Systemy zarządzania bazą danych (DBMS) Stanowią główny mechanizm przechowywania danych i są wykorzystywane do różnych celów.
Ochrona danych oraz zabezpieczanie hurtowni danych i baz danych to jedno z najważniejszych zadań ekspertów ds. bezpieczeństwa i menedżerów baz danych.
Hurtownie danych są centralnym repozytorium danych i stanowią rodzaj bazy danych zaprojektowanej specjalnie do szybkich zapytań i analiz. Dlatego wszystkie punkty związane z hurtowniami danych są również powiązane z bazami danych.
W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym rzeczom, na które należy zwrócić uwagę, aby zapewnić bezpieczeństwo baz danych i hurtowni danych w celu wdrożenia zintegrowanych i bezpiecznych baz danych przy jednoczesnym zachowaniu ich funkcjonalności.
Co oznacza ochrona baz danych?
Ochrona baz danych to zestaw środków podejmowanych przez organizacje, aby zapewnić, że osoby nieupoważnione nie będą miały dostępu do informacji oraz chronić bazy danych przed zagrożeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi. Zapewnienie bezpieczeństwa bazy danych obejmuje różne elementy, takie jak ochrona samej bazy danych, przechowywanych w niej danych, systemu zarządzania bazami danych i aplikacji, które mogą łączyć się z bazami danych.
W ciągu ostatnich kilku lat publikowane są alarmujące statystyki dotyczące naruszeń informacji i nieuprawnionego dostępu hakerów do informacji. Te naruszenia bezpieczeństwa danych szkodzą reputacji firm. W związku z tym kraje wprowadziły rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony danych. Na przykład państwa członkowskie UE muszą przestrzegać ogólnych przepisy i regulacje dotyczące ochrony danych(RODO) i będą musieli zapłacić wysokie kary, jeśli zignorują te zasady.
Jakie zagrożenia czyhają na bazy danych?
Najbardziej krytyczne zagrożenia cybernetyczne dla baz danych to:
- Pierwsze zagrożenie bazy danych to nieautoryzowany dostęp hakerów. Hakerzy mogą modyfikować dostęp do baz danych lub manipulowania zapisami.
- Drugim zagrożeniem ze strony złośliwego oprogramowania są skrypty i złośliwe oprogramowanie, które umożliwiają hakerom uzyskanie nieautoryzowanego dostępu do systemów baz danych.
- W firmach, które nie mają solidnych mechanizmów bezpieczeństwa chroniących infrastrukturę, włamanie może prowadzić do dodatkowych problemów ogólnych, nieprawidłowego działania różnych programów i dostępu administratora do systemu. Zatem kolejne krytyczne zagrożenie dla bazy danych jest brak dostępu do menadżera bazy danych lub osób z nim powiązanych.
- Jeśli system lub serwer, na którym hostowana jest baza danych, zostanie zainfekowany złośliwymi plikami, które nie zostały usunięte z systemu, złośliwe pliki mogą spowodować fizyczne uszkodzenie serwera. Uszkodzenie to może dotyczyć architektury Raid dysków twardych lub spowodować przegrzanie systemu. W obu przypadkach występuje kompletny przewód pokarmowy.
- Kolejne zagrożenie dla bazy danych jest wewnętrzne. Przykładowo pracownikowi może grozić wyrzucenie z firmy, dlatego próbuje manipulować informacjami lub uniemożliwiać działanie mechanizmów bezpieczeństwa. W takich sytuacjach bazy danych są narażone na zagrożenia cybernetyczne.
Hakerzy wykorzystują różne metody infiltracji baz danych i omijania mechanizmów bezpieczeństwa. Aby to zapewnić bazy danych są stosunkowo bezpieczne, należy zastosować różne techniki i instrumenty, aby je zabezpieczyć. Aby zapewnić bezpieczeństwo baz danychmusisz znać podstawowe pojęcia z nimi związane.
Prywatność dotycząca baz danych
Poufność to podstawowa zasada, na którą trzeba zwracać uwagę, a jest ona możliwa dzięki szyfrowaniu informacji przechowywanych w bazie danych.
Na świecie baz danychszyfrowanie odbywa się tak, że tylko autoryzowani użytkownicy mogą przeczytać dane a nieautoryzowani użytkownicy nie mają możliwości przeglądania wrażliwych danych. Obecnie w celu zachowania zasady poufności stosowane są różne algorytmy kryptograficzne, takie jak DES, AES i Triple DES. bazy danych.
Integracja z bazami danych
Integralność bazy danych jest realizowana poprzez ustawienia kontroli dostępu użytkownika (UAC). Zgodnie z powyższą zasadą użytkownicy muszą mieć odpowiedni dostęp do informacji. Na przykład pracownik może mieć możliwość przeglądania zapisów i zmiany informacji, takich jak numer kontaktowy. Mimo to inny pracownik może mieć większy dostęp, np. usuwanie zapisów informacyjnych. Aby osiągnąć zasadę uczciwości, należy zwrócić uwagę na następujące istotne punkty:
- Po zainstalowaniu bazy danych zmień jej domyślne hasło. Wykonuj także okresowe kontrole, aby upewnić się, że Twoje hasło nie zostało naruszone.
- Zablokuj tę grupę nieużywanych kont. Jeśli inne konto nie jest używane, usuń je.
- Zastosuj specjalne zasady dotyczące haseł. Na przykład hasło dostępu do kont użytkowników lub administratorów musi zmieniać się co miesiąc.
- Konieczne jest przeglądanie map i ustalanie dojazdów. Upewnij się, że użytkownicy mają dostęp tylko do elementów, do których mają uprawnienia. Powyższy proces jest czasochłonny, ale osoby nieodpowiedzialne będą miały dostęp do bazy danych na wysokim poziomie, jeśli klucze nie zostaną poprawnie skonfigurowane.
- W małych firmach za zarządzanie bazą danych odpowiada tylko jedna osoba, natomiast w dużych organizacjach proces monitorowania bazy danych realizuje kilku menedżerów. Dlatego w takich środowiskach zadania powinny być dzielone między administratorów baz danych.
Dostępność bazy danych
W wydajnym środowisku działanie bazy danych nie powinno być przerywane, a stopień dostępności powinien być akceptowalny. Aby stopień dostępności był na pożądanym poziomie, zaleca się wykonanie następujących czynności:
- Ogranicz ilość miejsca dla użytkowników w bazie danych.
- Ogranicz liczbę równoległych sesji dla każdego użytkownika bazy danych.
- Tworzenie kopii zapasowej dane w różnych odstępach czasu, zgodnie z planem naprawy po klęsce żywiołowej.
- Wdrażaj mechanizmy bezpieczeństwa w bazie danych, aby radzić sobie z naruszeniami bezpieczeństwa.
- Użyj klastrowania bazy danych które poprawiają dostępność.
Kontrola dostępu i szyfrowanie
Kontrola dostępu jest jedną z podstawowych zasad bezpieczeństwo baz danych. W kontroli dostępu wszelkie dane wchodzące/wychodzące z bazy danych są szyfrowane i nieczytelne; O ile serwer bazy danych nie znajduje się w bezpiecznych sieciach i nie ma połączenia z sieciami zewnętrznymi, dostęp do niego ma tylko niewielka liczba znanych użytkowników. Chociaż niektóre organizacje nie zgadzają się z tym i uważają ten model kryptografii za zbyt rygorystyczny, jest to jeden z najważniejszych kroków, jakie należy podjąć w celu zwiększenia bezpieczeństwa baz danych.
Uwierzytelnianie
Uwierzytelnianie to kolejny kluczowy krok, który należy zastosować, aby zapewnić bezpieczeństwo bazy danych. Administratorzy baz danych mogą korzystać z różnych metod wdrażania uwierzytelniania. Jedną z tych metod jest uwierzytelnianie wieloskładnikowe. Proces ten skupia się na uwierzytelnieniu konkretnego użytkownika i sposobie jego logowania do systemu. W procesie uwierzytelniania sprawdzana jest rozmowa requestera przesłana przez użytkowników.
Uzyskać dostęp. Hakerzy mogą wykorzystać luki w celu zalogowania się do sieci organizacji, ominięcia bariery mechanizmu bezpieczeństwa i uzyskania dostępu bazy danych. Załóżmy, że mechanizm uwierzytelniania nie jest wykorzystywany do identyfikacji użytkownika podczas logowania się do bazy danych. Oczywiście, aby zapewnić użytkownikowi odpowiedni dostęp i uwierzytelnienie, można zastosować metody takie jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe oraz uwierzytelnianie za pomocą nazwy użytkownika i hasła.
wydanie pozwolenia
Autoryzacja to kolejny kluczowy krok, który należy wziąć pod uwagę. Ta warstwa zabezpieczeń określa, które części bazy danych. Na przykład możesz ustawić ograniczenia dla użytkowników i ograniczyć ich dostęp tylko do jednego przeglądu systemu.
Licencjonowanie pomaga administratorom baz danych przypisywać każdemu użytkownikowi tylko te uprawnienia, których potrzebuje do wykonywania zadań. Jeden poziom przypisany do konkretnego użytkownika dla konkretnej organizacji lub aplikacji można skonfigurować lub dostosować.
Chroń Korzystając z procesu licencjonowania, żadna nieupoważniona osoba nie będzie mogła uzyskać dostępu ani przeglądać istotnych sekcji bazy danych.t danych w stanie spoczynku.
Raz dane są udostępniane lub udostępniane przez użytkownika, tj dane pozostaje w wersji serwerowej bazy danych. Administratorzy sieci używają terminu „dane w spoczynku” do opisania tego modelu danych. Dane, które powinny pozostać nienaruszone przez długi czas. Dlatego istotne jest stosowanie algorytmów kryptograficznych dla tych danych. Niestety, taka perspektywa często powoduje, że czujemy się przytłoczeni, gdy nadchodzi czas rozpoczęcia projektu.
Audyt i audyt baz danych
W branży cyberbezpieczeństwa obowiązuje podstawowa zasada, która mówi, że bezpieczeństwo jest pojęciem względnym. Jeżeli poziom bezpieczeństwa infrastruktury wynosi 99%, to ten sam 1% brak bezpieczeństwa należy uznać za poważne zagrożenie. Dlatego administratorzy baz danych korzystają z audytu i audytu.
Audyt pomaga nam uzyskać dokładne informacje o bazie danych. Na przykład przeglądanie zapisów dziennika może pomóc w zidentyfikowaniu wszelkich podejrzanych oznak, które mogą stać się potencjalnym zagrożeniem. Menedżerowie baz danych powinni zapoznać się z raportami z audytów i upewnić się, że opisy wszystkich transakcji są rejestrowane w pliku Baza danych.
Pojęcie odzyskiwania w bezpieczeństwie baz danych
Odzyskiwanie nie może być uważane za zasadę bezpieczeństwa, ale odgrywa zasadniczą rolę w trwałości i ciągłości działalności biznesowej. Niezbędne jest wykonanie kopii zapasowych danych zgromadzonych w bazie danych. Jeśli atak hakera zakończy się sukcesem, system lub informacje ulegną zniszczeniu. Pomogłoby to zapewnić, że pliki tensureackup zostały zaszyfrowane i że co najmniej dwie kopie były dostępne w różnych lokalizacjach.
Jakie narzędzia są dostępne do zabezpieczania baz danych?
Hakerzy mogą wykorzystywać różne metody w celu uzyskania nieautoryzowanego dostępu do informacji o klientach organizacji. Na przykład duże firmy, takie jak Yahoo, Slack i Equifax, w ciągu ostatnich kilku lat stanęły w obliczu naruszeń bezpieczeństwa danych. Doprowadziło to do zwiększonego zapotrzebowania na oprogramowanie zapewniające cyberbezpieczeństwo i testowanie aplikacji internetowych. Narzędzia te mają na celu ochronę danych udostępnianych firmom internetowym.
Niezbędne narzędzia do obsługi baz danych zabezpieczenia obejmują MSSQLMask, IBM Guardium, Scuba, Hexatier, Always Encrypted, AppDetectivePro, Gemalto SafeNet ProtectDB, Zenmap, BSQL Hacker, Imperva SecureSphere, SQLRecon, MQ Cited.
Z jakimi problemami bezpieczeństwa borykają się bazy danych?
Bazy danych napotykać różne luki w zabezpieczeniach. Dlatego baza danych menedżerowie muszą być dostatecznie świadomi tych słabych punktów. Oto niektóre z tych krytycznych luk.
Nieprzeprowadzenie testów bezpieczeństwa przed wdrożeniem
Jednym z głównych powodów, dla których hakerom udaje się włamać do baz danych w tak krótkim czasie, jest brak uwagi na etapie wdrożenia w procesie rozwoju. Chociaż testy funkcjonalne są przeprowadzane w celu zapewnienia ostatecznej wydajności, ten typ testów nie dostarcza konkretnych informacji, jeśli baza danych wykona nieautoryzowaną operację. Dlatego przed wdrożeniem na stronie internetowej powinny odbyć się różne testy mające na celu identyfikację podatności.
Słabe szyfrowanie i fuzja danych
Niektóre zespoły programistów i eksperci w projektowaniu aplikacji i aplikacji internetowych traktują bazę danych jako część BackEndu i skupiają się bardziej na zagrożeniach, jakie dla baz danych stwarzają Internet; Pogląd ten ma zasadniczy problem.
Istnieją różne protokoły i relacje z bazy danych które hakerzy mogą wykorzystać, jeśli występuje luka w zabezpieczeniach. Aby zapobiec takim komplikacjom, należy używać szyfrowanych platform komunikacyjnych, takich jak SSL i TLS.
Kradzież kopii zapasowych baz danych
Istnieją dwa poważne zagrożenia bazy danych które stanowią ogromne wyzwanie Baza danych bezpieczeństwo. Zagrożenia te mają charakter zewnętrzny i wewnętrzny. W większości przypadków firma staje w obliczu różnych zagrożeń wewnętrznych, które przewyższają liczbę zagrożeń zewnętrznych. Dostępnych jest wiele narzędzi zapewniających ochronę bazy danych przed zagrożeniami zewnętrznymi, ale trzeba skupić się na wywiadzie i bieżącym monitorowaniu wydajności pracowników, jeśli chodzi o zagrożenia wewnętrzne.
Jeśli masz odpowiedzialnych pracowników i korzystasz z solidnego oprogramowania zabezpieczającego, nie możesz być w 100% pewny lojalności pracowników. Każdy, kto ma dostęp do wrażliwych danych, może je ukraść i sprzedać konkurencji na swoją korzyść.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo baz danych i rozwiązywać problemy, należy uwzględnić takie rozwiązania, jak szyfrowanie archiwizacji, wdrożenie rygorystycznych standardów bezpieczeństwa dostępu do plików baz danych oraz nakładanie kar za naruszenia.
Słabość w projektowaniu baz danych
Statystyki pokazują, że przyczyną jest zły projekt bazy danych hakerstwo. Hakerzy mogą złamać informacje o użytkowniku i powiązane dane uwierzytelniające oraz zmusić system do wykonania jego kodu. To skomplikowane, ale nie niemożliwe.
Hakerzy uzyskują dostęp do bazy danych wg testowanie bezpieczeństwa bazy danych poprzez podstawowe błędy projektowe. The dane może chronić przed dostępem osób trzecich, a bezpieczeństwo można zwiększyć. Ponadto im prostsza baza danych, tym łatwiej jest zidentyfikować problemy.
Złożona i słaba infrastruktura baz danych
Ogólnie rzecz biorąc, hakerzy atakują bazy danych w oparciu o wieloetapowy program, starający się zidentyfikować słabe punkty w infrastrukturze bazodanowej i tym samym podnieść poziom dostępu, aby docelowo uzyskać licencję na zarządzanie i móc robić wszystko. Należy pamiętać, że oprogramowanie zabezpieczające może nie być w stanie w pełni chronić systemu i wykrywać takich manipulacji. Dlatego też do zadań administratora bazy danych należy przeglądanie raportów i sprawdzanie podejrzanych elementów zarejestrowanych w plikach dziennika.
Jak już wspomniano, ogólna infrastruktura bazy danych nie powinna być zbyt złożona, ponieważ uniemożliwia to identyfikację luk i niestety są one ignorowane lub zapominane.
Nieograniczony dostęp dla użytkowników wykonawczych
Podział zadań pomiędzy użytkownikami wykonawczymi gwarantuje, że tylko osoby odpowiedzialne będą miały nieograniczony dostęp. Kradzież danych będzie trudna dla osób niezaangażowanych w proces zarządzania bazami danych. Oczywiście, jeśli uda się ograniczyć liczbę kont użytkowników menadżerskich, sytuacja będzie lepsza, bo utrudni hakerom penetrację bazy danych. Jeśli więc planujesz wdrożyć lub zarządzać bazy danych w finansach, zwróć uwagę na ten punkt.
Niezgodność
Kolejnym problemem, który wstrząsa bezpieczeństwem baz danych, jest niekompatybilność. Rozwiązaniem tego problemu jest przeprowadzanie okresowych testów serwisów i aplikacji mających dostęp do bazy danych. Jeżeli w systemie zostanie wykryta niezgodność, należy ją jak najszybciej usunąć. Powyższe podejście zmniejsza niezgodność.
Pobierz bezpłatne motywy WordPress PremiumPobierz zerowe motywy WordPressPobieranie premium motywów WordPressPobierz motywy WordPress za darmopobierz płatny kurs Udemy za darmopobierz oprogramowanie HuaweiPobierz bezpłatne motywy WordPress Premiumpobierz płatny kurs Udemy za darmo