Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji!

MikroTik Yönlendirici karty

MikroTik Yönlendirici karty

MikroTik

Yönlendirici kartı nedir?

Inhaltsverzeichnis

MikroTik, Kablosuz ve Yönlendirici ürünleri gibi ağ ekipmanları üreten Letonyalı bir üreticidir ve oynadğımız belirli bir ürün, Yönlendirici kartı RB2011UAS-RM, tipik olarak 100 £ civarında satılan LCD dokunmatik ekranlı 1U rafa monte edilebilir bir cihazdır. * fiyat işareti. Linitx, yalnızca MikroTik Sertifikalı Danışmanlar değil, aynı zamanda web siteleri aracılığıyla tüm MikroTik ürünlerini satmaktadır. LinITX ile daha önce M0n0wall/pf Sense tabanlı güvenlik duvarı cihazları sipariş ettiğimiz için iletişime geçtik. Şimdiye kadar bize ve müşterilerimize uzun yıllar çok iyi hizmet etti. Ancak FTTC (włókno Kabine) daha yaygın hale geldiğinden, bu cihazlardaki verim, pahalı donanımlar olmadan mücadele eder.

Yönlendirici Kartı (Yönlendirici İşletim Sistemi), daha sonra bu aygıtlarda çalışan veya güçlü bir ağ yönlendiricisi sağlamak için x86 donanımında çalışabilen Linux çekirdeğini temel allır. DNS, DHCP, Güvenlik duvarı, VPN, Bant genişliği şekillendirme/kontrol gibi ihtiyaç duyulan birçok özelliği uygular. Ve kablosuz erişim noktası/tutsak portalı bunlardan sadece birkaçı. Gereksinimlerinize bağlı olarak çeşitli modeller ve işletim sistemi seviyeleri mevcuttur. Ve cihazımız, kutusundan çıkmaya hazır Router OS Level 5, ile önceden yüklenmiş olarak geldi.

Tercih ettiğiniz şeye bağlı olarak, yönlendirici kartı ekranları birkaç şekilde yapılandırılır:

WebFig – Bu, izleme, yapılandırma ve sorun giderme gibi görevleri gerçekleştirmek için yönlendiriciye erişim sağlayan web tabanlı biryardımcı programdır. Web Fig, yönlendiricilerin ip adresinden erişilebilen Win Box’a bir alternatiftir.
WinBox – Yönlendiricinin yönetimine ancak Windows ortamında izin verecek bir Win32yardımcı programı. Win Box’ı Linux jest alternatywą dla Mac OSX’i Wine altında çalıştırmak mümkündür.
CLI – Erişmek için Komut Satırı Arayüzünü kullanmak da mümkündür. We yönlendiriciyi Telnet, SSH, WinBox Terminali, Seri Kablo ile yapılandırın (seri bağlantısı olması şartıyla)

Temel kurulum

Yönlendirici OS’nin en son sürümünde (v6) bu artık bir Hızlı seçeneği içermektedir. Bu, çoğu kullanıcının Yönlendirici kartlarının IP adresini, NAT, WAN IP i DHCP Sunucusunu hızlı bir şekilde ayarlamasınayardımcı olacaktır. Neye bağlandığınıza bağlı olarak, bizim durumuzda bir PPPOE bağlantısı ve Hızlı Ayar seçeneklerini uyguladıktan sonra, şimdi temel bir çalışan yönlendirici yapılandırmanız olmalıdır .

Henüz yapmadıysanız, yönetici şifresini değiştirin! System->Şifre.

En İyi İpucu: Kuralları kurarken/değiştirirken veya test ederken son derece gerekli bulacağınız bir şey ‘Güvenli Mod’dur Bunu yeterince vurgulayamam – bir noktada yaptığınız veya eklediğiniz ş ey RB cihazınızla bağlantınızı kaybetmenize neden olur, güvenli mod devam eder RB’nin basit bir şekilde yeniden başlatılması bu değişiklikleri geri alacak ve sizi kilitlenmeden önce bulunduğunuz yere geri götürecektir. Güvenli Mod, buradaki en iyi arkadaşınızdır.

Bir sonraki adım saati ayarlamaktır. Bu şekilde günlükler, değişiklikleri takip ederken faydalı olabilecek doğru bir saat/tarih gösterecektir. Bunu yapmak için Sistem->Saat’i seçin ve Manuel Saat Dilimi sekmesini seçin. Burada Saat Dilimi’ni ve gerekli olan herhangi bir DST saat ayarını girebilirsiniz. Saati ayarlamak için saat adlı sekmeyi seçip bunu manuel olarak girebilirsiniz. Ancak, senkronizasyon için bir NTP sunucusu kullanmak genellikle daha iyidir. Bunu yapmak için Sistem->NTP İstemcisi’ni seçin ve burada gerekli NTP sunucularını (Birincil/İkincil) ayarlayın ve modu düzeltin, yani Tek noktaya yayın ve ardından Etkinleştir onay kutusunu seçin. Saati henüz manuel olarak ayarlamamış olsanız bile, RB şimdi saati tercih ettiğiniz NTP sunucusundan otomatik olarak ayarlamalıdır.

Henüz yapmadıysanız, Sistem->Kimlik’i kullanarak RB cihazınız için bir ad belirlemeniz iyi olur – bu, kuruluşunuzdaki birden fazla cihazı yönetiyorsanızyardımcı olacaktır. RB’nin tek yöneticisiyseniz, diğer kullanıcıların erişimine izin vermeniz gerekmeyebilir. Ancak, farklı izin seviyelerine sahip diğer kullanıcıları ayarlamanız gerekebilir. Bu, daha sonra başka kullanıcılar ekleyebileceğiniz, belirli gruplar oluşturabileceğiniz vb. Sistem->Kullanıcılar menü seçeneği aracılığıyla yapılabilir.

Pakiet filtrów

Bazı temel filtrelemelerin ayarlanması Yönlendiricinin korunmasınayardımcı olacaktır, bir Terminal açıp aşağıdakileri kopyala/yapıştır bunu yapmanın en hızlı yoludur. Bunu IP->Güvenlik Duvarı-Filtre Kuralları yolu ile yapmak mümkündür.

Artık çok basit bir yönlendirici kurulumuna, bazı giriş filtrelemelerine ve temel NAT kurallarına sahip olduğunuza göre, dünya sizin istiridyeniz. MikroTik Router OS, może być używany do tworzenia plików karmaşık görevi, które można uzyskać. Çoğu konuyu ele almak için birçok yararlı wideo, kılavuz ve kullanıcı tarafından gönderilen komut dosyaları vardır.

MikroTik Uluslararası Eğitim Programları ve Sertifikaları:

MTCNA

Mikrotik Certified Network Associate Bu kurs, Mikrotik Company’nin eğitim kursları serisinin ilk ve en temel kursdur ve pratikte hiçbir ön koşulu yoktur. Bununla birlikte, daha iyi anlamak için, öğrenicilerin bir ilk tanıdıkları olmalıdır. Ağ ve IP protokolü kavramları ile. Ve modele TCP / IP Bud derste, öğrenciler ağ ekipmanı ve mikro teknoloji ile ilgili temel kavramlarla tam olarak tanışacaklar. (Yönlendirici İşletim Sistemi işletim sistemi ve Yönlendirici Kartı donanımı gibi). Ayrıca, daha yüksek derslerdeki diğer konuları da ayrıntılı olarak ele alırlar. Kursun sonunda öğrenciler MikroTiks’te ilk ayarlamaları yapabilirler. Ayrıca Yönlendirme, DHCP, DNS, Kablosuz, Tünel, Güvenlik Duvarı ve Kuyruk vb. kurabilecekler.

MTCRE

Mikrotik Sertifikalı Yönlendirme Mühendisi Bu eğitim kursnun ön koşulu MTCNA kursdur. MikroTik Yönlendirme Mühendisliği dersinde MikroTik üzerinde yönlendirme ile ilgili kavramlar ve ayarlar eksiksiz olarak öğretilecektir. Bu dersin sonunda öğrenciler OSPF gibi statik ve dinamik rotaların yanı sıra tünel ve VLAN ayarları vb. kurabileceklerdir.

MTCWE

Mikrotik Sertifikalı Kablosuz Mühendisi Bu eğitim kursnun ön koşulu MTCNA kursdur. MTCWE eğitim kursanda, çeşitli kablosuz bağlantı türlerinin kavramları ve ayarları MikroTik kullanılarak eksiksiz olarak öğretilecektir. Bu eğitim kursnun sonunda öğrenciler, Noktadan Noktaya veya Noktadan Çoklu Noktaya gibi tüm kablosuz bağlantı modlarını kurabileceklerdir.

çözüm

Sonuç olarak bu yazımızda MikroTik ve Router kartını anlattık, umarız beğenirsiniz.

Pobierz motywy WordPressPobierz motywy WordPress za darmoBezpłatne pobieranie motywów WordPressPobierz motywy WordPress za darmokurs Lyndy do pobrania za darmopobierz oprogramowanie intexPobieranie premium motywów WordPresspłatny kurs udemy do pobrania za darmo