Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Lekcje marketingu, których możemy nauczyć się od Starbucks

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Lekcje marketingu, których możemy nauczyć się od Starbucks

Nie trzeba być miłośnikiem kawy, aby docenić strategie marketingowe, dzięki którym Starbucks stał się firmą wartą wiele miliardów dolarów od czasu jej powstania w 1971 roku. Niegdyś mała kawiarnia w Seattle w stanie Waszyngton, Starbucks ma obecnie ponad 27 600 lokalizacji na całym świecie, rozpiętość 6 kontynenty. To klasyczna historia sukcesu małej firmy, która stała się globalną marką i odzwierciedla ambicje milionów przedsiębiorców na całym świecie.

Patrząc na Starbucks dzisiaj, trudno sobie wyobrazić, jak firma osiągnęła tak niesamowity sukces, po prostu dlatego, że świadomość marki jest tak wysoka, że ​​wydaje się, że Starbucks zawsze był na szczycie. Łatwo zapomnieć, że każda marka, bez względu na to, jak duża i odnosząca sukcesy, musiała gdzieś zacząć.

Starbucks zawdzięcza swój sukces ogromnej liczbie fanów, składającej się z miliardów ludzi, którzy każdego ranka chcą kupić swoją ulubioną kawę w drodze do pracy i oczekują na premiery sezonowe, takie jak Peppermint Mocha, Eggnog Latte i oczywiście słynna Pumpkin Spice Latte. Starbucks wyszedł poza bycie marką kawy i stał się kamieniem węgielnym popkultury.

Ale jak jakakolwiek marka buduje taką świadomość i tworzy bazę fanów na tak dużą skalę? Sekret tkwi w marketingu, a Starbucks stosuje strategie, które może wdrożyć każda firma. Przyjrzyjmy się bliżej.

Spójne doświadczenie marki

Częścią atrakcyjności Starbucks jest jego znajomość. Chociaż lokalizacje Starbucks oferują pewne odmiany regionalne (również sprytna lekcja marketingu: kierowanie do dostępnych odbiorców), większość menu jest taka sama w każdej lokalizacji. To sprawia, że ​​Starbucks jest stałym elementem świata pełnego zmiennych — klient znajdujący się tysiące kilometrów od domu może pójść do Starbucksa i otrzymać tę samą ulubioną kawę, którą pije codziennie w ramach swojej normalnej rutyny.

Ludzie uważają ten rodzaj spójności za pocieszający, a także pomógł stworzyć rodzaj silnej znajomości, która utrzymuje markę na pierwszym miejscu wśród opinii publicznej. Świadomość marki i niezawodność uzupełniają się w niekończącym się cyklu, który wzmacnia obie te cechy: większa spójność oznacza, że ​​marka staje się bardziej zdefiniowana w umysłach klientów, a tym samym zwiększa się świadomość, co z kolei sprawia, że ​​marka wydaje się klientom bardziej wiarygodna.

Rekommenderad:  Złośliwe oprogramowanie BRATA na Androida staje się coraz potężniejsze: może teraz czytać Twoje SMS-y!

Obrazy marki są również ważnym elementem spójności, w tym logo, kolorów, czcionek i innych elementów wizualnych. Starbucks dokonał kilku zmian w swoim logo na przestrzeni lat, ale ogólny projekt pozostał bardzo podobny, z okrągłym układem z charakterystyczną dla firmy syrenką z podwójnym ogonem. Ich szczególny odcień zieleni był również konsekwentnie używany z bardzo niewielkimi zmianami od 1987 roku, zarówno w ich logo, jak i wystroju sklepu.

Komunikacja i interakcja

Starbucks ma długą i bogatą historię interakcji ze swoimi klientami, z zasłużoną reputacją wykorzystującą media społecznościowe w najlepszy możliwy sposób. Starbucks stosuje wieloplatformową strategię mediów społecznościowych pokrycie Facebook, InstagramI YouTube i korzystanie z każdego kanału społecznościowego na nieco inne sposoby. Starbucks dał nawet Pumpkin Spice Latte jego Instagram konto, co jest nie tylko odrobiną kapryśnej zabawy dla fanów naparu, ale także pomaga umocnić jego twierdzenie, że jest „oficjalnym napojem jesieni”. Zasadniczo Starbucks dostrzegł wirusowy potencjał swojego kultowego (i dziwnie kontrowersyjnego) napoju i pobiegł z nim.

Starbucks nie byłby jednak w stanie tego zauważyć, gdyby zignorował lub nie zauważył swoich klientów. Firma udowodniła, że ​​jest wystarczająco spostrzegawcza, aby zwracać uwagę nie tylko na media społecznościowe swoich klientów, ale ogólnie na ich zwyczaje, w tym częste obserwowanie ludzi rysujących na białym kubku Starbucks (niektórzy z nich byli stając się z tego dobrze znanym).

Firma przekształciła to w pełnoprawny konkurs w 2014 roku, organizując konkurs White Cup, na który napłynęły tysiące zgłoszeń. Zwycięski projekt został przekształcony w plastikowy kubek wielokrotnego użytku Starbucks, za pomocą którego firma dalej promowała przedstawiający zwycięzcę na swoim oficjalnym blogu. Oni nawet śledziłem z nią rok później, co daje bardzo silne wrażenie, że Starbucks ceni swoich fanów i ceni ich interakcje z nimi.

Starbucks nadal pielęgnuje swoje relacje z klientami dzięki ostatnim osiągnięciom, takim jak dążenie do stania się firmą bardziej przyjazną dla środowiska. Firma obrała ten kierunek ze względu na rosnącą świadomość zanieczyszczeń i potrzebę poprawy zrównoważonego rozwoju oraz wprowadziła zmiany, takie jak nowe nakładki na kubki i wyeliminowanie plastikowych słomek. To pokazuje, że marka jest świadoma i troszcząca się o obawy swoich klientów.

Lojalność klientów i zachęty

Jednym z najlepszych, najbardziej sprawdzonych sposobów na zwiększenie lojalności klientów jest wdrożenie programu lojalnościowego, a Starbucks dołożył wszelkich starań, aby ich program był jak najbardziej dostępny dla klientów. Klienci mogą dołączyć, rejestrując kartę podarunkową lub pobierając aplikację mobilną, i otrzymywać nagrody za każdy zakup dokonany za pomocą swojego konta. Dostęp do kont My Starbucks Rewards można uzyskać zarówno z komputerów stacjonarnych, jak i urządzeń mobilnych, dzięki czemu klienci zawsze mogą sprawdzić stan swojego konta w najwygodniejszy dla siebie sposób.

Rekommenderad:  Czy ubieganie się o kredyt hipoteczny wpłynie na mój wynik kredytowy? Jeśli tak to jak?

Aplikacja My Starbucks Rewards oznacza również, że klienci mogą dokonywać płatności mobilnych w lokalizacjach Starbucks, co staje się coraz ważniejsze w dobie stale rosnącej popularności cyfrowych portfeli. Niezależnie od tego, czy mówimy o płatnościach, czy sposobach na zdobycie nagród, klienci zawsze doceniają wiele opcji — i chociaż czasami mogą zapomnieć o zabraniu ze sobą karty podarunkowej, zawsze będą mieć smartfon w kieszeni.

Kluczowe punkty

Czego zatem możemy się nauczyć od Starbucks, co można zastosować w strategii marketingowej własnej marki? Ponieważ firma odniosła spektakularny sukces pod wieloma kątami, jest całkiem sporo rzeczy, które możesz zastosować we własnym brandingu, mediach społecznościowych i innych działaniach marketingowych. Oto krótki przegląd:

  • Bądź konsekwentny. Klienci stają się bardziej świadomi – i przywiązani do – marek, które zachowują tożsamość. To klucz do zbudowania wizerunku, który jest natychmiast rozpoznawalny, nawet gdy klienci stykają się z Twoją marką poza jej zwykłym kontekstem. Wszystko, co robi Twoja firma, może być dostosowane tak, aby było częścią Twojej marki, od logo po Twój „głos” w mediach społecznościowych. Twoim ostatecznym celem w zakresie brandingu jest stworzenie tożsamości, którą klienci uznają za znajomą i zgodną z ich własnym światopoglądem. To sprawia, że ​​Twoja marka bardziej przypomina przyjaciela niż pozbawioną twarzy korporację, nawet jeśli rozwiniesz się w międzynarodowy biznes.
  • Komunikuj się i współdziałaj. Media społecznościowe są niezbędne i dają wgląd w zachowania i pragnienia klientów. Możesz być w stanie przekształcić to we własną kampanię marketingową, podobnie jak Starbucks zrobił to w ramach konkursu White Cup. Oczywiście będzie to zależeć od Twojej firmy i tego, co dokładnie sprzedajesz, ale jeśli zauważysz, że klienci używają Twoich produktów w określony sposób, nawet jeśli nie jest to główne zastosowanie produktu, jest to coś interesującego do pracy! Zawsze reaguj na potrzeby swoich klientów, aby wiedzieli, że ich obawy są rozpatrywane, a także pamiętaj, aby na bieżąco informować klientów o zasadach i ulepszeniach Twojej firmy. Klienci nie będą w stanie docenić czegoś, o czym nie mają pojęcia.
  • Nagradzaj swoich klientów. Program lojalnościowy Starbucks jest tak skuteczny, że członkowie My Starbucks Rewards nadrobili zaległości 30% całego biznesu w Stanach Zjednoczonych w 2015 r. Zasada jest prosta: ludzie, którzy wiedzą, że będą nadal kupować od określonej marki, skorzystają z okazji, aby pozwolić tej marce „odwdzięczyć się”. Dodanie programu lojalnościowego punktów lojalnościowych do Twojego sklepu internetowego zachęci klientów do powtórnych zakupów, a nawet możesz swobodnie rozdawać punkty jako zachętę do rejestracji. Dane dotyczące sprzedaży we wszystkich branżach detalicznych konsekwentnie to pokazują założenie programu lojalnościowego to jeden z najlepszych kroków, jakie możesz podjąć.
Rekommenderad:  Ile kosztuje 10 cyfr? Zarabiaj jak najbogatszy na świecie 3 Najlepsze sposoby

Wdrożenie tych strategii pomoże Twojej firmie bez względu na branżę, niszę lub etap rozwoju. Jeśli jeszcze nie założyłeś firmy, dobre zrozumienie, na czym polega skuteczna strategia marketingowa, pomoże Ci zbudować markę nawet na jej wczesnych etapach. (W rzeczywistości możesz mieć przewagę, ponieważ nie będziesz musiał przeprowadzać rebrandingu, ale z pewnością nie oznacza to, że firma o ugruntowanej pozycji nie powinna próbować zmieniać rzeczy, jeśli poprawi to wyniki).

Niezależnie od tego, czy marzysz o zbudowaniu międzynarodowego biznesu wartego miliardy dolarów, czy po prostu chcesz więcej sukcesów dla firmy, którą zamierzasz utrzymać na małą skalę, Twój marketing jest kamieniem węgielnym tych celów. Jednym z najlepszych sposobów na poprawę jest przyjrzenie się strategiom, które przyniosły świetne wyniki innej marce i dostosowanie ich do własnych celów. Podczas gdy Starbucks jest fantastycznym przykładem — i zrobił tak wiele rzeczy dobrze — twoja edukacja nie powinna się tutaj kończyć.

Zagłęb się w historię dowolnej dużej marki, a na pewno znajdziesz coś interesującego, co możesz wykorzystać. Sprawdź też swoich konkurentów i zanotuj wszystko, co wydaje się robić lepiej niż ty. Zastanów się, jak możesz wdrożyć podobną strategię, dopasowując ją do własnej marki. Prowadzenie firmy to ciągła nauka, więc nigdy nie odrzucaj szansy na odkrycie czegoś nowego!