Asertywna komunikacja to umiejętność wyrażania myśli, uczuć i opinii w sposób bezpośredni i łatwo zrozumiały, jednakże bez agresji i braku szacunku. To umiejętność wyrażania myśli, uczuć i opinii w sposób zrozumiały dla innych. Wszystko jest bezpośrednie, ale pełne szacunku, nie pomijając emocji słuchaczy.
Pewność siebie. Każdy, kto jest częścią świata korporacji, z pewnością słyszał to określenie lub jego odmianę. Ale czy naprawdę wiesz, co on ma na myśli?
Jeśli masz pytania dot czym jest asertywna komunikacja i jak zastosować to w praktyce, czytaj dalej artykuł, który zawiera koncepcję, przykłady i proste wskazówki, jak wyrazić siebie w bardziej bezpośredni sposób.
Czym jest asertywna komunikacja?
TO Słownik Priberama definiuje przymiotnik asertywny jako: „wyrażający coś pewnie, bezpośrednio i bez wahania”.
Asertywna komunikacjaoznacza zatem zdolność wyrażania myśli, uczuć i opinii w sposób zrozumiały dla innych. Wszystko jest bezpośrednie, ale pełne szacunku, nie pomijając emocji słuchaczy.
Dotyczy to nawet rozmów, które mogą wydawać się trudne, takich jak proszenie o przysługę lub jej odmawianie.
Czy bycie asertywnym wiąże się z posiadaniem racji?
Przed kontynuowaniem należy rozwiać powszechne błędne przekonanie.
W świecie korporacji wiele osób rozumie asertywność jako synonim posiadania racji. Jednak asertywność, jak widzieliśmy, to cecha wyrażania siebie z pewnością i bez wahania.
Innymi słowy, nie ma to nic wspólnego z tym, czy mamy rację, czy nie, ale raczej z formą komunikacji. Dlatego jeśli chcesz na przykład powiedzieć, że pewne dane są poprawne, powiedz, że są dokładne lub dokładne.
Dlaczego warto wiedzieć, jak wyrażać się asertywnie?
W środowisku korporacyjnym posiadanie asertywnych specjalistów jest niezbędne. TO asertywna komunikacja Jest to umiejętność, której firmy często poszukują u kandydatów do pracy, szczególnie wśród tych, którzy ubiegają się o stanowiska kierownicze.
Dzieje się tak dlatego, że czynności takie jak dawanie informacje zwrotne a delegowanie zadań jest częścią codziennego życia każdego menedżera.
Ponadto w firmach głównymi wąskimi gardłami są problemy z komunikacją. Kiedy informacje nie są przekazywane we właściwy sposób, pojawiają się problemy w relacjach, w realizacji zadań i dostosowaniu żądań, co może zaszkodzić wydajność i zakres wyników.
Ale korzyści z asertywna komunikacja nie ograniczają się do życia zawodowego. Rozwijając tę umiejętność, łatwiej jest także rozmawiać z rodziną i przyjaciółmi, redukując stres.
TO asertywna komunikacja Pozwala nakładać ograniczenia bez alienowania ludzi i powodowania urazy. Chociaż wiele osób uważa, że powoduje to konfrontacje, w rzeczywistości wzmacnia więzi.
Zrozumienie różnych rodzajów komunikacji
Komunikację między ludźmi można podzielić na pewne kategorie. Oprócz asertywna komunikacjamamy 3 inne najpopularniejsze typy:
- pasywny
- agresywny
- pasywno-agresywny
Wiele osób myli asertywność z agresywnością. Ale tak naprawdę, asertywna komunikacja To równowaga pomiędzy agresywnym i pasywnym. Podczas gdy pierwszy przypadek może sprawić, że zaangażowane osoby odejdą ze zranionymi uczuciami, drugi może wywołać urazę.
Przyjrzyjmy się bliżej każdej z tych kategorii:
Komunikacja pasywna
Bierna komunikacja i zachowanie polega na pozwalaniu na naruszanie granic, ponieważ ludzie postępując w ten sposób nie wyrażają tego, co naprawdę czują. Kiedy to robią, jest to niewystarczające i inni nie mogą naprawdę zrozumieć, co się dzieje.
Agresywna komunikacja
Komunikacja agresywna z kolei obejmuje wyrażanie siebie w sposób wrogi, niewrażliwy na uczucia, prawa i przekonania innych. Celem jest zazwyczaj zmuszenie drugiej osoby do zrobienia tego, czego chcesz.
Komunikacja pasywno-agresywna
Komunikacja pasywno-agresywna polega na wyrażaniu agresywnych uczuć w sposób pośredni, zamiast bezpośrednio odnosić się do problemu. Obejmuje to narzekanie za plecami, ignorowanie drugiej osoby, spóźnianie się lub celowe powolne wykonywanie zadań.
W końcu jak można komunikować się asertywnie?
Bycie asertywnym nie jest łatwe. Jak każda zmiana zachowania, wymaga praktyki. Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc.
Bądź obiektywny w kwestii tego, czego nie lubisz
Kiedy mówisz o zachowaniu, które chciałbyś, aby ktoś inny zmienił, trzymaj się opartego na faktach opisu tego, co się wydarzyło.
Na przykład, jeśli kolega, który ma zwyczaj spóźniania się, znowu spóźnia się na spotkanie, nie mów „zawsze się spóźniasz!”, ale raczej „mieliśmy zacząć o 10:00, ale teraz jest 10:30”. .”
Nie zakładaj, że znasz powody spóźnienia drugiej osoby lub że te powody mają na celu wyrządzenie Ci krzywdy.
Unikaj osądów
Mówimy o obiektywizmie w ocenie sytuacji. Obejmuje to również unikanie osądów podczas opisywania skutków tych działań.
Idąc za poprzednim przykładem, niewłaściwą odpowiedzią byłoby: „teraz, przez to opóźnienie, mój harmonogram będzie pomieszany”. Lepiej byłoby powiedzieć: „teraz konieczne będzie ponowne dostosowanie kolejnych zobowiązań”.
Obserwuj swoją mowę ciała
Język ciała i ton głosu są również ważne, aby komunikacja była bardziej asertywna. Powinny odzwierciedlać Twoją pewność siebie. Ważne jest, aby zachować prawidłową postawę, nawiązywać kontakt wzrokowy i używać stanowczego, ale przyjemnego tonu głosu.
Mów w pierwszej osobie
Rozpoczynanie zdań od „ty…” może nadać rozmowie oskarżycielski ton, stawiając rozmówcę w defensywie. Najlepiej jest skupić się na tym, jak się czujesz i jak zachowanie drugiej osoby na ciebie wpływa.
Na przykład: zamiast „musisz przestać się spóźniać!”, wybierz „Chciałbym, abyś przybył na umówioną godzinę”.
Słuchaj i zadawaj pytania
Podczas trudnej rozmowy lub kłótni pamiętaj, aby uważnie wysłuchać innych punktów widzenia i zadawać pytania.
Więcej wskazówek na ten temat znajdziesz w artykule: Dowiedz się, na czym polega i poznaj wskazówki, jak dobrze zarządzać konfliktami w Twojej firmie.
Skorzystaj ze wzoru XYZ
Nadszedł czas, aby zastosować wszystkie powyższe wskazówki w praktyce, korzystając ze wzoru, który nazwiemy XYZ.
Ma prosty format, który pomaga wyrazić, co myślimy o zachowaniu innej osoby w konkretnej sytuacji: Czuję [X] kiedy ty [Y] w sytuacji [Z]. Na koniec istnieje możliwość dodania sugestii ulepszeń.
W ten sposób możesz dać drugiej osobie znać, jak jej zachowanie wpływa na Ciebie. Na przykład: „Czuję się sfrustrowany, kiedy spóźniasz się na spotkania. Chciałbym, abyś na przyszłe spotkania przychodził punktualnie”.
Na tej podstawie można wymyślić rozwiązania, w których wszyscy wygrywają. Pracownik może spóźniać się na przykład z powodu przepracowania lub dlatego, że nie widzi wartości spotkań. Rozwiązaniem, które uszczęśliwi wszystkich, może być mniejsza liczba spotkań.
Asertywna komunikacja jest częścią dobrego zarządzania ludźmi
Nauka asertywnego komunikowania się pozwala szanować potrzeby wszystkich, w tym także własne, a także narzucać ograniczenia w swoich relacjach. Jest to ważne w relacjach zespołowych, zarówno wewnętrznych, jak i z innymi zespołami w organizacji.
Rola kierownictwa w zapewnianiu asertywnej komunikacji między pracownikami jest fundamentalna. Wykonuje kilka obowiązków, ale wymaga szczególnej uwagi, aby wszyscy dobrze sobie radzili. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, skorzystaj z naszego bezpłatnego Zestaw do zarządzania marketingiem cyfrowym. Aby otrzymać materiał wystarczy wypełnić poniższy formularz!
Zestaw do zarządzania marketingiem cyfrowym
Jak zarządzać zespołami, kontrolować działanie i generować jeszcze więcej wyników – bez kłopotów