W listopadzie 2008 roku Satoshi Nakamoto opublikował w Internecie białą księgę zatytułowaną „Bitcoin: elektroniczny system gotówkowy typu peer-to-peer”. W tym oficjalnym dokumencie wyjaśniono koncepcję elektronicznej gotówki w wersji peer-to-peer. Umożliwiłoby to użytkownikom anonimowe dokonywanie płatności online między osobami bez ryzyka kontrahenta lub interwencji instytucji finansowych.
Przejdźmy szybko do roku 2009, pierwszego bloku Bitcoin pojawił się na zdjęciu, uruchamiając pierwszą na świecie kryptowalutę. Kapitalizacja rynkowa Bitcoina ostatecznie gwałtownie wzrosła do ponad 10 miliardów dolarów, wraz z wprowadzeniem na rynek innych kryptowalut.
Jeśli nie jesteś zaznajomiony z tym, Bitcoin jest rodzajem kryptowaluty, która wykorzystuje technologię blockchain do transakcji. Blockchain to lista lub zdecentralizowana księga transakcji w sieci peer-to-peer. Blockchain to także platforma cyfrowa, która weryfikuje i rejestruje transakcje w sposób otwarty, odporny na manipulacje i zmiany.
Blockchainy umożliwiają zawarcie umowy dystrybucyjnej, w ramach której użytkownicy mogą w dowolnym momencie weryfikować transakcje online dotyczące zasobów cyfrowych. Weryfikacja ta odbywa się bez narażania bezpieczeństwa i prywatności stron oraz zasobów cyfrowych.
Korzyści z technologii Blockchain w branży motoryzacyjnej
Producenci samochodów, sprzedawcy i agenci ubezpieczeniowi tworzą miliony płatności codziennie. Często przetwarzają te płatności za pośrednictwem stron internetowych, aplikacji mobilnych, transakcji bankowych i operacji gotówkowych.
Chociaż te metody i kanały płatności okazały się niezawodne, mają wspólne wady, takie jak nadmiar formalności, częsty wzrost opłat transakcyjnych i zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa.
Na szczęście płatności wykorzystujące technologię blockchain rozwiązują problemy finansowe branży motoryzacyjnej. Poza tym integracja blockchain z sektorem motoryzacyjnym usprawnia również inne procesy biznesowe. Oto dziesięć korzyści płynących z wykorzystania blockchain w branży motoryzacyjnej, które sprawią, że rozważysz włączenie tej technologii do swojej działalności.
1. Łańcuch dostaw motoryzacyjny
Analiza łańcucha dostaw branży motoryzacyjnej jest żmudna i czasochłonna. Wiąże się to z przeglądaniem wielu rodzajów sprzętu, oprogramowania, agencji regulacyjnych, dealerów i wielu innych. Łańcuch dostaw jest również kluczowym elementem każdej firmy, ponieważ zarządza transferem produktów i powiązanymi kosztami. Można jednak wyeliminować tę nudę poprzez blockchain.
Blockchain zapewnia pełną przejrzystość przy jednoczesnej optymalizacji wysyłek pojazdów. Technologia ta płynnie integruje informacje kontaktowe, ceny, współdzielone zapasy i logistykę. Rejestry rozproszone za pośrednictwem Blockchain zapewniają również stronom zaangażowanym w łańcuch dostaw dostęp do niezbędnych danych w celu łatwiejszego śledzenia.
2. Produkcja
Oprócz przejrzystości blockchain może również zapobiegać problemom z podróbkami. Możliwość ta wynika z funkcji przypisywania numerów identyfikacyjnych każdej części pojazdu. W ten sposób blockchain ułatwia radzenie sobie ze skomplikowanymi częściami produkcyjnymi dzięki dodatkowej warstwie bezpieczeństwa.
3. Ubezpieczenie
Ubezpieczenie jest niezbędne dla każdego właściciela samochodu. Kupno samochodu i prowadzenie go bez zabezpieczenia wystarczającego ubezpieczenia finansowego na wypadek potencjalnych wypadków może nie być najlepszą decyzją. Niestety, obecnie wiele roszczeń ubezpieczeniowych jest fałszywych. W rezultacie firmy ubezpieczeniowe borykają się z wysokimi kosztami operacyjnymi i nieefektywnością wynikającą z problemów polisowych i procesów zarządzania roszczeniami.
Blockchain może zwalczać te fałszywe twierdzenia, umożliwiając przejrzyste rejestrowanie w zdecentralizowanej sieci. Dodatkowo blockchain udostępnia nową telematykę jako usługi dodatkowe. Innymi słowy, mogą pozyskiwać dane o czasie jazdy samochodu, hamowaniu, przyspieszaniu i inne istotne informacje.
4. Pojazdy autonomiczne
Bez wiedzy wielu osób blockchain odegrał znaczącą rolę w rozwoju pojazdów autonomicznych, co widać poprzez szereg zaawansowanych funkcji jazdy. Przykładowo samochód wyposażony w tryb autopilota może sam parkować lub wykonywać inne zadania. Blockchain pozwala także użytkownikom wydawać polecenia komputerowi samochodu, aby wykonywał zadania za pomocą poleceń głosowych.
5. Automatyzacja obsługi pojazdów
Pojazdy wyposażone w technologię blockchain mogą również korzystać z zalet zaawansowanego komputera pokładowego zwanego ECU (jednostka sterująca silnika). ECU może szybko wyśledzić dzienniki błędów, do których mechanicy mogą łatwo się odwołać w celu zdiagnozowania problemów z samochodem. Dzięki temu mechanicy samochodowi mogą szybko i skutecznie rozwiązać problem.
6. Przeniesienie własności
Blockchain zapewnia maksymalną przejrzystość. Ta funkcja upraszcza przetwarzanie zmian własności samochodu dzięki zastosowaniu inteligentnych kontraktów. Ten rodzaj umowy pomaga zapewnić, że kupujący i sprzedający nie doświadczą żadnych trudności w procesie sprzedaży. Inteligentne kontrakty mogą również wyeliminować potrzebę pośrednika, o ile istnieją sposoby na legalne związanie transakcji.
7. Bezpieczeństwo
Najnowsze innowacje technologiczne doprowadziły do powstania maszyn wyprodukowanych w różnych technologiach cyfrowych. Ale jest w tym haczyk. Postęp, jaki towarzyszy technologiom cyfrowym, sprawia, że maszyny i urządzenia są bardzo podatne na cyberataki, w tym pojazdy autonomiczne. Zagrożenie to wymaga obowiązkowego wdrożenia blockchainu.
Łącząc pojazdy autonomiczne z blockchainem, zapewniasz im wysoki poziom kryptografii, którego złośliwe podmioty nie będą w stanie przeprowadzić inżynierii wstecznej. Pojemność ta wynika z technologii rozproszonego rejestru ułatwiającego przechowywanie danych.
8. Uczciwy i niezawodny car-sharing
Twórcy zlecają systemom opartym na blockchain monitorowanie zarówno wspólnych przejazdów, jak i własności pojazdów. Za każdym razem, gdy ktoś prosi o pojazd za pośrednictwem aplikacji, łańcuch bloków samochodu rejestruje każde jego działanie podczas użytkowania.
Celem blockchainu jest zapewnienie wygody wszystkim osobom zaangażowanym w wspólne przejazdy. Automatycznie reguluje płatności na podstawie umowy właściciela pojazdu z osobą składającą wniosek, w oparciu o czas i odległość trwania przejazdu.
9. Szybsze transakcje
Zakup samochodu może być czasochłonny. Zaangażowanie różnych stron w przetwarzanie płatności powoduje wydłużenie okresu oczekiwania. Proces ten obejmuje przedłużone pismo grupy nabywców, jednolitą fakturę oraz proces weryfikacji zapisów, który wymaga formalności. Biorąc pod uwagę kroki, jakie mogą obejmować te etapy, nic dziwnego, że proces oczekiwania się wydłuża.
Jednak włączenie ekosystemu księgi blockchain może przyspieszyć zakupy. Technologia ta pozwala na szybsze przetwarzanie dokumentacji importowo-eksportowej i handlowej, przejrzystość danych pomiędzy osobami fizycznymi oraz skrócenie okresu przejściowego zanim firma otrzyma zapłatę za wyprodukowane samochody.
10. Cięcie kosztów
Wdrożenie blockchainu oznacza usprawniony łańcuch dostaw i zwiększoną odpowiedzialność w całej sieci dostawców. Korzyść ta pozytywnie wpływa na inne obszary działalności producenta samochodów. Przedstawia także możliwości obniżenia kosztów dla całej firmy.
Procesy produkcyjne i moce produkcyjne ulegają zwiększeniu dzięki bardziej wydajnemu łańcuchowi dostaw. Co więcej, udoskonalone procesy weryfikacji i identyfikowalność zwiększą zgodność z przepisami, minimalizując jednocześnie potrzebę interwencji i kontroli człowieka.
Przejście na Blockchain
Od momentu wprowadzenia na rynek w 2008 r. blockchain stał się znaczącym atutem dla przedsiębiorstw. Narzędzie to odegrało kluczową rolę w ulepszaniu i rozszerzaniu metod płatności dla przedsiębiorstw i ich ogólnej działalności. A przemysł motoryzacyjny jest jednym z sektorów, który doświadczył tej poprawy.
Technologia Blockchain utorowała drogę wielu korzyściom, które właściciele firm samochodowych mogą wykorzystać w swoich przedsiębiorstwach, takich jak szybsze transakcje, analiza łańcucha dostaw i cięcie kosztów. Co więcej, umożliwił nowe trendy motoryzacyjne pojawić się. Takie trendy ukształtowały działalność biznesową, zwłaszcza logistykę i zarządzanie łańcuchem dostaw.
W świecie biznesu, zwłaszcza w epoce cyfrowej, wymagania nieuchronnie wzrosną, biorąc pod uwagę, jak dziś ludzie są uzależnieni od wygody i wydajności. Jeśli jesteś właścicielem firmy samochodowej, warto rozważyć przejście na blockchain. Technologia ta może otworzyć przed Tobą więcej możliwości usprawnienia operacji i zaspokojenia potrzeb zarówno Twojej firmy, jak i klientów.
o autorze
Kimberly Maceda
Kimberly pisze wnikliwe treści dla szerokiej gamy nisz i platform. Wierzy, że granica między dobrem a złem jest cienka, a przecinek oksfordzki wygodnie leży pośrodku. |