Londyn-Nowy Jork w 3 godziny: podróż samolotem staje się naddźwiękowa

New Concord - Londyn

Nowy prototyp Concorde został zaprojektowany przez amerykański startup Boom Supersonic i pokona dystans między Londynem a Nowym Jorkiem w zaledwie 3 godziny. Model wykonany w skali 1:3, zostanie przekształcony w prawdziwy samolot w formacie 2030 chociaż pierwsze loty testowe rozpoczną się już w 2021 roku. Nowy Concorde zostanie nazwany XB-1 i prześledzi, poprawiając, ślady lotu naddźwiękowego poprzedniego modelu anglo-francuskiego.

Los tego ostatniego nie był najlepszy i spowodował cofnięcie się innowacji technologicznych w lotnictwie cywilnym. Pierwszy Concorde na trasie Londyn-Nowy Jork 3 półtorej godziny przestał latać w 2003 roku, kilka lat po wypadku, w którym zginęło 113 osób. Porozmawiajmy o locie, z którego wstałem Paryż, 25 lipca 2000 r, ale wkrótce potem uderzył we francuską wieś, zabijając wszystkich pasażerów. Od tego czasu wszelkie eksperymenty z lotami naddźwiękowymi zostały zablokowane i do dziś docierają do zamorskich miejsc z dwukrotnie dłuższym czasem.

Nowy Concorde: naddźwiękowy odrzutowiec przyszłości.

Nowy model Concorde XB-1 osiągnie bardzo zbliżone osiągi do swojego przodka z prędkością ok 2.368 km / h. Oczywiście będzie to jeszcze bardziej innowacyjna wersja, dzięki czemu naddźwiękowy odrzutowiec będzie przyjazny dla środowiska. Według startupu XB-1 będzie w całości wbudowany neutralny pod względem emisji dwutlenku węgla tak, aby nowy prototyp był bezpieczny i zrównoważony również z punktu widzenia ochrony środowiska.

Obecnie firma budowlana zbiera zamówienia na dalsze finansowanie spektakularnego projektu. Obecnie pierwsi klienci zapłacili ok 6 milionów dolarów, a wśród nich pojawia się Virgin Group i Japan Airlines. Samolot, który przybierze również typowy kształt strzały z poprzedniego modelu, będzie używany wyłącznie na trasach transoceanicznych. A tuż nad oceanem osiągnie maksymalną prędkość, w której GROM dźwiękowy nie będzie kolidować z życiem na kontynencie.