Miejsca historyczne zniszczone przez wojnę

Wojny są najniższymi, jakie możemy osiągnąć jako ludzie. Mają one, niezależnie od kontekstu, straszne konsekwencje dla ludzi, ale najgorszą konsekwencją w dziedzinie historii jest z pewnością zniszczenie historycznego dziedzictwa cywilizacji. Stało się to częściej, niż byśmy tego chcieli, ponieważ jest to dość skuteczny atak wrogów w celu wyeliminowania wartości, pamięci i spuścizny ich przeciwników.

Jednak fakt wielokrotnego eliminowania tych historycznych miejsc, zamiast wymazywania ich ze zbiorowej nieświadomości, osiąga to poprzez ich wywyższenie i uczynienie z cywilizacji, do których należały, pamięci o nich z jeszcze większym oddaniem. Dlatego poniżej przedstawiamy listę najważniejszych miejsc historycznych, które zostały zniszczone w wyniku wojny.

Biblioteka Aleksandryjska

Była to jedna z najważniejszych bibliotek starożytnej epoki. Było to najbardziej prestiżowe centrum rozpowszechniania wiedzy w tamtych czasach i było częścią instytucji badawczej zwanej Museion, która była poświęcona muzom, dziewięciu boginiom sztuki. Został zbudowany w III wieku pne, aw 272 r. Został zniszczony w wyniku wojen przeciwko Rzymianom podczas oblężenia Aleksandrii.

Partenon w Atenach

Miejsca historyczne zniszczone przez wojnę 1

W 1684 r. Rozwijała się Wojna Świętej Ligi między królestwami chrześcijańskimi a Imperium Osmańskim, a Partenon w Atenach pozostałby magazynem prochu Imperium z niewinną ideą, że chrześcijanie będą szanować takie zabytki. Nic nie było dalsze od rzeczywistości, ponieważ zbombardowały ogrodzenie i znaczną część miasta.

Wielki Meczet w Samarze w Iraku

Miejsca historyczne zniszczone przez wojnę 2

Meczet ten, znany również jako Meczet Al-Mutawakkil, jest jedną z największych świątyń muzułmańskich na świecie. Z ponad 400-letnią historią ta budowla zachowuje jedynie mury zewnętrzne i strukturę minaretową, ponieważ w roku 1278 została prawie całkowicie zniszczona przez najeźdźców mongolskich. Od tego czasu nigdy nie można go odbudować dokładnie tak, jak wcześniej.

Bamiyan Buddhas, Afganistan

Miejsca historyczne zniszczone przez wojnę 3

Były to dwa monumentalne posągi Buddów zbudowane w V lub VI wieku, wyrzeźbione na bokach klifu w dolinie Bamiany. Trzymali się przez około 1500 lat, przeżywając ataki Mahmuda z Ġaznī w XII wieku, kiedy podbił Afganistan. Jednak w 2001 r. Zostali oni uznani za idoli przez islamski reżim talibski, dlatego byli przeciwni Koranowi, a ich zniszczenie nakazano za pomocą dynamitów i wystrzałów czołgów.

Starożytne miasto Bosra, Syria

Miejsca historyczne zniszczone przez wojnę 4

Starożytne miasto Bosra, ogłoszone teraz na listę światowego dziedzictwa, było pierwszym bizantyjskim miastem, które zajęli muzułmanie w 634 r. Po podboju miasta stało się polem bitwy między muzułmanami i Bizantyjczycy, ale dopiero w 2013 r. Został praktycznie zniszczony z powodu bombardowań reżimu syryjskiego.

Wielki Meczet w Aleppo, Syria

Miejsca historyczne zniszczone przez wojnę 5

Ten wielki meczet jest częścią najważniejszych struktur w Syrii. Został zbudowany w 1090 roku i trwał około tysiąca lat. Jednak w 2013 r. Reżim syryjski, wspierany przez Rosję i Iran, zaatakował meczet podczas bitwy o kontrolę nad miastem i został zniszczony.

Cytadela Aleppo, Syria

Miejsca historyczne zniszczone przez wojnę 6

Ta cytadela składa się ze średniowiecznego zamku, który jest uważany za jeden z największych i najstarszych na świecie. Znajduje się w środku miasta, a przez lata stał pod rządami bizantyjczyków, Greków, Ajjubów, Osmanów i wielu innych. Jednak w latach 2012-2015 miasto zostało zbombardowane, a jeden z tych materiałów wybuchowych spowodował zniszczenie jednej ze ścian. Dziś nadal nie wiemy, kto był za to winien, ponieważ zarówno reżim syryjski, jak i grupy rebeliantów obwiniali się nawzajem o to zdarzenie.

Centrum Rotterdamu, Holandia

Miejsca historyczne zniszczone przez wojnę 7

Miasto Rotterdam było jedną z pierwszych ofiar zniszczeń podczas pierwszej wojny światowej. W nim krótko toczyła się bitwa o Holandię, a także bitwa o Francję, którą Niemcy próbowały zaatakować oba kraje. 14 maja 1940 r. Miasto zostało zbombardowane, a jego centrum całkowicie zniszczone.

Crac des Chevaliers, Syria

Jest to zamek uważany przez UNESCO za światowe dziedzictwo i jest uważany za jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zamków na świecie. Został zbudowany w latach 1142–1271, ale w 2013 r. Doznał ataków ze strony reżimu syryjskiego i znaczna część jego struktury została utracona.

Grób Jonasza, Irak

Miejsca historyczne zniszczone przez wojnę 8

Ten pałac to grób proroka Jonasza, ważna postać dla chrześcijan i muzułmanów. Pochodzi z 600 pne i mówi się, że były ozdoby ze srebra, które utrzymywały „ząb” słynnego wieloryba. Jednak państwo islamskie było odpowiedzialne za zniszczenie wszystkiego w 2014 r., Ponieważ było uważane za idola, który podżegał do pogaństwa i ignorancji.

Meczet Khalida Ibn al-Walida w Syrii

Miejsca historyczne zniszczone przez wojnę 9

Meczet ten ma szczególne znaczenie, ponieważ został zbudowany w imieniu arabskiego dowódcy Khalida ibn al-Walida, który był odpowiedzialny za dowodzenie podboju Syrii w siódmym wieku, kończąc panowanie bizantyjskie. Zostało to ofiarą kilku bombardowań, w tym jednego przeprowadzonego w 2013 r. Przez siły Assada, w których zakończyły swoje mauzoleum.

Palmyra, Syria

Miejsca historyczne zniszczone przez wojnę 10

Miasto powstało za czasów Cesarstwa Rzymskiego, które ukształtowało swoje bogactwo dzięki kupcom, którzy pracowali na Jedwabnym Szlaku. Było w nim wiele zabytków, takich jak Świątynia Bela, Wieża Elahbel i Łuk Triumfalny. Jednak ISIS był odpowiedzialny za zniszczenie większości tych struktur w 2015 r.

Quaid e Azam Residence, Pakistan

Miejsca historyczne zniszczone przez wojnę 11

Został zbudowany w 1892 roku podczas brytyjskiego Raju i było to miejsce, w którym Muhammad Ali Jinnah, prawnik założyciel Pakistanu, spędził ostatnie miesiące życia. Jest to najbardziej znany zabytek w kraju, ale został zbombardowany w 2013 roku przez bojowników należących do Armii Wyzwolenia Bałochistanu.