Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Mapy Google a dedykowane urządzenie GPS: Którego wybrać?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Mapy Google a dedykowane urządzenie GPS: Którego wybrać?

Dzisiejsze smartfony mają wiele zintegrowanych narzędzi, a GPS jest jednym z najczęściej używanych. Dzięki tej funkcji telefon zna Twoją lokalizację, co może się przydać w wielu sytuacjach. Przede wszystkim pozwala użytkownikom smartfonów sprawdzić swoją lokalizację i uzyskać szczegółowe instrukcje nawigacyjne, ale może się również przydać do śledzenia zgubionego smartfona.

Z firmami takimi jak Google, Nokia, Microsoft i Apple stale rozwijając swoje usługi mapowe i dostarczając w czasie rzeczywistym informacji nie tylko o lokalizacji, wydaje się, że smartfon może wyprzedzić dedykowane urządzenia GPS, które niekwestionowanie królują od wielu lat. Prawdopodobnie najlepszą usługą mapową są Mapy Google, z których korzystają setki użytkowników na całym świecie, a tak naprawdę wiele osób zastanawia się nad pytaniem: po co nadal korzystać z dedykowanego urządzenia GPS, jeśli masz Mapy Google? Dzisiaj spróbujemy dowiedzieć się, co jest lepsze.

Mapy Google a dedykowane urządzenia GPS

Google stale unowocześnia swoją usługę mapową, dodając obsługę większej liczby obszarów, na przykład tworząc obrazy StreetView dla większej liczby miejsc na Ziemi i dostarczając informacje o ruchu drogowym w czasie rzeczywistym. Z drugiej strony urządzenia GPS mają bardzo szczegółowe mapy, bardzo szybko ustalają lokalizację, a posiadanie tylko jednego celu czyni je bardziej niezawodnymi niż smartphonesponieważ jest mniej rzeczy, które mogą pójść nie tak.

Niemniej jednak będziemy stawiać czoła Mapom Google i dedykowanym urządzeniom GPS, aby zobaczyć, jakie mają zalety i wady. Mamy nadzieję, że pomoże to zainteresowanym użytkownikom w wyborze najlepszego dla nich rozwiązania.

Mapy Google: zalety i wady

Jak butelka wina, usługi Google z biegiem czasu stają się coraz lepsze, a każda aktualizacja zapewnia użytkownikom więcej funkcji i narzędzi. Niektórzy jednak czują się przytłoczeni wszystkimi możliwościami, jakie może zapewnić ta usługa. Patrząc z obiektywnego punktu widzenia, Mapy Google mają zarówno zalety w porównaniu ze zwykłą nawigacją GPS, jak i wady.

Plusy:

 • Mapy są bezpłatne
 • Możliwe jest pobieranie map offline
 • Może udostępniać informacje o lokalizacji w podróży, niezależnie od środka transportu
 • Do wyszukiwania miejsc dostępna jest łączność z Internetem
 • Przenośny
 • Mapy są aktualizowane automatycznie
 • Lepsza jakość wyświetlaczy

Cons:

 • Wiele smartphones wymagają połączenia z Internetem, aby nawigacja działała
 • Mapy Google w ograniczonym stopniu obsługują mapy offline
 • W zależności od urządzenia obsługa może być trudniejsza
 • Dla niektórych mnóstwo niepotrzebnych funkcji
 • Niska wydajność baterii (prawdopodobnie będzie wymagać ładowarki samochodowej)
 • Opiera się na sygnale telefonicznym i może być niedokładny w niektórych lokalizacjach
 • Nawigację można przerwać, gdy nadejdzie połączenie lub inne powiadomienie

Oprócz tych zalet i wad Map Google należy wziąć pod uwagę inne kwestie. Wiele osób nie chce zawracać sobie głowy dokowaniem i odłączaniem swojego komputera smartphones za każdym razem, gdy wybierają się na przejażdżkę, a może ich urządzenia mają małe ekrany i nie rozpoznają wskazówek. Problem wykracza poza proste zalety i wady Map Google i ma więcej wspólnego z rzeczywistymi ograniczeniami posiadanego smartfona.

Z drugiej strony wszechstronność Map Google i smartphonesogólnie rzecz biorąc, sprawiają, że to rozwiązanie jest lepsze od samodzielnych urządzeń GPS, ponieważ wielu użytkowników nie oddala się tak daleko od domu, aby potrzebować GPS, a wystarczy szybkie spojrzenie na mapę przed wyjazdem.

Dedykowane urządzenia GPS: zalety i wady

Wiele mówi się o upadku urządzeń GPS, niektórzy uważają je za relikt poprzedniej generacji, który szybko zostaje przejęty przez inne urządzenia wielofunkcyjne. Jednak pod pewnymi względami dedykowane urządzenie GPS jest lepsze od Map Google lub jakiejkolwiek innej używanej usługi mapowania smartphones.

Plusy:

 • Tani i łatwy w użyciu
 • Nie opiera się na sygnale telefonu komórkowego
 • Długi czas pracy baterii (wiele z nich jest również wyposażonych w zasilacze samochodowe 12 V)
 • Bardzo dokładne
 • Niezawodny w odległych regionach

Cons:

 • Nie wszystkie modele nadają się do użytku poza pojazdami
 • Masywny projekt
 • Niektóre nie mają zintegrowanych map
 • Czasem trzeba dokupić dodatkowe mapy
 • Interfejs ekranu dotykowego nie jest tak dobry jak smartphones’
 • Użytkownik musi ręcznie aktualizować mapy na wielu urządzeniach (a niektóre aktualizacje map nie są bezpłatne)

Dedykowane urządzenia GPS rozwinęły się w ciągu ostatnich kilku lat pod wieloma względami, stając się gadżetami, na które każdy może sobie pozwolić i z których łatwo korzystać, w przeciwieństwie do bardzo drogiego sprzętu używanego przez profesjonalistów. Obecnie każdy może kupić urządzenie GPS za około 100–150 USD, które jest dostarczane z fabrycznie załadowanymi mapami i aktualizacjami, a także innymi dodatkami. Niemniej jednak istnieje baza klientów, którzy chcą dodatkowych funkcji i mobilności smartphonesi dlatego Mapy Google są dla nich bardziej odpowiednie.

Konkluzja: Który jest najlepszy?

Każda sytuacja wymaga innych narzędzi, o czym wielu z Was już wie. Jeśli jeździsz tylko po mieście i masz w smartfonie porządny ekran, Mapy Google będą Ci w pełni służyć, bo dostarczą Ci wszystkich potrzebnych informacji. Łatwy dostęp do innych informacji, jakie oferuje Mapy Google, to także korzyść w tej sytuacji.

Z drugiej strony, jeśli regularnie podróżujesz w odległe rejony, jesteś kierowcą, który musi pokonywać trasy przełajowe lub podróże międzynarodowe, to dedykowane urządzenie GPS będzie bardziej odpowiednim narzędziem, ponieważ będzie działać bez połączenia z Internetem lub sygnału telefonu komórkowego. Urządzenia GPS wcale nie są przereklamowane i bezużyteczne, ponieważ oferują użytkownikom lepsze wsparcie w określonych warunkach.

W Mapach Google vs. Dedykowane urządzenia GPS nie ma zdecydowanego zwycięzcy. Użytkownik musi najpierw zdecydować, co będzie najlepiej odpowiadać jego potrzebom, a następnie wyłonione zostanie lepsze rozwiązanie. Jeśli znajdziesz się gdzieś pośrodku, najlepszym rozwiązaniem może być po prostu posiadanie ich obu u boku.