Technologiczne, Gadżety, Telefony Komórkowe, Pobieranie Aplikacji

Model biznesowy Meesho | Jak Meesho zarabia pieniądze?

Uwaga: Poniższy artykuł pomoże Ci w: Model biznesowy Meesho | Jak Meesho zarabia pieniądze?

Handel elektroniczny rozwinął się drastycznie w ciągu ostatnich kilku lat i wynika przede wszystkim z pojawienia się wielu sieci społecznościowych. Sieci te mogą obejmować Instagram, Facebook, WhatsApp itp., które wprowadziły nową metodę sprzedaży online. To tam miało miejsce istnienie Mesho.

Sieć handlu elektronicznego, Meesho, weszła na rynek online w celu ułatwienia sprzedaży online kobietom z małych miast i miasteczek. Meesho ma ponad 18 milionów zarejestrowanych członków w swojej sieci i stała się wiodącą platformą handlu elektronicznego w Indiach.

Poza tym Fikiri pomaga przedsiębiorcom, start-upom, studentom, osobom indywidualnym i gospodyniom domowym rozpocząć zarabianie na rynkach internetowych i zapewnia im strategie umożliwiające odniesienie sukcesu w ich biznesach.

Czym więc jest model biznesowy Meesho i jak Meesho działa i zarabia pieniądze? Jest to podstawowe pytanie zadawane przez kilka osób. Pozwól nam się dowiedzieć!

Możesz natychmiast zrozumieć Meesho, rzucając okiem na model biznesowy firmy na tym blogu. Idea stojąca za model biznesowy Meeshomodel przychodów, klienci, koszty itp. jest krótko objaśniony, aby pomóc Ci dowiedzieć się, jak Meesho zarabia pieniądze.

Co to jest Meesho?

Meesho, strona internetowa dla sprzedawców, odnotowała najszybszy wzrost w Indiach. Ta sieć internetowa może łączyć małe przedsiębiorstwa z ogromną bazą klientów, w tym kilkoma mikro-małymi firmami.

Sieć, która ma szacunkową 4.9 o wartości miliarda USD, została stworzona w 2015 roku przez Sanjeeva Barnwala i Vidita Aatreya, absolwentów IIT Delhi, aby ułatwić wszystkim, zwłaszcza kobietom z małych obszarów, tworzenie i prowadzenie swoich przedsiębiorstw e-commerce.

Meesho znacznie się rozwinęło w ciągu ostatnich siedmiu lat i jest modne na portalach społecznościowych, takich jak Instagram, Facebooki Whatsapp.

Meesho to jedna z sieci o największym wolumenie sprzedaży w Indiach, zapewniająca niezrównane korzyści. Ta sieć pozwala na rozpoczęcie bezpłatnego biznesu online i reklamowanie swoich towarów niezliczonej liczbie użytkowników.

Do otwarcia profilu na Meesho wymagany jest smartfon z dostępem do internetu. Po założeniu konta możesz przeglądać wiele pozycji oferowanych przez sprzedawców.

Na popularnych portalach społecznościowych możesz dystrybuować te towary pod swoją marką i pobierać dowolne opłaty, w tym cenę produktu i zysk.

Stosowana przez Meesho strategia odsprzedaży, która łączy dostawców i klientów, jest porównywalna do zakupów wspomaganych. Dostawcy dostarczają towary do sprzedawcy Meesho, który następnie dystrybuuje je w sieci i przekazuje bezpośrednio konsumentom.

Sprzedawca otrzymuje prowizję, natomiast sprzedawca i Dostawca Meesho zaoszczędzić koszty logistyki i marketingu.

Charakterystyczna koncepcja sprzedaży Meesho polega na tym, że jego użytkownicy mogą ponownie sprzedawać towary wysłane przez sprzedawców, aby osiągnąć zysk. W istocie jest to uproszczona koncepcja dropshippingu firmy.

Idea stojąca za modelem biznesowym Meesho

Twórcy Meesho początkowo uruchomili ją jako platformę handlu społecznościowego skupioną na modzie i nazwali ją Fashneer, aby umożliwić pobliskim sklepom sprzedaż odzieży online.

Ich pierwszym celem było stworzenie hiperlokalnej firmy podobnej do Swiggy dla branży modowej. Poza tym obserwowali wielu właścicieli sklepów sprzedających swoje towary za pośrednictwem WhatsApp i Facebook grup i bezpośrednio transportując je do swoich konsumentów.

Ponadto wielu genialnych indyjskich biznesmenów nie miało środków, sieci ani możliwości sprzedaży swoich towarów. Takimi osobami były gospodynie domowe, matki i studenci, którzy chcieli założyć swoje przedsiębiorstwa, ale nie mogli tego zrobić z powodu trudności z zaistnieniem w Internecie.

Rekommenderad:  Studenci: Czy macie te gadżety?

Dlatego skupili się na tej niszy rynkowej, aby pomóc właścicielom małych sklepów zarządzać wszystkim. Chcieli pomóc tym właścicielom sklepów w łatwym dostarczaniu odzieży swoim klientom. Fashnear działał wyłącznie w obszarze płatności i logistyki, identycznie jak Swiggy.

Nie istniała ani produkcja towarowa, ani magazynowanie inwentarza. Właściciele sklepów zarządzali wszystkimi aspektami działalności, w tym zaopatrzeniem, magazynowaniem i marketingiem.

Odkryli też dziwne zjawisko polegające na tym, że większość właścicieli takich firm nie wytwarza swoich towarów. Rzeczywiście, przedmioty zostały zakupione od fabryki lub dystrybutora i odsprzedane z zyskiem.

W końcu zdali sobie sprawę ze znaczenia sprzedawców w regionie Indii. Zwykły sprzedawca aktualizowałby swoje katalogi codziennie, w przeciwieństwie do tradycyjnych sprzedawców, którzy robią to co miesiąc.

Nazwa FashNear została zmieniona na Mój sklep internetowy „Sklep internetowy Meri”, znany również jako Meesho, po zrozumieniu zachowań klientów i badaniach rynkowych. Pojawiła się jako pierwsza sieć w Indiach, która umożliwia lokalnym sprzedawcom obsługę cyfrowej bazy klientów i promowanie swoich sklepów w mediach społecznościowych.

Biznesplan Meesho natychmiast przyjął się wśród okolicznych sprzedawców detalicznych i otrzymał finansowanie od kilku inwestorów. Znalazła się wśród trzech indyjskich firm wybranych w 2016 roku do Y-Combinator, trzymiesięcznego programu o wartości 120 000 USD, znanego kalifornijskiego akceleratora startupów.

Kim są klienci Meesho?

Oto główne kategorie klientów Meesho:

1. Sprzedawcy

Klienci, którzy służą jako pośrednicy między nabywcami końcowymi a Meesho, to odsprzedawcy, którzy wykorzystują swoją sieć do znajdowania towarów, oznaczania ich, a następnie sprzedawania ich za pośrednictwem swoich sieci społecznościowych.

Platforma Meesho ma ponad piętnaście milionów sprzedawców z całych Indii. Są to przede wszystkim gospodynie domowe, młodzi profesjonaliści i studenci korzystający z WhatsApp, FacebookI Instagram sprzedawać produkty swoich powiązań.

2. Kupujący

Meesho koncentruje się przede wszystkim na pozyskiwaniu nowych internautów z terenów wiejskich oraz małych miast i miasteczek, którzy poszukują godnych zaufania produktów w przystępnej cenie.

Zwykle są bardziej świadomi kosztów i mają mniejsze zaufanie do zakupów internetowych z powodu obaw związanych z powszechnymi oszustwami. Meesho ma ponad 70% klientów z Mathura, Jhansi, Dehradun i wielu innych poziomów 2 i poziom 3 miasta.

Propozycja wartości Meesho

Koncepcja biznesowa społeczno-e-commerce firmy jest jej kluczową przewagą konkurencyjną, a oto kilka punktów na temat tego, w jaki sposób Meesho dodaje wartość swoim klientom:

1. Dla sprzedawców

Firma oferuje sprzedawcom drogę lub platformę do uruchamiania i rozwijania działalności bez nakładów kapitałowych. Sprzedawca Meesho zakładali sklepy firmowe na firmowej platformie i zaczęli udostępniać towary swoim znajomym Facebook, Instagrami WhatsApp.

Kupuje towary po cenach hurtowych od dostawców i udostępnia je sprzedawcom, aby pomóc im w sprzedaży do docelowej bazy klientów.

Poza tym Meesho zajmuje się logistyką, pakowaniem, zwrotami produktów, zwrotami, zapytaniami klientów i wieloma innymi czynnościami w imieniu resellerów. Ponieważ Meesho zajmuje się szczegółami, sprzedawcy mogą skoncentrować się na rozwijaniu swojej działalności.

2. Dla konsumentów

W Indiach brak wiary jest głównym problemem przy zakupie towarów przez Internet. Na całym świecie jest tylko 150 milionów konsumentów, którzy robią zakupy online, a znacznie mniej stałych nabywców 10,38 miliarda mieszkańców. Poza tym strach przed oszukaniem i oszukaniem jest większy, gdy chodzi o zakup za pośrednictwem nowej platformy internetowej lub sprzedawcy.

Rekommenderad:  Jak utworzyć nową warstwę w Photoshopie cs6?

Jednak Meesho rozwiązuje takie problemy z klientami, umożliwiając im korzystanie z kogoś, kogo znają lub komu ufają (sprzedawcy), jako głównego punktu komunikacji podczas dokonywania zakupu online.

Produkty Meesho są również zazwyczaj personalizowane pod kątem preferencji klientów, ich budżetów i lokalizacji, które dokładnie odpowiadają ich wymaganiom.

Jak działa Meesho?

Popularność i wyjątkowość Meesho wynika z połączenia konwencjonalnej strategii biznesowej e-commerce z modelami biznesowymi dropshipping i social selling.

Meesho wierzy, że każdy powinien robić zakupy z członkami rodziny i przyjaciółmi, nie martwiąc się, że zostanie wykorzystany lub oszukany.

Jest to zgodne z ich pomysłem na uczynienie „zakupów społecznościowymi”. Konsument kontaktuje się ze sprzedawcą Meesho za pośrednictwem swojej platformy, która pozyskuje towary z platformy firmy i rozprowadza je wśród kupujących po ewentualnie zawyżonych cenach.

Model przychodów Meesho

Biznesplan dotyczący generowania przychodów dla Meesho jest taki sam, jak w przypadku wielu firm e-commerce. W przeszłości prowizja była głównym źródłem dochodów Meesho. Jednak od sierpnia 2023 r. strona przestała pobierać jakiekolwiek opłaty (0% prowizji), co czyni go jednym z nielicznych rynków, które to robią.

Prowizja jest zwolniona z następujących kategorii:

  • Opłata za wpis- 0% zamawiać
  • Marże produktowe- 0% zamawiać
  • Kary za opóźnioną wysyłkę, anulowanie zamówienia i inne problemy- 0% zamawiać

Oznacza to, że sprzedawca zachowuje 100% lub całą różnicę cenową między tym, ile kosztuje zakup przedmiotu, a tym, ile kosztuje on podczas sprzedaży. Chociaż wydaje się, że Meesho nic nie pobiera, oto jak Meesho zarabia pieniądze.

Strumienie przychodów Meesho

Korzystając z następujących płatnych usług, firma Meesho stworzyła nowatorskie podejście do monetyzacji swojej sieci:

1. Koszty wysyłki

Sprzedawcy lub klienci Meesho naliczają koszty wysyłki, które są bardzo zmienne w zależności od takich czynników, jak obszar dostawy produktu i waga paczki.

Firma tworzy trzy kategorie, w tym krajową, regionalną i lokalną. Pobiera różne opłaty za wysyłkę dla każdej kategorii. Partner spedycyjny otrzymuje część ceny wysyłki; pozostała część idzie na korzyść Meesho.

Poza tym koszt wysyłki jest wyświetlany kupującemu przez firmę w cenie końcowej i stanowi ofertę dotyczącą produktu, w tym bezpłatną wysyłkę, aby towar wydawał się bardziej atrakcyjny dla klientów.

2. Kary

Meesho pobiera opłatę transportową od sprzedawców za rzeczy zwracane przez kupujących. Dodatkowo firmy opodatkowują sprzedawców, którzy wybierają „Dostawa następnego dnia”, ale nie dostarczaj na czas.

Kara jest 2.5% kosztów zakupu za każdy dzień. Ponadto biznes może nakładać kolejne kary na sprzedawców, którzy naruszają warunki umów z dostawcami.

3. Promocje i reklamy

Firma zapewnia zainteresowanym sprzedawcom usługi kampanii reklamowych CPC dla tych, którzy chcą reklamować swoje towary. Reklama sponsorowana ma większą ekspozycję na stronie głównej;

są wyświetlane jako pierwsze w wynikach wyszukiwania i ostatecznie skutkują wyższą sprzedażą. Jednak cotygodniowe potrącenia z wypłat dla sprzedawców są dokonywane w celu pokrycia kosztów reklamy.

Rekommenderad:  11 najlepszych cyfrowych prezentów dla miłośników książek

Struktura kosztów Meesho

Struktura kosztów zaprojektowana przez Meesho jest następująca:

1. Koszty administracyjne i ogólne

Oprócz normalnych kosztów ogólnych firma obejmuje również pensje personelu oraz wszelkie niezbędne opłaty profesjonalne i prawne.

2. Koszty logistyki

Każdy zakup dokonany za pośrednictwem sieci Meesho wiąże się z opłaceniem przez firmę logistyki. Klienci zwykle płacą za ten wydatek, a Meesho płaci niewielką kwotę.

3. Koszty marketingu

Meesho inwestuje znaczne kwoty w rozwój klientów i marketing. Firma realizowała reklamy w telewizji i różne inicjatywy offline. Poza tym inwestuje dużo pieniędzy w reklamy internetowe.

4. Koszty operacyjne

Firma pobiera opłaty za realizację zamówień, obsługę klienta i inne codzienne wydatki operacyjne.

5. Koszty przetwarzania płatności

Meesho odlicza niewielką część każdej transakcji jako opłatę manipulacyjną płatności, ponieważ firma korzysta z usług PhonePe, Paytm i wielu innych zewnętrznych usług przetwarzania płatności.

6. Koszty technologii

Meesho opracowało skuteczną technologię Panel meesho która nieustannie dąży do zwiększania możliwości platformy. CGN, serwer i wiele innych istotnych wydatków na infrastrukturę jest uwzględnionych w kosztach technologii.

Przyszłość Meesho

W wywiadzie Vidit Aatrey, założyciel firmy, ujawnił swój zamiar zwiększenia zespołu produktowego i technologii w kolejnych latach.

Meesho ma nadzieję mieć 100 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie, którzy wykonują transakcje za pośrednictwem swojej platformy.

Meesho, nowicjusz w segmencie e-commerce w niektórych obszarach, zaczął również przyjmować zamówienia bezpośrednio od klientów. Jednak decyzja Meesho zdenerwowała sprzedawców, ponieważ utrudniłaby im zarabianie pieniędzy.

Firma próbuje teraz zaangażować się w pełną wojnę e-commerce z uznanymi platformami, utrzymując model odsprzedaży jako podstawę.

Zobaczmy, jak Meesho pracuje nad wzmocnieniem relacji ze sprzedawcami, co stanowi kamień węgielny całego podejścia do handlu społecznościowego. Ale wydaje się, że Meesho ma przed sobą świetlaną przyszłość ze względu na zdrową ekonomię jednostek.

Wniosek

Meesho zaczął koncentrować się na handlu społecznościowym; jednak jej udział w rynku sprzedaży bezpośredniej do konsumenta stale rośnie, co stawia ją w porównaniu z głównymi konkurentami, takimi jak Amazon i Flipkart.

Otrzymuje dwadzieścia pięć procent swoich przychodów od sprzedawców i siedemdziesiąt pięć procent bezpośrednio od klientów.
Doświadczenia zakupowe klientów zostałyby ulepszone poprzez otrzymywanie tych samych towarów po przystępnej cenie bezpośrednio od sprzedawców, a nie od odsprzedawców.

Intrygujące jest to, w jaki sposób Meesho stara się zacieśniać więzi z resellerami, które stanowią podstawę całego modelu social commerce.

Możesz dotrzeć do Rahula Malodii, najlepszego trenera w Indiach, który pomaga ludziom w zakładaniu takich biznesów i startupów, aby zwiększyć ich potencjał wzrostu.

Często zadawane pytania