Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

ma na imię Khosta 2 i jest odporny na szczepionki

SARS-CoV-2 oznaczone przed i po w naszym życiu. W tych latach po pandemii odkryto co najmniej 15 potencjalnie śmiertelnych wirusów, które są wariantami koronawirusa lub bardzo bliskimi kuzynami.

Na dowód tego mamy wirusa Khosta 2, nowy krewny, który właśnie pojawił się w Rosji i ma wiele wspólnego z Covid-19. Wśród nich zdolność do opierania się szczepionkom przeciwko zespołom oddechowym.

Czy powinniśmy się martwić wirusem Khosta? 2?

Nietoperze podkowy / Kredyty: Cdn

Rosyjscy wirusolodzy odkryli ten nowy szczep sarbekowirusa, termin używany obecnie do identyfikacji wirusów związanych z SARS-CoV-1, w podkowcach. I poprzedni wirus, Khosta 1w kale tych owadożernych nietoperzy z południowej Rosji.

Dalsza analiza tego szczepu sugeruje, że jego genom jest podobny do innych sarbekowirusów znalezionych u nietoperzy podkowca z Bułgarii w 2008 roku i z Kenii w 2007 roku. Jednak żaden z tych wirusów Khosta nie rozwinął jeszcze zdolności do infekowania ludzkich komórek, tak jak jego bliski krewny Covid -19.

Więc ten wirus nie stanowi w tej chwili zagrożenia.

Jednak wielu naukowców obawia się, że wirusy Khosta staną się problemem w przyszłości, ponieważ używają tego samego portu wejścia komórkowego, co SARS-CoV-2.

Zespół amerykańskich naukowców potwierdził, że te nowe wirusy preferują również receptor ACE2, białko znajdujące się na ludzkich komórkach, do którego przyczepiają się patogeny.

W ten sposób, w odpowiednich okolicznościach, nowo odkryte wirusy Khosta mogą być znacznie bardziej śmiercionośne niż obecnie.

„Khosta-2 To inny wirus niż SARS-CoV-2ale jego białko kolce ma około 60 procent podobieństwa z innymi sarbekowirusami, w tym SARS-CoV-2”.

Michael Letko, wirusolog z University of Washington

Dlaczego pojawia się tak wiele powiązanych wirusów Covid-19?

Przez Pexels

W ciągu ostatnich dwóch dekad u nietoperzy pojawiły się co najmniej trzy typy koronawirusów, z których wszystkie spowodowały masowe epidemie u ludzi.

Na przykład zespół ostrej ostrej niewydolności oddechowej (SARS) spowodował wybuch epidemii w 2002 r. W 2012 r. zarejestrowano nową epidemię, która została nazwana zespołem oddechowym na Bliskim Wschodzie (MERS), a także została przeniesiona przez nietoperza. I wreszcie, zespół ostrej ciężkiej niewydolności oddechowej spowodowany koronawirusem 2 (SARS-CoV-2), odpowiedzialny za najgorszą pandemię dekady.

Uważa się, że nietoperze są głównym zwierzęcym rezerwuarem koronawirusa. To dlatego, że więcej niż 4800 sekwencji wirusowych u tych stworzeń.

Ale są też inne naturalne nośniki, takie jak cywety czy łuskowce. Wydaje się więc, że w tym momencie nigdy nie pozbędziemy się koronawirusów: największej rodziny patogenów na świecie.

Jeśli wirusy Khosta zdołają zrekombinować ze swoim krewnym, Covid-19, mogą w końcu zarazić ludzi. To bardzo zła wiadomość, ponieważ kolejny niedawny eksperyment potwierdził, że szczepionki Moderna i Pfizer nie działają na ten patogen.

Chociaż niektórzy badacze twierdzą, że chociaż nadal nie możemy zapobiec ewolucji wirusa, nadal możemy walczyć.

Krawężnik Kin Khosta z nowymi szczepionkami

Przez Pixabay

Naukowcy już pracują nad uniwersalną szczepionką przeciwko sarbekowirusowi. Zapewniłoby to ochronę nie tylko przed wariantami SARS-CoV-2ale także przeciwko wielu innym potencjalnie niebezpiecznym koronawirusom, takim jak Khosta.

Ponadto nie planują stracić z oczu podkowca, aby zbadać, jak ewoluuje nowy wirus.

Podczas pandemii naukowcy nie mogli szybko opracować szczepionek, ponieważ nie wiedzieli, jak nieuchwytny jest SARS-CoV.2. Dlatego teraz planują stworzyć bibliotekę dotyczącą sarbekowirusów, zanim staniemy w obliczu kolejnej pandemii.

Tak więc ten nowy wirus Khosta, mimo że jest bliskim krewnym, nigdy nie będzie dla nas tak zabójczy jak Covid-19.

Bibliografia:

Nowy wirusowy kuzyn Covid-19 może oprzeć się odporności na szczepionki, wyniki badań https://www.inverse.com/mind-body/new-coronavirus-bats

Sarbecovirus zależny od ACE2 u rosyjskich nietoperzy jest odporny na SARS-CoV-2 szczepionki https://doi.org/10.1371/journal.ppat.1010828


Table of Contents