i The New York Times.

Oczywiście, podobnie jak inne kolory, czerń ma bardzo negatywną stronę, a nadmierne użycie może wywołać poczucie mroku i protestu. Tak jak nasi starożytni przodkowie widzieli ciemne chmury na niebie, nadmierne użycie czerni i szarości wywołuje uczucie lęku i depresji.

Po raz kolejny czerń ma różne znaczenia, które zmieniają kulturę po kulturze – na przykład w Ameryce Łacińskiej czerń kojarzy się z męskością, ale w Chinach oznacza bogactwo, podczas gdy w Tajlandii reprezentuje zło. Na Bliskim Wschodzie kolor czarny ma podwójne znaczenie: żałoby i odrodzenia.

Biały – czystość, spokój i prostota

Najczystszy z kolorów, biały symbolizuje niewinność, spokój i sukces. Symbolizuje świeżość, odnowę i powagę. Przyjrzyjmy się jeszcze raz naszym pradawnym ojcom jaskiniowcom i zadajmy sobie pytanie: gdzie widzieliby kolor biały?

Przeważnie widzieli biel w chmurach, czyste białe słupy w powietrzu i nie widzieli nic poza śniegiem i kilkoma kwiatami. Skały, góry, pola, zwierzęta i one same zostałyby zniszczone przez żywioły i nie lśniłyby bielą.

Zatem dla nich biały był kolorem wyjątkowym, podobnie jak czarny. Wiszenie w niebiosach na chmurach byłoby czymś, do czego dążyli lub co podziwiali. Chmury nie zostały dotknięte zniszczeniem żywiołów – były czyste, proste i oznaczały wzniosłe cele do osiągnięcia.

Biel ma też negatywną konotację – jej nadmiar może być odebrany klinicznie i nieczule. Dlatego też, podobnie jak czerń, biel jest używana w równowadze z innymi podnoszącymi na duchu kolorami, aby przekazać przesłanie czystości, nie sprawiając wrażenia pozbawionego emocji.

Apple to jeden z najbardziej znanych przykładów wykorzystania bieli w tożsamości marki, brandingu i logo, w pełni wykorzystując jej związek z wyjątkowością.

W zależności od kultury biel jest także kolorem o czasami przeciwstawnych znaczeniach. Na przykład w niektórych częściach Azji i kultury wschodniej biały jest kolorem śmierci, bezpłodności i żałoby; ale symbolizuje wysoką rangę i status w Egipcie. A w Ameryce Łacińskiej kolor biały symbolizuje pokój.

Fioletowy – mądrość, królewskość i tajemniczość

Fiolet nie jest powszechnie stosowany w brandingu i projektowaniu, ponieważ jego reputacja jest czasami kontrowersyjna. Można go postrzegać jako kolor duchowy, magiczny, kapryśny, inni postrzegają go ze szlachetnością, a jeszcze inni jako przytłaczający i destrukcyjny.

Skąd w naszej historii biorą się te skojarzenia? Jeśli chodzi o naszych starożytnych ludzi, fioletowy był kolejnym rzadkim, wyjątkowym kolorem. Nie było go obficie i pojawiał się jedynie w postaci pączkujących kwiatów wiosną i latem. A nawet wtedy znalezienie go mogło być trudne. Być może dotyczyło to ptaków, które przelatywały wysoko nad naszymi starożytnymi braćmi.

Fiolet jest wyjątkowy w swoim spektrum, ponieważ leży pomiędzy ciepłą czerwienią a chłodnym błękitem, dzięki czemu jest jednocześnie chłodny i ciepły.

Kojarzony był z naturą, ale nie w takim stopniu jak zieleń – był to kolor natury osiągający wyższy, wzniosły status, zielonych roślin wyrastających na coś pięknego i niepowtarzalnego. Wszystko to sprawia, że ​​fiolet reprezentuje duchową świadomość, równowagę i mądrość.

Historycznie rzecz biorąc, fioletowe pigmenty były drogie w produkcji, więc kolor był rzadki i dostępny tylko dla osób o wysokim statusie. Z tego powodu fiolet pozostał symbolem królewskości i szlachty, co prowadzi do przypisywania temu kolorowi negatywnych uczuć snobizmu, egotyzmu i ucisku.

Podczas tworzenia projektów stron internetowych i materiałów marketingowych kilka firm używa koloru fioletowego, aby wykorzystać kapryśne i królewskie konotacje, np. Cadbury Chocolates, Wonka i Hallmark.

W projektowaniu marki fiolet dobrze sprawdza się w przypadku marek o charakterze duchowym, religijnym lub terapeutycznym, a także marek kapryśnych, magicznych (takich jak zabawne jedzenie). Może również oznaczać wysoki status (szczególnie w połączeniu z kolorem takim jak złoty).

Pomarańczowy – kreatywność, ekstrawagancki i żywy

Pomarańcz należy do grupy ciepłych, ziemistych barw i symbolizuje zdrowie, ambicję, witalność i optymizm. Dla naszych przodków był to widok pod wieloma względami powszechny – w glebie występowałby pomarańczowy odcień; i widziane w pożarach, na zwierzętach, kwiatach i w wielu różnych miejscach. W ten sposób pomarańczowy był postrzegany jako kolor życiodajny, pozytywny i żywy.

Pomarańczowy w zatłoczonych miejscach, takich jak centra handlowe, teatry czy restauracje, ze względu na jego związek z witalnością i niezagrażającą przyrodą. Doprowadziło to do tego, że kolor często komunikuje przystępność cenową (jego powszechność w naturze) lub przygodę (jest częścią tętniącego życiem otoczenia).

Różne marki wykorzystują te skojarzenia, aby wskazać tę przystępność cenową lub poczucie zabawy i przygody, na przykład Amazon, Fanta Orange, motocykle Harley Davidson i przeglądarka Firefox.

Pomarańczowy może kojarzyć się nie tylko z ciepłem i szczęściem. Wiemy, że to uniwersalny kolor na Halloween; to jednak coś więcej. Na Bliskim Wschodzie pomarańcza może oznaczać żałobę; w kulturach azjatyckich można go nawet uznać za kolor święty (jak w kulturach indyjskich) lub kolor odwagi i miłości (jak w Japonii).

Różowy – zabawa, troska i współczucie

Różowy we współczesnej kulturze kojarzy się z kobiecością, zabawą, zabawą i słodyczą (często widać to w logo słodkich produktów, takich jak lody i pączki), a obecnie często jest używany w przypadku kobiet.

Ale Pink nie zawsze taki był.

Ponieważ różowy jest tak intensywnym i żywym kolorem, początkowo był postrzegany jako kolor odpowiedni dla małych chłopców. Działo się tak dlatego, że czerwień (która dziś kojarzy się także z kobietami) była postrzegana jako kolor męski (ponieważ także jest solidny i żywy), a różowy był postrzegany jako towarzysz małych chłopców.

Nawet w Japonii kolor różowy kojarzy się z męskością – różowe drzewa wiśni symbolizują poległych japońskich wojowników. Jednak dziś różowy może promować niewinność, dziewczęcość, pielęgnowanie, miłość i delikatność, wskazując na zabawę i energię.

Wiele marek używa skojarzeń z różem, aby pokazać swoje poczucie kobiecości lub zabawy (a czasem jedno i drugie), jak na przykład Barbie, Baskin Robbins czy Taco Bell.

W innych kulturach róż nie ma tak wielu znaczeń, jak mogłoby się wydawać – w Ameryce Łacińskiej nie budzi żadnych ścisłych skojarzeń i jest używany jako kolor budynków. Na Bliskim Wschodzie również nie ma specjalnego znaczenia, a nawet w Chinach nie ma tradycyjnej konotacji.

Brązowy – wygoda, stabilność i Niezawodny

Brązy (i beże) uważane są za kolory neutralne – nie oddziałują silnie na nasze emocje i często wykorzystywane są w aranżacji wnętrz jako kolory tła. Powód jest oczywisty, gdy ponownie pomyślimy o naszych jaskiniowcach – przodkowie, którzy widzieli wszędzie brąz, niemal bez przerwy. Skały, ziemia, gleba, zwierzęta, owady, góry, drzewa, prawie wszystko miało odcień brązu.

I tak stało się dla nich tym, czym jest nadal dla nas – tłem. Nie było to ani wyjątkowo pozytywne, ani wysoce negatywne. Było tego tak dużo, że nie miało żadnych szczególnych konotacji.

Historycznie rzecz biorąc, klasy niższe i barbarzyńcy nosili brąz już od starożytnego Rzymu. W średniowieczu franciszkańscy mnisi nosili brąz, aby pokazać swoje ubóstwo i pokorę.

W dzisiejszych czasach brąz zostaje odrodzony i przemianowany – jest obecnie symbolem natury, zdrowia i produktów organicznych; jego konotacja historyczna zostaje zastąpiona wieloma pozytywnymi atrybutami.

Jednak z tych wszystkich powodów brąz nie jest często używany jako intensywny kolor w projektach marki – po prostu nie ma takiej mocy jak inne kolory, chyba że wymagane jest szczególne skojarzenie zdrowotne lub naturalne. Można go używać jako koloru akcentującego lub do podkreślenia różnych kolorów, ale sam brąz nie jest wystarczająco mocny, aby podkreślić markę.

Mimo to kilka firm używa koloru brązowego w swoich markach, aby podkreślić swój związek z produktami organicznymi i naturalnymi, takimi jak Ugg czy Cotton.

Brown ma różne konotacje na całym świecie. W Ameryce Łacińskiej brązowy jest postrzegany jako kolor pełen dezaprobaty, który może spowodować gwałtowny spadek sprzedaży, podczas gdy w niektórych kulturach Azji i Wschodu reprezentuje żałobę.

Wniosek

Widzimy więc, jak każdy kolor może wywoływać określony zestaw emocji. Jako projektanci powinniśmy więc poświęcić czas na rozważenie tych różnych implikacji, decydując się na paletę brandingu.

Wiele osób wybiera kolor marki ze względów estetycznych, nie myśląc o jego głębokim wpływie na umysł i ukrytej zdolności do zmiany nastroju i wzorców zachowań.

Zatem jako projektant, zamiast po prostu losowo wybierać kolor, zastanów się, jak ten kolor wpłynie na klientów, klientów marki.

Popularne marki rozumieją siłę koloru i wykorzystują ją w każdym elemencie swojego biznesu. Nawet jeśli będą musieli zmienić wzór w swoim niestandardowe strony internetowezawsze starają się zachować swoje podstawowe kolory.

Zadbaj o to, aby marka i logo pokrywały się z ideałami firmy, a klienci reagowali emocjonalnie, wykorzystując i zapamiętując to, o czym tu rozmawialiśmy.

Miłego projektowania!