Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Lista wszystkich funkcji prywatności i bezpieczeństwa ogłoszonych na WWDC 2023

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Lista wszystkich funkcji prywatności i bezpieczeństwa ogłoszonych na WWDC 2021

Apple ujawniło najnowsze oprogramowanie dla całej swojej oferty sprzętu podczas trwającej konferencji World Wide Developers Conference (WWDC) 2021. Wśród ogłoszonych aktualizacji znalazły się iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8tvOS 15 i macOS Monterey.

Ogólnie rzecz biorąc, aktualizacje te wprowadzają ulepszenia w stosunku do poprzednich wersji i zawierają kilka nowych, ekscytujących funkcji. Ale jedyną stałą, która pozostaje we wszystkich tych aktualizacjach, jest Applezaangażowanie firmy w ochronę prywatności użytkowników, które pogłębia się dzięki nowym środkom ochrony prywatnych danych użytkowników.

Oto przegląd wszystkich nowych funkcji i ulepszeń dotyczących prywatności dostępnych w systemach iOS 15, iPadOS 15 i watchOS 8i macOS Monterey.

iOS 15, iPadOS 15, watchOS 8i Funkcje prywatności w systemie macOS Monterey

W zeszłym roku na WWDC 2020 Apple wprowadził szereg funkcji zorientowanych na prywatność w iOS 14, iPadOS 14 i macOS Big Sur. Aktualizacje te obejmowały przejrzystość wykorzystania danych, blokowanie modułów śledzących reklamy i raporty dotyczące prywatności. Ponadto użytkownicy iPhone’a i iPada byli również powiadamiani za każdym razem, gdy uzyskano dostęp do mikrofonu lub kamery w ich urządzeniu.

Dzięki najnowszym aktualizacjom oprogramowania dla iPhone’a, iPada i systemu macOS, Apple czyni postępy w kierunku zapewnienia użytkownikom większej kontroli nad swoimi danymi na tych urządzeniach. W związku z tym w swoich najnowszych systemach operacyjnych udostępnia następujące funkcje skupiające się na prywatności.

1. Ochrona przed osobami trzecimi

Apple zobowiązała się do ochrony informacji o użytkownikach w Internecie i zapobiegania śledzeniu użytkowników podczas uzyskiwania dostępu do stron internetowych przez moduły śledzące. W ramach najnowszych aktualizacji oprogramowania ma teraz na celu ochronę użytkowników przed podstępnymi praktykami śledzenia, takimi jak śledzenie pikseli.

Dla niewtajemniczonych śledzenie pikseli to technika stosowana do ustalania, czy użytkownik uzyskał dostęp do jakiejś treści (na stronie internetowej lub w wiadomości e-mail) i śledzenia go w Internecie w celu utworzenia jego profilu online. Na przykład powszechną praktyką stosowaną w śledzeniu wiadomości e-mail jest osadzanie w nich sygnałów nawigacyjnych w celu rejestrowania zachowań użytkowników i identyfikowania informacji, takich jak godzina przeczytania wiadomości e-mail, oprogramowanie użyte do jej odczytania oraz adres IP witryny urządzenie, z którego to czytają, o nich.

Dzięki zupełnie nowej funkcji ochrony prywatności poczty, Apple ma na celu do pewnego stopnia zneutralizowanie takiego śledzenia na swoich urządzeniach poprzez maskowanie adresów IP użytkowników i uniemożliwianie modułom śledzącym dowiedzenie się, kiedy użytkownicy otwierają wiadomość e-mail. W ten sposób adres IP nie może zostać wykorzystany do określenia lokalizacji użytkownika ani powiązany z jego innymi działaniami online.

Ponadto firma ulepsza także funkcję inteligentnego zapobiegania śledzeniu — wykorzystywaną do ograniczania śledzenia w sieci — poprzez ukrywanie adresów IP użytkowników. Uniemożliwia to modułom śledzącym wykorzystywanie adresów IP użytkowników jako unikalnego identyfikatora i łączenie ich aktywności na różnych stronach internetowych w celu generowania profili na podstawie zebranych informacji.

2. Sprawdź prywatność aplikacji

W ramach ostatnich wersji systemu iOS, Apple konsekwentnie pracuje nad ograniczeniem ilości danych, do których aplikacje innych firm mogą uzyskać dostęp od swoich użytkowników, i umożliwieniem użytkownikom decydowania, w jaki sposób ich dane będą udostępniane tym aplikacjom.

W przypadku iOS 15 firma idzie o krok dalej i pokazuje użytkownikom, ile razy każda aplikacja wykorzystała uprawnienia (nadane przez użytkownika) w ciągu ostatniego tygodnia.

Na podstawie częstotliwości korzystania z lokalizacji użytkownika, zdjęć, aparatu, mikrofonu i kontaktów tworzony jest dla użytkownika raport dotyczący prywatności aplikacji, który pomaga mu określić, czy dostęp aplikacji do tych uprawnień ma dla niego sens. Ponadto mogą także zobaczyć wszystkie domeny innych firm, z którymi aplikacja kontaktuje się, aby udostępnić swoje dane.

Jeśli zostanie zaobserwowane nietypowe zachowanie którejkolwiek aplikacji, użytkownicy mogą podjąć odpowiednie działania bezpośrednio w Ustawieniach.

3. Zwiększ prywatność w Internecie dzięki iCloud+

Jeden z AppleNajważniejszymi aktualizacjami dotyczącymi prywatności w tym roku jest iCloud, który otrzymuje kilka nowych dodatkowych funkcji, takich jak iCloud Private Relay i Ukryj mój e-mail, w tak zwanej iCloud+. A najlepsze jest to, że wszystkie te funkcje będą dostępne bez dodatkowych kosztów.

I. Przekaźnik prywatny

Private Relay to najnowsza usługa prywatności wbudowana w iCloud, za pomocą której użytkownicy mogą korzystać z prywatnego i bezpiecznego przeglądania Internetu. Szyfruje cały ruch opuszczający urządzenia użytkowników, aby nikt pomiędzy nimi nie mógł uzyskać do niego dostępu i go odczytać.

Zasadniczo usługa wykorzystuje dwa oddzielne przekaźniki internetowe do wysyłania żądań użytkowników. Pierwszy przypisuje użytkownikowi anonimowy adres IP, który mapuje jego region (a nie jego rzeczywistą lokalizację), a drugi odszyfrowuje adres internetowy żądany przez użytkownika i udostępnia mu stronę internetową. To pozwala Apple oddzielić obie informacje i odizolować je od siebie, tak aby żaden pojedynczy podmiot nie miał dostępu do obu informacji i w związku z tym nie mógł zidentyfikować, kim jest użytkownik i jakie żądania skierował do witryny internetowej.

II. Ukryj mój e-mail

Ukryj mój adres e-mail to coś w rodzaju rozszerzenia opcji Zaloguj się przez Apple funkcja. Działa poprzez umożliwienie użytkownikom udostępniania unikalnych i losowych adresów e-mail usługom online i przesyłaniu ich na ich osobistą pocztę e-mail. W ten sposób mogą zachować prywatność swoich osobistych adresów e-mail.

Jest wbudowany bezpośrednio w przeglądarkę Safari, ustawienia iCloud i Mail i pozwala użytkownikom tworzyć i usuwać dowolną liczbę adresów e-mail.

4. Bezpieczne przechowywanie danych zdrowotnych i identyfikacyjnych

Dane dotyczące zdrowia i dane identyfikacyjne to kolejna kluczowa informacja, którą należy chronić i bezpiecznie przechowywać na urządzeniu. Do końca, Apple mówi, że będzie przechowywać dane dotyczące zdrowia Apple Watch użytkowników w sposób zaszyfrowany na ich urządzeniu lub w iCloud przy użyciu synchronizacji iCloud.

Podobnie dowody tożsamości przechowywane w aplikacji Portfel będą szyfrowane i bezpiecznie przechowywane w Bezpiecznym elemencie, wykorzystującym tę samą technologię, która przechowuje Apple Pay prywatny i bezpieczny. W efekcie żaden podmiot, m.in Apple,
może zobaczyć, kiedy i gdzie okazywane są identyfikatory cyfrowe, takie jak prawo jazdy.

5. Przetwarzaj dźwięk żądań Siri na urządzeniu

Ostatni rok, Apple wprowadzono rozpoznawanie mowy na urządzeniu na iPhonie i iPadzie, aby przetwarzać żądania użytkowników bezpośrednio na urządzeniu i zapobiegać niechcianemu nagrywaniu dźwięku przez asystenta głosowego. Teraz, dzięki systemom iOS 15 i iPadOS 15, Apple umożliwia Siri przetwarzanie (w przypadku niektórych czynności) również na urządzeniu, co umożliwi jej przetwarzanie żądań, takich jak uruchamianie aplikacji, ustawianie timerów i alarmów, zmiana ustawień i kontrolowanie muzyki, nawet bez połączenia z Internetem.

Zwiększanie prywatności interakcji użytkowników

Wszystkie nowe funkcje prywatności zostaną udostępnione jesienią w nowych wersjach systemów iOS, iPadOS, macOS i watchOS. Po udostępnieniu funkcje te wzmocnią kontrolę użytkowników nad ich danymi osobowymi i zapewnią im większą kontrolę nad sposobem udostępniania danych osobowych aplikacjom i witrynom internetowym, z których korzystają/odwiedzają online.

Table of Contents