Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Kupowanie biznesowej listy kontrolnej
„Due Diligence” dotyczy zarówno kupujących, jak i sprzedających firmę.
Due Diligence oznacza, że dokładnie badasz każdy aspekt działalności. Oprócz finansów, patrzysz na reputację biznesową i jej potencjał.
Kiedy jesteś gotowy do zakupu firmy, powinieneś wiedzieć, że sprzedawca przeprowadza w stosunku do Ciebie Due Diligence! Sprzedawca będzie chciał zagłębić się w twoje finanse, twoją reputację i twój potencjał do prowadzenia biznesu. Sprzedawca będzie chciał przynajmniej kopię twojego raportu kredytowego.
Zanim zaczniesz szukać informacji o firmie, przygotuj własne informacje finansowe, abyś był gotowy do wykonania ruchu, gdy nadarzy się idealna okazja.
Po zapoznaniu się z naszą Listą kontrolną zakupów dla firm możesz pobrać BizBuySell Przewodnik po zakupie małej firmy po więcej informacji.
Dlaczego warto rozważyć zakup istniejącej firmy
Kupując istniejącą firmę, zyskujesz wiele korzyści. Pomyśl o tym jako o „gorącym wejściu”. Nie będziesz mieć potencjalnych usterek, które występują podczas rozpoczynania nowej działalności.
Istnieją inne zalety:
- Nazwa firmy jest ustalona i uznana
- Istnieje ustalona baza klientów i sprawdzony rynek
- Wszelkie problemy z podziałem na strefy i pozwoleniami zostały już rozwiązane.
- Łatwiej będzie ci uzyskać finansowanie, jeśli kupisz istniejącą firmę.
6 Kroki do zakupu firmy
Zanim podejmiesz decyzję o zakupie firmy, wykonaj krok, który nie jest krokiem „działania”. Pomyśl o powodach, dla których chcesz kupić firmę i jaki rodzaj działalności pasuje do Twojego stylu życia.
1. Zdecyduj, jaki rodzaj firmy chcesz kupić
Czy nie byłoby wspaniale, gdybyś mógł kochać to, co robisz? Zakup biznesowy powinien odpowiadać Twoim celom i stylowi. Rolniczy? Budowa? Rozrywka? Restauracja? Produkcja? TO? Księgowość? Gdzie są twoje umiejętności?
Czy bardziej pasujesz do bycia jednoosobowym właścicielem? Czy chcesz posiadać firmę nadzorowaną przez komitety wykonawcze (rady dyrektorów)? A może wolisz nadzorować zespół zarządzający? Chciałbyś być właścicielem sezonowego lub całorocznego biznesu? Masz firmę C?
Czy chcesz kupić franczyzę od jej obecnego właściciela? Należy pamiętać, że w większości przypadków sprzedaż musi zostać zatwierdzona przez pierwotnego franczyzodawcę franczyzy. Byłbyś traktowany jak nowy właściciel franczyzy, gdy składasz wniosek o dokonanie zakupu.
A ze względu na nasze niezwykle wymagające operacje podczas pandemii, pojawia się nowe pytanie, które ma ogromne znaczenie: czy ta firma lub czy ta firma może znaleźć sposób na działanie podczas ograniczeń Covid?
2. Rozpocznij wyszukiwanie, aby znaleźć firmę na sprzedaż
Business Broker to rodzaj agenta nieruchomości. Business Broker specjalizuje się w nieruchomościach komercyjnych.
Większość nawet specjalizuje się w rodzajach przedsiębiorstw. Na przykład istnieją Business Brokers, którzy obsługują transakcje dla firm produkcyjnych.
Aby rozpocząć samodzielnie, możesz wpisać „Mała firma na sprzedaż” w wyszukiwarce online. Możesz również sprawdzić businessmart.com i bizbuysell.com.
Jeśli wiesz, gdzie (miasto, region lub województwo) chcesz dokonać zakupu biznesowego, możesz tam przeprowadzić określone wyszukiwanie. Znajdź lokalną Izbę Handlową lub stowarzyszenie rozwoju gospodarczego. Wyszukaj lokalne firmy zajmujące się nieruchomościami mieszkalnymi i sprawdź, czy zajmują się również nieruchomościami komercyjnymi.
3. Wybierz idealny biznes
Można argumentować, że nikt nie sprzedałby „doskonałego biznesu” i miałbyś – częściowo – rację. Jednym ze sposobów ustalenia, czy podmiot gospodarczy jest „doskonały”, jest poznanie powodu, dla którego jest wystawiony na sprzedaż.
Oto powody, które można podać do sprzedaży:
- Właściciel przechodzi na emeryturę.
- Właściciel ma problemy zdrowotne.
- Właściciel zbudował odnoszący sukcesy biznes i jest gotowy na kolejne wyzwania.
4.Przejdź przez naszą biznesową listę kontrolną zakupów
Przechodząc przez naszą listę kontrolną kupowania biznesu, możesz napotkać czynniki i szczegóły dotyczące oczekującej sprzedaży, które wywołują czerwone flagi:
- Biznes walczy.
- Właściciel jest wyczerpany. To może być dobre – biznes kwitnie, a właściciel nie nadąża za tempem. Albo to może być złe – biznesplan nie działa, ponieważ właściciel poświęca zbyt wiele godzin.
- Dokumentacja finansowa firmy wykazuje stały spadek lub stratę. Przepływy pieniężne są zmniejszone.
- Firma jest na sprzedaż z powodu wymogu rozwodu. Może to być dobre – ponieważ para może mieć nadzieję na szybką sprzedaż firmy, podział każdego udziału w firmie i zerwanie więzi. Lub oczekujący rozwód z udziałem właściciela lub właścicieli może znacznie opóźnić ten proces.
Czy są czerwone flagi? problemy? Ale czy nadal patrzysz z optymizmem? Sprowadź bezstronnego doradcę, przyjaciela lub zaufanego partnera biznesowego. Jeśli czerwone flagi są zbyt złowieszcze, wróć do kroku 2.
5. Zabezpiecz kapitał finansowy: to coś więcej niż tylko cena zakupu przy zakupie firmy
Pożyczkodawcy lubią finansować operacje biznesowe, które już są sprawdzonymi twórcami pieniędzy, gdy udzielają pożyczki na zakup firmy. To jeden z powodów, dla których zakup istniejącej małej firmy to dobra decyzja.
Oto miejsca, w których można sfinansować zakupy firm:
- Właściciel firmy – Nie zaniedbuj zapytać o finansowanie sprzedawcy. Częściej niż nie, sprzedawca może chcieć sfinansować, aby zanegować potencjalne uderzenie wynikające z należnego podatku od zysków kapitałowych. Opcje obejmują: Wykup lewarowany – kupujący nie inwestuje tyle pieniędzy z góry i dokonuje zaplanowanych płatności lub kupujący może przejąć dług na aktywach firmy.
- Twój bank.
- Small Business Association – poprzez uczestniczące banki, SBA oferuje pełne menu opcji kredytowych. Przechodząc przez SBA, angażujesz bank, który przeszedł przez SBA i ma doświadczenie we wszystkich rodzajach pożyczek biznesowych.
Istnieją również różne rodzaje sprzedaży w ramach sprzedaży:
Transakcja aktywów – określone aktywa są sprzedawane po głównej sprzedaży firmy. Najczęściej odbywa się to za pomocą zapasów. Transakcje będą odbywać się zgodnie z harmonogramem.
Transakcja giełdowa – kupujący nabywa udziały własnościowe w przedsiębiorstwie.
6. Sfinalizuj zakup biznesowy
Finalizacja sprzedaży poprzez podpisanie dokumentów to ostatni etap procesu sprzedaży. Uzyskaj kopie dokumentów rozliczeniowych z wyprzedzeniem. Sprawdź dokumenty i poproś swojego prawnika biznesowego o ich sprawdzenie.
Lista kontrolna przy zakupie firmy
Zanim zdecydujesz się na zakup firmy, zbadaj.
Oczywiście zagłębisz się we wszystkie dokumenty finansowe związane z operacjami biznesowymi. Zanim jednak zdecydujesz się na sprzedaż, musisz dowiedzieć się o wiele więcej:
Spójrz w historię – i przyszłość – firm w regionie
Czy dany rodzaj przemysłu – sztuka kreatywna, budownictwo, ochrona środowiska, hotelarstwo, handel detaliczny itp. – rozwija się na tym obszarze?
A co z fizyczną lokalizacją firmy? Jaka jest tam historia? Jaki rodzaj rozwoju biznesu jest w toku w okolicy?
Na przykład: myślisz o zakupie firmy produkcyjnej, która odnosi tak duże sukcesy, że zatrudnia pracowników na trzy zmiany. Ale szybkie wyszukiwanie pokazuje, że w ciągu sześciu miesięcy w tym samym hrabstwie zostanie otwarte ogromne centrum dystrybucyjne oferujące wyższe płace.
Czy pracownicy Twojej firmy wyskoczą ze statku? Czy będziesz musiał oferować pracownikom lepsze wynagrodzenie i pakiet świadczeń?
Możliwość utrzymania stabilnej siły roboczej to tylko jeden z czynników, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie firmy.
Poznaj stan inwentarza firm
Stan inwentarza biznesowego można powiązać z umowami dostaw. W ramach badań sprawdź:
j Kontrakty materiałowe – kontrakt materiałowy będzie zawierał kary, jeśli materiał nie zostanie dostarczony na czas, jak określono w kontrakcie. Na przykład, jeśli firma A nie otrzyma zamówienia z białą wstążką od firmy B, nie może dokończyć lipca 4 zamówienia na dekoracje. A firma B zapłaci karę.
Umowy dostawy — podobne do umowy istotnej. Firma ma umowę na dostawę materiałów. To może działać w obie strony – firma, która jest na sprzedaż, mogła zobowiązać się do dostarczenia materiałów lub mieć dostawcę materiałów. Firmy lubią te umowy, ponieważ mogą zapewnić stabilność przepływów pieniężnych.
Podczas sprawdzania inwentarza firmy i umów dotyczących materiałów i dostaw jest to odpowiedni czas na rozszerzenie wyszukiwania. Zajrzyj do systemu wprowadzania danych wykorzystywanego przez firmę do wielu inwentaryzacji i kontraktów.
Dokładnie sprawdź wszystkie zasoby sprzętowe i własność intelektualną
Sprzęt dla firm to aktywa materialne. Możesz położyć na nich palec. Możesz poznać ich cenę zakupu i ich wartość już teraz (po amortyzacji). Możesz określić, czy nadają się do wykorzystania w przyszłości, czy też są przestarzałe.
Własność intelektualna nie jest materialna. Obejmuje takie rzeczy, jak wynalazki (które muszą mieć patent), projekty i nazwy marek.
Firma powinna również mieć logo, które jest związane z marką. Logo jest symbolem firmy i jako takie jest atutem.
Czy wszystkie własności intelektualne są objęte sprzedażą? Czy będziesz w stanie zachować dotychczasowe informacje kontaktowe firmy, takie jak strona internetowa, strona na FB, numer telefonu, adres e-mail?
Przeprowadź doskonały proces listy kontrolnej due diligence
Lista kontrolna badania due diligence przy zakupie firmy może wydawać się wyczerpująca, ale nie jest to krok do pominięcia, nie ma miejsca na pójście na skróty. Przechodząc przez listę kontrolną due diligence, zweryfikujesz informacje i upewnisz się, że nie ma żadnych zaniedbań w twoich działaniach due diligence:
- Analizuj sprawozdania finansowe i dokumenty. W większości przypadków do wykonania tego kroku potrzebny będzie księgowy.
- Przejrzyj wszystkie umowy, które firma ma na dostawę i zakup zapasów. Przejrzyj umowy i dzierżawy sprzętu.
- Zbadaj stan prawny firmy. Oto jeden ze sposobów, aby to zrobić – wyszukaj w Internecie, wpisując literę „v” i nazwę firmy. „V” oznacza versus i jest to powszechny skrót stosowany przy składaniu pozwu.
- Historia firmy – możesz przeszukiwać gazety i inne media pod kątem artykułów na temat firmy.
- Rozważ możliwość odsprzedaży firmy, jeśli to konieczne. Nie brzmi to optymistycznie, prawda? Ale jeśli biznes upadnie lub będzie się rozwijał, ale nie będziesz zadowolony z przedsięwzięcia, będziesz w stanie sprzedawać.
Miej kopię wszystkich umów i dokumentów prawnych
Przeglądanie szczegółów istniejących umów jest niezwykle ważnym krokiem na liście kontrolnej w sprzedaży biznesowej. Wspominaliśmy już o umowach dotyczących inwentaryzacji. Istnieją inne umowy i dokumenty prawne, które należy przejrzeć w ramach procesu due diligence:
Leasing komercyjny
Umowy przedstawicieli handlowych
Umowy dystrybucyjne
Umowy marketingowe
Umowy kupna akcji
Leasing pojazdów
Umowy partnerskie
Umowy o zachowaniu poufności – mogą dotyczyć pracowników i kupującego/sprzedającego. Zasadniczo stwierdza, że nikt nie może ujawniać tajemnic handlowych ani list klientów, zwłaszcza konkurentom.
Umowy o zakazie konkurencji – kupujący i sprzedający nie staną się konkurentami.
Umowy bezpieczeństwa
Umowy najmu pracowników i podręcznik, mogą zawierać układy zbiorowe pracy.
Spójrz na sprawozdania finansowe i rekordy sprzedaży za ostatnie trzy lata
Nawet jeśli kupujesz firmę, która jest jednoosobową działalnością gospodarczą, możesz potrzebować księgowego, który przejrzy szczegóły sprawozdań finansowych i rejestrów sprzedaży. Potrzebujesz zeznań podatkowych dla firmy za przeszłość 3 lata.
Oprócz zeznań podatkowych powinieneś otrzymać kopię biznesplanu. Czy bilanse zgadzają się z informacjami zawartymi w planie? Najlepszą radą jest zatrudnienie księgowego, który może zweryfikować poprawność metod księgowych.
Mieć listę długów i umów kredytowych
Często dotyczą one zapasów i wyposażenia. Obecny właściciel firmy mógł przechowywać inwentarz jako oddzielną jednostkę aktywów. Powinieneś być w stanie zobaczyć, patrząc na bilanse biznesowe.
Czy wszelkie kwoty należne z tytułu zapasów zostaną spłacone z wpływów ze sprzedaży? A może dług zaciągnięty na inwentarzu zostanie spłacony w momencie jego sprzedaży (przez nowego właściciela)?
Uzyskaj zaświadczenie o dobrej reputacji od Sekretarza Stanu
Firma powinna mieć zezwolenie na prowadzenie działalności w stanie, co oznacza, że jest na bieżąco z opłatami państwowymi, podatkami i wymaganymi dokumentami biznesowymi.
Pamiętaj, aby szukać dalej, aby uzyskać więcej informacji. Zaświadczenie o dobrej reputacji NIE jest dowodem na to, że firma wypełniła wszystkie zobowiązania podatkowe.
Znajdź informacje o bieżących i przeszłych kosztach reklamy
Koszty te stanowią wydatek biznesowy. Koszty mogły być znacznie wyższe, gdy firma rozpoczęła działalność.
Dokonaj wyceny i poznaj finansową wartość netto firmy
Możesz obliczyć wartość netto, odejmując sumę zobowiązań od sumy aktywów. Informacje te mogą być zawarte w raportach analitycznych dostarczanych przez sprzedającego.
Upewnij się, że metoda obliczania wyceny jest prawidłowa. Aby właściwie obliczyć te informacje, może być konieczne zatrudnienie profesjonalisty do wyceny firmy.
Spójrz na deklaracje podatkowe i raporty kredytowe
Możesz poprosić o zwrot podatku. Możesz uzyskać raporty kredytowe od różnych podmiotów, takich jak Dun & Bradstreet, Equifax, Experian i inne.
Zobacz zestawienia dochodów
Rachunek zysków i strat obejmuje przychody i zyski, a także wydatki i straty.
Zbadaj reputację firmy
Poszukaj firmy na stronie internetowej Better Business Bureau, przeprowadzając wyszukiwanie „kto jest”. Możesz także zajrzeć na strony internetowe, takie jak Yelp i EDGAR (Electronic Data Gathering, Analysis and Retrieval).
Uzyskaj listę obecnych pracowników i strukturę biznesową
Powinieneś poznać daty zatrudnienia pracowników i umowy o pracę. Jaka jest struktura firmy pod kątem operacji? Czy istnieją zespoły/załogi z liderami? Zmiany? przełożeni?
Przyjrzyj się aktualnym polisom ubezpieczeniowym i przyjrzyj się nowym
Przykłady polis ubezpieczeniowych obejmują ogólną odpowiedzialność cywilną, ubezpieczenie nieruchomości komercyjnych, ubezpieczenie dochodu z działalności gospodarczej, polisy parasolowe, ubezpieczenie samochodu/floty, ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej, ubezpieczenie od odszkodowań pracowniczych i ubezpieczenie od naruszenia danych.
Bardzo często możesz przenieść istniejące polisy ze sprzedawcy na nowych właścicieli. Ale możesz znaleźć lepsze stawki.
Poproś właściciela firmy o podpisanie listu intencyjnego
Jest to roboczy projekt ostatecznej umowy sprzedaży wraz z dokumentami rozliczenia podatkowego.
Sprawdź, jak długo firma może trwać i jakie są problemy
Po dokonaniu oceny przyprowadź bezstronną osobę do przeglądu.
Upewnij się, że sprzedawca podpisuje umowę o zakazie konkurowania
Sprzedawca zgadza się nie konkurować z „byłym” biznesem. Umowa może określać ramy czasowe i/lub dystans, w jakim podmioty mają powstrzymać się od stania się konkurentami.
Skontaktuj się z lokalnymi władzami w sprawie zasad i wymagań
Zasady i wymagania mogą obejmować podział na strefy, zarządzenia i zezwolenia. Być może będziesz musiał honorować zobowiązania odszkodowawcze, które są zobowiązaniami dłużnika do spłaty długu.
Dowiedz się, czy lokalne organy podatkowe ponownie oceniają wartość nieruchomości na podstawie jej ceny sprzedaży. Auć!
Zapoznaj się z polityką kadrową i aktualnymi świadczeniami pracowniczymi
Zasady mogą obejmować zasady zwolnień chorobowych, czas urlopu, zasady dotyczące obecności/godzin pracy, role i wynagrodzenia pracowników, obowiązki pracowników według stanowisk.
Utwórz biznesplan
Porównaj istniejący plan z wynikami. Przejrzyj i popraw w razie potrzeby.
Jak długo trwa zakup firmy?
Może to trwać tak długo, jak 8-12 miesięcy. Możesz poprosić o terminowe raporty o stanie.
O jakie dokumenty powinienem poprosić przy zakupie firmy?
Rachunek zysków i strat, ostatni 3 lata.
Zeznania podatkowe, ostatnie 3 lata
Leasing
Bieżący bilans
Polisy ubezpieczeniowe
Umowa poufności
Umowy o zakazie konkurencji
Jak kupić małą firmę?
Oto kilka rad z SBA:
Określ swoje talenty i styl życia
Oblicz, ile pieniędzy możesz wydać
Przejrzyj „krajobraz” dla tego typu działalności
Jakie pytania warto zadać przy zakupie firmy?
Pytania, które należy sobie zadać: Dlaczego chcesz kupić tę firmę?
Pytania, które należy zadać sprzedającemu: Dlaczego chcesz sprzedać tę firmę? Czy będziesz dostępny jako doradca podczas okresu przejściowego?