Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Łatwa kalibracja monitora dzięki nim 5 Narzędzia internetowe

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Łatwa kalibracja monitora dzięki nim 5 Narzędzia internetowe

Twój nowy komputer jest gotowy i tylko czeka na pchnięcie myszą. Czekać! Czy nie było czegoś innego? Kalibracja kolorów monitora jest jednym z podstawowych kroków, o których większość z nas zapomina lub ignoruje.

Idealna kalibracja monitora w pikselach to podstawowa zasada dla fotografów i grafików. Jeśli jesteś jednym z nich, wiesz wszystko o kalibracji monitora. Inni powinni czytać dalej.

WYKORZYSTAJ WIDEO DNIAPRZEWIŃ, ABY KONTYNUOWAĆ TREŚĆ

Dlaczego kalibracja wyświetlacza jest tak ważna?

Dobry monitor kosztuje. Ale jego wpływ zostanie utracony, jeśli nie podejmiesz bólu, aby dokładnie (i sporadycznie) skalibrować swój monitor. Kolory na ekranie mogą nie odzwierciedlać dokładnie tego, czym są w rzeczywistości.

Wyobraź sobie, że zrobiłeś piękne zdjęcie panoramiczne i pobrałeś je na swój komputer. Tylko po to, by przekonać się, że błękit nieba czy zieleń trawy nie przypominają tego, który widziałeś przez wizjer. Dzisiaj wiele zależy od oglądania filmów online, robienia cyfrowych zdjęć i udostępniania plików graficznych. Kalibracja kolorów monitora jest ważna, aby jak najbardziej zbliżyć się do rzeczywistości.

Profesjonalni graficy wybiorą do pracy poważne narzędzia do testowania dokładności kolorów, takie jak system kalibracji monitora Datacolor Spyder5Elite S5EL100. Niektórzy z was skorzystają z domyślnego oprogramowania do kalibracji monitora wbudowanego w system operacyjny. Ale możemy również skorzystać z pomocy online z tych prostych stron internetowych dotyczących kalibracji monitorów, które istnieją od dawna.

Jak skalibrować monitor w Windows

dogodnie, Windows jest dostarczany z narzędziem do kalibracji wyświetlacza w dół. Wcześniej część Panelu sterowania Microsoft przeniosła go do własnej, samodzielnej aplikacji Windows 11.

1. Skalibruj swój wyświetlacz

Aby otworzyć Wyświetl kalibrację kolorów narzędzie, naciśnij Windows + S lub otwórz menu Start, wyszukaj „skalibrować kolor wyświetlacza”, a następnie otwórz pasujący wynik i postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Narzędzie przeprowadzi Cię przez podstawowe ustawienia kolorów, kontrolę jasności i kontrastu oraz regulację balansu kolorów RGB. Kiedy skończysz, możesz zdecydować się na uruchomienie narzędzia ClearType Text Tuner „aby upewnić się, że tekst jest wyświetlany poprawnie”.

Rekommenderad:  10 najlepszych aplikacji do przypomnień dla Windows [2023 Edition]

2. Dostosuj tekst ClearType

Aby ręcznie otworzyć plik Narzędzie do strojenia tekstu ClearTypenaciskać Windows + SSzukaj “dostosować tekst ClearType”, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Na każdym z pięciu ekranów wybierzesz próbki tekstu, które najbardziej Ci odpowiadają.

1. Foto piątek

Photo Friday to strona poświęcona fotografii. Pomyśl o wyzwaniach związanych z dostosowaniem jasności i kontrastu ujęcia, a otrzymasz powód, dla którego powinieneś skalibrować swój monitor. Przejdź więc do linku do narzędzia do kalibracji monitora pod stroną główną lub kliknij powyższy link.

Witryna oferuje to proste jednostronicowe narzędzie do kalibracji monitora, które umożliwia dostosowanie jasności i kontrastu ekranu dzięki odcieniom szarości. Chodzi o to, aby dostosować ustawienia monitora (lub przyciski), aby można było wyraźnie odróżnić przejście tonów od prawdziwej czerni do prawdziwej bieli. Po kalibracji czerń powinna wyglądać na czarną i bez cienia szarości.

Instrukcje zaczynają się od przyciemnienia świateł i uderzenia F11 do przeglądania wykresu w skali szarości w trybie pełnoekranowym. Obserwuj monitor ze swojej normalnej odległości.

2. Strony testowe monitora LCD firmy Lagom

Strony testowe monitorów LCD firmy Lagom są znacznie bardziej wszechstronnym zestawem narzędzi niż Photo Friday. Witryna zawiera szereg wzorców testowych, które rozpoczynają się od sprawdzenia kontrastu, a skończywszy na sprawdzeniu czasów reakcji monitora. Zaleca się przechodzenie przez testy w kolejności ich umieszczania.

Na przykład użyj kilku pierwszych obrazów, aby sprawdzić jasność, kontrast i ostrość. Po ich ustawieniu użyj drugiego testu, takiego jak „Kąt widzenia”, aby sprawdzić, czy wyświetlacz zmienia jasność lub kolory w rogach.

Dla początkującego może się to wydawać przytłaczające. Ale wzorce testowe zawierają pomocne wyjaśnienia. Deweloper zapewnia również, że można wrzucić obrazy na dysk USB i wypróbować je w sklepie komputerowym przy zakupie monitora LCD. Dołączono plik do pobrania w formacie ZIP o wielkości 120 KB.

Rekommenderad:  Bezpłatna wersja próbna ShortlyAI: długość, zawartość i sposób przedłużenia

Śmieszny fakt: „Lagom” to po szwedzku „umiarkowany” lub „w sam raz”, czyli dokładnie to, czego potrzebujesz do kalibracji monitora.

3. Test monitora online

Witryna Online Monitor Test zawiera szereg interaktywnych testów poprawiających kolory ekranu. Menu pojawia się po przesunięciu wskaźnika myszy na górę. Rozpoczyna się od testu, który sprawdza jasność i kontrast w całym widmie tonalnym czarno-białym. Jest podobny do testu, który omówiliśmy na stronie Photo Friday.

Dalej Zakres kolorów test sprawdza, czy monitor może płynnie wyświetlać przejścia kolorów. Z menu możesz wybrać różne wykresy kolorów. Poszukaj „obrazów duchów” lub śladów obrazów w pliku Śledzenie test. Przesuwaj pudełko po ekranie i sprawdź, czy powstały jakieś ślady. Elementy sterujące i opcje zmiany koloru i kształtu pudełka znajdują się na dole.

The Jednorodność test pomaga zlokalizować uszkodzone piksele i wadliwe monitory z wyciekiem podświetlenia. 1:1 Mapowanie pikseli i testowanie rozmycia tekstu to dwa ostatnie testy w składzie. Podczas gdy ten pierwszy nie stanowi problemu w przypadku monitorów komputerowych LCD, drugi warto wypróbować, jeśli uważasz, że tekst na ekranie nie jest wystarczająco wyraźny.

Jeśli konfigurujesz podwójny monitor, wypróbuj Reprodukcja tekstu przetestuj podłączone wyświetlacze i przetestuj opóźnienie wejścia.

Note: Powyżej umieściliśmy link do wersji testowej, która wymaga JavaScript. Większość przeglądarek nie obsługuje wersji Flash testu, ale jeśli wolisz pobrać plik wykonywalny (nie jest wymagana żadna wtyczka przeglądarki), odwiedź stronę główną Online Monitor Test

4. Kalibracja monitora i ocena gamma

Pamiętasz, jak jakiś czas temu rozmawialiśmy o wartościach Gamma? Otóż ​​cała ta strona i związany z nią test jest jej poświęcony. Znaczenie i proces są jasno określone i są pomocne dla każdego tyro. Najważniejszą rzeczą na wynos jest to, że nasycenie kolorów i odcień zmieniają się wraz z wartościami gamma.

Autor udostępnia również serię wzorców testowych „Gamagic”, których można użyć do kalibracji monitora. Opuść oczy i dostosuj ustawienie gamma za pomocą elementów sterujących monitora, aż wszystkie kwadraty będą jak najbardziej zgodne z ich tłem.

Rekommenderad:  Oznaki, że musisz wymienić baterię telefonu z Androidem

Jeśli chcesz pominąć wykłady i po prostu zacząć testować, przejdź do strony Gamma i wybierz z listy docelową gamma.

5. W4ZT

Ta jednostronicowa tabela kalibracji ekranu zawiera kilka obrazów testowych, które omówiliśmy już we wcześniejszych narzędziach. Przejdź przez ustawienia kolorów, skali szarości i gamma.

Cechą charakterystyczną jest to, że jest łatwa do zrozumienia. Postępuj zgodnie z instrukcjami, a będziesz w stanie dostroić monitor do optymalnego oglądania.

Jaka jest Twoja własna percepcja kolorów?

Wystarczy dobre oko. Ale jakie jest twoje własne postrzeganie kolorów? Weź udział w tym szybkim (ale zabawnym) teście kolorystycznym, aby się przekonać.

Ponadto, zanim zaczniesz dostrajać monitor, najpierw przestrzegaj następujących trzech zasad:

  1. Włącz monitor i pozwól mu się rozgrzać przez około 30 minut.
  2. Ustaw monitor na najwyższą obsługiwaną natywną rozdzielczość ekranu.
  3. Zapoznaj się z elementami sterującymi monitora.

Twój monitor może również mieć oprogramowanie do kalibracji na twoim komputerze.

Windows 10 pochodzi z Windows Skalibruj kolor wyświetlacza. Możesz uzyskać do niego dostęp z Start > Panel sterowania > Wygląd i personalizacja > Wyświetlacz. Lub po prostu wyszukaj w polu wyszukiwania Cortany za pomocą słowa kluczowego, takiego jak „kalibruj”.

W systemie macOS Sierra użyj Asystenta kalibratora wyświetlacza. Możesz uzyskać do niego dostęp z Apple menu > Preferencje systemowe > Wyświetlacze > Kolor > Kalibruj. Lub możesz także użyć Spotlight.

Większość użytkowników nie musi zastraszać się krokami ani polegać na narzędziach innych firm. O ile nie jesteś profesjonalnym fotografem lub grafikiem, który wymaga wysokiej wierności kolorów, te podstawowe narzędzia powinny wystarczyć.

Źródło zdjęcia: Claudio Divizia/Shutterstock

Table of Contents