Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Masz smartfon z układem MediaTek SoC? Więc może być szpiegowany

Luki bezpieczeństwa w smartphones zazwyczaj docierają do producentów SoC, takich jak MediaTek lub Qualcomm. Te komponenty są poprzeczne dla wielu urządzeń, więc każdy problem ma duży wpływ.

Dzięki silnej obecności na rynku to teraz MediaTek ma poważny problem ujawniony w najnowszym SoC. Każdy, kto ma smartfon z jednym z tych prezentów, jest narażony i można go z łatwością szpiegować.

Problemy ze szpiegowaniem MediaTek SoC nie powiodły się

Wraz z Qualcomm, MediaTek jest jednym z największych dostawców SoC dla smartphones. Najnowsze dane pokazują, że występuje w 37% z smartphones świata, który pokazuje wpływ, jaki ma każda usterka odkryta na tej platformie.

Ujawniono nowy problem, który umożliwia atakującym szpiegowanie smartphones, słuchając rozmów prowadzonych na sprzęcie. Wada tkwi w komponentach AI i przetwarzania dźwięku MediaTek Dimensity SoC, które można wykorzystać.

Problemy ze szpiegowaniem MediaTek SoC nie powiodły się

Błąd wynikał ze śledztwa dotyczącego bezpieczeństwa, które miało na celu ustalenie, czy możliwe jest ich wykorzystanie 2 składniki. Wynik jest widoczny i pozwala na wykorzystanie tych komponentów do szpiegowania użytkowników i kradzieży niektórych ich danych.

Badacze odkryli, że prosta złośliwa aplikacja umożliwia wydawanie poleceń tym procesorom. Rezultat jest wtedy nieoczekiwany, ponieważ informacje są skradzione, co umożliwia atakującemu uzyskanie dostępu do dźwięku użytkownika.

Problemy ze szpiegowaniem MediaTek SoC nie powiodły się

MediaTek już ujawnił, że ta usterka została usunięta i że producenci mieli już dostęp do rozwiązania. Zaktualizowano również sprzęt, w którym wystąpił problem, na tyle, aby użytkownicy mieli smartphones z najnowszymi łatkami.

To kolejna sytuacja, w której użytkownicy są narażeni i mają możliwość zobaczenia kradzieży ich danych. Rozwiązanie zostało już znalezione i zostanie zastosowane, ale wiadomo, że do szpiegowania można użyć dowolnego komponentu.