Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Międzynarodowa lista kontrolna SEO: 10 rzeczy do zrobienia przed przekroczeniem granicy

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Międzynarodowa lista kontrolna SEO: 10 rzeczy do zrobienia przed przekroczeniem granicy

Kiedy Twoje działania SEO ograniczają się do tylko jednego kraju, łatwo jest zacząć żyć w bańce SEO. Prawda jest jednak taka, że ​​nie ma jednego uniwersalnego podejścia do SEO, a kierowanie reklam na inny kraj wymaga przyjęcia różnych strategii.

Jeśli chcesz wprowadzić swoją witrynę na rynki zagraniczne, skorzystaj z tej międzynarodowej listy kontrolnej SEO, aby przygotować swoją witrynę do osiągnięcia sukcesu za granicą.

Jak działa międzynarodowe SEO?

Jeśli jesteś przyzwyczajony do praktykowania SEO we własnym kraju, prawdopodobnie przywykłeś tylko do optymalizacji treści pod kątem osób mówiących jednym językiem i należących do jednej kultury.

Kiedy jednak wyjdziesz poza swój kraj lub region i zaczniesz optymalizować reklamy pod kątem osób mówiących innymi językami i/lub należących do innych kultur, zaczniesz ćwiczyć SEO.

Międzynarodowe SEO to jednak coś więcej niż tylko atrakcyjność dla ludzi mieszkających w różnych krajach. Chodzi także o poinformowanie wyszukiwarek, na jaką lokalizację kierujesz reklamy i w jakim języku napisana jest Twoja treść. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy optymalizujesz pod kątem tej samej wyszukiwarki — w końcu Google odpowiada za większość ruchu związanego z wyszukiwaniem na komputerach stacjonarnych w wielu różnych krajach:

Podsumowując, międzynarodowe SEO obejmuje poszerzanie horyzontów SEO poza granice własnego kraju, zaspokajanie potrzeb nowego rynku i upewnianie się, że wyszukiwarki dokładnie rozumieją, kim są Twoi docelowi odbiorcy i gdzie mieszkają.

Jak mogę poprawić moje międzynarodowe SEO?

Jeśli śledzisz nowości SEO, wiesz, że nigdy nie brakuje nowych aktualizacji algorytmów i świeżych strategii. Kiedy opuszczasz granice własnego kraju, ustalenie, jaką taktykę zastosować, staje się jeszcze bardziej skomplikowane.

Aby pomóc Ci przebić się przez szum i udoskonalić międzynarodową strategię SEO, przygotowaliśmy listę kontrolną dziesięciu rzeczy, które powinieneś zrobić przed podjęciem działań SEO za granicą.

1. Kategoryzuj ruch według kraju

Pierwszym krokiem każdej dobrze poinformowanej międzynarodowej strategii SEO jest ustalenie, które kraje odpowiadają za największy ruch w Twojej witrynie.

Można to łatwo zrobić za pomocą Google Analytics (GA). W Google Analytics 4 (GA4), wersja GA wprowadzona pod koniec 2020 r., to jest osiągnięte przeglądając kartę pt Skąd przychodzą Twoi użytkownicy? — tam zobaczysz liczbę użytkowników pochodzących z siedmiu najlepszych krajów. Aby zobaczyć więcej szczegółów, kliknij Zobacz kraje przycisk na dole karty.

Alternatywnie możesz skorzystać z bezpłatnego narzędzia innej firmy, takiego jak Podobna sieć. Wpisz adres URL dowolnej witryny, a zobaczysz przegląd ruchu w niej według kraju (kto wiedział Twitter był tak popularny w Japonii?):

Gdy już zobaczysz, które kraje odpowiadają za ruch w Twojej witrynie, tym szybciej będziesz w stanie określić, na które kraje powinieneś kierować swoją międzynarodową strategię SEO.

2. Identyfikacja różnic kulturowych

Załóżmy, że przeanalizowałeś ruch i znalazłeś inny niż Twój kraj, który generuje znaczną ilość ruchu w Twojej witrynie. Następnym krokiem jest identyfikacja wszelkich różnic kulturowych między tym krajem a Twoim własnym.

Na przykład, jeśli mieszkasz w Stanach Zjednoczonych i stwierdzisz, że 25 procent Twojego ruchu pochodzi z Kanady, odkryte różnice kulturowe będą prawdopodobnie subtelniejsze. Warto wiedzieć, że Kanadyjczycy mają bezpłatną opiekę zdrowotną i generalnie wolą hokej od baseballu i piłki nożnej, ale prawdopodobnie nie będziesz musiał martwić się o żadne większe różnice.

Z drugiej strony, jeśli mieszkasz w USA i stwierdzisz, że 25 procent Twojego ruchu pochodzi z Tajlandii, będziesz musiał przeprowadzić poważne badania nad niuansami współczesnej kultury tajskiej.

3. Precyzyjne nawyki zakupowe

Jeśli Twoja witryna bezpośrednio sprzedaje produkt lub usługę, musisz także zbadać zwyczaje zakupowe osób żyjących na Twoim rynku docelowym. Może to oznaczać różnicę między sukcesem a porażką.

Przykład: Home Depot’s niechlubna klapa w Chinach, za co wielu analityków finansowych obwinia przedsiębiorstwo z Atlanty, które nie przeprowadziło odpowiedniego badania potrzeb i potrzeb chińskich konsumentów. Jak Home Depot przekonał się na własnej skórze, rosnąca klasa średnia w Chinach mieszkała raczej w mieszkaniach w miastach niż w domach na przedmieściach, chciała unikać remontów typu „zrób to sam” i wolała płacić wykonawcom za wykonanie za nich projektów domów.

Innymi słowy, wszystko, co sprawia, że ​​Home Depot jest atrakcyjny dla amerykańskich konsumentów, nie spotkało się z uznaniem chińskich klientów.

Lekcja? Jeśli nie zachowasz należytej staranności i nie poznasz zwyczajów zakupowych ludzi mieszkających w kraju, na który planujesz kierować reklamy, możesz stracić zarówno czas, jak i pieniądze.

4. Zidentyfikuj konkurentów

Jeśli witryna, którą optymalizujesz, ma już ugruntowaną pozycję, prawdopodobnie zapoznałeś się już z jej głównymi konkurentami. Jest to ważna część każdej kampanii SEO, niezależnie od tego, czy dążysz do zwiększenia autorytetu witryny, czy prowadzisz badanie słów kluczowych konkurencji.

Jednak rozpoczynając kampanię SEO, może nie być oczywiste, że będziesz musiał rozróżnić konkurentów szczególnie w kraju, na który kierujesz swoją kampanię.

Jednym z najłatwiejszych sposobów jest skorzystanie z pomocy firmy Semrush Eksplorator rynku. Możesz tam wpisać domenę witryny, którą optymalizujesz i wybrać lub wyszukać lokalizację docelową z rozwijanego menu:

Jeśli szukasz bezpłatnej alternatywy, Likeweb może ponownie spełnić Twoje oczekiwania. Najpierw przejdź do strony głównej Likeweb i wybierz kraj docelowy z menu w prawym dolnym rogu:

Następnie wprowadź adres URL witryny i w powstałym raporcie kliknij Zawodnicy w menu po lewej stronie, aby wyświetlić listę podobnych witryn:

Gdy odkryjesz, którzy konkurenci są najodpowiedniejsi dla Twojej witryny, możesz rozpocząć badanie ich taktyki, mocnych i słabych stron, aby pomóc w opracowaniu międzynarodowej strategii SEO.

5. Wybierz właściwy język

Jeśli zamierzasz wdrożyć strategię SEO w kraju, w którym mówi się głównie w języku innym niż Twój, ważne jest, aby dokładnie zaplanować kolejne kroki.

Aby zilustrować dlaczego, przyjrzyjmy się Pew Research Center badanie różnorodności językowej w kilku krajach Europy.

We wszystkich krajach objętych badaniem językiem urzędowym jest ten, którym większość ludzi posługuje się w domu z rodziną. Jednak w niektórych znaczny procent ludzi posługuje się w domu innymi językami. Jednym z najlepszych przykładów jest Ukraina — tam 55 procent ludzi mówi w domu po ukraińsku, a aż 44 procent po rosyjsku:

Podobnie, choć 80 procent mieszkańców Bułgarii mówi w domu po bułgarsku, 14 procent po turecku, a 6 procent po romsku.

Wniosek z tego jest taki, że nigdy nie powinieneś zakładać, że wiesz, jakim językiem mówią ludzie w dowolnym kraju. W zależności od konkretnej grupy konsumentów, do których kierujesz swoje wysiłki SEO, może być konieczne przetłumaczenie treści na język inny niż oficjalny język ich kraju.

A kiedy nadejdzie czas, aby rozpocząć tłumaczenie treści witryny na wybrany język, pamiętaj również, że zawsze lepiej zainwestować w wysokiej jakości tłumaczenie wykonywane przez rodzimych użytkowników języka, niż polegać na oprogramowaniu do automatycznego tłumaczenia.

6. Użyj Hreflanga

The hreflang Atrybut HTML służy do informowania Google, na jaki język jest kierowana strona. Możesz go także użyć do określenia kraju, na który kierowana jest strona, choć jest to opcjonalne.

W przeciwieństwie do wielu innych atrybutów HTML, hreflang może być dość widoczny dla użytkowników. Dzieje się tak, ponieważ można go dodać bezpośrednio na końcu adresu URL strony. Na przykład we włoskiej wersji Applewitryny, do adresu URL dołączony jest kod języka To:

Aby wskazać region, do adresu URL strony należy dołączyć kod kraju. Na przykład adres URL apple.com/it-ch oznaczałoby, że jest on przeznaczony specjalnie dla osób mówiących po włosku w Szwajcarii. (Note rozmieszczenie kodu może się różnić w zależności od struktury adresu URL witryny – więcej na ten temat poniżej). Tag hreflang można także dodać w bardziej subtelnych miejscach, takich jak nagłówki HTML lub mapy witryn.

Na szczęście ustalenie, jakiego języka i kodów kraju użyć w atrybutach hreflang, jest prostym procesem. Kody języków można znaleźć na liście ISO 639-1 kody. W przypadku kodów krajów użyj ISO 3166-1 Alfa-2 kody.

Chcesz poznać szczegóły implementacji hreflang? Ahrefs’ poradnik w temacie to przydatne miejsce na początek.

7. Wybierz strukturę adresu URL

Jak wyjaśnia Google w swojej zaawansowanej dokumentacji SEO, istnieją kilka struktur URL do wyboru w przypadku kierowania na inny język lub kraj:

  • Domeny najwyższego poziomu z kodem kraju (ccTLD)tj www.przykład.it.
  • Subdomeny z ogólnymi domenami najwyższego poziomu (gTLD)tj www.it.example.com.
  • Podkatalogi z gTLDtj www.example.com/it/ (jak widać na Apple przykład powyżej).
  • Parametry adresu URLtj www.example.com?loc=it (niezalecane przez Google od sierpnia 2021 r.).

Z wyjątkiem parametrów adresu URL, każda opcja ma swój własny, unikalny zestaw zalet i wad. Na przykład domeny ccTLD są łatwo rozpoznawalne i umożliwiają wyraźne oddzielenie witryn, ale ich dostępność jest ograniczona i mogą podlegać rygorystycznym wymaganiom.

Aby zdecydować, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy, przejrzyj dokumentację Google i przeczytaj zalety i wady każdego z nich.

8. Hostuj lokalnie

Podczas opracowywania międzynarodowej strategii SEO prędkość strony może nie być pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl. A jednak szybki czas ładowania jest tak samo ważny w innych krajach, jak i w Twoim.

Dzieje się tak nie tylko za sprawą algorytmów wyszukiwarek – jak pokazują dane Google, są to prawdziwi użytkownicy 123 procent większe prawdopodobieństwo aby opuścić stronę, gdy czas jej ładowania wzrośnie z jednej sekundy do dziesięciu sekund:

Kiedy optymalizujesz witrynę dla zagranicznego kraju, jednym z najlepszych sposobów trwałego zwiększenia szybkości strony i uniknięcia utraty odwiedzających jest hostowanie witryny na serwerach znajdujących się w kraju docelowym (lub przynajmniej w jego pobliżu).

Zanim więc uznasz, że Twoja międzynarodowa kampania SEO została ukończona, musisz sprawdzić lokalnych dostawców usług hostingowych i wybrać tego, który jest dla Ciebie najlepszy i najszybszy dla użytkowników.

9. Przeprowadź odpowiednie badanie słów kluczowych

Jeśli poświęciłeś już czas na dogłębne badanie słów kluczowych dla rynku w swoim regionie, łatwo zapomnieć, że słowa kluczowe mogą się znacznie różnić w zależności od kraju.

Na szczęście wiele najlepszych bezpłatnych narzędzi do badania słów kluczowych pozwala łatwo przełączać się między krajami.

Na przykład w AnswerThePublic możesz zawęzić wyszukiwanie według obu języków kraju:

Mając takie zasoby na wyciągnięcie ręki, nigdy nie będziesz się zastanawiać, czy wybrane słowa kluczowe są trafne, czy nie.

Na koniec, nie zapominaj, że nie możesz polegać na linkach, które już zbudowałeś w swoim kraju – musisz także przećwiczyć budowanie linków specjalnie dla rynku swojego kraju docelowego. Dzieje się tak dlatego, że użytkownicy korzystający z wyszukiwarek chętniej widzą i cenią linki zwrotne z witryn krajowych.

Aby uzyskać linki lokalne, które naprawdę zmienią Twoje rankingi wyszukiwania, pamiętaj o:

  • budować relacje z lokalnymi dziennikarzami branżowymi i influencerami;
  • bądź aktywny w mediach społecznościowych;
  • tworzyć oryginalne, możliwe do udostępnienia treści;
  • nadawaj priorytet linkom wysokiej jakości, a nie złym linkom; I
  • replikuj linki zwrotne konkurencji.

Opanuj międzynarodowe SEO, aby wejść na rynek globalny

Niezależnie od tego, czy planujesz optymalizację witryny pod kątem jednego z pobliskich krajów, czy przygotowujesz się do ogólnoświatowej kampanii SEO, niezwykle ważne jest przygotowanie się za pomocą kompleksowej międzynarodowej listy kontrolnej SEO.

Kiedy opanujesz podstawy międzynarodowego SEO, będziesz w stanie przenieść swoją witrynę za granicę (i wejść na szczyt SERP).

Kredyty obrazowe

Zrzuty ekranu autorstwa autora / sierpień 2021
Pew Research Center / styczeń 2020
Myśl z Google / luty 2018

Table of Contents