Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

Marketing szeptany: strategie, zalety i wady

Marketing szeptany: strategie, zalety i wady

Jeśli kiedykolwiek poleciłeś swoją ulubioną markę odzieżową lub restaurację znajomemu lub członkowi rodziny, to już wiesz, jak wygodny i popularny jest marketing szeptany. Dzielenie się swoimi pozytywnymi, ponadprzeciętnymi doświadczeniami z konkretną firmą, sklepem lub produktem to ekscytacja, która napędza tego typu wpływowy marketing. Poczta pantoflowa obejmuje każdy sposób, w jaki konsumenci mówią o Twojej ofercie w dialogu z innymi. Twoi klienci i fani zasadniczo zajmują się marketingiem organicznym za Ciebie – przy niewielkich lub żadnych kosztach dla Twojej firmy. Niezależnie od tego, czy odbywa się to za pośrednictwem mediów społecznościowych, czy osobiście, poczta pantoflowa przybiera wiele form i ma wiele cennych zalet.

Według raportu Nielsena 92% ludzi ufa rekomendacjom ustnym od osób, które znają, przede wszystkim innym reklamom. To znaczy Marketing ustny ma potencjał do ogromnego, wykładniczego wzrostu firm poprzez ciągły ruch, potencjalnych klientów i sprzedaż. Ludzie uwielbiają polecenia i często przy podejmowaniu decyzji zakupowych ufamy opiniom najbliższych nam osób. Zanim zagłębisz się w strategie, zalety i kilka wad przekazywanych drogą ustną, dowiedz się więcej o tej skutecznej taktyce marketingowej od Podcast Kevina Millera.

Sześć strategii rozpowszechniania informacji

1. Treści generowane przez użytkowników

Treści generowane przez użytkowników to wszelkie oryginalne i specyficzne dla marki treści — teksty, filmy, obrazy, recenzje itp. — tworzone przez ludzi, a nie marki. Pomyśl o rozpakowywaniu filmów na TikTok lub YouTube autorstwa klientów lub pełnych pochwał postach na Instagramie. Na wszystkich etapach podróży kupującego treści generowane przez użytkowników pomagają wpływać na zaangażowanie i zwiększać liczbę konwersji. Treści zorientowane na klienta można wykorzystywać w mediach społecznościowych i innych kanałach, takich jak poczta e-mail, strony docelowe lub strony realizacji transakcji. Obecnie konkurencja jest ogromna, jeśli chodzi o przyciągnięcie uwagi odbiorców — dlatego ważne jest budowanie zaufania i przekazywanie autentyczności docelowym odbiorcom.

2. Referencje

Dzieląc się pozytywnymi doświadczeniami prawdziwych klientów z Twoją marką, potwierdzasz skuteczność i wartość Twojego produktu lub usługi – nazywa się to dowodem społecznym. Referencje można wykorzystywać w mediach społecznościowych, kanałach e-mailowych, stronach docelowych lub ogólnie w treściach generujących leady. Zasadniczo, gdy do zwiększenia zaufania do swojej firmy wykorzystujesz prawdziwych ludzi, potencjalni klienci czują, że mogą zaufać bezstronnemu głosowi, który ma znakomite doświadczenie.

3. Zachęty

Zapewnienie klientom korzystnego powodu do podzielenia się swoimi doświadczeniami może ożywić marketing szeptany. Ludzie chętniej zrobią coś w zamian za coś wartościowego, na przykład specjalny rabat lub darmowy prezent.

4. Programy polecające

Jeśli chcesz pójść o krok dalej dzięki zachętom — formalne programy poleceń zachęcają zadowolonych klientów do promowania Twojej marki w zamian za zachęty. Stało się to popularną metodą dla firm, które chcą zwiększyć sprzedaż przy jednoczesnej minimalizacji kosztów działania. Pomyśl o tym jak o systemie nagród dla klientów, którzy chcą polecić Twój produkt lub usługę swojemu kręgowi społecznemu. Najlepsze programy polecające sprawiają, że rozpowszechnianie informacji jest łatwe i szybkie, a jednocześnie opłacalne dla obu stron. Program poleceń klientów pozwala także łatwo wskazać największych fanów Twojej marki, a także dokładnie śledzić, skąd pochodzą Twoje leady.

5. Nawiąż kontakt z influencerami

Doświadczeni influencerzy w Twojej niszy mogą wnieść poczucie współpracy i autorytetu do Twojej marki. Osoby te zazwyczaj cieszą się dużą popularnością i sprawdzoną reputacją w Twojej branży. Oto niektóre sposoby nawiązania kontaktu z wpływowymi osobami: umożliwienie im bezpłatnego wypróbowania Twojego produktu/usługi, cytowanie ich w treści i prezentowanie ich oferty. Ponadto, gdy korzystasz z marketingu wpływowego, często może to przyciągnąć odbiorców, aby również sprawdzili Twoją firmę.

5. Zaoferuj produkt lub doświadczenie warte udostępnienia

Podstawą każdej skutecznej strategii szeptanej jest stworzenie znakomitego produktu lub usługi, która wykracza poza oczekiwania. Uważna obsługa klienta, bezproblemowe zakupy i produkty, które działają zgodnie z reklamą, to kluczowe elementy udanych kampanii szeptanych. Zaoferuj coś niezapomnianego w swoich ofertach, czego nie można dostać nigdzie indziej.

Zalety marketingu szeptanego

Ekonomiczne

Ponieważ poczta pantoflowa opiera się na rozwoju organicznym i zadowoleniu klientów, jest to jeden z najbardziej opłacalnych sposobów promowania firmy. W przeciwieństwie do ogromnych inwestycji w postaci płatnych reklam lub zatrudniania agencji do zmiany strategii marketingowej, reklama szeptana zaczyna się od jakości produktu i sposobu, w jaki Twój zespół radzi sobie z klientami.

Zwiększa lojalność wobec marki

Zdobywanie lojalności wobec marki jest kluczem nie tylko do zdobycia nowych klientów, ale także do ich utrzymania. Zbudujesz długoterminowe relacje, które zaowocują powtarzalnymi zakupami i większą sprzedażą.

Buduje dowód społeczny

Wraz z lojalnością publiczności przychodzi dowód społeczny. Jak wspomniano wcześniej, dowód społeczny jest integralną częścią budowania społeczności, zaufania i wiarygodności wobec Twojej marki.

Wady marketingu szeptanego

Nie możesz kontrolować tego, co mówią ludzie

Możesz jednak kontrolować sposób, w jaki reagujesz i współpracujesz z niezadowolonymi klientami. W przypadku negatywnych recenzji upewnij się, że starasz się zapewnić życzliwą i pełną szacunku obsługę klienta. W takich sytuacjach najlepiej jest reagować natychmiast. Pokaż, że Ci zależy i naprawdę zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby pomóc im w rozwiązaniu skarg.

Nie można polegać wyłącznie na przekazie ustnym

Tak, marketing szeptany ma swoje zalety, ale czasami właściciele firm mogą popełnić błąd, posługując się wyłącznie pocztą pantoflową – i po prostu to. Należy pamiętać, że połączenie tego rodzaju marketingu z innymi strategiami ma kluczowe znaczenie dla skutecznej promocji i sprzedaży produktu lub usługi.