Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Linux Ubuntu i Mint Karşılaştırması

Linux Ubuntu i Mint Karşılaştırması

Ubuntu i Linux Mint, a następnie popüler masaüstü dağıtımlarından ikisidir. Jej ikisi de Linux kullanıcıları arasında çok popüler ama hangisi daha iyi? Bu dağıtımların her birinin sunacağı çok şey olduğundan, aralarında seçim yapmak zor obilir.

Jej iki dağıtım da Debian sisteminin çatallarıdır ve birçok ortak noktası vardır. Ancak her biri kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamak için farklı bir yola yaklaşmıştır. Linux Mint, Windows może być używany jako alternatywa dla Ubuntu, a następnie można ponownie zainstalować system Mac OS. Aşağıda, onların farklılıklarından bazılarını tartışıyoruz.

Mennica

1. System Gerekli

Jej iki system de çok çeşitli cihazlarda çalışır, ancak Ubuntu, Linux Mint’ten biraz daha fazla donanım kaynağı gerektirir. GNOME’un Ubuntu w języku angielskim, można uzyskać nowoczesny plik bir tasarım i çarpıcı görseller sunar, udostępnić Linux Mint eskidir w celu użycia olmayan donanımlarda çalışır.

Linux Ubuntu i Mint Karşılaştırması

2. Sistem kurulum süreci

Her iki dağıtım için kurulum prosedürleri tamamen aynı ve kolaydır. Linux Mint i Ubuntu, Ubiquity i UEFI są gotowe do użycia.

3. Ubuntu i Mint kullanıcı arayüzü

Linux Mint, çeşitli Linux masaüstü ortamlarıyla birlikte gelir, ancak Tarçın varsayılan ortamdır. Bu DE, alt paneli, sol altta başlatıcısı ve sağda sistem bildirimi olan bir Windows arayüzüne benziyor. Alt panelde tüm aktif program pencerelerini aynı anda görebilirsiniz.

W tym przypadku Ubuntu, Gnome gibi varsayılan bir Unity sürümü ve Budgie, KDE, XFCE, vb. Gibi çeşitli masaüstü ortamlarıyla birlikte gelir. Sağda rıhtım benzeri bir panel ve bildirim alanı ve uygulama penceresi olan bir üst çubuk sunar. Entegrasyon paneli ile tüm aktif uygulamaları dock panelinde bulabilirsiniz. Z panelami dokowymi, Ubuntu Gnome Tweak Tools można łatwo uruchomić.

Linux Ubuntu i Mint Karşılaştırması

4. Linux Ubuntu’nun Linux Mint’e Karşı Performansı

Jej iki Linux dağıtımının performansını tartışacak olursak, Linux Mint Ubuntu’nun biraz ilerisindedir. Ubuntu’nun varsayılan performansı, gelişmiş donanıma sahip modern cihazlar için uygundur. Tersine, Linux Mint daha zayıf cihazlarda olduğu kadar eski donanımlarda da daha iyi çalışır.

5. Yazılım yönetimi

Her iki sistem de eksiksiz bir yazılım yönetim sistemine sahiptir. Ubuntu Yazılım Merkezi biraz daha yavaş görünüyor ve yüklenmesi için önemli kaynaklar gerektiriyor. Karşılaştırıldığında, Linux Mint’in yazılım yöneticisi hızlı ve basittir. Dağıtımlar, kullanıcıların doğru programı kolayca seçmelerini sağlayan farklı kategorilerde farklı yazılımlar sunar.

6. Yazılım kaynakları

Hem Linux Mint hem de Ubuntu, yazılım canak veya yöneticileri ile birlikte gelir, ancak Linux Mint sürümü çok daha iyidir youni başlayanlar için daha pratik seçenekler sunar. Bazen yeni başlayanlar, bazı üçüncü taraf Linux yazılımlarını kurarken PPA depolarıyla ilgili sorunlarla karşılaşırlar. Bu nedenle, bu durumda PPA’ları varsayılana sıfırlamayı seçmek yararlıdır.

Bu sıfırlama seçeneklerini sağlayarak yalnızca Linux Mint parlar. Ek olarak, Linux Mint, kolay yazılım yönetimi için ayrı bir PPA yönetim sekmesine sahiptir. Ek olarak, Linux Mint, bakım sekmesindeki çeşitli genel güncelleme sorunlarını otomatik olarak düzeltmeye izin verir. Ubuntu, tum bu kullanışlı seçeneklerden yoksundur.

7. Varsayılan uygulamaların dışındaki temel yazılımlar

Yeni kullanıcılar herhangi bir işletim sistemi kurduktan sonra ne yapmak istiyor? Linux topluluğunda jeni bir kullanıcı olarak film ve müziğin keyfini çıkarmak, Word, E-Tablolar veya Przewyższać‘de ofis üretkenliği görevleri yapmak, web’de gezinmek veya Photoshop çalışması yapmak isteyebilirsiniz. Bütün bunlar her kullanıcı için temel gereksinimlerdir.

Linux Mint i Ubuntu’nun jej ikisi de bir dizi varsayılan üretkenlik uygulamasına sahiptir. Ancak, bu dağıtımlar bazı yönlerden varsayılan yazılımdan da yoksundur. Linux Mint i Ubuntu, Ubuntu można pobrać, korzystając z kodeka, który można pobrać z Adobe Flash.

Ubuntu, możesz użyć Flasha, aby skorzystać z kodeklerów, korzystając z Ubuntu Restricted Extras, aby skorzystać z pakietu sahiptir. Ancak, uygulama mağazasında alamazsınız. Bunun yerine, yüklemek için komutu terminalde çalıştırmanız gerekir. İlk başta, bu süreç yeni kullanıcılara biraz garip gelebilir. Öte Yandan, Linux Mint de bir medya codec bileşenine sahip değildir, ancak mağazasında yazılım bulmak kolaydır.

Ek olarak, Linux Mint, Ubuntu’nun varsayılan olarak sunmadığı VLC w GIMP może udostępnić gibi iyi Linux yazılımlarından bazılarını sunar. Daha sonra yükleyebilirsiniz.

Linuksa

8. Linux Mint i Ubuntu: GUI

Linux Mint, GUI’yi güzelleştirmek söz konusu olduğunda Ubuntu’dan daha iyi bir özelleştirme seçeneği sunar. Temat Ubuntu może zostać usunięty z lub olmasa da, temaları i simgeleri uygulamak için daha fazla özelleştirme seçeneği elde etmek için ayrı bir Ubuntu Gnome Tweak Aracına ihtiyacınız var.

Możesz użyć Linux Mint, aby uzyskać najlepszy motyw, który możesz wykorzystać do tworzenia nowych plików. Ubuntu’da, İnternet’teki en iyi Ubuntu temalarını ve simgelerini bulmanız bir zip dosyası indirmeniz ve ardından uygulamak için yüklemeniz gerekir. Ubuntu umożliwia Linux Mint udostępnianie widgetów dla masowych celów.

9. Linux Mint Veya Ubuntu: system özelleştirmesi

Linux, kişiselleştirme açısından idealny bir işletim sistemidir. Bir Linux system jest ne isstersen yapabilirsin. Bu özellik, kişiselleştirme özgürlüğünün keyfini çıkarmanızı sağlar. Ubuntu i Linux Mint de özelleştirme znajdują się w idealnym katalogu, który może być neredeyse aynıdır.

10. Farklı masaüstü ortamları

Oto Ubuntu, który jest Linux Mint, dla dizi farklı masaüstü ortamıyla birlikte gelir. Linux Mint artık Cinnamon, MATE i Xfce masaüstü ortamlarını jak zamanda terk edilen KDE geliştirmesini przeznaczony. Niektóre z nich to Ubuntu, Ubuntu Gnome (wersja), KDE Plasma, LXDE, Budgie masaüstü ortamı, MATE i Xfce dahil olmak, które mogą być wykorzystywane do projektowania systemu Linux. Jeśli potrzebujesz, Linux maüstü lubtamları söz konusu olduğunda, Ubuntu, Linux Mint’in önündedir.

11. Yazılım Güncellemeleri ve Sistem Yükseltmeleri

Jej iki Linux dağıtımı da programı güncellemek ve sistemi en son sürüme yükseltmek için çok yönlü bir yol sunar. Ubuntu, en son yazılım ve sistem görüntüsü sürümlerini tek bir tıklamayla kontrol eden bir yazılım güncellemeyardımcı programına sahiptir.

Linux Mint ayrıca program güncellemeleri ve dağıtım sürümü yükseltmeleri için bir yazılım güncelleyici sağlar. Ayrıca kurulu Linux yazılımını Ubuntu i Linux Mint’te bulunan özel bir yazılım merkezi üzerinden güncelleyebilirsiniz.

12. mięta kontra ubuntu: sürüm döngüsü

Ubuntu, altı ayda bir yeni bir surüm we iki yılda bir LTS – uzun vadeli destek surümü yayınlar. LTS, masaüstü ve sunucu sistemleri için beş yıllık destek sağlar. System Ubuntu yayın döngüsü planlanmıştır. Ancak, Linux Mint planlanmamıştır. Bunun yerine, Ubuntu LTS sürümünü yayınladıktan birkaç jest sonra yeni bir sürüm yayınlar.

13. Kurumsal veya Ticari Kullanım

Kanoniczny büyük bir şirkettir ve Ubuntu’sunu kurumsal veya ticari kullanıma yönlendirmek için önemli çabalar sarf etmiştir. Bu firma bu sektörde çok başarılı. Ale teknoloji dünyasında, birçok sunucu Linux çalıştırıyor ve Ubuntu’nun kup bir kısmı buna katkıda bulundu.

Buna ek olarak, Çin dahil olmak üzere birçok hükümet yetkilisi, resmi sistemlerini Linux Veya Ubuntu’ya dönüştürüyor.

14. Oyun deneyimi

Linux Mint i Ubuntu, jej iki dağıtım da aynı oyun deneyimine sahip olacak. Ancak, Linux Mint daha az kaynak tükettiğinden, çeşitli oyunları çalıştırmak Ubuntu’dan biraz daha fazla performansa sahiptir. Öte Yandan, Ubuntu, daha az uyumluluk sorunuyla Ubuntu’da oyun performansını artırmak için modern donanım için mükemmel bir seçimdir. Son olarak sadece oyun deneyiminin jej iki sistemde de aşağı yukarı aynı olacağını söyleyebilirim.

15. Linux Mint i Ubuntu: Destek

Topluluk desteği hakkında konuşursak, Ubuntu Linux’un çok ilerisindedir. Ubuntu, Canonical adlı büyük bir şirket tarafından desteklenir ve geliştirilir ve dünya çapında geniş bir hayran kitlesine ve topluluk odaklı destek ekiplerine sahiptir.

Jeśli chcesz Linux Mint, Ubuntu będzie działać w trybie lokalnym. Dünya çapındaki birçok topluluk grubu w Linux Mint kullanan bir grup şirket, gelişimi için ortak, bağışçı veya sponsor olarak da hareket eder.

Bezpłatne pobieranie motywów WordPressPobierz najlepsze motywy WordPress do pobrania za darmoPobierz zerowe motywy WordPressPobierz motywy WordPressbezpłatny kurs onlinepobierz oprogramowanie mobilneBezpłatne pobieranie motywów WordPressZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=